Kulturalna wymiana: Polska-Ukraina Dwie stolice Warszawa I Kijów przy wsparciu z Instytutu Polskiego realizują cykl wydarzeń przedstawiających kulturę współczesną w obu miastach gospodarzach uefa euro 2012™Pobieranie 16.72 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar16.72 Kb.Kulturalna wymiana:

Polska-Ukraina


Dwie stolice - Warszawa i Kijów - przy wsparciu z Instytutu Polskiego realizują cykl wydarzeń przedstawiających kulturę współczesną w obu miastach gospodarzach UEFA EURO 2012™. To największa prezentacja warszawskiej kultury w Kijowie w ciągu ostatnich 15 lat. Jest to także najszerszy dotychczas projekt poświęcony prezentacji sztuki współczesnej na Ukrainie.

Głównym przedsięwzięciem trwającym przez całe lato realizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we współpracy z kijowskimi partnerami, będą trzy projekty artystyczne: Podwójna Gra - specjalny projekt 1 Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie; Kulturalny Bagaż - prezentacja sztuki współczesnej z kolekcji CSW i Zachęty w Muzeum Narodowym w Kijowie; Transfer - prezentacja młodej polskiej sztuki w Pinchuk Art Centre, zaś ukraińskiej w CSW.


Dodatkowo we współpracy z grupą Vlep[v]net i Stowarzyszeniem Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej realizowany jest projekt społeczny This Way.  Głównym założeniem akcji jest tworzenie przez warszawską i kijowską młodzież pod skrzydłami międzynarodowych artystów streetartu wielkopowierzchniowych graffiti, które ozdobią mury obu stolic w przeddzień UEFA EURO 2012™.
Urząd m.st. Warszawy wspiera również polsko-ukraińską edycję "Wierszy w metrze".
Współpraca pomiędzy Warszawą a Kijowem realizowana jest przy udziale partnerów m.in.: Urzędu m. st. Warszawy, Instytutu Polskiego w Kijowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacji Vlep[v]net i Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej oraz miasta Kijów, Miejskiej Galerii Ławra, Galerii Sztuki Współczesnej Misteckyj Arsenał, Muzeum Narodowego w Kijowie Pinchuk Art Centre. Całkowity koszt projektu to 1 2 mln. Wkład finansowy Urząd m.st. Warszawy to 400 tys. zł.
***
1) DOUBLE GAME / PODWÓJNA GRA
Polsko-ukraiński projekt w ramach 1. Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie

Jest to centralne wydarzenie WARSZAWSKIEGO PROJEKTU W KIJOWIE, będące jednocześnie projektem specjalnym 1. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej pod nazwą The Best of Times, The Worst of Times – Rebirth and Apocalypse in Contemporary Art w Kijowie.
Uczestnicy:

Artyści z Polski: Paweł Althamer, Bogna Burska, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Robert Kuśmirowski, Anna Molska, Franciszek Orłowski, Anka i Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska oraz Akademia Ruchu.

Artyści z Ukrainy: UBIK, APL 315, SOSka Group, Miroslav Vajda, Sergey Petlyuk, Artem Volokitin, Gamlet, Dobrunya Ivanov, Anna Naduda, Lada Nakonechnaya, Stepan Ryabchenko, Aleksey Sai, Ivan Svetlichnyi, Ksenia Gnilitskaya, Taras Kamennoy, Alexandr Roijtburd, Daniil Galkin, Igor Gusev i Zhanna Kadyrova.
Muzycy z Polski: Jacek Sienkiewicz, Jacek Staniszewski, Piotr Kurek, Tomasz Mirt, Małe Instrumenty (Paweł Romańczuk, Maciej Bączyk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Marcin Ożóg), ZA SIÓDMĄ GÓRĄ (Wojciech Czern, Robert Niziński, Andrzej Załęski, Maciej Rodakowski i Robert Kuśmirowski).

Muzycy i performerzy z Ukrainy: KNDR, Tanzlaboratorium, UBIK, Ivan Svetlichnyi, Alevtina Kahidze,

Anatoliy Belov i Myroslav Vajda oraz polska Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis) i ukraiński kolektyw Grupa Predmity (Sasha Burlak)
Kuratorzy: Marek Goździewski, Kaja Pawełek, Andrzej Załęski, Olexander Soloviov

Koordynatorzy projektu DOUBLE GAME / PODWÓJNA GRA: Fabio Cavallucci i Ilya Zabolontyi.

Miejsce: Mystetskyi Arsenal, Kijów, 24 maja - 31 lipca 2012.

Inauguracja: 23 maja 2012 Partner: Mystetskyi Arsenal, Kijów

Wsparcie: Prezydent Ukrainy, Ministerstwo Kultury Ukrainy, Miasto Kijów
2) CULTURAL LUGGAGE/Bagaż kulturalny
Prezentacja dzieł sztuki z kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Kurator: Mykola Skyba

Miejsce: Muzeum Narodowe w Kijowie, 19 maja - 7 września 2012.

Inauguracja: 18 maja 2012

Partnerzy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe w Kijowie, Instytut Polski w Kijowie
3) TRANSFER - polsko-ukraiński projekt wymiany artystycznej
Część kijowska:

Artyści: Michał Budny, Nicolas Grospierre, Agnieszka Polska, Konrad Smoleński i Monika Zawadzki

Kurator: Bjorn Geldhof

Miejsce: Pinczuk Art Center, Kijów, 14 sierpnia – 30 września 2012
Część warszawska:

Artyści: Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna, Mykola Ridnyi

Kuratorka: Marianna Dobkowska

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: 5 czerwca – 12 sierpnia 2012.

Inauguracja: 4 czerwca 2012
Więcej informacji o projekcie:

Zofia Chojnacka, Biuro Prasowe CSW

kom. +48 510 160 637

tel./faks +48 22 625 05 22

tel. +48 22 628 12 71-73 wew. 125
4) THIS WAY

This way to projekt kulturalny, inspirowany mistrzostwami UEFA EURO 2012™. Powstał z myślą o ludziach, którzy w trakcie imprezy nie będą mieli szans wejść na stadiony i usłyszeć gwizdka sędziego na żywo. Ich reprezentantami w projekcie This way są podopieczni stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). To oni razem z artystami street-artu namalują obrazy na ulicach Warszawy i Kijowa. Dzieci brały udział w  cyklu warsztatów streetartowych organizowanych przez fundację Vlep[v]net, dzięki którym poznały m.in. techniki sitodruku, plakatu i szablonu. Zajęcia przygotowały je do wspólnych prac z artystami. 


Więcej informacji o projekcie:

Magda Kurda

Tel. 605 550 845

5) Wiersze w metrze

To kampania, która od 4 lat promuje współczesną poezję europejską. W roku 2012 odbędzie się podczas UEFA EURO 2012™. Projekt skupia się na promocji polskiej i ukraińskiej poezji współczesnej w trakcie dwóch bliźniaczych kampanii w Warszawie i Kijowie. Projekt objęty jest patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz spółki PL.2012, odpowiedzialnej m.in. za projekty społeczne towarzyszące turniejowi UEFA EURO 2012™.


Więcej informacji o projekcie:

Anna PalonkaTel. 606 900 060


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna