Mistrzostwa europy junioróWPobieranie 10.49 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar10.49 Kb.
MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW

Historia Europejskich mistrzostw dla kategorii wiekowej juniorów sięga pierwszej połowy lat 60-tych i wiąże się ściśle z rozgrywkami o Puchar Europy im. Emila Gremaux, które – z perspektywy czasu – można określić mianem Drużynowych Mistrzostw Europy, bowiem w zawodach tych walczyły zespoły narodowe Starego Kontynentu.

Pierwsza edycja PE – w której startowały drużyny seniorskie – rozegrana została w latach 1962-64. Zwycięstwo odniosła drużyna ZSRR przed Polską. Zresztą taka kolejność na podium dla medalistów pucharowych zmagań o zasięgu kontynentalnym utrzymywała we wszystkich trzech Pucharach Europy, jakie rozegrano.

W kolejnych dwóch edycjach pucharowych zmagań – rozegranych w latach 1965-66 oraz 1967-69 – zlimitowany został przez EABA-ę wiek uczestników do 21 lat. Miało to na celu nie tylko sięgnięcie do posiadanych rezerw zawodniczych w poszczególnych federacjach, ale w zamyśle działaczy zachodnich miało to przede wszystkim zminimalizować przewagę pięściarzy radzieckich i polskich nad reszta Europy. Efekt tego był jednak dla zawodników z Europy Zachodniej mizerny, bowiem i w tej grupie wiekowej dominacja ZSRR i Polski była bezdyskusyjna. Stąd też na początku lat 70-tych zrezygnowano z rozgrywek pucharowych, wprowadzając w ich miejsce indywidualny turniej mistrzowski o zasięgu kontynentalnym dla młodzieżowców pod nazwą Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W późniejszym czasie ponownie zlimitowano wiek uczestników z 21 do 18. lat i przemianowano nazwę championatu na Mistrzostwa Europy Juniorów.

Osiągnięcia polskich – a co za tym idzie, także i śląskich zawodników na tej imprezie nie są niestety zbyt imponujące. Dość powiedzieć, że na pierwsze medale zawodników ze śląskich klubów w tych mistrzostwach trzeba było czekać aż do IV MME, które zostały rozegrane w 1976r. w tureckim Izmirze. Na podium stanęli wówczas: Marek Koman – w wadze półciężkiej oraz Leszek Rybiński – w ciężkiej. Obaj wywalczyli brązowe medale.

Po kolejny brąz MME sięgnął – dwa lata później w Dublinie – Andrzej Danielak w wadze muszej. Było to zresztą jedyne miejsce na podium zdobyte przez biało-czerwonych na tym turnieju.

Następny medal brązowy z MME dorzucił do śląskiej kolekcji Adam Kozłowski, który swój półfinał wywalczył na ringu w Rimini w 1980, startując w wadze lekkośredniej.

Po ośmiu sezonach w Gdańsku – na jubileuszowych X MEJ – kolejny brązowy medal podczas dekoracji zawodników wagi superciężkiej odbierał Andrzej Charmułowicz.

Wreszcie ostatni brązowy medal dla Śląska na MEJ zdobył Damian Jonak w wadze półśredniej w Sarajewie w 2001r.

Po dwóch sezonach w Warszawie po porywających walkach, ale i zamieszaniu związanym koniecznością złożenia protestu przez stronę polską po ćwierćfinałowym starciu, Grzegorz Proksa sięgnął po srebrny medal MEJ i tytuł wicemistrzowski w wadze lekkopółśredniej. Od tego czasu wciąż czekamy na medale, które z tego turnieju przywiozą do Polski biało-czerwoni juniorzy.


IV MME IZMIR – 1976


Marek Koman – waga półciężka. Brązowy medal.

Leszek Rybiński – waga ciężka. Brązowy medal.V MME DUBLIN – 1978

Andrzej Danielak – waga musza. Brązowy medal.VI MME RIMINI – 1980

Adam Kozłowski – waga lekkośrednia. Brązowy medal.X MEJ GDAŃSK – 1988

Andrzej Charmułowicz – waga superciężka. Brązowy medal.XVII MEJ SARAJEWO – 2001

Damian Jonak – waga półśrednia. Brązowy medal.XVIII MEJ WARSZAWA – 2003

Grzegorz Proksa – waga lekkopółśrednia. Srebrny medal.

Po sukcesach na amatorskim ringu Grzegorz Proksa podpisał kontrakt profesjonalny.

I ma już na swoim koncie młodzieżowe mistrzostwo świata w wersjach WBA i IBF.

Na zdjęciu Grzegorz Proksa z Samuelem Peterem – mistrzem świata wagi ciężkiej w wersji WBC


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna