Konstytucja: Konstytucja WłochPobieranie 30.49 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar30.49 Kb.
WŁOCHYKonstytucja: Konstytucja Włoch

Język urzędowy: włoski

Język używany: włoski, sardyński, friulski

Stolica: Rzym

Ustrój polityczny: republika parlamentarna

Powierzchnia: 301 300 km2

Jednostka monetarna: 1 euro= 100 eurocentów

Religia dominująca: katolicyzm

Pańęłęóstwo włoskie leży na Półwyspie Apenińskim, w związku z czym aż 80% jego powierzchni stanowią góry. Przez całą długość kraju biegną Apeniny, z których najwyższym szczytem jest mierzące 2912 m n.p.m. Corno Grande. Na południu natomiast mieszczą się czynne wulkany: Wezuwiusz (na Półwyspie Apenińskim), sycylijska Etna oraz Stromboli i Vulcano straszące i jednocześnie zachwycające na Wyspach Liparyjskich. Opozycją dla gór jest Nizina Padańska - największa obszarowo płaska powierzchnia, stanowiąca północno-wschodnie Włochy. ęłęóZ trzech stron Włochy otaczają wody Morza Śródziemnego, a ściślej mówiąc - kilka jego akwenów: Morza Adriatyckie, Jońskie, Liguryjskie i Tyrreńskie. Natomiast swą suchą częścią Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Całkowita granica lądowa tego państwa ma długość 1.932 km, natomiast włoskie wybrzeża ciągną się aż przez 7.600 km. Specyfiką Włoch jest m.in. to, iż w swym terytorium zawierają dwa państwa-enklawy, mianowicie San Marino i Watykan. Natomiast wokół Italii dryfują popularne wyspy: Capri, Elba, Ischias, Wyspy Liparyjskie oraz Sycylia. Na granicy włosko-francuskiej, w paśmie alpejskim, znajduje się najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. W części włoskiej liczy on sobie 4765 m n.p.m., a nazywa sie Mont Blanc de Courmayeur. ęłęó
Włochy dzielą się na 20 regionów, 95 prowincji i 8092 komun.

ęłęóTuryści uwielbiają korzystny klimat Włoch. Italia uchodzi za kraj o wspaniałych, ciepłych i suchych latach oraz łagodnych zimach. Zatem latem turyści przyjeżdżają tu korzystać z uroków pięknej i pewnej pogody, a zimą chcąc choć na chwilę uchronić się przed siarczystymi mrozami. Jednak w rzeczywistości włoski klimat jest o wiele bardziej zróżnicowany. ęłęóI tak np. alpejskie zimy są mroźne i długie - ku uciesze narciarzy śnieg może tu spaść już nawet we wrześniu, natomiast miłośnicy słońca i upałów mogą rozczarować się chłodnym latem. Będą natomiast zachwyceni wakacjami spędzonymi na terenach wzdłuż wybrzeży, zwłaszcza na południu, gdzie panuje klimat śródziemnomorski.


RZYM

ęłęóOśrodek administracyjno-polityczny Italii. Popularne miasto turystyczne, głównie ze względu na bogactwo starożytnych i średniowiecznych zabytków. Obok słynnego Koloseum i bogatych muzeów zobaczymy tu zabytkowe pałace, fontanny, akwedukty i inne niezwykle intrygujące obiekty, które ciekawie korespondują np. z nowoczesnymi osiedlami na obrzeżach miast.

ęłęóOdwiedzając miasto rzymskie koniecznie zobacz: Fontanne di Trevi, Forum Romanum, Kapitol, Palatyn, Pole Marsowe, Bazyliki św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore, Via Sacra, Via Appia, Cloaca Maxima, Schody Hiszpańskie, Place Navona i Wenecki.
WENECJA

ęłęó"Miasto na wodzie", ęłęóTo miasto kanałów, a cały transport opiera się na wodzie lub... nogach. Architekturę i nietypowe położenie Wenecji sprawiło, iż znalazła się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety, dzisiaj Wenecja jest zagrożona zatopieniem, gdyż stare budynki, nieustannie podmywane przez zanieczyszczone morze, ulegają korozji. Wenecja słynie nie tylko z gondoli, ale i z karnawału, festiwalu filmowego i biennale sztuki współczesnej.

ęłęóJeśli wybierasz się do Wenecji, koniecznie zobacz: Bazylikę św. Marka, Plac św. Marka (Piazza San Marco), Dzwonnicę św. Marka, Santa Maria della Salute, Kościół San Giorgio Maggiore, Piazzetta di San Marco, Pałac Dożów (Palazzo Ducale), Mosty Westchnień (Ponte dei Sospiri) i Rialto, Wieżę Zegarową (Torre dell'Orologio), Prokurację (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove), Kanał Grande (Canale Grande).
MEDIOLAN

ęłęóMiasto leżące na północno-zachodniej części Niziny Padańskiej. Stolica regionu Lombardia i prowincji Mediolan. Ośrodek przemysłowy i naukowy - to tutaj działają największe włoskie przedsiębiorstwa przemysłowe: maszynowe, transportowe, odzieżowe, chemiczne etc. Również tutaj swoje siedziby mają aż trzy uniwersytety.

ęłęóW Mediolanie koniecznie trzeba zobaczyć: La Scala otwarty w 1778 roku najsłynniejszy teatr operowy świata, średniowieczną bazylikę S.Ambrogio, 16 kolumn rzymskich przed bazyliką S.Lorenzo, oraz kościoły, m.in.: renesansowy Santa Maria delle Grazie (ze słynnym freskiem Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza").

BOLONIA

Miasto akademickie. Studenci stanowią aż jedną piątą część jego mieszkańców. Jedno z najpiękniejszych miast Italii, skupisko wspaniałych, starych domów i pałaców z czerwonej cegły. Bolonia kusi turystów nie tylko fantastycznymi zabytkami, ale przede wszystkim niespotykaną nigdzie indziej atmosferą.


SPORT
Długa linia brzegowa Włoch sprawia, że Italia to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych - pływania, windsurfingu, żeglowania czy nurkowania. Na północy, w górach można też wybrać się na spływ kajakowy lub pontonowy, gwarantujący wiele emocji i zabawy.

Natomiast zimą we Włoszech z powodzeniem można uprawiać narciarstwo lub snowboard. Najpopularniejsze włoskie kurorty narciarskie to Sestriere i Bardonecchia w Piemoncie, Cervinia i Courmayeur w Val d'Aosta oraz Val Gardena i Val di z najbardziej ekskluzywnym i znanym kurortem, Cortina d'Ampezzo. ęłęóBardziej na południu narciarstwo można uprawiać w małych ośrodkach Abetone i Amiata w Toskanii, Monte Vettore w Marche, Gran Sasso i Maiella w Abruzzo oraz na Etnie na Sycylii.


KUCHNIA POLSKO-WŁOSKA
Jęłęóedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej.

Kuchnia włoska charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza.

Kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Na północy je się ryż i polentę, częściej stosuje się masło, na południu przeważają niezliczone gatunki makaronów i oliwa. Każdy z 29 regionów oraz wiele miast mają swoje kulinarne specjały. Emilia-Romania to ojczyzna faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena słyną z deserów, rejon Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem i wieloma innymi daniami mięsnymi, Turyn kurczakami, Bolonia sosem mięsnym (bolognese), a Neapol – tradycyjną pizzą.

Wiele potraw takich jak spaghetti, pizza i risotto stało się bardzo popularne najpierw w USA, a potem razem z "eksportem" kultury amerykańskiej w większości państw przemysłowych, od Korei po Argentynę.

Tradycyjny posiłek włoski składa się z antipasto (przystawka), pasta (danie mączne albo zupa); główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone risotto lub sałatką. Taki posiłek zakończony jest deserem.

Niektóre popularne potrawy: spaghetti, pizza, lasagne, tortellini, ravioli, risotto, zupa minestrone, polenta, bruschetta, focaccia, caponata.

Najpopularniejsze desery: lody włoskie, panna cotta, tiramisu, panettone, pandoro, cannolo, granita, zabaglione, spremuta.

Niektóre sery: parmezan, mozzarella, gorgonzola, mascarpone, ricotta, pecorino, grana padano.
SŁOWNICZEK
tak - si

nie - no,non

nie chcę - non voglio

cześć - ciao

dzień dobry - buon giorno

do widzenia - arrivederci

dobry wieczór - buona sera

dobranoc - buona notte

do jutra - a domani

proszę - prego

ile - quanto

gdzie - dove

ile to kosztuje?- quanto, costa questo

mówić po polsku - parlare il polacco


Galeria zdjęćKoloseum w Rzymie
Fontanna Di Trevi w RzymiePlac św. Piotra w RzymieKrzywa Wieża w Pizie Ezin Turystyka


Włoskie Alpy

OPRACOWANIE: Natalia Godoń i Kamila Ziębińska


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna