Korzyści z podejrzliwości, czyli o wiarygodności informacjiPobieranie 22.63 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar22.63 Kb.
Korzyści z podejrzliwości, czyli o wiarygodności informacji | karta pracy
zadanie 1
Przeczytaj tytuły artykułów zamieszczanych na pierwszych stronach gazet:
1. 2 listopada 2011 roku – po udanym lądowaniu awaryjnym na Okęciu

Dziennik Gazeta Prawna – „Pasażerowie uratowani. Jak ocalić LOT”

Rzeczpospolita – „Kapitan Wrona uratował 231 osób”

Gazeta Wyborcza – „Dramat na Okęciu”


2. 5 marca 2012 roku – po katastrofie kolejowej

Rzeczpospolita – „Tragedia pod Szczekocinami”

Gazeta Wyborcza – „Zderzenie czołowe”

Dziennik Gazeta Prawna – „16 osób zginęło w katastrofie kolejowej. Polska w żałobie”


3. 13 czerwca 2012 roku – po meczu Rosja-Polska zakończonym remisem

Gazeta Wyborcza – „Gramy dalej!”

Rzeczpospolita – „Wróciła nam nadzieja”

Dziennik Gazeta Prawna – „Remis z Rosją! Mecz ostatniej szansy dopiero przed nami”


4. 26 kwietnia 2007 roku – po samobójczej śmierci polityk Barbary Blidy

Dziennik. Polska-Europa-Świat – „Śmierć z korupcją w tle”

Gazeta Wyborcza – „Śmierć podczas rewizji”

Rzeczpospolita – „Samobójstwo Barbary Blidy”


5. 16 października 2007 roku – dzień przed wyborami parlamentarnymi w Polsce

Dziennik. Polska-Europa-Świat – „Ostatnie starcie”

Gazeta Wyborcza – „Władza ucieka PiS-owi”

Rzeczpospolita – „Kto będzie rządził Polską”


6. 21 czerwca 2007 roku - dzień po interwencji policji w czasie manifestacji pielęgniarek domagających się podwyżek

Dziennik. Polska-Europa-Świat – „Po co ta policja”

Gazeta Wyborcza – „Obrażone, rozwścieczone”

Rzeczpospolita – „Pielęgniarkom na pomoc”Korzyści z podejrzliwości czyli o wiarygodności informacji | karta pracy
zadanie 2.1


  1. Przeczytaj poniższy tekstInformatyka - dziedzina dla kobiet
Z badań wynika, że kobiety stanowią jedynie 10 proc. specjalistów w branży informatycznej. Taki stan jest rezultatem przyzwyczajenia do stereotypowego podziału zawodów na męskie i kobiece. Natomiast według ekspertów, w zawodzie informatyka kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.
Na konferencji „Informatyka jest kobietą”, zorganizowanej przez Technopark Pomerania starano się przekonać właśnie kobiety, że praca w IT jest opłacalna i pozwala rozwijać się zawodowo.

Według badań wykonanych przez Gender Research na zamówienie firmy CISCO poziom wiedzy i umiejętności informatycznych u kobiet i mężczyzn jest zbliżony. Tymczasem na rynku pracy brakuje specjalistów z branży informatycznej. W dodatku kobiet aktywnych zawodowo jest mniej niż mężczyzn. „Młode kobiety, po ukończeniu nauki w szkole średniej, nie wybierają kierunków informatycznych prawdopodobnie dlatego, że traktują je jako typowo męskie.”- mówi Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

W celu przeciwdziałania postrzeganiu informatyki jako branży typowo męskiej, Technopark Pomerania przeprowadził kampanię nakłaniająca kobiety do pracy w branży IT. Razem z przedsiębiorcami z dziedziny IT zachęcano nauczycieli informatyki, aby na jak najwcześniejszym poziomie nauczania uświadamiali uczniom, że zawód informatyka

jest odpowiedni również dla kobiet. W wyborze zawodu, młode kobiety, powinny kierować się uzdolnieniami i umiejętności, a nie stereotypowymi opiniami.

Istotne jest, że ścieżka kariery, w branży IT, jest jasno określona co pozwala dynamicznie rozwijać się zawodowo. „Jest to praca, która daje możliwość wyjazdów zagranicznych i wymiany doświadczeń międzynarodowych. Dodatkową atrakcją dla kobiet jest elastyczność i możliwość pracy on-line.” - podkreśla Marta Hozel-Koćmiec z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Warto też dodać, że wynagrodzenia w tej branży należą do najwyższych na rynku. Średnia płaca w tym sektorze wynosi blisko 7 tys. zł., czyli dwa razy więcej niż średnia krajowa.

Na podstawie: PAP – Nauka w Polsce, http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,393859,eksperci-informatyka-tez-jest-dla-kobiet.html [dostęp 11.02.2013].
2. W dwuosobowej grupie zastanówcie się:

  • jaki charakter ma tekst: informacji czy opinii? jakie elementy tekstu na to wskazują?

  • w jaki sposób możemy sprawdzić, czy ten tekst zawiera prawdziwe informacje? (wypiszcie 3-4 źródła, do których można sięgnąć, aby sprawdzić informacje)

  • co decyduje o tym, że uznajemy ten tekst za wiarygodny? (wypiszcie 3-4 cechy)

Korzyści z podejrzliwości czyli o wiarygodności informacji | karta pracy
zadanie 2.2


  1. Przeczytaj poniższy tekstKobiety do komputerów!
Informatyka wciąż jest postrzegana jako dziedzina typowo męska. Najczęściej jednak myślą tak osoby, które nie mają z nią nic wspólnego. Tym bardziej należy rozprawić się z tym stereotypem. Jest on krzywdzący i dla kobiet, i dla samej informatyki.

Jest faktem, że kobiety odnoszą sukcesy w IT. Ale kto pamięta, że w 1837 roku, program do pierwszego urządzenia analitycznego stworzyła angielska matematyczka i informatyczka Ada Lovelace? Również dziś, w Polsce - żeby nie szukać daleko - kobieta została laureatką indywidualnych zawodów w programowaniu „Wielka Przesmycka” organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski. Dziewczyny takie jak ona zadają kłam przekonaniu, że przedmioty ścisłe nie są dla kobiet.

Rodzice powinni przestać tłumaczyć córkom, że matematyka czy informatyka to przedmioty tylko dla chłopców. Niestety często również nauczyciele przekonują, że dla dziewczynek dobre są przedmioty humanistyczne. Dzieci i młodzież słyszą też w telewizji, że „Jeśli pokażesz, że jesteś mądra, nie znajdziesz chłopaka” czy „Chłopców interesuje uroda nie inteligencja”. Takie komunikaty są wszechobecne w tekstach piosenek, filmach czy prasie młodzieżowej.

Istnieje jednak szansa, że sytuacja kobiet w branży IT ulegnie zmianie. Co czwarte stanowisko dyrektora ds. systemów komputerowych w Unii Europejskiej zajmuje kobieta. Niemal połowa uczennic polskich szkół wskazuje na informatykę, jako ulubiony przedmiot, a na uczelniach technicznych wciąż przybywa studentek. W ostatnich latach coraz więcej firm dostrzega korzyści w zatrudnieniu specjalistki od IT. Oby tak dalej!


Paulina Ekrańska

doradca zawodowy, rekruter, od 8 lat pracuje w sektorze nowych technologiiNa podstawie: Kamińska Katarzyna, naTemat., http://natemat.pl/21215,pani-programistka-nosi-golf-i-grube-okulary-z-czym-procz-algorytmow-walcza-informatyczki [dostęp 12.02.2013]
2. W dwuosobowej grupie zastanówcie się:

  • jaki charakter ma tekst: informacji czy opinii? jakie elementy tekstu na to wskazują?

  • w jaki sposób możemy sprawdzić, czy ten tekst zawiera prawdziwe informacje? (wypiszcie 3-4 źródła, do których można sięgnąć, aby sprawdzić informacje)

  • co decyduje o tym, że uznajemy ten tekst za wiarygodny? (wypiszcie 3-4 cechy)
Lekcja: Korzyści z podejrzliwości, czyli o wiarygodności informacji | edukacjamedialna.edu.pl


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna