List otwarty do prezydenta wrocławia rafała dudkiewiczaPobieranie 7.84 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar7.84 Kb.
LIST OTWARTY DO PREZYDENTA WROCŁAWIA RAFAŁA DUDKIEWICZA
Wrocław jest od pewnego czasu na ustach całej Polski. Nie bez powodu, ale na jego rozwój pracują nie tylko jego rdzenni mieszkańcy, ale w dużej mierze ci zamieszkujący w tzw. podwrocławskich sypialniach. Władze Wrocławia traktują ich raczej po macoszemu, nie dbając o to, jakie przeszkody muszą pokonywać każdego dnia, aby dotrzeć do swoich miejsc pracy. Dokonam szczegółowego opisu dotyczącego Smolca, ale takie same problemy mają niemalże wszystkie podwrocławskie miejscowości. Zapowiadana od lat przez Prezydenta Dutkiewicza tzw. aglomeracja wrocławska jest fikcją, po prostu nie istnieje. Mamy ogromne braki inwestycyjne obrzeża miasta Wrocław i przylegających bezpośrednio do Wrocławia naszych miejscowości. Braki dotyczą dróg, chodników i ścieżek rowerowych oraz komunikacji podmiejskiej poza granice miasta Wrocław.
Smolec, ul. Chłopska, godziny poranne, skrzyżowanie z ul. Wiśniową. Od strony starej części Smolca podąża w stronę Wrocławia, spory sznurek samochodów. Przy skrzyżowaniu pod popularnym tutaj dębem, małe zamieszanie. Do sznureczka pojazdów usiłują się włączyć auta zmierzające od strony Krzeptowa oraz pojazdy systematycznie rozbudowującego się kolejnego smoleckiego osiedla – Osady Dębowej. Powiększająca się karawana aut sięga już górki, która jednocześnie jest linią graniczną pomiędzy Wrocławiem, a gminą Kąty Wrocławskie.

Prawdziwa przeszkoda czeka jednak kierowców na wrocławskiej ul. Gagarina, najeżonej aż pięcioma tzw. spowalniaczami ruchu. To tutaj każdego ranka, a potem w godzinach popołudniowych, tworzy się prawdziwy korek. Rada Osiedla Muchobór Wielki próbując ograniczyć hałas i łomot przejeżdżających tędy samochodów, najpierw wybudowała tam aż pięć spowalniaczy. Czy to coś pomogło?

Zdecydowanie niewiele, bo samochodów zmierzających od strony Smolca nie ubyło, a wręcz przeciwnie, będzie systematycznie przybywać. Ta podwrocławska sypialnia, co już wspomnieliśmy, systematycznie się rozbudowuje. Oprócz Osady Dębowej, buduje się Osiedle Rodzinne, powstaje również druga część osiedla Skandynawskie II. Zatem w krótkim czasie Smolcowi przybędzie kilka tysięcy nowych mieszkańców, a tym samym kilka setek kolejnych aut, które również dołączą do codziennego sznurka pojazdów zmierzających do Wrocławia – miejsca pracy ich właścicieli.

Mieszkańcy Wrocławia, ale nie tylko oni, narzekają na systematyczne korkowane przez samochody ulice miasta. Ulice te korkują nie tylko auta wrocławian, ale w dużej mierze pojazdy mieszkańców pobliskich, podwrocławskich miejscowości, takich między innymi właśnie jak Smolec.

Czy można temu jakoś zaradzić? Uważam, że tak. Napływ aut do centrum Wrocławia można wyhamować poprze budowę lub rozbudowę już istniejących dróg wylotowych z miasta w kierunku tych miejscowości, i puszczenie nimi autobusów komunikacji miejskiej.

Z wieloma mieszkańcami Smolca, z którymi rozmawiałem, jednoznacznie twierdzili, że chętnie zostawiliby swoje auta pod domem i przesiedli się do autobusów MZK, gdyby takie się pojawiły.

W wypadku Smolca potrzebny jest nowy, niewielki odcinek ulicy, który połączyłby dwie wrocławskie ulice – Żwirki i Wigury z Rakietową. W ten sposób można uzyskać dwie korzyści. Mieszkańcy osiedla przy ul. Gagarina pozbyliby się uciążliwego ruch samochodów, a nowym łącznikiem można by było wtedy uruchomić autobusową komunikację wrocławskiego MZK.

Na temat tzw. aglomeracji wrocławskiej, czyli Wrocławia i gmin bezpośrednio do niego przyległych, wylano już może przysłowiowego atramentu, ale efektów tego widać niewiele. Czy nadal należy czekać do chwili, aż samochody całkowicie zawładną ulicami Wrocławia, paraliżując ruch i życie miasta na całe godziny. Owszem, pozostają jeszcze rowery, ale nimi też nie wszędzie dojedziemy, bo brakuje ścieżek rowerowych, żeby nie powiedzieć, że ich wcale nie ma. Można pieszo, spacerkiem, ale nie ma tam nawet kawałka przyzwoitego chodnika. I tak to wygląda po prostu dramat.

Z poważaniem

Hieronim KuryśPrzewodniczący Powiatu Wrocławskiego


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna