Komputery kontra maszyny liczącePobieranie 16.27 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar16.27 Kb.
Seminarium Dyplomowe

Komputer kiedyś – historia komputerów

Dariusz Borowiak 7493 24-05-2013


 1. Komputery kontra maszyny liczące.


Z języka łacińskiego pojęcie computare oznacza liczyć, sumować. Jeszcze kilka lat temu w Polsce, wyraz „komputer” zastępowano takimi określeniami jak: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna licząca (z rosyjskiego) czy elektroniczna maszyna cyfrowa, służąca do przetwarzania informacji, które da się zapisać za pomocą ciągu cyfr (komputery cyfrowe) albo sygnału ciągłego (komputery analogowe).

Przyrządy liczące znane były już w starożytności np. abakus z 440 p.n.e. (liczydło). Z kolei kalkulatory i maszyny liczące służą obecnie do obliczeń matematycznych. Natomiast komputery posiadają o wiele więcej funkcji, które można zaprogramować.


 1. Koncepcja komputera – Maszyna Turinga oraz podział komputerów na analogowe i cyfrowe.


Maszyna Turinga to abstrakcyjny model matematyczny komputera do wykonywania algorytmów. Zbudowana jest z nieskończonej taśmy, na której zapisuje się dane oraz z głowicy odczytująco- zapisującej, poruszającej się wzdłuż taśmy. Model ten był podstawą teoretyczną przy konstruowaniu niektórych komputerów (np. Colossus).

Z kolei komputery analogowe przetwarzają sygnał ciągły, przeważnie elektryczny. Wykonują obliczenia w czasie rzeczywistym, a programowane są zewnętrznie np. poprzez krosowanie połączeń między odpowiednimi członami obliczeniowymi.

Kolejny rodzaj komputerów to komputery cyfrowe, zbudowane z elementów cyfrowych i elektronicznych, takich jak: bramki logiczne, procesor, pamięć operacyjna. Urządzenia te programowane są wewnętrznie (,czyli program i dane przechowywane są w pamięci).

 1. Pierwsze komputery.


Analogowe

Pierwszym polskim elektronicznym komputerem analogowym był ARR (Analizator Równań Różniczkowych) Leona Łukaszewicza z 1953 r. Jego zadaniem było rozwiązywanie układów do ośmiu równań różniczkowych zwyczajnych pierwszego rzędu.

Cyfrowe

Z3

Było to w pełni automatyczne urządzenie o zmiennym programie, którego twórcą był niemiecki inżynier Konrad Zus w 1941 roku. Z3 wykorzystywano w czasie wojny, do obliczeń niezbędnych przy projektowaniu skrzydeł

Główne cechy:


 • Dwójkowa logika i arytmetyka zmiennoprzecinkowa.

 • Pamięć - 64 słowa po 22 bity każde, służąca jedynie do przechowywania liczb.

 • Zbudowany z przekaźników telefonicznych (w odróżnieniu od swojego poprzednika Z1, który był zbudowany z mechanicznych przełączników).

 • Programy zapisywane były na taśmie perforowanej.

Colossus

Zbudowany w 1943 roku, głównie do celów wojskowych- łamanie szyfrów niemieckiej Maszyny Lorenza pod nadzorem Max Newmana i Tommy Flowersa. Oparty był na teoretycznych podstawach Alana Turinga. Informacja o wybudowaniu tego komputera ujrzała światło dzienne dopiero w 1976 roku, co wywołało spór o pierwszeństwo między Wielką Brytanią a USA.ENIAC

Skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego w USA. Do 1975 uważany był za pierwszy komputer na świecie, odnoszący się w swojej konstrukcji do maszyny ABC (Atanasoff-Berry Computer - prototyp komputera w którym zastosowano lampy elektronowe ).

Jak na lata 50. XX wieku był innowacyjny i nieszablonowy – posiadał właściwości przetwarzania równoległego i oddzielnie funkcjonalne moduły jednostki arytmetycznej oraz pamięci. ENIAC’a stosowano przede wszystkim do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzania broni jądrowej oraz projektowania tuneli aerodynamicznych. Zbudowany został z 18 000 lamp elektronowych. Ważył 27 ton. Zabierał powierzchnie 140 metrów kwadratowych. Był programowany za pomocą kart perforowanych (nośnik danych – karta dziurkowana).

XYZ

Został wynaleziony w Warszawie przez zespół twórców kierowanych przez prof. dr inż. Leona Łukaszewicza. Po wielu projektowych zmianach, na bazie tego komputera stworzono serię maszyn ZAM-2. XYZ był wzorowany na komputerach IBM 701 (pierwszy komputer IBM). Jeden z pierwszych dynamicznych (zbudowany z dynamicznych przerzutników oraz akustycznej pamięci RAM) komputerów szeregowych (transmisja danych odbywała się szeregowo), liczący w arytmetyce binarnej (liczył w systemie dwójkowym). Ponadto wykorzystywał języki programowania tj. asembler (PROBIN), makroasembler (SAS).


 1. Pierwsze komputery osobiste
 • ALTAIR 8800 - Opracowany pod koniec 1974 składał się z zestawu kosztującego 400 USD do własnego montażu. Nie posiadał klawiatury ani monitora. Konfiguracja odbywała się poprzez przełączniki. Zawierał w sobie procesor intel 8080 -2 Mhz oraz pamięć operacyjną 256 bajtów. Dawał możliwość rozbudowy o dodatkowy ram, stacje dyskietek, magnetofon.

 • Polski K-202 - 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego z zespołem w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych. Jego prędkość oceniano na milion operacji zmienno-przecinkowych na sekundę. Dawał możliwość powiększenia pamięci przez adresowanie stronicowe. Łącznie sprzedano ok 30 sztuk (w wyniku ówczesnej sytuacji politycznej).

 • Apple I - Został zaprojektowany został przez Steve'a Wozniaka, jednego z założycieli firmy Apple i wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 za 666,66 USD. Posiadał procesor o częstotliwości 1Mhz, Pamięć RAM4kb do 8kb. Grafikę 1 KB VRAM (pozwalała na wyświetlenie 40 kolumn na 24 wiersze).

 • Osborne 1 – pierwszy przenośny komputer, Opracowany przez Adama Osborne'a, zaprezentowany w kwietniu 1981 r. Sterowany systemem operacyjnym CP/M. Ważył ok. 12 kg, kosztował 1785 USD. System sprzedawany z oprogramowaniem do pisania, arkusza kalkulacyjnego.
 1. Podsumowanie


Dzięki rozwojowi komputerów i zautomatyzowaniu podstawowych czynności, życie współczesnego człowieka stało się zdecydowanie łatwiejsze, prostsze. Od niedawna także Internet wypełnia czas milionów ludzi, którzy zwyczajnie spędzają w nim każdą wolną chwilę, nawiązując kontakty z osobami znajdującymi się na drugim końcu świata. Sieć jest ośrodkiem przekazu jedynym w swoim rodzaju, który pozwala na nieustanne powiększanie grona znajomych. Jednakże należy pamiętać o tym, że oprócz niewątpliwych zalet, komputer, jak i Internet niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw, na które każdy użytkownik musi uważać. W przeciwnym razie może to doprowadzić do tragicznych konsekwencji, na które człowiek nie będzie miał już wpływu.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna