Konferencja prasowaPobieranie 153.14 Kb.
Strona1/2
Data08.05.2016
Rozmiar153.14 Kb.
  1   2KONFERENCJA PRASOWA
Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski

Warszawa

20 stycznia 2016

 

  

 

 Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

oraz


Katolicka Agencja Informacyjna

 

zapraszają 

20 stycznia (środa) 2016 r. godz. 12.00

 

na konferencję prasową poświęconą szczegółom i znaczeniu obchodów

 

Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski

która odbędzie się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski

(Warszawa, Skwer. Kard. S. Wyszyńskiego 6, sala plenarna)

 

W konferencji udział wezmą: 

Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu RP

 

Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu RP

 

Abp Wojciech Polak

Prymas Polski

 

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Bp Artur Miziński

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

 

Prof. Krzysztof Ożóg

historyk, Uniwersytet Jagielloński

 

Leopold Twardowski

muzyk, twórca hymnu jubileuszowego

 

 

  

Konferencję poprowadzą:

 

Marcin Przeciszewski

Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej

 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik prasowy KEP

 

Akredytacje na adres: bp@episkopat.pl do 19 stycznia (wtorek) godz. 12.00Wypowiedź ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski

Warszawa, konferencja prasowa, 20.01.2016 r.

 

 Dnia 14 kwietnia 1966 r. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zainaugurował w Gnieźnie uroczystości milenijne Chrztu Polski. Nawiązał w ten sposób bezpośrednio do rocznicy chrztu Mieszka I, który został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 r., przypadającą wówczas 14 kwietnia. Prymas Tysiąclecia mówił wtedy: „Stajemy dzisiaj w prześwietnej Bazylice Prymasowskiej, będącej jak gdyby syntezą dziejów Narodu katolickiego, aby dziękować Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za powołanie nas przed tysiącem lat do chrześcijaństwa, za udzielenie nam darów Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego w potężnym i wspaniałym dziele Wcielenia i Odkupienia (…). W tej chwili kierujemy się myślą ku pierwszemu historycznemu władcy Polski, Mieszkowi. Jego odwaga, dalekowzroczność i świadomość przemian, które idą przez świat, sprawiły, że wyszedł on na spotkanie łaski Bożej, pokornie pochylił swoje czoło przed wodami Chrztu świętego i rozpoczął przez to błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych, który trwa do dziś dnia”.

50 lat po milenijnych uroczystościach, w sam dzień 14 kwietnia bieżącego roku, Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim i panem Prezydentem Andrzejem Dudą – będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny. Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie na krańce ziemi. Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła.

Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się także obrady Konferencji Episkopatu Polski, które z racji na nasz genius loci będą w dużej mierze zorientowane historycznie. Z prymasowskiego Gniezna popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat. Jednocześnie będziemy prosili o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi.

Księża Biskupi udadzą się także na Świętą Wyspę na Ostrowie Lednickim, by złożyć tam wyznanie wiary i wsłuchać się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia on i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie.

Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Film ten został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Do wydarzeń przygotowujących nas na 1050. rocznicę Chrztu Polski należy również X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach od 11 do 13 marca br. pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Nawiązujemy w ten sposób do faktu, iż chrzest Mieszka był początkiem historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich. We współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy da się odczuć wyraźną potrzebę głębokiej odnowy. Wierzymy, że jej początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu. Chcemy w Gnieźnie doświadczyć wyzwalającej mocy Ewangelii i być jej świadkami.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez dyskusje, warsztaty, modlitwę i wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swojej Ojczyzny i naszego wspólnego kontynentu.

 

  

 

  

Prymas Polski: Jubileusz 1050. rocznicy chrztu impulsem do nawrócenia (wywiad)

 

- Polsko, narodzie ludzi ochrzczonych, czy żyjesz wciąż nowością tego sakramentu? - pyta retorycznie prymas Wojciech Polak z okazji zbliżającego się Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Ogólnopolskie obchody jubileuszu są – dla abp. Wojciecha Polaka - szansą na odnowienie naszej świadomości chrzcielnej, także okazją do zrobienia rachunku sumienia z ponad tysiąca lat obecności chrześcijaństwa na ziemi polskiej. 

A oto fragmenty rozmowy z abp. Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski:

 

KAI: Chrzest był elementem, od którego zaczyna się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo. Jan Paweł II, gdy przybył ze swą pierwszą duszpasterską wizytą do Francji, zadał przejmujące pytanie: "Najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem"? Czy takie pytanie ośmieliłby się Ksiądz Prymas postawić swojej ojczyźnie? 

Abp Wojciech Polak: Nie odważyłbym się, gdyż różnice pomiędzy Polską a Francją są olbrzymie. Pytanie postawiłbym raczej tak: Polsko, narodzie ludzi ochrzczonych, czy żyjesz wciąż nowością tego sakramentu?

 

A ludziom wierzącym postawiłbym pytanie: na ile zdajecie sobie sprawę, że sakrament chrztu jest wezwaniem do głoszenia Chrystusa. Na ile - jako chrześcijanie - jesteście w świecie solą i światłem? 

KAI: Ksiądz Prymas powiedział niedawno, że obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski są zarówno szansą, jak i wielkim duszpasterskim wyzwaniem dla Kościoła w Polsce. W czym się to przejawia?

 

- Zbliżający się jubileusz to wielka szansa na odnowienie naszej świadomości chrzcielnej. Na odkrycie co znaczy być człowiekiem ochrzczonym oraz jakie zobowiązania ze chrztu wynikają? A skoro sakrament chrztu otrzymujemy nieświadomie jako dzieci, to później winniśmy do niego dorosnąć. Ten problem pojawił się w Kościele od kiedy wprowadzony został zwyczaj chrzczenia małych dzieci. W okresie chrześcijańskiej starożytności chrztu udzielano wyłącznie dorosłym, zazwyczaj po dłuższym i wymagającym przygotowaniu (katechumenat). 

Chrzest jest sakramentem, który wprowadza w nowe życie - włącza nas w Chrystusa i we wspólnotę Kościoła. Daje nowość życia, która wynika z wszczepienia w Jezusa. Z sakramentu chrztu wynika też odpowiedzialność za Kościół i jego misję. Powtórzę, zobowiązanie do udziału w apostolskiej misji Kościoła (w ewangelizacji) wynika bezpośrednio z chrztu a nie ze święceń czy innych funkcji. Dotyczy to zarówno duchownych jak i świeckich. Ta odpowiedzialność – w przypadku świeckich - wiąże się z wezwaniem, aby głosić Chrystusa poprzez świadectwo, także w sferze społecznej, publicznej, a nawet politycznej. Doskonale zostało to wyrażone w soborowej konstytucji „Gaudium et spes”, gdzie jest m.in. mowa, by światłem Ewangelii oświetlać codzienne ludzkie drogi.

 

KAI: A jaką rolę w tym zakresie winien odegrać Jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, do którego się zbliżamy? 

- Jubileusz jest pewnym impulsem. Chodzi o to, by każda i każdy z nas zatrzymał się w drodze, sięgnął do historii własnego chrztu i zadał sobie pytanie: co winno zeń wynikać? A zacząć można od rzeczy bardzo prostych. Papież Franciszek w niedzielę Chrztu Pańskiego po raz kolejny zachęcał, aby każdy poznał datę swojego chrztu i ją obchodził. Bo jest to wydarzenie, które odcisnęło piętno na całym naszym życiu. Datę możemy znaleźć w rodzinnej parafii, tam gdzie byliśmy ochrzczeni. Ale nie chodzi tylko o przypomnienie sobie samej daty tego wydarzenia, chodzi o coś znacznie głębszego.

 

Mam nadzieję, że jubileusz stanie się też ważnym impulsem dla każdej z naszych parafii. A stałym elementem duszpasterskiej pracy stanie się odtąd „katechumenat pochrzcielny”. Dotąd bardzo solidnie był i jest prowadzony w ruchach i wspólnotach, znanych pod różnymi nazwami: neokatechumenat, deuterokatechumenat (taki prowadzi np. ruch oazowy). Teraz warto nim objąć wszystkich parafian. Trzeba nad tym pracować. Marzyłbym sobie, aby cała parafia była taką „wspólnotą wspólnot”, odkrywających bogactwo chrztu świętego i żyjących nim, gdyż we wspólnocie można łatwiej przeżyć to, do czego nas chrzest zobowiązuje. Nazywa się to również wprowadzeniem w „mistagogię sakramentalną” - poprzez znaki, symbole i słowa docieramy do rzeczywistości niewidzialnej i tego wszystkiego, do czego to Boże obdarowanie i Boża łaska uzdalnia nas i zobowiązuje w życiu. 

KAI: Millennium chrztu Polski kard. Wyszyński wykorzystał jako motyw Wielkiej Nowenny, kilkuletniej katechezy Polaków, umocnionej jasnogórskimi ślubami...

 

- Prymas Wyszyński bardzo mocno akcentował, że dzieje Polski są dziejami ludzi ochrzczonych. Mówił, że jesteśmy 30-milionowym narodem ludzi ochrzczonych, a więc narodem chrześcijańskim. 

Z kolei Jan Paweł II w słynnej gnieźnieńskiej homilii z 1979 r. mówiąc o chrzcie Polski, osadza go w historii zbawienia. Mówi więc o nowym Wieczerniku. Warto też prześledzić wcześniejsze teksty kard. Wojtyły z okresu Soboru Watykańskiego, zwłaszcza list do „Tygodnika Powszechnego”, pod znamiennym tytułem: „Millennium a Sobór”, w którym analizuje polskie millennium w kontekście obrad soboru i konkretnych jego dokumentów. Wyjaśnia, że chrzest powołuje nas do życia w wolności dzieci Bożych. Chrzest ujmuje więc jako sakrament Bożej wolności. Jest to wolność - jak mówił – „dana i zadana” człowiekowi. Nie tyle wolność „od” czegoś, co wolność „do” realizacji i wcielania w życie wartości ewangelicznych.

 

Inny ważny wymiar. Wielka Nowenna – w zamyśle kard. Wyszyńskiego - miała być wielkim impulsem do nawrócenia naszego społeczeństwa i narodu. Dziś, po 50 latach jakie upłynęły od uroczystości milenijnych, pytanie to staje przed nami ponownie. Bo gdy dziękujemy Bogu za to, co się wydarzyło przez 1050 lat od chrztu Polski, również winniśmy zauważyć te momenty, w których nie dorastaliśmy do łaski chrztu. Trzeba to sobie wyraźnie uświadomić i wyznać przed Bogiem. To droga ku naszemu nawróceniu. 

KAI: A jakie zbiorowe zaniedbania i grzechy – które winny złożyć się na jubileuszowy rachunek sumienia - miałby Ksiądz Prymas na myśli?

 

- Różne podziały, wszelkiego rodzaju sytuacje rozłamu i wzajemnych grupowych oskarżeń. Spójrzmy też na czas utraty niepodległości, kiedy ochrzczony naród zagubił to, co było jego jednością. Doprowadziło to do rozbicia wewnętrznego, z czego skrzętnie skorzystały ościenne mocarstwa. Okazaliśmy się wówczas słabi, dlatego, że byliśmy tak bardzo podzieleni. 

KAI: Na kolejnym, X Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbędzie się niebawem, od 11 do 13 marca, planowany jest ekumeniczny rachunek sumienia Kościołów z Polski? Czy będzie to okazja do wzajemnego wyznania win i prośby o przebaczenie?

 

- Nie będziemy nawzajem wypominać sobie grzechów i win. Najpierw powiemy o wspólnych wartościach, które są owocem chrztu sprzed tysiąca lat - za które dziękujemy. Bo chrzest Polski był chrztem jednego, niepodzielonego Kościoła, który dopiero później uległ rozłamowi. 

Natomiast katalog grzechów, dotyczyć będzie tych, które wszyscy jako chrześcijanie popełniamy - niezależnie od wyznania. Będzie więc mowa o braku pojednania, braku wzajemnego zrozumienia czy braku dostatecznego świadectwa. Na szczęście nie mamy w polskiej historii takich momentów, za które winniśmy otwarcie przepraszać jedni drugich. Nie było tu pogromów jednych wyznań przez inne, nie mieliśmy „Nocy św. Bartłomieja”. Natomiast wszyscy możemy sobie zadać pytanie: Czy byliśmy wystarczająco zaangażowani i odważni, czy wobec pobratymczych narodów dawaliśmy przykład chrześcijańskiego świadectwa? Czy potrafiliśmy wzajemnie się wspomagać, stawać w obronie zagrożonych i jasno bronić ludzkiej godności i życia?

 

Warto spojrzeć na homilię prymasa Józefa Glempa z 20 maja 2000 r., kiedy to wzorem Jana Pawła II dokonał publicznego rachunku sumienia. Przeprosił m. in. za akty kolaboracji niektórych księży w okresie w PRL, za życie duchownych ponad stan i uleganie nałogom oraz tolerowanie przejawów antysemityzmu. 

KAI: Organizowany pod patronatem Księdza Prymasa Zjazd Gnieźnieński odbywać się będzie pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". W kontekście "nowego początku", będzie też mowa o Kościele. W jakim sensie?

 

- Jest to pewna przenośnia, nawiązująca do chrztu, który jest takim nowym początkiem. Ten "nowy początek" Kościoła widziałbym w perspektywie nauczania Franciszka, który mówi o potrzebie „duszpasterskiego nawrócenia” i pokazuje jego zasadnicze elementy w adhortacji "Evangelii gaudium". 

Od Kościoła w Polsce oczekiwałbym, aby stawał się bardziej misyjnym, bardziej wychodzącym do ludzi niż oczekującym aż sami przyjdą. Oczekiwałbym, aby nasz Kościół był bardziej otwartym na wszystkich zagubionych i poszukujących. „Duszpasterskie nawrócenie” papież Franciszek traktuje jako niezbędny warunek nowej ewangelizacji, która od czasów Pawła VI jest definiowana jako jedno z głównych zadań Kościoła.

 

Marcin PrzeciszewskiJUBILEUSZ CHRZTU POLSKI

KALENDARIUM WYDARZEŃ RELIGIJNYCH

 

Gdzie chrzest, tam nadzieja” 

Początek obchodów Roku Jubileuszowego

 • List Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający Jubileusz Chrztu, oczytany we wszystkich kościołach w dniu 22.11.2015 r. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświat

 • W czasie rekolekcji w Częstochowie – uroczyste wręczenie biskupom diecezjalnym świec jubileuszowych, wniesienie do katedr 25-27.11.2015 r.

 • W diecezjach – uroczyste I Nieszpory pierwszej Niedzieli Adwentu – we wszystkich polskich katedrach przekazanie świec jubileuszowych do parafii 28.11.2016 r. Po raz pierwszy świece Roku Jubileuszu zapłoną w kościołach 29.11.2015 r.

 

Jubileuszowa droga chrzcielna – program formacyjny na pierwsze niedziele miesiąca, pogłębiający duchowość chrzcielną. Przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski dla każdej parafii. Od 6 grudnia 2015 do listopada 2016 roku, odprawiana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

X Jubileuszowy Zjazd Gnieźnieński „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” – Gniezno, 11-13.03.2015 r.

Obchody Centralne 14-15-16.04. 2016

 • Obchody odbędą się w Gnieźnie (14.04) oraz w Poznaniu (15-16.04)

 • W czasie obchodów odbędzie się Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem Prezydenta RP

 • Szczególnym wydarzeniem będzie 16.04.2016 świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu.

 

Jubileuszowe Akty zawierzenia NMP Królowej Polski

 • Centralny Akt Oddania Polski Matce Bożej – 3.05.2016 Częstochowa

 • Diecezjalny – w czasie Centralnych uroczystości jubileuszowych 16.04.2016r. Poznań

 • Parafialny – 26.08.2016

Pielgrzymki:

 • Pielgrzymka Papieża Franciszka do Polski – Kraków, 28-31.07. 2016 r.

 • Światowe Dni Młodzieży - Kraków 26 – 31.07.2016

 • Pielgrzymka Narodowa do Rzymu - druga połowa października 2016 r.

 

Uroczyste zakończenie Roku Obchodów Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski

 • 19.11.2016 – Kraków – Łagiewniki

 • Uroczystość będzie wspólnym: zakończeniem obchodów Jubileuszu Chrztu Polski, dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży, zakończeniem Roku Miłosierdzia

Obchody parafialne

* Jubileuszowa Droga Chrzcielna (grudzień 2015-listopad 2016)

Propozycje ubogacenia liturgii pierwszych niedziel miesiąca wątkami chrzcielnymi

* Wielki Post

Czas szczególnych przygotowań (m.in. rekolekcje parafialne)

* Wigilia Paschalna (Wielka Sobota)

Uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

JUBILEUSZ 1050-lecia CHRZTU POLSKI

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

 

CZWARTEK – 14.04.2016 – GNIEZNO 1. g. 11.00-13.00 Konferencja Episkopatu Polski Seminarium Duchowne w Gnieźnie

 2. g. 15.00 Celebracja Jubileuszowa Ostrów Lednicki

podziękowania za Chrzest Polski, zabrzmi dzwon „Mieszko i Dobrawa”

 1. g. 17.00 Eucharystia Katedra Gnieźnieńska

 2. g. 20.00 Prezentacja filmu o Chrzcie Mieszka I

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

PIĄTEK – 15.04.2016 – POZNAŃ

 1. g. 9.00-11.00 Konferencja Episkopatu Polski Seminarium Duchowne w Poznaniu

 2. g. 12.00 Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego

 • Orędzie Prezydenta RP Międzynarodowe Targi Poznańskie- Sala Ziemi

 • Jubileuszowe „Oratorium 966.pl” (Filharmonia Poznańska)

 1. g. 15.45 Procesja Maryjna z Fary do Katedry Poznańskiej

 2. g. 17.00 Eucharystia Katedra Poznańska

 

SOBOTA – 16.04.2016 – INEA STADION POZNAŃ

 1. g. 9.00-11.00 Konferencja Episkopatu Polski Seminarium Duchowne w Poznaniu

INEA STADION W POZNANIU:

 1. g. 10.50 Świętowanie jubileuszowe "Gdzie chrzest, tam nadzieja"

 2. g. 14.00 Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem

 

Realizacja: Teatr Muzyczny w Poznaniu 1. g. 19.00 Historyczny quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia”

 2. g. 19.45. Koncert jubileuszowy, musical Jesus Christ Superstar

 

 

  

UROCZYSTA NADZWYCZAJNA SESJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO :

TERMIN: 11 kwietnia 2016 r. Opera Poznańska

UCZESTNICY:

- Radni Województwa Wielkopolskiego

- Przewodniczący Sejmików z wszystkich województw RP

- Przewodniczący rad powiatów, gmin i miast na prawach powiatu z Wielkopolski

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń naukowo-kulturalnychRok 2016

 

A. Konferencje naukowe 1. Konferencja: Chrzest Polski. Początki chrystianizacji w Polsce (przesłanki, warunki, skutki)
  Instytut Historii UAM

 2. Konferencja: Obchody Wielkiej Nowenny i Milenium Chrztu Polski w roku 1966
  IPN Poznań, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu – 7.04.2016

 3. Konferencja: Chrzest Polski z perspektywy XXI wieku (percepcja chrztu Polski w literaturze i sztuce)
  IKE UAM w Gnieźnie – 14.03.2016

 4. Konferencja: Archeologia i historia w obchodach milenium państwa polskiego
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
  maj 2016r

 5. Konferencja: Funeralia Lednickie
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 6. Konferencja: Problematyka ideologii władzy królewskiej a jej sakralizacja na przykładzie państw średniowiecznej Europy
  UM Gniezno, IKE UAM, Instytut Historii UAM

 7. Konferencja: Narodziny Polski – obraz literacki
  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Instytut Prehistorii UAM

 

B. Wystawy

 1. Wystawa: Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
  Poznań, Pałac Górków – kwiecień – grudzień 2016

 2. Wystawa: Pokolenie 966
  Rezerwat Archeologiczny Genius loci – od kwietnia 2015

 3. Wystawa: Chrzest – znaki sakramentu
  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – od kwietnia 2016

 4. Wystawa: Archeologiczne tajemnice Góry Lecha w Gnieźnie
  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 5. Wystawa: Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – 4.04.2016

 6. Wystawa: Ostrów Lednicki. Pod niebem Średniowiecza
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 7. Wystawa: Mesco dux baptizatur. Kronikarze, uczeni i politycy o Chrzcie Polski
  IKE UAM w Gnieźnie.

 8. Wystawa: 966 Mesco dux baptizatur. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich.
  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – 5.04 do 25.10.2016

 9. Wystawa: Wierzenia przedchrześcijańskie w państwie Piastów
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów, Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie – kwiecień – marzec 2017

 10. Wystawa: Rezydencjonalne ośrodki państwa pierwszych Piastów
  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – 16.05 - 31.12.2016

 11. Wystawa: Być kobietą w… średniowieczu
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

 12. Wystawa: Skarb z Grzybowa – nim Piastowie zaczęli wybijać monetę
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów, Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie

 13. Wystawa: Nieochrzczeni? Gdyby chrzest Polski się nie odbył…”
  Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu – kwiecień – maj 2016

 14. Wystawa czasowa poświęcona jubileuszowi 1050 rocznicy Chrztu Polski.
  Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie.

 15. Wystawa: Historia obchodów Chrztu Polski
  Biblioteka UAM

 16. Wystawa: Jak Mieszko z Dobrawą, czyli o językach słowiańskich
  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – 21.02 do października 2016

 17. Pokonkursowa wystawa prac Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży: Jubileusz Chrztu Polski 966 -2016 - Bądźcie wierni łasce chrztu świętego.
  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – 14.09 – 12.10.2016

 

 

  

C. wydarzenia kulturalne

 1. Uroczystości na Ostrowie Lednickim upamiętniające 1050-lecie Chrztu Polski.
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 2. Ogólnopolski konkurs dla młodych kompozytorów: Opus 966
  Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis

 3. Projekt: „Tu się Polska zaczęła…” początki chrześcijaństwa i Poznań w „Luboniach” I. Kraszewskiego
  Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

 4. Projekt muzyczny: Symphonical /Poza czasem
  Poznański Chór Chłopięcy we współpracy z Roots Music Promotion

 5. Spotkania flażolecistów
  Ostrów Tumski w Poznaniu – 2.04.2015

 6. Koncert na dwóch organistów,
  Kościół pw. Wszystkich Świętych
  Akademia Muzyczna w Poznaniu – 17.04.2016, godz. 17.00

 7. Spotkania: Żywoty średniowiecznych świętych
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

 8. 966”- widowisko multimedialne
  Brama Poznania – od 1.05.2016

 9. Projekt: Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski
  Fundacja „Puenta” – Ostrów Tumski w Poznaniu – maj 2016

 10. Widowisko: Początek drogi
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 11. Widowisko: Nawracanie Pomorzan
  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu

 12. Królewski Festiwal Artystyczny
  Gniezno

 13. Noc Kupały
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów na Lednicy

 14. Plenerowa prezentacja filmu: Wyspa Władców
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów na Lednicy – maj – lipiec

 15. Letnie o Piastach bajanie
  Muzeum Pierwszych Polskich Piastów na Lednicy, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu – 18.07.2016

 16. Musical o św. Wojciechu i początkach państwa polskiego
  Teatr Muzyczny w Poznaniu – wrzesień 2016

 17. Tryptyk „Ab initio” – widowisko historyczne
  Teatr Animacji

 18. Międzynarodowy Festiwal „Poznań Baroque”
  Estrada Poznańska

 19. Historyczne widowisko plenerowe Orzeł i Krzyż
  Stowarzyszenie Dzieje, Murowana Goślina

 20. Królewski Festiwal Artystyczny
  Miasto Gniezno oraz MOK w Gnieźnie; czerwiec

 21. Widowisko Plenerowe „Koronacja Królewska".
  Miasto Gniezno oraz MOK w Gnieźnie; lipiec

 22. Spektakl 966
  Teatr Polski w Poznaniu

 23. Cykl: „Zanurzeni w kulturze” Początki państwa polskiego. Mity czy historie? – warsztaty, debaty dla młodzieży
  Teatr Animacji w Poznaniu

 24. Powroty do źródeł”
  Centrum Turystyki Kulturowej „Trakt”

 25. Multimedialny spacer po Ostrowie Tumskim
  Brama Poznania

 26. Musical Jesus Christ Superstar na Inea Stadion w Poznaniu
  Teatr Muzyczny w Poznaniu

 27. Teatr, duchowość religia – festiwal teatralny, obejmujący kilkanaście spektakli lalkowych dla dzieci i dorosłych, związane z tematyką Chrztu Polski.
  Teatr Animacji w Poznaniu

D. Edukacja i Popularyzacja

 1. Wykłady Początki dziejów Kościoła i państwa na terenach Polski
  Instytut Historii UAM

 2. Zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w formie lekcji i warsztatów (propozycja od września 2015 r.)
  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu

 • Szlakiem chrztu - wprowadzenie dzieci w historię chrystianizacji Polski, osób z chrztem związanych oraz podkreśleniem ważności tego wydarzenia - dla klas 1 – 3 (zajęcia zabawowe, parateatralne),

 • W tajemniczej krypcie - o wierzeniach Słowian

 • Historia na medal - z czego możemy być dumni, X – XX wiek. dla klas 2 - 6 podst. oraz 1 – 3 gimnazjum (warsztaty)

 • Jak nie było naprawdę? – skąd czerpiemy wiedzę o początkach państwa polskiego? - Jaki jest współczesny stan wiedzy historyków i archeologów o najdawniejszych dziejach naszego kraju - dla klas ponadgimnazjalnych

 1. Projekt: Akcja Chrystianizacja - w formie gry planszowej dla klas 4 – 6 oraz gimnazjum
  Muzeum Archidiecezjalne – cały rok 2016

 2. Projekt My Chrześcijanie, My Polacy
  Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – luty – kwiecień 2016

 3. Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży: Jubileusz Chrztu Polski 966 -2016 - Bądźcie wierni łasce chrztu świętego.

 4. Ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży
  Starostwo Powiatowe i UM w Gnieźnie – styczeń – maj

 5. Program edukacyjny dla przedszkoli i szkół
  UM Gniezno, Muzeum Początków Państwa Polskiego, MOK, PBP w Gnieźnie

 6. Festiwal Nauki i Kultury
  Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, szkoły ponadgimnazjalne powiatu

 7. Debata popularnonaukowa Gdzie ochrzcił się Mieszko?
  – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - czerwiec 2016r.

 8. Blask nocy średniowiecza" - impreza edukacyjna organizowana w ramach „Europejskiej Nocy Muzeów”
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Rezerwat Archeologiczny Genius loci - 2016

 9. Stąd nasz ród!" - impreza edukacyjna
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - wrzesień 2016r

 10. Młodzieżowy panel dyskusyjny Gdzie ochrzcił się Mieszko?
  Ostrów Lednicki albo KE UAM w Gnieźnie.

 11. Publikacja Archeoskraby - przewodnik małego odkrywcy, red. B. Rakowska, M. Sprenger
  Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci”.

 12. Akcja Katolicka APwykłady w parafiach, pielgrzymka, inicjatywy wokół dnia papieskiego, Poznańskie Forum Duszpasterskie, Archidiecezjalny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej.

 13. Działania edukacyjne: publikacje, gry i multimedia, inne
  Starostwo Gnieźnieńskie, Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu

E. Inne

 1. Pamiątka jubileuszu dla katedr polskich
  Wykonanie krucyfiksów z fragmentami X-wiecznego drewna.
  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Archidiecezja Poznańska

 2. Oratorium „Ego te baptizo”
  Filharmonia Poznańska

 3. Konkurs na kompozycje Mszy św. związaną z jubileuszem
  Fundacja „Pro veritate et arte”, AM w Poznaniu

 4. Konkurs malarski
  Fundacja „Pro veritate et arte”, AM w Poznaniu

 5. Konkurs na etiudę filmową
  Fundacja „Pro veritate et arte”, AM w Poznaniu

 6. Wystawa Pod znakiem krzyża
  Muzeum Narodowe

 7. Seria koncertów Muzyczne konteksty źródeł Chrześcijaństwa Europy
  Muzeum Narodowe

 8. Seria koncertów Dziesięć wieków chrześcijaństwa w Polsce

 9. Inicjatywa „Pokolenie milenijne”

 

 

 

1050. rocznica Chrztu Polski jest świętem wszystkich Polaków, dlatego 16 kwietnia, na INEA Stadion w Poznaniu chcemy cieszyć się wspólnie tym wszystkim, co udało nam się zbudować przez ponad 1000 lat. Wyrazimy naszą radość, że jesteśmy Kościołem i przez Chrzest staliśmy się nowymi ludźmi. Rocznica Chrztu Polski jest świętem całej Polski, dlatego zapraszamy na INEA Stadion każdego, kto żyje wiarą, poszukuje Boga i chce narodzić się na nowo, każdego, kto czując się patriotą, pragnie przeżyć niezapomniane chwile.

We wspólnym świętowaniu ożywiać ma nas myśl: GDZIE CHRZEST, TAM NADZIEJA, która ma pomóc odkryć na nowo naszą tożsamość jako chrześcijan i Polaków oraz umocnić naszą wiarę. Jubileuszowe Świętowanie to celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych połączone ze świadectwami i uwielbieniem Boga.

Świętuj razem z nami! Wielbienie muzyką, śpiewem i tańcem, świadectwami wiary, Korowodem Świętych, Eucharystią, wspólnotową naturą Kościoła, celebracją imienia chrześcijańskiego i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, osobistym podziękowaniem za dar chrztu, posłaniem każdego z nas do głoszenia Ewangelii. W drugiej części Multimedialny quiz historyczny pt. „Człowiek 1050-lecia” i na koniec musical wszechczasów „Jesus Christ Superstar” przygotowane przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Wśród organizatorów tego wyjątkowego Jubileuszowego Świętowania są między innymi ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki , Przewodniczący KEP, ks. Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, ks. bp Grzegorz Ryś, ks. bp. Edward Dajczak, muzyk i kompozytor Leopold Twardowski. Całe spotkanie poprowadzi Pan Radosław Pazura wraz z małżonką.

 

PATRONAT HONOROWY:PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJ DUDA

 

GOŚĆ HONOROWY: LEGAT PAPIESKI

 

 


 • zapisy/informacje/materiały do pobrania www.Stadion2016.pl

 • www.facebook.com/Chrzest-966

 

 • Kalendarium wydarzeń Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski na stronie www.chrzest966.pl

 

 

Zapisy/Strona Internetowa:Zapisy na to wydarzenie wyłącznie poprzez stronę internetową utworzoną specjalnie dla tego wydarzenia www.stadion2016.pl. Na chwilę obecną strona zawiera podstawowe informacje o wydarzeniu, ramowy program, informacje o zapisach na ”korowód świętych”- jeden z punktów programu, w który włączone zostaną wszystkie diecezje w Polsce. Informacji ciągle będzie przybywać. Na Inea Stadion, w tym dniu, będzie mogło wejść około 30 tys. osób, tak więc decyzję o zgłoszeniu należy podjąć dosyć szybko. zgłaszać się trzeba bardzo szybko.

 

Ramowy program świętowania:

Cały program został podzielony na IV części: Jubileuszowe świętowanie, Msza święta, Multimedialny quiz historyczny pt „Człowiek 1050-lecia”,musical „Jezus Christ Super Star”

 

Część I

g. 10.50 – Świętowanie jubileuszowe „Gdzie chrzest, tam nadzieja”

g. 14.00 – Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniemCzęść II

g. 19.00 – Historyczny Multimedialny Quiz pt. „Człowiek 1050-lecia”

g. 19.45 – Koncert Jubileuszowy: musical „Jesus Christ Superstar”

 

WEJŚCIÓWKI

Z uwagi na rangę wydarzenia, względy bezpieczeństwa , komfort uczestników, obowiązują wejściówki:

15 PLN część I ( w tym: ciepły posiłek, picie, Śpiewnik Jubileuszowy, pamiątka 1050-lecia Chrztu Polski)

5 PLN część II ( w tym: Śpiewnik Jubileuszowy, pamiątka 1050-lecia Chrztu Polski)

 

 Organizator/Partnerzy: Archidiecezja Poznańska, Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Narodowe Centrum Kultury, TVP, Polskie Radio.

*Gdyby Polska nie przyjęła chrztu…Prof. Krzysztof Ożóg

Utrzymując kontakty z monarchią czeską, Mieszko I mógł zaobserwować ogromną rolę Kościoła i chrześcijaństwa. Stały się one religijnym spoiwem społeczeństwa, łamiąc separatyzmy plemienne.Przed powstaniem państwa Piastów ziemie polskie zamieszkiwały liczne plemiona, z których najważniejsze, obok Polan, to Wiślanie, Ślężanie, Pomorzanie, Mazowszanie i Lędzianie. Wiara plemion polskich w IX i pierwszej połowie X w. była prosta, uznająca bóstwa, których nazwy nie znamy. Prawdopodobnie każde z plemion czciło główne bóstwo, które pojawia się już w pierwszej połowie VI w. w najstarszych przekazach o Słowianach u Prokopiusza z Cezarei. Wtedy był nim bóg – twórca błyskawicy, pan wszystkich rzeczy. Słowianie na ziemiach polskich przed chrystianizacją czcili też nimfy wodne, demony leśne, polne i górskie, duchy strzegące domostw i pól. Jednak plemiona polskie nie miały zorganizowanego kultu w instytucjonalizowanych formach świątynnych.
 
Przełomowa decyzja
Chrześcijaństwo zapewne najpierw dotarło do plemienia Wiślan, których książę − o nieznanym imieniu − przyjął chrzest pod wpływem władcy Wielkich Moraw Świętopełka i arcybiskupa Metodego, co nastąpiło prawdopodobnie między 874 a 885 r. Nieznane są owoce tej pierwszej chrystianizacji Wiślan, gdyż wkrótce po śmierci Metodego z państwa wielkomorawskiego zostali wypędzeni jego uczniowie. Następnie, w pierwszej dekadzie X w., Węgrzy rozbili monarchię Mojmirowiców i Wielkie Morawy przestały istnieć. Ziemie wiślańskie wraz ze Śląskiem zostały po kilkudziesięciu latach przejęte przez Bolesława I Srogiego, księcia czeskiego, i od lat 50. X w. ponownie znalazły się pod wpływem chrześcijaństwa czeskiego i biskupstwa ratyzbońskiego. Świadczą o tym odkryte przez archeologów pozostałości po kilku budowlach sakralnych na Wawelu z końca X i początku XI w., z których część została niewątpliwie wzniesiona jeszcze za panowania Przemyślidów. Początki piastowskiej monarchii sięgają pierwszej połowy X w., choć źródła pisane przynoszą najstarsze wiadomości o Mieszku I i jego władztwie począwszy od 963 r.
Groźnym przeciwnikiem monarchii gnieźnieńskiej po objęciu rządów przez Mieszka I około 960 r. stali się Wieleci, zajmujący terytoria na północny zachód od Wielkopolski za Odrą. Sprzymierzyli się oni z możnym saskim Wichmanem, zbuntowanym przeciw cesarzowi Ottonowi I, i w 963 r. zaatakowali Mieszka, pokonując go w dwóch bitwach. W jednej z nich zginął brat władcy. Mieszko znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Musiał pozyskać sojusznika, aby przeciwstawić się siłom wieleckim i uratować młodą monarchię. Książę podjął fundamentalną decyzję o przyjęciu chrztu św. i chrystianizacji swych poddanych. Zdecydował się na układ z chrześcijańskim władcą Czech Bolesławem I Srogim i małżeństwo z jego córką Dobrawą. Utrzymując kontakty z monarchią czeską, książę mógł zaobserwować ogromną rolę Kościoła i chrześcijaństwa jako religijnego spoiwa społeczeństwa łamiącego separatyzmy plemienne. Mieszko dostrzegał również potrzebę wprowadzenia swego władztwa w obręb ówczesnego świata chrześcijańskiego, którego cywilizacja była atrakcyjna i wzmacniała pozycję panującego, sakralizując władzę monarszą. Z tego świata książę czerpał też wzorce dla organizacji rozrastającego się państwa.
 
Chrystianizacja ludności
Do przymierza między Bolesławem i Mieszkiem doszło zapewne za zgodą Ottona I, ponieważ Przemyślida podlegał zwierzchnictwu cesarza. Małżeństwo księcia z Dobrawą zostało zawarte w 965 r. Zgodnie z tradycją utrwaloną na początku XII w. przez anonimowego benedyktyna, zwanego Gallem w Kronice polskiej, dużą rolę w nakłonieniu Mieszka do przyjęcia wiary chrześcijańskiej przypisywano Dobrawie. Nieco inaczej, ale równie mocno rolę Dobrawy w nakłonieniu Mieszka do przyjęcia chrztu św. podkreślił niemiecki kronikarz Thietmar. Decyzja Mieszka nie była tylko uwarunkowana politycznie, choć sojusz z Czechami zaowocował militarnie już w 967 r., gdy Wichman wraz z pogańskimi Wieletami ponownie zaatakowali Mieszka I. Został on jednak pokonany przez sprzymierzone siły polsko-czeskie i zginął na polu bitwy. Dzięki zwycięstwu nad siłami wieleckimi Mieszko rozpoczął ekspansję na Pomorze.
Przygotowania do misji chrześcijańskiej, która miała przybyć do państwa gnieźnieńskiego, były prowadzone za wiedzą cesarza Ottona I oraz przy poważnym zaangażowaniu się Kościoła niemieckiego, przede wszystkim biskupstwa ratyzbońskiego. Misjonarze, na których czele stał prawdopodobnie Jordan, znali język słowiański i byli wyposażeni w stosowne księgi, paramenty i szaty liturgiczne. Mieszko I i jego najbliższe otoczenie przyjęli chrzest z rąk Jordana, zapewne w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. w Poznaniu lub Lednicy. Dwa lata później Jordan został konsekrowany na pierwszego polskiego biskupa, a jego siedzibą najpewniej stał się Poznań. Konsekracja Jordana odbyła się zapewne w Rzymie i przy tej okazji otrzymał on, według tradycji przekazanej przez Jana Długosza, miecz św. Piotra od papieża Jana XIII.
Biskupstwo obejmujące całą monarchię Mieszka I nie było zależne od niemieckich metropolii, lecz od Stolicy Apostolskiej. Przy dużym wsparciu Mieszka I biskup Jordan przeprowadził chrystianizację ludności. Jej pierwszy etap polegał na publicznym obaleniu dotychczasowego kultu pogańskiego przez monarchę i jego ludzi, co wiązało się ze zniszczeniem obiektów tego kultu. Następnie misjonarze udawali się do głównych grodów, gdzie przy wsparciu monarchy lub jego urzędników zwoływali ludność, której przekazywali  podstawowe prawdy wiary i moralności chrześcijańskiej. Trwało to z reguły kilka dni, po czym chrzcili lud, często masowo i dalej uczyli neofitów podstawowych modlitw, gestów oraz zasad życia według nowej wiary.
Książę musiał zatroszczyć się materialnie o rodzący się w jego państwie Kościół, co wiązało się  z działaniami długofalowymi. Mieszko I przekazywał środki na wzniesienie i wyposażenie świątyń w głównych grodach monarchii. Sprowadzał też z terenów Cesarstwa duchownych, którzy opiekowali się świątyniami, sprawowali w nich liturgię i głosili Ewangelię. Duchowni przybywający do Polski pozostawali na utrzymaniu księcia. Mieszko I do końca swego życia wspierał i otaczał opieką powstający Kościół w swym państwie. Po śmierci biskupa Jordana w 984 r. władca skutecznie zabiegał o nowego biskupa, którym został Unger, mnich benedyktyński. Kontynuował on działalność swego poprzednika, sprawując posługę w całym państwie piastowskim.
Warto wspomnieć o pobożności, jaka cechowała Mieszka I. Podczas walk z pogańskimi sąsiadami na Połabiu w połowie lat 80. X w. został ugodzony w ramię zatrutą strzałą. Wtedy „z wielką wiarą i stałością” złożył ślub św. Udalrykowi, biskupowi augsburskiemu, że jeśli wyzdrowieje, to jako wotum złoży mu ramię wykonane ze srebra. Za wstawiennictwem świętego biskupa książę wyzdrowiał i wówczas osobiście, u grobu św. biskupa, spełnił przyrzeczenie. Wydarzenie to odnotowano w katalogu cudów za wstawiennictwem tego świętego.
Mieszko zabiegał o wzmocnienie związków monarchii polskiej z papiestwem, zaszczepiał też w swoim państwie kult św. Piotra Apostoła. Znalazło to wyraz w patrocinium (wezwaniu) najstarszej katedry w Poznaniu. W 974 r., po postrzyżynach swego syna Bolesława, Mieszko wysłał pukiel jego włosów do Rzymu, polecając go opiece św. Piotra, a także papieża. Niewątpliwie przez ten akt władca podkreślał związek swego rodu z Kościołem i Stolicą Apostolską. U schyłków swych rządów Mieszko, około 991 r., oddał całe swe państwo w opiekę Stolicy Apostolskiej, co poświadcza dokument, zachowany w postaci regestu (krótkiego streszczenia), zaczynającego się od słów Dagome iudex.
 
Wiara spoiwem państwa
Następca Mieszka I Bolesław Chrobry wzmacniał chrześcijaństwo w Polsce, wprowadzając prawa oparte na zasadach Dekalogu i normy kościelne w zakresie postów. Wspierał szerzenie wiary chrześcijańskiej wśród pogańskich sąsiadów Polski, wysyłając do nich misjonarzy, którzy w pokojowy sposób starali się głosić im Ewangelię. Poparł misję św. Wojciecha do Prusów, a potem działalność misyjną Brunona z Kwerfurtu. Męczeńska śmierć św. Wojciecha stała się przyczynkiem do rozpoczęcia zabiegów w Stolicy Apostolskiej i na dworze Ottona III o utworzenie kościelnej metropolii. Papież Sylwester II erygował arcybiskupstwo w Gnieźnie oraz biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Z kolei podczas zjazdu gnieźnieńskiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym w marcu 1000 r. została zorganizowana polska prowincja kościelna. Było to niezwykle ważne dla wzmocnienia struktur Kościoła i wnikania chrześcijaństwa w społeczeństwo polskie. Św. Wojciech stał się patronem młodego Kościoła i polskiej monarchii. Pierwsi Piastowie konsekwentnie dążyli do ugruntowania wiary chrześcijańskiej. Jako władcy czuli się odpowiedzialni za zbawienie swoich poddanych. Potężny kryzys w łonie dynastii za panowania Mieszka II doprowadził w latach 30. XI w. do chwilowego upadku monarchii i zniszczenia struktur Kościoła z wyjątkiem Małopolski, ale Kazimierz Odnowiciel doprowadził do restauracji państwa i trwałego przywrócenia chrześcijaństwa. Wiara coraz bardziej zakorzeniała się w społeczeństwie i była przekazywana kolejnym pokoleniom Polaków.
Dzięki stabilnej i stale rozwijającej się organizacji kościelnej w Polsce chrześcijaństwo docierało do coraz większych rzesz społeczeństwa polskiego i wnikało głębiej w jego życie, obyczaje, normy postępowania oraz kulturę. Posługa duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego nie tylko koncentrowała się na sprawach duszpasterstwa wiernych, ich moralnego kształtowania według zasad chrześcijańskich, ale także na edukacji i rozmaitych formach pomocy ubogim. Kościół tworzył i rozbudowywał system szkolnictwa (szkoły katedralne, kolegiackie, parafialne, klasztorne, a także uniwersytet), który umożliwił recepcję dorobku kultury intelektualnej chrześcijańskiej Europy wraz z dziedzictwem grecko-rzymskim, przejętym przez Kościół w pierwszym tysiącleciu jego dziejów. Od XII-XIII w. miał coraz większy współudział w rozwijaniu tej kultury (literatury, nauki i sztuki). Był to czas, kiedy krystalizowały się zręby polskiej kultury, świadomości i tożsamości narodowej Polaków. Wówczas to powstały pierwsze zapisy o losach dynastii, monarchii, Kościoła i społeczeństwa polskiego w języku łacińskim. Łacina, stanowiąca znakomite narzędzie komunikacji w ówczesnym świecie i zarazem tworzywo wysokiej kultury, przyczyniła się do narodzin twórczości w języku polskim. Zaprawieni w łacinie duchowni poszukiwali na gruncie polskiej mowy możliwości utrwalania w piśmie skomplikowanych fraz i myśli. Już od XII w. zaczęły powstawać utwory w języku polskim, ukazujące duchowe i intelektualne treści rodzącej się kultury narodowej. Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania się wspólnoty narodowej na fundamencie Ewangelii.
W okresach słabości państwa, np. podziałów dzielnicowych, Kościół wzmacniał tożsamość narodową Polaków, stając się wręcz obrońcą i protektorem języka polskiego, jak miało to miejsce już w XIII w., w czasie napływu żywiołu niemieckiego na ziemie polskie. Podjęte przez polski episkopat, na czele z abp. Jakubem Świnką, działania wyraźnie zmierzały do zachowania języka polskiego w kościołach i szkołach oraz utrzymania duszpasterstwa w rękach duchownych polskiego pochodzenia i posługujących się czynnie mową polską. Było to pierwsze tak poważne wystąpienie Kościoła polskiego w obronie narodu i jego języka, praw oraz godności. Trudne doświadczenia cementowały odrębność narodową Polaków i ich patriotyzm. Mimo podziałów politycznych rozwijało się poczucie wspólnoty narodowej (gens Polonica), tworzące więzi ponaddzielnicowe. Opierało się ono na przekonaniu o wartości polskiego języka, obyczajów, tradycji prawnej, religijnej, państwowej oraz dynastycznej. Sprzyjała temu gnieźnieńska prowincja kościelna, obejmująca ziemie polskie w granicach z okresu jednolitej monarchii. Kościół podtrzymywał pamięć o koronie królewskiej i potędze Polski Bolesława Chrobrego i jej starodawnej wolności. Wspólnotę narodową konsolidował kult świętych patronów Wojciecha i Stanisława.

 

 


Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg
Historyk, mediewista, specjalizuje się w historii średniowiecznej Polski i Europy. Dyrektor Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii UJ.
 

*Tekst opublikowany w Przewodniku Katolickim 41/2015www.przewodnik-katolicki.pl

 

 

______________________________________________________________________

X ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI

EUROPA NOWYCH POCZĄTKÓW
Wyzwalająca moc chrześcijaństwa

11-13 marca 2016 r.

program Zjazdu

Piątek, 11 marca

11.00
Modlitwę prowadzą kapelani Zjazdu z trzech tradycji chrześcijańskich


Otwarcie Zjazdu
Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X Zjazdu
Abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski, przewodniczący Zjazdów Gnieźnieńskich
Abp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (niepotwierdzone)

11.30
sesja plenarna

Nowe początki: chrzest Mieszka, chrzest Polski, chrzest nasz
– referat: prof. Jerzy Kłoczowski

Co zrobiliśmy/zrobimy z naszym chrztem?
– dyskusja ekumeniczna biskupów trzech tradycji chrześcijańskich:
bp prof. Jeremiasz (Kościół prawosławny),
bp dr hab. Marcin Hintz (Kościół ewangelicko-augsburski),
bp dr hab. Grzegorz Ryś (Kościół rzymskokatolicki)
prowadzenie: Zbigniew Nosowski 

13.00
Przerwa obiadowapodczas przerwy obiadowej:
Otwarcie wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego
Chrzest – Św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”

Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy ze Zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe

15.00
sesja plenarna
Wiara, czyli wolność
– referat: ks. prof. Tomáš Halík, Uniwersytet Karola, Praga
– świadectwa:
dr Małgorzata Wałejko, pedagog, teolog, Uniwersytet Szczeciński
ks. dr Jan Kaczkowski, Puckie Hospicjum p.w. św. Ojca Pio
prowadzenie: Jarema Piekutowski, socjolog

16.30
Przerwa

17.00
spotkania w małych grupach warsztatowych
Warsztaty chrześcijańskiej wolności (część pierwsza)

19.00
Kolacja

20.00
w katedrze gnieźnieńskiej
ekumeniczne nabożeństwo dziękczynno-pokutne za 1050 lat wiary chrześcijańskiej w Polsce
Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa
(homilia: bp Grzegorz Ryś, historyk Kościoła, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej)

 

Sobota, 12 marca

9.30
sesje plenarne (spotkania równolegle w dwóch salach) 

Aula I LO
Odkrycie małżeństwa jest przed nami
– dyskusja panelowa:
dr Jerzy Grzybowski, Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie
Maria Hildingsson, Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE
Agata i Krzysztof Jankowiakowie, Ruch Światło-Życie
prof. Stephan Kampowski, Papieski Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II
Dariusz Piórkowski SJ, duszpasterz współpracujący z ruchem Małżeńskie Drogi
prowadzenie: dr hab. Marek Rymsza, Laboratorium „Więzi”, Equipes Notre Dame

Aula IKE UAM
Ekonomia bez wykluczenia
– referat: prof. Paul H. Dembinski, Obserwatorium Finansowe, Genewa

Czy możliwa jest inna gospodarka?
– dyskusja panelowa:
prof. Andrzej Blikle, , informatyk, przedsiębiorca, moznainaczej.com.pl
prof. Krzysztof Jasiecki, socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Marcin Kędzierski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Dyrektor Programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego
Marek Tarnowski, prezes Zarządu Mokate S.A.
prowadzenie: Michał Drozdek, Instytut Chrześcijańsko-Demokratyczny im. I. Paderewskiego

11.00
Przerwa

11.30
sesje plenarne (spotkania równolegle w dwóch salach) 

Aula I LO
Kultura i wiara: jak zszyć rozerwane przymierze?
– referat: bp Michał Janocha, historyk sztuki, biskup pomocniczy warszawski

Gdzie jest Bóg we współczesnej kulturze
– dyskusja panelowa
ks. dr hab. Andrzej Draguła, teolog, Zespół ds. Kompetencji Kulturowych Kościoła NCK
Jakub Lubelski, prozaik, publicysta „Teologii Politycznej”
Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy
dr Irina Tatarowa, historyk sztuki
prowadzenie: Tomasz Królak, Katolicka Agencja Informacyjna

Aula IKE UAM
Wyzwoleni, ale czy już wolni? Europa Wschodnia 25 lat po rozpadzie ZSRR
– referat: prof. Bohdan Cywiński, historyk Europy Środkowo-Wschodniej

Bilans odzyskanej wolności
– dyskusja panelowa
dr Andrij Baumeister, Uniwersytet Szewczenki, Kijów
Siergiej Czapnin, publicysta, były redaktor wydawnictwa Patriarchatu Moskiewskiego
dr Kai-Olaf Lang, Fundacja Nauka i Polityka, Berlin (niepotwierdzone)
Agnieszka Romaszewska, dyrektor Biełsat TV
Krzysztof Stanowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej
prowadzenie: Przemysław Fenrych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

13.00
Przerwa obiadowa

15.00
sesje plenarne (spotkania równolegle w dwóch salach) 

Aula I LO

Ukraina – Polska – Rosja: czy możliwe są pokój i pojednanie?
referat: abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego

Pojednanie nigdy się nie kończy
– dyskusja panelowa:
abp Henryk Muszyński, Prymas Polski senior, emerytowany metropolita gnieźnieński
prof. Antoine Arjakovsky, szef sekcjiSpołeczeństwo, Wolność, Pokój” Kolegium Bernardynów, Paryż
ks. dr Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej
prof. Andriej Zubow, historyk i religioznawca, Moskwa
prowadzenie: Marcin Przeciszewski, Katolicka Agencja Informacyjna

 Aula IKE UAM
Europa – „raj” i „twierdza”?
– referat: abp Matteo Zuppi, metropolita Bolonii

– dyskusja panelowa


Czy miłosierdzie ma granice?
s. Małgorzata Chmielewska, Wspólnota Chleb Życia
Szymon Hołownia, Fundacja Kasisi, Fundacja Dobra Fabryka
s. Manuela Simoes, skalabrinianka
Janina Ochojska, Polska Akcja Humanitarna (niepotwierdzone)
Doris Peschke, sekretarz generalna CCME (niepotwierdzone)
bp Krzysztof Zadarko (niepotwierdzone)
prowadzenie: Paweł Kęska, Caritas Polska

16.30
Przerwa

17.00
spotkania w małych grupach warsztatowych
Warsztaty chrześcijańskiej wolności (część druga) 

17.00
równocześnie w kościołach parafialnych Gniezna i okolic:


Nabożeństwa ekumeniczne
według programu przygotowanego przez zjazdową Komisję Ekumeniczną
(homilie głoszą duchowni z różnych Kościołów chrześcijańskich)

19.00
Kolacja

20.00
w auli zjazdowej
Muzyka nowych początków
specjalny koncert z udziałem muzyków twórczo nawiązujących do tradycji
Ensemble Peregrina
Adam Strug Kompania

 

Niedziela, 13 marca

sesja plenarna w auli zjazdowej
9.30
Chrześcijanie w oczach innych
prof. dr hab. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
prowadzenie: Marek Zając, TVP, „Tygodnik Powszechny”

10.30
Otwarte drzwi Kościoła


– referat: kard. Kazimierz Nycz

Jak może nawracać się Kościół?
– dyskusja panelowa:
Paweł Kozacki OP, prowincjał polskich dominikanów
dr Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan wydziału teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego
dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny „Christianitas”
dr Maria Rogaczewska, socjolog, Uniwersytet Warszawski
prowadzenie: Piotr Żyłka, Deon.pl

12.00
Ogłoszenie przesłania Zjazdu do Kościoła i Europy

13.00
Msza święta w 3. rocznicę wyboru papieża Franciszka z homilią abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce
(Msza transmitowana przez TVP Polonia, śpiewa gnieźnieński Chór Prymasowski)


______________________________________________________________________

  1   2


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna