Madame Pompadour I madame du Barry, czyli francuska sztuka pod patronatem kobiet. Łazienki Królewskie zapraszają na wykład Dwie charyzmatyczne kobiety markizaPobieranie 6.63 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar6.63 Kb.


15.04.2016

Madame Pompadour i madame du Barry, czyli francuska sztuka pod patronatem kobiet. Łazienki Królewskie zapraszają na wykład
Dwie charyzmatyczne kobiety - markiza Pompadour i hrabina du Barry będą bohaterkami najbliższego wykładu z cyklu „Oświeceniowa Republika Władców”. O metresach Ludwika XV i ich wpływie na rozwój sztuki na wersalskim dworze w XVIII wieku opowie dr Agnieszka Rosales Rodriguez. Wykład odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18:00 w Pałacu na Wyspie.
Styl Pompadour, czyli francuskie rokoko określane również mianem stylu Ludwika XV nosi nazwę pochodzącą od nazwiska oficjalnej metresy królewskiej, markizy de Pompadour. Choć wywodziła się z niechętnie widzianej na dworze klasy średniej, okazała się wytrawną znawczynią sztuki. Epoka Pompadour na wersalskim dworze to czas elegancji, wykwintu, wyrafinowanego luksusu w wyposażeniu i dekoracji wnętrz, modzie, malarstwie i rzeźbie. Niemniej ambitnie przedstawiały się artystyczne zamierzenia następczyni markizy – hrabiny du Barry, która zajęła miejsce oficjalnej metresy Ludwika XV w 1769 roku. Patronat tych dwóch wpływowych kobiet, odcisnął na kulturze francuskiej trwały i nieprzemijający ślad. Najbliższy wykład z cyklu „Oświeceniowa Republika Władców” będzie poświęcony obu postaciom i ich wpływie na francuską sztukę w XVIII wieku. Wykład poprowadzi dr Agnieszka Rosales Rodriguez, wicedyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej, specjalistka w zakresie malarstwa zachodnioeuropejskiego i polskiego oraz krytyki artystycznej XVIII-XIX wieku.
Wykład będzie również transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum: www.lazienki-krolewskie.pl
Wstęp na wykład jest wolny. Szczegółowe informacje o wykładach są dostępne na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Kontakt dla mediów:

Ewa Kozłowska-Szymczyk

PR Manager

v5group, victoria promotion

tel.: 502 782 783,

e-mail: ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna