Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Czy to właściwe pytanie? Z bloga Rika FergusonaPobieranie 11.7 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar11.7 Kb.
Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? - Czy to właściwe pytanie?
Z bloga Rika Fergusona: http://countermeasures.trendmicro.eu/

11 marca, 2010 - Tylko w ubiegłym tygodniu zapytano mnie dwa razy, która przeglądarka jest najbezpieczniejsza, prawdopodobnie w związku z tym, że Microsoft wprowadził ostatnio aktualizację „Wybór przeglądarki” – mówi Rik Ferguson, doradca ds. bezpieczeństwa z firmy Trend Micro - Uważam jednak, że nie jest to właściwe pytanie. Sama przeglądarka, niezależnie od tego kto ją wyprodukował, nie zapewnia bezpieczeństwa. O bezpieczeństwo użytkownik musi zadbać sam.

Aktualizacja ta stawia miliony użytkowników przed wyborem, którego mogli dokonać już wcześniej, choć często o tym nie wiedzieli. A mianowicie wyborem aplikacji używanej do przeglądania Internetu. Na rozwijanej liście udostępnionej przez Microsoft znajdą oni wiele opcji — oprócz, oczywiście, przeglądarki Internet Explorer, są również Mozilla Firefox, Safari, Opera, Google Chrome oraz siedem innych.


 
To dobrze, że wielu internautów myśli dziś przede wszystkim o bezpieczeństwie i chce wiedzieć, która przeglądarka zapewni im najlepszą ochronę. Nie jestem jednak przekonany, czy pytanie „Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza?” jest w tym przypadku właściwe.
 
Każda z nich ma swoje wady, słabe punkty i poprawki (lub ich brak). Ataki są jednak coraz częściej skierowane nie na same przeglądarki, ale na aplikacje dodatkowe, np. QuickTime, Flash lub Acrobat, które mogą być używane z różnymi przeglądarkami. Częste są też ataki wymierzone w użytkownika, takie jak wyłudzanie danych osobowych, pretexting i inne metody socjotechniczne.
 
Zamiast „Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? należałoby więc zapytać: „Jak najlepiej zabezpieczyć wybraną przeglądarkę?”. Trend Micro oferuje bezpłatne narzędzia, takie jak Browser Guard i Web Protection Add On dla przeglądarki Internet Explorer. Browser Guard wykrywa i blokuje popularne techniki wykorzystywania luk w zabezpieczeniach (np. heap-spray, przepełnienie bufora czy wykorzystanie programu typu shellcode), zapewniając prewencyjną ochronę przed nieznanymi zagrożeniami. Oprócz dodatku blokującego szkodliwe strony WWW nasza oferta obejmuje wiele innych narzędzi i modułów dodatkowych do różnych przeglądarek, np. AdBlock Plus lub NoScript do Firefoksa.
 
Mamy więc wiele propozycji dla różnych odbiorców. Narzędzia i techniki zabezpieczające wymagają od internautów różnego stopnia znajomości przeglądarki, technologii lub zagrożeń, aby zagwarantować ochronę przed niemożliwymi do naprawienia szkodami. Jak podjąć najlepszą decyzję? Niezależne testy i opinie dostarczają, jak zwykle, sprzecznych wskazówek.
 
W większości przypadków najlepiej pozostać przy przeglądarce, którą się najlepiej zna, ale odpowiednio ją zabezpieczyć. Nagłe przeniesienie się na nieznaną przeglądarkę może z oczywistych przyczyn spowodować, że poziom bezpieczeństwa będzie mniejszy niż przed zmianą.

Informacje o firmie Trend Micro

Trend Micro Incorporated jest światowym liderem w dziedzinie zabezpieczeń internetowych. Firma zajmuje się głównie ochroną wymiany informacji cyfrowych przez przedsiębiorstwa i użytkowników indywidualnych. Jako pionier i awangarda tej branży Trend Micro opracowuje zintegrowane technologie przeciwdziałania atakom, zabezpieczające działalność przedsiębiorstw, informacje osobiste i majątek przed szkodliwymi programami, spamem, wyciekami danych oraz najnowszymi zagrożeniami internetowymi.

Elastyczne rozwiązania firmy Trend Micro są dostępne w różnych formach, a całodobowej pomocy technicznej do nich udzielają na całym świecie we wszystkie dni tygodnia eksperci z dziedziny badania zagrożeń. Wiele z tych rozwiązań jest opartych na architekturze Trend Micro Smart Protection Network. Jest to internetowa infrastruktura kliencka nowej generacji zabezpieczająca treści, opracowana z myślą o ochronie klientów przed zagrożeniami internetowymi. Trend Micro jest firmą międzynarodową, a jej centrala mieści się w Tokio. Oferowane przez firmę rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cieszą się zaufaniem i są sprzedawane za pośrednictwem partnerów handlowych na całym świecie. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem www.trendmicro.pl.

# # #


Trend Micro, logo t-ball, TrendSecure, Venus Spy Trap i PC-cillin są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Trend Micro Incorporated. Wszystkie inne nazwy firm lub produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich właścicieli.
Celem uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z:

Inga Ganowska, Fischer&Zubek PR Partners

Tel: + 48 22 551 54 71; + 48 22 551 54 72; + 48 503 099 795

e-mail: Inga.Ganowska@firmapr.com.pl


W sprawach handlowych prosimy o kontakt z polskim biurem Trend Micro:

Tel: +48 (22) 583 95 15/16e-mail: SecurityUpdate@trendmicro.com
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna