KOŁo naukowe teologóWPobieranie 8.18 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar8.18 Kb.

KOŁO NAUKOWE TEOLOGÓW Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

 Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin  knteol@student.kul.lublin.pl  (081) 4453992


Lublin, 1 marca 2009r.Zaproszenie

W imieniu społeczności Koła Naukowego Teologów serdecznie zapraszam na XLI Tydzień Eklezjologiczny, który odbędzie się w dniach 9-11 marca 2009 r. w auli 1031 Collegium Jana Pawła II.

Tytuł tegorocznego sympozjum brzmi:

I rozbiło namiot między nami…” (J 1,14)O Bogu bliskim człowiekowi

Abraham Joshua Heschel, teolog żydowski, pisał, że Bóg w różnym czasie, na różne sposoby mówi do człowieka. W czasach ostatecznych zechciał przemówić przez Swojego Syna, który stał się człowiekiem. Jezus Chrystus przyjął wszystkie ludzkie słabości, aby pozwolić człowiekowi powrócić do Boga. Obiecał także, że pozostanie z nami „aż do skończenia świata”.

Podczas tegorocznego sympozjum pragniemy pochylić się nad misterium Boga przybliżającego się do człowieka. Naszą refleksję rozpoczniemy od chrześcijańskiej wizji Boga-Człowieka, przedstawiając obraz biblijny Emmanuela oraz naukę Soboru Chalcedońskiego. W dyskusji panelowej zobaczymy Chrystusa widzianego oczyma trzech wyznań chrześcijańskich. Drugiego dnia poruszymy problematykę wpływu Chrystusa na kulturę i kultury na obraz Chrystusa kształtowanego w ludzkich umysłach. W ostatnim dniu ukażemy Boga obecnego w różnych ludzkich doświadczeniach. Każdego dnia nasze rozważania poprzedzone będą wspólnym uczestnictwem w liturgii Mszy Świętej.

Tydzień Eklezjologiczny wpisuje się w tradycję tak naszej uczelni, jak i całego Kościoła w Polsce. Doświadczenie Vaticanum II było powodem przeżywania „soboru młodych”, którzy stali się inspiratorami Tygodni. Przez lata kształtowały je środowiska teologiczne i duszpasterskie całej Polski. My, studenci, pragniemy tę tradycję pielęgnować. Zachęcamy zatem do aktywnego uczestnictwa w refleksji nad tematami tegorocznego sympozjum, aby każdy doświadczył Emmanuela – Boga bliskiego każdemu człowiekowi.

Z wyrazami szacunku

Prezes KNT KUL
Marcin Chlebica©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna