Mistrzostwa świata junioróWPobieranie 7.71 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar7.71 Kb.
MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW

Sprecyzowanie idei mistrzostw świata dla kategorii wiekowej juniorów nastąpiło na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego AIBA-y w Sydney w 1977r. Chociaż działacze pięściarscy niektórych państw już wcześniej wskazywali na potrzebę rozgrywania takiego turnieju. Dopiero jednak stolicy Australii postanowiono wpisać juniorski championat światowy do oficjalnego kalendarza startowego. Ustalono także, że turniej ten odbywać się będzie co cztery sezony.

Roli gospodarza inauguracyjnych globalnych mistrzostw dla juniorów podjęła się pierwotnie federacja rumuńska, która z powodu małej liczby zgłoszeń – taka była przynajmniej oficjalna przyczyna – zrezygnowała z organizacji zawodów.

W tej sytuacji w roli gospodarza I MŚJ, rozegranych w grudniu 1979r. – niejako awaryjnie – wystąpiła się federacja japońska. Tak więc do walk o pierwsze komplety medali juniorzy z całego świata przystąpili na ringu w Yokohamie.

W inauguracyjnych mistrzostwach nie zabrakło akcentu śląskiego, bowiem w składzie skromnej liczebnie ekipy biało-czerwonych znalazł się reprezentant Górnika Wesoła – Bogdan Maczuga. Nie zwojował on jednak zbyt wiele – odbierając w starciu eliminacyjnym z Robertem Shannonem (USA) – surową lekcję boksu. Amerykanin zdobył później tytuł mistrzowski.
Mateusz Mazik (z lewej), jako pierwszy śląski junior

wywalczył brązowy medal na MŚJ (Agadir – 2006)

Od tego czasu kilkakrotnie jeszcze młodzi pięściarze ze śląskich klubów startowali w MŚJ. Jednak ich udział w championacie kończył się najczęściej w starciach eliminacyjnych. Dopiero w 2006r. na mistrzostwach, które odbyły się w marokańskim Agadirze reprezentant rybnickiego RMKS-u – wychowanek Zbigniewa Gąsiorowskiego – Mateusz Mazik sięgnął po brązowy medal. Pierwszy medal dla Śląska w tej rangi imprezie.

I MŚJ YOKOHAMA – 1979

Bogdan Maczuga – waga papierowa.III MŚJ BUKARESZT – 1985

Janusz Torz – waga kogucia.

Jan Dydak – waga lekkopółśrednia.

VIII MŚJ STAMBUŁ – 1994

Tomasz Zeprzałka – waga superciężka.IX MŚJ HAWANA – 1996

Marcin Hertlein – waga kogucia.

Arkadiusz Małek – waga półśrednia.

XI MŚJ BUDAPESZT – 2000

Damian Jonak – waga półśrednia.XIII MŚJ AGADIR 2006

Mateusz Mazik – waga musza. Zdobył brązowy medal.

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna