Miesięcznik Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej w KatowicachPobieranie 69.79 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar69.79 Kb.


Nr.1/2010

Miesięcznik Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej


w Katowicach

SPIS TREŚCI


Bożonarodzeniowe szopki. 3

Refleksje gimnazjalistki- Noworoczne postanowienia. 4

Ich muzykę trzeba znać. 5

To był świetny koncert- relacja. 8,,Na gitarze zacząłem grać w siódmej klasie’’ - wywiad z księdzem Krzysztofem Jarczykiem. 9

Szał AC/DC- zapowiedź koncertu. 12

Warto posłuchać. 13

Warto zobaczyć. 15

Nasza Twórczość. 18

Marylin, ostatnie seanse 19

Z pamiętnika Cathy. 20

Uśmiechnij się. 21Duże i małe, czasem ruchome, bogate lub skromne – bożonarodzeniowe szopki

Według legendy pierwszą szopkę stworzył Św. Franciszek z Asyżu w 1233r. W kościele w Greccio, na niewielkim ołtarzu, ułożył na sianie figurkę Jezusa w towarzystwie przydomowych zwierząt. Potem szopki powstawały w całej katolickiej Europie i dotarły do obu Ameryk i Azji. W Afryce robi się je z hebanu, słomy i orzechów kokosowych. Największa szopka na świecie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa powstała w Czechach i składa się z 1400 figurek. We Włoszech najsłynniejsze są szopki neapolitańskie, zwykle dużo większe od polskich, a we Francji prowansalskie – małe rekonstrukcje miasteczek i wiosek Prowansji.

Najstarsza w Polsce szopka ruchoma to szopka w Wambierzycach w Kotlinie Kłodzkiej. Najpopularniejsze u nas krakowskie szopki, są bajecznie kolorowe z charakterystycznymi wieżyczkami. Od 1937 roku wystawia się je w Krakowie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, w pierwszy czwartek grudnia. To wtedy twórcy prezentują swoje cudne dzieła, a baczne oko jury ocenia poziom ich wykonania.

Od początku XX w. „betlejka” była na Śląsku symboliczną bożonarodzeniową dekoracją ze żłóbkiem. Jest przedstawiana jako szopza, szałas pasterski lub górska grota (tak, jak tegoroczna szopka w kościele na Zadolu) wypełniona gipsowymi, glinianymi lub drewnianymi figurkami. Słynna w Polsce i w Europie jest szopka panewnicka. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1913 roku. Najpierw budowano żłóbek przy bocznym ołtarzu Św. Antoniego, później po drugiej stronie, gdzie obecnie znajduje się ołtarz Św. Franciszka. Obecnie miejsce narodzin Jezusa upamiętnia się zarówno w nawie głównej jak i w nawach bocznych. Przy obecnych wymiarach (18m. wys. i 14m. szer.) budowa rozpoczyna się już pod koniec listopada.

Budowa szopek to piękna tradycja, a sądząc po tłumach ludzi, którzy je oglądają, z pewnością długo nie zaginie.

Michał Cender kl.1b
NOWOROCZNE POSTANOWIENIA


Zawsze początek roku wiąże się z naszymi osobistymi i wewnętrznymi refleksjami. Robimy sobie podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. Często dochodzimy do wniosku, że tamten stary rok wcale nie był taki, jaki sobie wymarzyliśmy i zaplanowaliśmy. Na przeszkodzie do prawdziwego szczęścia stają nam przeciwności losu, a często również nasze własne słabości. Wraz z początkiem roku, staramy się ustalić nasze postanowienia noworoczne. Jedne są łatwe do spełnienia, inne trudniejsze i wymagają więcej wysiłku. Niestety, często wraz z mijającymi miesiącami zapominamy o naszych własnych wymaganiach i dajemy sie zwieść pokusom. Większość ludzi postanawiających "SCHUDNĄĆ" lub "WIĘCEJ ZARABIAĆ", nie potrafi sprostać zadaniu, które sami sobie wyznaczyli. Popadają wtedy w samoniezadowolenie i rezygnują z dalszej walki.

Dlatego pragnę przemówić do Was. Mierzcie siły na zamiary i nie poddawajcie się tak łatwo. Ćwiczcie silną wolę. To naprawdę przydaje się w życiu. Nie zrażajcie się niepowodzeniami. Rozczarowania zaś,niech ni zniechęcają lecz zagrzewają do walki z przeciwnościami losu. Powodzenia!!

Agnieszka Banaś, kl. 3a

Ich muzykę trzeba znaćPerfect to jedna z najpopularniejszych kapel rockowych w Polsce. Zespół w 1977 roku założyli: Wojciech Morawski, Zdzisław Zawadzki i Zbigniew Hołdys. Grupa na początku lat 70. towarzyszyła znanym gwiazdom oraz występowała w polonijnych klubach w USA. W 1980 roku kapela przeszła sporo zmian. Dołączyli do niej: Ryszard Sygitowicz, Piotr Szkudelski oraz Grzegorz Markowski. Odszedł natomiast jeden z Założycieli- Wojciech Morawski, który zdecydował się na pracę w zespole Porter Band. Wielka kariera Perfectu rozpoczęła się od występu na Sylwestrze w warszawskim klubie Stodoła.Od tego momentu kapela szturmem zdobywała serca Polaków. Jeszcze w 1980 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Biały Album”. Pod koniec 1981 roku sprzedano jej ponad milion egzemplarzy. W 1982 roku Perfect zawiesił swoją działalność ze względu na panujący w Polsce stan wojenny. Jesienią tego samego roku muzycy wznowili pracę i pojawili się na polskim rynku muzycznym z zupełnie nowym repertuarem. Powstała płyta UNU. Grupa znowu przeszła zmiany. Ryszarda Sygitowicza zastąpił Andrzej Urny, natomiast miejsce Zdzisława Zawadzkiego zajął Andrzej Nowicki.

Przez całe trzy lata zespół był najpopularniejszą grupą rockową w Polsce. W czerwcu 1983 roku Perfect zagrał ostatni raz na festiwalu w Opolu, później rozwiązali działalność. W 1987 r. zespół powrócił, by zagrać koncerty w Gdańsku, Warszawie i katowickim Spodku. W 1989, kapela bez Markowskiego, którego zastąpił Hołdys, wyjechała do USA, gdzie jako pierwsza środkowo-europejska grupa rockowa, wystąpiła w legendarnym klubie CBGB's. Skutkiem tych występów dla amerykańskiej publiczności były wspaniałe recenzje w mediach.

Rok 1992 przyniósł definitywne rozwiązanie pracy zespołu przez Hołdysa. Perfect wrócił na scenę rok później, już bez swego założyciela. Po powrocie koncertowali głównie w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ dobrze im się wiodło, postanowili na stałe reaktywować działalność.

W 1994 roku Perfect zagrał koncert w katowickim Spodku, gdzie sala wypełniona była po brzegi fanami. W tym samym roku zespół wydał krążek zatytułowany „Jestem”. W 1997 roku na rynku pojawiła się kolejna płyta „Geny”, na której znajduje się jedno z najbardziej znanych nagrań- Niepokonani. Krążek zdobył tytuł złotej płyty. Nowym gitarzystą zespołu został Dariusz Kozakiewicz, a Andrzeja Nowickiego zastąpił Piotr Urbanek.

W1999 roku kapela wydała płytę „Śmigło”. Zespół świętował też XX-lecie istnienia.

7 kwietnia 2000 roku zmarł Andrzej Nowicki.

W 2002 roku został wydany krążek „ Symfonicznie”, który rockowa grupa nagrała wraz z Orkiestrą Polskiego Radia. Płyta pobiła wszelkie rekordy sprzedaży- po dwóch tygodniach od premiery, uzyskała status platynowej.

W 2004 światło dzienne ujrzał krążek „Schody” będący szóstą studyjną płytą kapeli. Opublikowana została tylko w Internecie, co sprawiło, że Perfect stał się pierwszym polskim zespołem, który się na to zdecydował. Za podjęcie tej decyzji, zostali wynagrodzeni statuetką Światowego Dnia Telekomunikacji. Pod koniec tego roku „Schody” zostały wydane na płytach analogowych i kompaktowych.

W 2006 roku zespół obchodził25 urodziny.

Na 13 marca 2010 roku planowany jest koncert z okazji 30-lecia istnienia zespołu. Zagrają oczywiście w katowickim Spodku.

Obecny skład zespołu to:

Grzegorz Markowski- wokal

Jacek Krzaklewski- gitara

Dariusz Kozakiewicz- gitara

Piotr Szkudelski- instrumenty perkusyjne

Piotr Urbanek- gitara basowa.LED ZEPPELIN to jeden z najważniejszych zespołów nie tylko w historii hard rocka, ale całej muzyki rozrywkowej. Ich brzmienie to połączenie rocka, folku i bluesa. Zauważalne są też wpływy rockabilly, soulu, country, reggae, funku, muzyki klasycznej, celtyckiej, indyjskiej arabskiej i latynoskiej. Grupa sprzedała ponad 300 milionów płyt na całym świecie.

Led Zeppelin powstał po rozpadzie The Yardbirds. Jimmy Page wraz z Chrisem Dreją w celu wypełnienia zobowiązań koncertowych, przyłączyli do zespolu dwóch lokalnie znanych muzyków- Roberta Planta i Johna bonhama. Jednak przed ostatecznym sformowaniem grupy Dreja odszedł. Zastąpił go John Paul Jones. We wrześniu 1968 roku grupa zaczęła występować pod nazwą The New Yardbirds.

Październik 1968 roku przyniósł pierwsze studyjne nagrania oraz nową nazwę- Led Zeppelin. Jej autorstwo przypisuje się Keithowi Moonowi.

Początkowo formacja grała bluesrocka, z czasem jednak, coraz częściej usłyszeć można było wpływy muzyki folkowej, a nawet rocka progresywnego. Muzyka Zeppelinów opiera się na grze gitary elektrycznej oraz śpiewie Planta.

25 września 1980 roku zmarł John Bohnam. Spowodowało to rozwiązanie grupy. Ku przestrodze dodam, ze muzyk zmarł wskutek uduszenia się własnymi wymiocinami, po całonocnej libacji alkoholowej.

Najsłynniejszą płytą zespołu jest ich czwarty krążek, który nie nosił żadnej nazwy. Powszechnie znany jest jako „ Led Zeppelin IV”. Znajduje się na nim kultowa rockowa ballada „Stairway to Heaven”.

10 maja 1974 roku założyli własną wytwórnię płytową. Nosi ona nazwę Swan Song Records.

!2 września 2007 roku Goldsmith potwierdził,że Led Zeppelin zagrają 26 listopada dla fundacji edukacyjnej Ahmeta Erteguna, podczas show O2 Arena w Londynie. Bilety zostały udostępnione w formie loterii na stronie fundacji. Zawiesiła się ona w chwilę po ogłoszeniu tej decyzji. Ponad 25 milionów chętnych zarejestrowało się w nadziei na zdobycie jednego z dwudziestu tysięcy biletów.

Z powodu drobnej kontuzji Page'a, koncert został przesunięty na 10 grudnia. Johna Bonhama zastąpił jego syn- Jason.

O zespole powstało wiele książek. W Polsce znajdziemy, niestety, tylko cztery: Młot Bogów: Led Zeppelin Stephena Davisa, Led Zeppelin. Niebiańskie progi. Paula Kendalla, Led Zeppelin: Hołd Dave'a Lewisa oraz Kiedy giganci chodzili po Ziemi Micka Walla. W 2007 roku ukazała się pierwsza książka polskiego autorstwa, mianowicie Schodami do Nieba Witka Łukaszewskiego.


Sylwia Borowska kl 3b


TO BYŁ NIESAMOWITY KONCERT


17.12.2009r. w naszej szkole odbył się koncert Artura Thomasa grającego na fletni pana. Na tym instrumencie artysta wykonał nastrojowe utwory związane ze świętami Bożego Narodzenia. Były to m.in. kolędy „Lulajże Jezuniu” i „Gdy śliczna panna”. Na tzw. elektrycznym flecie (EWI) muzyk zagrał słynny motyw z filmu „Titanic” pt. „My heart will go on”.

Artur Thomas urodził się w Katowicach i z muzyką miał kontakt od wczesnego dzieciństwa. Jest absolwentem szkoły muzycznej im. M.Karłowicza w Katowicach. Uczył się w klasie puzonu. Kilka lat był związany z orkiestrą dętą kopalni „Wujek”. Będąc w Niemczech, odkrył fletnię pana, słuchając nagrań Edwarda Simoniego, który stał się jego mistrzem. Dzięki wytrwałości i ogromnej pasji został się mistrzem tego instrumentu i prekursorem gry na nim w Polsce. Koncertuje od 1991 roku w całej Europie. Był także z koncertem w Egipcie.

Muzyka tego artysty trafia w gusta słuchaczy w różnym wieku. Mnie i moich kolegów ten koncert również zachwycił.
Michał Cender kl.1b

Na gitarze zacząłem grać w siódmej klasie” • wywiad z księdzem Krzysztofem Jarczykiem.


A. i D. Szczęść Boże. Proszę księdza, chciałybyśmy zadać księdzu kilka pytań.

K. Szczęść Boże. Bardzo chętnie na nie odpowiem.

A. i D. Czy planował ksiądz pójść w życiu taką właśnie drogą, czy też podjął ksiądz tę decyzję nagle, spontanicznie?

K. Nie było to od razu oczywiste, dlatego też nie wybrałem tej najkrótszej drogi. Nie poszedłem do liceum, a później do seminarium. Ukończyłem technikum. Zdałem maturę połączoną z egzaminami na Politechnikę Śląską, ale myśl o duchowieństwie towarzyszyła mi ciągle. Począwszy od drugiej klasy podstawowej bylem ministrantem, więc Bóg i służenie mu cały czas były obecne w moim życiu. Ostatecznie zatem wybrałem tę drogę przez życie.

A. i D. Kim chciał ksiądz zostać, będąc w naszym wieku?

K. Bardzo podobały mi się sprawy techniczne. Dużo majsterkowałem, naprawiałem różne urządzenia. Fascynowały mnie samochody, ale nie miałem sprecyzowanego zawodu, który chciałbym wykonywać w przyszłości.

A. i D. Który przedmiot preferował ksiądz jako uczeń?

K. Oczywiście wf. Oprócz niego bardzo lubiłem też matematykę.

A. i D. Uczy ksiądz w naszym gimnazjum. Jak się księdzu pracuje z młodzieżą?

K. Dobrze, choć szczerze mówiąc, to wolałbym katechizować młodzież szkół średnich. Uczniowie gimnazjum są w porządku, ale często brakuje im jeszcze kultury osobistej. W szkołach średnich ten problem występuje rzadziej, jakby młodzież dorosła do pewnych zachowań.

A. i D. Jak długo pracuje ksiądz w naszej szkole?

K. Trzeci rok.

A. i D. Czy ma ksiądz jakieś hobby?

K. Oczywiście. Jeśli chodzi o sport, to jest to z pewnością siatkówka. Jeśli zaś spojrzymy na inne dziedziny życia, to do mojego hobby można zaliczyć grę na gitarze. Jest jeszcze w moim życiu jedna pasja. Jest nią.... herbata. To wspaniały napój, którego jest cały wachlarz odmian i sposobów parzenia. Długo mógłbym opowiadać.

A. i D. Może w takim razie poświęcimy temu tematowi kiedyś oddzielną rozmowę?

K. Bardzo chętnie.

A. i D. Od ilu lat gra ksiądz na gitarze?

K. Zacząłem w szkole podstawowej, chyba w siódmej klasie. Pani, która uczyła muzyki, stworzyła takie kółko. Niestety, po roku pani się zmieniła i gitara musiała poczekać pięć lat, aż wróciłem do nauki gry na niej. Kiedy wróciła do łask, była trochę w innej postaci. Mianowicie była to gitara elektryczna.

A. i D. Co lubi ksiądz czytać?

K. Kiedyś lubiłem bardzo książki przygodowe. Obecnie sięgam przede wszystkim po literaturę naukową, ewentualnie, jeśli mam trochę więcej czasu, lubię poczytać jakąś książkę psychologiczną.

A. i D. Jakiej muzyki słucha ksiądz w wolnych chwilach?

K. Bardzo różnej. Zależy od humoru. Raz jest to muzyka klasyczna, kiedy indziej znów pop lub rock. Nie słucham metalu, techno i disco polo.

A. i D. Czy ma ksiądz jakiegoś czworonożnego przyjaciela?

K. Na probostwie niestety nie, bo to zwierzątko byłoby raczej smutne i skazane na samotność. Większość czasu spędzam poza swoim pokojem, ze względu na dużą ilość obowiązków. W domu rodzinnym za to mamy kotka perskiego.

A. i D. Ile pielgrzymek odbył ksiądz w swoim życiu?

K. Zbyt trudne pytanie, bym mógł na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Było ich mnóstwo. Pielgrzymowałem jako ministrant, student seminarium. Dziś również ta forma modlitwy jest mi bliska. Do chwili obecnej tych pielgrzymek było z pewnością kilkadziesiąt.

A. i D. Jakie są księdza poglądy na życie?

K. Chyba najlepszym lekarstwem na wszystko jest pogoda ducha i dzielenie się z innymi radością i uśmiechem. Kiedyś usłyszałem takie ładne zdanie: „Jeden uśmiech jest połową pocałunku”. Staram się to wprowadzać w życie, zawsze do wszystkich się uśmiechać i mieć dystans do wielu rzeczy. Dobrze jest patrzeć na wszystko z przymrużeniem oka.

A. i D. Jakie wartości w życiu ceni ksiądz najbardziej.

K. Z pewnością szczerość. Dla mnie jest to bardzo ważne, by osoba, z którą rozmawiam była szczera, prawdomówna. To bardzo istotne w pracy duszpasterskiej. Jeśli się chce komuś pomóc, to ten ktoś musi być otwarty, nie kłamać. Człowiekowi, nie mówiącemu prawdy, trudno jest pomagać. Inne cechy, które bardzo cenię u ludzi to otwartość, poczucie

humoru i oczywiście kultura osobista.A. i D. Dziękujemy za bardzo interesującą rozmowę.

Rozmawiały: Ania Malczewska i

Dominika Odias z kl.1b.
SZAŁ AC/DC !

Harmonogram europejskiej trasy koncertowej AC/DC zmienia się. W czwartek, 27 maja 2010 roku AC/DC odwiedzi Polskę. Koncert zespołu odbędzie się na warszawskim lotnisku Bemowo. Poprzedni występ formacji AC/DC w Polsce miał miejsce w 1991 roku w Chorzowie. Australijski zespół, oprócz występu w naszym kraju, zaplanował także koncerty w Bułgarii, Rumunii, Austrii, Niemczech oraz Szwajcarii.

Bilety na koncert AC/DC w cenach 170 zł oraz 310 zł dostępne będą na stronie LiveNation.pl.

Podczas europejskiej trasy koncertwej, grupa AC/DC będzie promować swój ostatni album, zatytułowany "Black Ice".

Agnieszka Banaś, kl. 3 a


ZIMOWY KĄCIK MUZYCZNY

Zaczynają się długie zimowe wieczory. Jeśli chcesz uciec od mrozu na dworze i wieczornych nudów, miła muzyka doskonale Ci w tym pomoże. Oto kilka nowości, które z pewnością Ci się spodobają :)
ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA Z NAJNOWSZEGO FILMU "CIACHO"
W albumie znalazły się piosenki wykorzystane na ścieżce dźwiękowej najnowszej polskiej komedii. Listę utworów otwiera tytułowe "Ciacho" – piosenka zaśpiewana przez aktorów występujących w filmie i wyprodukowana przez Darka Krupę.
EMINEM- "RELOPSE: REFILL"
Nowy materiał Eminema to reedycja albumu "Relapse" z siedmioma dodatkowymi utworami.

W zestawie zatytułowanym "Relapse: Refill" znajdzie się wydany wcześniej na ścieżce dźwiękowej do filmu "Więcej niż gra" singel "Forever" z gościnnymi udziałami znanych wykonawców. Kolejnym dodatkiem będzie kawałek "Taking My Ball", który pojawił się w grze DJ Hero. Oprócz nich pojawiło się tam 5 wcześniej nigdzie niepublikowanych piosenek. W opakowaniu znajdziesz 2 CD.
MARCIN WYROSTEK & TONGA CORAZON QUINTET- "MAGIA DEL TANGO"Marcin Wyrostek - wirtuoz akordeonu, charyzmatyczny artysta, którego z zapartym tchem podziwiały miliony telewidzów w programie "Mam talent!" prezentuje swą pierwszą płytę "Magia Del Tango" nagraną z zespołem Tango Corazon Quintet.

ALICIA KEYS- "THE ELEMENT OF FREEDOM"
Czwarty studyjny album Alicii Keys.

Krążek promują single "Doesn't Mean Anything" oraz ballada "Try Sleeping With A Broken Heart".

Na płycie znajdzie się także duet Alicii z Beyonce. Panie wspólnie wykonały kompozycję "Put It In A Love Song".

Agnieszka Banaś, kl.3aWARTO ZOBACZYĆPrzepis na udany wieczór lub popołudnie:

 1. Kilku kumpli

 2. Popcorn i cola(albo coś innego, zależy kto, co lubi)

 3. Bilety do kina na jakiś dobry film, do wyboru mamy m.in.:
 1. Odrobinę śmiechu 

Ciacho” to komedia w reżyserii Patryka Vegi.


Basia (w tej roli Marta Żmuda-Trzebiatowska)-dziewczyna, która „potrafi rzucić na kolana niejednego strongmana”, natomiast jej bracia są inni.

Dawid (Tomasz Karolak) – „zna się na modzie lepiej od Beckhama”.

Karolek (Paweł Małaszyński) – „marzy, by być jak Rambo i walczyć niczym Ninja”.

Krzyś (Marcin Bosak) – pantoflarz i doskonały kucharz, który żyje na zwolnionych obrotach. Kiedy Basia wpada w tarapaty, a jej narzeczony Jan (Tomasz Kot) ujawnia swoje prawdziwe oblicze, bracia robią wszystko, żeby ratować siostrę.

W filmie możemy podziwiać kilka nieplanowanych zwrotów akcji, a także intrygujące kobiety:

Bizneswoman( Joanna Liszowska), roztrzepaną adwokat (Marieta Żukowska) i panią psycholog ( Danuta Stenka).Żadna z nich nie potrafi się oprzeć wdziękom trzech braci głównej bohaterki. Co z tego wyniknie, zobaczcie sami.


Trochę grozy i fantasy:
„Daybreakers. Świt”.

Reżyser: Michael I Peter Spierig


Tajemnicza plaga nawiedza Ziemię, zamieniając większość ludzi w wampiry. Człowiek staje się obiektem drugiej kategorii, gatunkiem zagrożonym i musi się ukrywać. „Wampiry polują na ludzi i hodują ich, by zapewnić sobie przetrwanie. Wszystko zaczyna się od Edwarda Daltona, naukowca, który odmawia picia ludzkiej krwi stanowiącej pożywienie wampirów. Badacz stara się udoskonalić substytut „cudownego napoju”, który będzie mógł utrzymać wampiry przy życiu i pozwoli oszczędzić pozostałych na Ziemi ludzi. Ale czas i nadzieja kurczą się nieubłaganie do momentu, gdy Ed poznaje Audrey, istotę ludzką, której udało się ocaleć. Kobieta naprowadza go na ślad wstrząsającego medycznego odkrycia. Dalton – uzbrojony w wiedzę, dla zdobycia której zarówno ludzie, jak i wampiry zdolne są zabić – musi podjąć śmiertelną walkę ze swym własnym gatunkiem”. Kto będzie zwycięzcą?... Przekonaj się.

I coś dla poszukiwaczy przygód:

Sherlock Holmes”


Reżyseria: Guy Ritchie


Sherlock Holmes i jego przyjaciel dr Watson zostają poddani kolejnej próbie. Sławny detektyw, „wykorzystując swoje nieprzeciętne umiejętności oraz legendarny intelekt, stanie do walki, podczas której zdemaskuje śmiertelny spisek mogący zniszczyć kraj”.

Czy kolejna ekranizacja przygód słynnego detektywa i jego przyjaciela jest warta ceny biletu do kina? Warto się przekonać.
Obsada:

Robert Downey Jr. - Sherlock Holmes


Rachel McAdams - Irene Adler
Jude Law - Dr John Watson
Mark Strong - Lord Blackwood
Kelly Reilly - Mary Morstan
Eddie Marsan - Inspektor Lestrade
Aleksandra Krawiec 3a
NASZA TWÓRCZOŚĆ

***


Ślepo podążasz za tłumem

Zmierzającym w dolinę potępienia.

Droga splamiona krwią niewinnych.

Opętany rządzą trwania

Okupioną śmiercią wielu.

Nieśmiertelny byt

W ramionach złota.

Porzuciłeś własną duszę.

Zapomniałeś,

Że drogi do szczęścia

Kupić się nie da.
***

Anioły pospadały na ziemię,

Poszły spać.

Nie chcą ocalić świata,

W którym nie ma Boga.

Białe skrzydła

Splamione błotem,

Połamane ludzkim grzechem.

Uciekając w proste rozwiązania,

Zatopiliśmy się w mroku zapomnienia.

Tylko wiara uświadamia sens istnienia.

Więc wyciągnij rękę do własnego Anioła i wyznaj,

Że boisz się śmierci bez Boga.

On pomoże Ci z nim żyć.

Sylwia Borowska kl. 3b

MARILYN, OSTATNIE SEANSE.
Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy. Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z prezydentem Kennedym...
Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu.

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.

Agnieszka Banaś, 3a

Pamiętnik Cathy

Kolejny tydzień życia na tej pipidówie... I wiecie do jakiego wniosku doszłam? To znaczy , właściwie może ujmę to inaczej. Widzicie, prawdę mówiąc, myślałam, ze wystarczy pojawić się w szkole niczym niesamowity zachód słońca po szarym ponurym dniu, a wygłodniałe młode dusze z przedmieść natychmiast porzucą konsole do gier i kolorowe czasopisma. Zgromadzą się wokół mnie i będą błagać o schronienie przed pozbawioną sensu monotonią ich życia. Myliłam się jednak. Młodzież stąd nie zauważyłaby nawet wybuchu nuklearnego, ze nie wspomnę o wysłańcu nadziei lepszego świata (czytaj: mnie). Właściwie w ciągu tych kilkunastu tygodni życia tutaj, spotkałam tylko jedną bratnią duszę- Samantę. Została moją najlepszą przyjaciółką.

Jednak to nie to chciałam Wam powiedzieć. Już przechodzę do konkretów. Wszystko zaczęło się we wtorek. Jessica i jej fanklub zwykle w porze obiadu siadały gdziekolwiek, byle tylko z daleka mnie i Samanty. We wtorek siadły tuż za nami. Ponieważ Jessica uważa, iż jest lokalną Julią Roberts i myśli, że wszyscy są zainteresowani każdą pierdołą, którą ona raczy robić, nie sposób było nie słyszeć, o czym mówi. Jessica nigdy nie będzie aktorką-cierpienie w imię sztuki jest dla niej równie obce, co perfumy dla szczura kanałowego. Trzeba jednak dziewczynie przyznać, że potrafi mówić tak, żeby ją słyszano.

Starałyśmy się z Samantą siedzieć spokojnie i dyskutować na własne tematy, ale w pewnej chwili Jessica powiedziała coś, co przyciągnęło moją uwagę: „Wczoraj po lekcjach długo rozmawiałyśmy z Panią Manson na temat przedstawienia”.

Romeo i Julia!!! Zupełnie zapomniałam o przesłuchaniu!!! Ale ze mnie ciamajda. Na szczęście nie jest jeszcze za późno.

Jessica gadała na temat przedstawienia jeszcze jakieś 15 minut i dopiero po tym czasie dotarło do mnie prawdziwe znaczenie tego, co plotła cały czas Jessi. Wiedząc, iż nie ma szans na rolę Julii, postanowiła zmieni scenariusz przedstawienia! Ona jest jednak niesamowita i trzeba jej to uczciwie przyznać.

Kiedy nasza szkolna Barbie skończyła skończyła nawijać o tych wszystkich przeróbkach, dotarło wreszcie do mnie, w jaki sposób mogę utrzeć jej nosa. W końcu będę mogła się odegrać za wszystkie wredne docinki! Tak. To jest moja szansa. Pójdę na przesłuchanie (najpierw się do niego solidnie przygotuję rzecz jasna) i dostanę rolę Julii. A ona będzie musiała obejść się smakiem!

Teraz tylko muszę obmyślić doskonały plan.

Ale przecież jestem Cathy, a Cathy zawsze da sobie radę!!!

Cathy

UŚMIECHNIJ SIĘ

HUMOR Z ZESZYTÓW SZKOLNYCH
 • Kobieta miała mały pokoik na gruszce, w którym wychowywała sześcioro dzieci.

 • Ołtarz gotycki składał się z blatu i czterech nóg.

 • Kopernik był akrobatą, bo napisał dzieło o obrotach.

 • Oczy miała zielone jak oliwki, a usta jak brokuły.

 • Chciałabym, aby posiadał niebieskie, zamglone oczy z bystrym spojrzeniem.

 • Moim ideałem kobiety jest dziewczyna o blond włosach z naturalnymi przesmykami.

 • Mumie służyły jako wkłady do grobu i były robione przez Egipcjan.

 • Kurczęta są produktem jaj sadzonych.

 • Żołnierze noszą zielone mundury, żeby udawać trawę.


Z DZIENNICZKÓW SZKOLNYCH


 • Szczerzy zęby do nauczycieli.

 • Przyłapany na paleniu w toalecie broni się, że „wykurza robale z kibla”.

 • Śmieje się parszywie.

 • Nie uważa i biega na lekcji wf-u.

 • Przyszła do szkoły w samym swetrze.

 • Nie wiesza się w szatni.

 • Śpiewa na lekcji muzyki.

 • Uczeń chodzi po ścianie.

 • Syn lata z gołym brzuchem po błocie.

 • Uczeń siedzi w ławce i zachowuje się podejrzanie.

Wybrała

Marzena Bigos z 3dNumer powstał dzięki:

Agnieszce Banaś z kl. 3A

Kasi Domańskiej z kl.3a

Oli Krawiec z kl.3a

Sylwii Borowskiej z kl.3b

Michałowi Cendrowi z kl.1b

Ani Malczewskiej z kl.1b

Dominice Odias z kl.1bMarzenie Bigos z kl.3d
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna