Kontynent Kraj Miasto AfrykaPobieranie 32.75 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar32.75 Kb.
Miasta świata
Legenda:

Kontynent

Kraj

Miasto
Afryka

Egipt

Kair

Kair(Al- Kahira) jest umieszczony nad brzegami i na wielu wyspach Nilu, niedaleko miejsca, gdzie rzeka ta tworzy deltę.

Najstarsza dzielnica miasta leży nieco na wschód od Nilu. Dalej, miasto rozpościera się na zachód, zajmując dawne tereny rolnicze. Zachodnie dzielnice były zbudowane w XIX w., przez co więcej jest tam szerokich alei, zieleni i otwartych przestrzeni. Natomiast stare, wschodnie dzielnice, mają zupełnie odmienny wygląd: gęsta zabudowa i małe, zatłoczone alejki, kończące się często ślepymi zaułkami. Dlatego większość biur i budynków rządowych mieści się w zachodniej części miasta, a dzielnice wschodnie cechuje duża liczba meczetów.

Miasto rozszerza się także na tereny pustynne. Mosty spięły dwa brzegi rzeki. Połączyły także wyspy Gezira i Roda (na nich mieści się większość obiektów rządowych) z brzegami rzeki. Ze wschodnich dzielnic mostami łatwo jest przedostać się do przedmieść na lewym brzegu: Gizy i Imbaby.

Na zachód od Gizy mieszczą się najsłynniejsze zabytki Egiptu: Sfinks i Wielkie Piramidy. Natomiast 18 km od Kairu leżą ruiny wielkich starożytnych miast: Memfis i Sakkary.


Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

6 787 [z powodu wędrówek trudno oszacować dokładną liczbę]

Nil

spożywczy, włókienniczy, metalowy, chemiczny, elektrotechniczny, środków transportu, skórzany, odzieżowy, meblarski, poligraficzny


Mapa sieci kairskiego metra [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kair]


Aleksandria

Przypuszczalnie miasto założył Aleksander Macedoński w 332 roku p.n.e. Jednak według opublikowanego w "New Scientist" artykułu autorstwa Alaina Verona i współpracowników z Uniwersytetu Paula Cezanne'a w Aix-en-Provence, miasto istniało już od około 2686 roku p.n.e., a Aleksander jedynie doprowadził do rozwoju miasta i nazwał je swoim imieniem.

Ośrodek życia kulturalnego i wielki port Morza Śródziemnego. Za rządów Ptolemeuszów był stolicą Egiptu, za czasów rzymskich siedzibą władz prowincji. Pod koniec starożytności jeden z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego (pozostałe to Antiochia Syryjska, Konstantynopol i Rzym). W późniejszych wiekach stopniowo traciła na znaczeniu.


Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

3 600

Nil [zachodni brzeg delty]

maszynowy, metalowy, stoczniowy, petrochemiczny


Sfinks z różowego marmuru, okres ptolemejski [Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Alexandria]Mali

Bamako

Centrum administracyjne i handlowe (zwłaszcza handel rybny), port rzeczny. Rozwinięty przemysł budowlany, włókienniczy i spożywczy.

W okresie cesarstwa Mali, do XIX wieku, centrum nauczania islamu. Od 1883 r. pod okupacją kolonialnych wojsk francuskich, wtedy też zostało założone współczesne Bamako. Bardziej dynamiczny rozwój wiąże się z połączeniem Bamako linią kolejową z senegalskim Dakarem. W roku 1908 Bamako stało się stolicą francuskiej kolonii - Francuskiego Sudanu. Po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku miasto zostało stolicą Republiki Mali.


Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

1 297 [2005 r.]

Niger

budowlany, włókienniczy, spożywczy


Widok na Bamako [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bamako]


Timbuktu

Przez wieki Timbuktu stanowiło centrum intensywnej wymiany handlowej między Czarną Afryką a berberyjską i islamską Afryką Północną, a za jej pośrednictwem także z Europą. Ze względu na względną niedostępność miasta, upowszechnił się na poły mityczny obraz Timbuktu jako odległego i egzotycznego miejsca.

Timbuktu zostało założone jako sezonowa osada przez nomadyczny lud Tuaregów. Dzięki swemu korzystnemu położeniu na transsaharyjskich szlakach osada szybko się wzbogaciła. Przedmiotem handlu było złoto, kość słoniowa, niewolnicy, sól i inne towary. Timbuktu stanowiło główne miasto kilku średniowiecznych afrykańskich państw: Ghana, Mali i Songhaj. Jego złoty wiek przypada na XVI stulecie. Wówczas to legendy o bogactwach tego miasta zachęciły Europejczyków do odkrycia tej części Afryki. I to właśnie pojawienie się europejskich podróżników i handlarzy przyczyniło się do upadku miasta. Handel drogą morską stanowił o wiele lepszą alternatywę niż wędrówka przez Saharę - największą pustynię świata. Upadek pogłębił jeszcze najazd w 1591 Morysków, najemników na usługach sułtana Maroko. Przybywający ponownie w XIX w. podróżnicy z Europy mogli zobaczyć tylko niewielką wioskę z domami pobudowanymi z gliny.

Ze względu na swoją znamienitą historię Timbuktu zostało w 1988 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

36[1995 r.]

Niger

brak


Plan Timbuktu z 1855 [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Timbuktu_%28miasto%29]Ameryka Północna

Stany Zjednoczone

Nowy Jork

Największe miasto w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w stanie Nowy Jork. Nazywany jest "Miastem Nowy Jork" (New York City). W wielu dziedzinach uważany jest za światowe centrum m.in. finansowe. W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ, co podkreśla status miasta jako "światowej stolicy".

Miasto bywa też nazywane "Wielkim jabłkiem" ("The Big Apple") lub też "Miastem, które nigdy nie zasypia"

Nowy Jork założony został w 1614 przez Holendrów na wyspie Manhattan jako faktoria handlowa, w 1625 założono osiedle Nieuw Amsterdam (Nowy Amsterdam), główny port kolonii Nowe Niderlandy. Prawa miejskie Nowy Amsterdam zyskał w 1653. W 1664 wraz z kolonią został zdobyty przez Anglików i przemianowany na Nowy Jork. W XVII–XVIII. Podczas wojny o niepodległość USA (1775–83) brytyjskie wojska prowadziły okupacje miasta. W latach 1785–90 był siedzibą władz USA. W 1929 krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował wielki światowy kryzys gospodarczy. 11 IX 2001 przeprowadzono zamach terrorystyczny na World Trade Center, wskutek którego zginęło ok. 3000 ludzi, w tym 343 strażaków (FDNY) i zniszczone zostały obydwie wieże WTC. Tamte wydarzenia odcisnęły piętno na mieszkańcach tego miasta, którzy doskonale do dziś pamiętają tą tragedię.
Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

8 000 [bez aglomeracji]

Hudson

brak [z powodu wysokich kosztów pracy w mieście dominują usługi]


Panorama Manhattanu z 1902 r. [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Jork_%28miasto%29]


Phoenix

Miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Arizona, szóste co do wielkości w USA.

Phoenix jest nazywane Doliną Słońca.

W Phoenix gra klub koszykarski Phoenix Suns należący do ligi NBA.
Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

1 321 [2000 r.]

Salt

lotniczy, elektroniczny, elektrotechniczny, maszynowy, spożywczy, hutnictwo miedzi


Zachód słońca w okolicach Phoenix [Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenix%2C_Arizona]Europa

Polska

Gdańsk

Miasto w Polsce nad Morzem Bałtyckim, o ponad tysiącletniej historii, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej. Gdańsk jest również miastem królewskim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Położony jest u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską; wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto; szerzej wraz z Pruszczem Gdańskim, Redą, Rumią i Wejherowem jest elementem aglomeracji gdańskiej. Niegdyś miejsce ścierania się kultur polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Dzisiaj ważne centrum kulturalne i naukowe oraz węzeł komunikacyjny Polski północnej.

Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, i to, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu. Pod koniec średniowiecza Gdańsk stał się najważniejszym ośrodkiem artystycznym na Pomorzu. Również w okresie renesansu i baroku działali tutaj wybitni twórcy, np. Willem, Abraham i Izaak van den Blocke, Antoni van Obberghen, Andreas Schlüter.

Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny), główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej. Na Głównym Mieście znajduje się również Bazylika Mariacka największa budowla średniowieczna z cegły w Europie. Do 1939 roku istniała Wielka Synagoga.

Do ważnych miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa, gdzie znajduje się zespół katedralny.


Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

459

Motława

stoczniowy, petrochemiczny, energetyczny


Herb Gdańska [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gdańsk]


Włoszczowa

Miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim, do 1999 roku w województwie kieleckim. Siedziba władz gminy Włoszczowa i powiatu włoszczowskiego.

Według tradycji, 28 maja 1642 roku, we Włoszczowie miały miejsca objawienia Matki Boskiej (obecnie w tym miejscu stoi kościół parafialny).

Pierwsza wzmianka o Włoszczowie z roku 1384. Włoszczowa była wtedy królewszczyzną.

Prawa miejskie nadane w 1539 roku przez króla Zygmunta I Starego.

W czasie wojny pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie. We Włoszczowie istniało getto w rejonie ulicy Kusocińskiego na południe od Rynku.W październiku 2006 miasto uzyskało ekspresowe połączenie kolejowe z Warszawą i Krakowem.


Populacja (tys.)

Rzeka

Dominujący przemysł

11

-

drzewny, spożywczy, obróbka aluminium, budowlany, elektryczny
Plan zagospodarowania Ziemi Włoszczowskiej [Źródło: Super Express]


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna