Na ratunek wielorybomPobieranie 18.31 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar18.31 Kb.
NA RATUNEK WIELORYBOM
Dobry wieczór. Zaczyna już brakować czasu i nadziei dla trzech wielorybów, które od kilku dni przebywają uwięzione pod coraz grubszą pokrywą lodową u wybrzeża Alaski.”
—Tom Brokaw, NBC Nightly News, październik 1988
Zainspirowany wydarzeniami, które poruszyły cały świat, film Na ratunek wielorybom opowiada historię wolontariuszki (zdobywczyni Złotego Globu DREW BARRYMORE – 50 pierwszych randek), reportera z małego miasteczka (JOHN KRASINSKI – Biuro, To skomplikowane) i chłopca z Alaski (debiutant AHMAOGAK SWEENEY), którzy wspólnie podejmują akcję ocalenia rodziny majestatycznych szarych wielorybów uwięzionych pod lodem w okolicach koła podbiegunowego.

Reporter Adam Carlson (Krasinski) nie może już doczekać się chwili, kiedy będzie mógł opuścić Alaskę i rozpocząć pracę na większą skalę. Kiedy jednak właśnie na Alasce otrzymuje szansę na temat życia, okazuje się, że dokładnie cały świat też chce zdawać relację z tego wydarzenia. I chociaż ma do czynienia z potentatami naftowymi, głowami państwa i głodnymi nowinek dziennikarzami, osobą, która zajmuje Adama najbardziej jest Rachel Kramer (Barrymore). Nie tylko zapalona obrończyni środowiska naturalnego, ale także jego była dziewczyna. Walcząc z czasem, Rachel, Adam i Nathan (Sweeney), 11-letni chłopiec z Alaski, muszą utworzyć niezwykłą koalicję między miejscowymi ludźmi, kompaniami naftowymi oraz rosyjskimi i amerykańskimi wojskowymi, aby w rekordowym czasie uratować wieloryby.

Kiedy cała uwaga świata na dwa tygodnie skupia się na północnej części globu, próba ocalenia zagrożonych zwierząt staje się wspólnym celem będących w opozycji państw i w czasie Zimnej Wojny prowadzi do niespodziewanej, chwilowej odwilży w ich stosunkach.

Do Barrymore i Krasinskiego dołączyli na ekranie - KRISTEN BELL (Raj dla par), DERMOT MULRONEY (J. Edgar, Zodiac), TIM BLAKE NELSON (Bracie, gdzie jesteś?, Hulk), VINESSA SHAW (3:10 to Yuma, Two Lovers), TED DANSON (Szeregowiec Ryan), STEPHEN ROOT (Office Space), JOHN MICHAEL HIGGINS (For Your Consideration), JAMES LE GROS (Mildred Pierce), ROB RIGGLE (Policja zastępcza), BRUCE ALTMAN (To skomplikowane), MICHAEL GASTON (Incepcja), MARK IVANIR (Lista Schindlera), STEFAN KAPICIC (24 godziny), SHEA WHIGHAM (Zakazane imperium), a także pochodzący z Alaski debiutanci JOHN PINGAYAK i JOHN CHASE.

Film wyreżyserował KEN KWAPIS (Stowarzyszenie wędrujących dżinsów) na podstawie scenariusza autorstwa JACKA AMIELA & MICHAELA BEGLERA (Raising Helen, The Prince and Me) i książki „Freeing the Whales” reportera THOMASA ROSE. Produkcji podjęły się firmy Working Title - TIM BEVAN i ERIC FELLNER (Szpieg, Frost/Nixon) oraz Anonymous Content - STEVE GOLIN (Babel, Zakochany bez pamięci) i MICHAEL SUGAR (Rendition).

Realizacją zdjęć do filmu zajął się długoletni współpracownik Kwapisa JOHN BAILEY (Stowarzyszenie wędrujących dżinsów). Pozostali realizatorzy to NELSON COATES (The Proposal) - scenografia, CARA SILVERMAN (Kobiety pragną bardziej) - montaż, SHAY CUNLIFFE (2012, Ultimatum Bourne’a) – kostiumy, CLIFF EIDELMAN (Stowarzyszenie wędrujących dżinsów) - muzyka.


O PRODUKCJI
W 1988 roku, brak telefonów komórkowych, portali społecznościowych i szybkiego Internetu bezprzewodowego powodował, iż wiadomości nie docierały do odbiorców tak szybko jak dzisiaj. Jednak to właśnie wtedy, w czasach, kiedy telewizja kablowa i transmisje satelitarne znajdowały coraz więcej odbiorców, świat zdał sobie sprawę, że miejsce informacji to nie tylko poranna prasa i wieczorne wiadomości trzech głównych nadawców. Telewizją zawładnęły historie, które mogliśmy oglądać 24 godziny na dobę, tak jak w przypadku trzech szarych wielorybów, które utknęły przy wybrzeżu miejscowości Barrow na Alasce podczas swoich corocznych migracji.

Kiedy fotoreporter pracujący dla lokalnej stacji telewizyjnej przesłał materiał filmowy pokazujący zwierzęta starające się oddychać przez niewielką dziurę wybitą w grubym lodzie, zdjęcia szybko trafiły na biurko prezentera wieczornych wiadomości NBC Toma Brokawa. Wkrótce sytuacja wielorybów przyciągnęła międzynarodową uwagę, a medialne szaleństwo opanowało Barrow. Mieszkańcy najbardziej wysuniętego na północ – i prawdopodobnie najzimniejszego – miasta w Ameryce przeżyli najazd fotoreporterów.

Jednym ze świadków akcji ratunkowej był dziennikarz Thomas Rose, którego wydana w 1989 roku książka „Freeing the Whales” kilka lat później zwróciła uwagę scenarzystów Jacka Amiela i Michaela Beglera. Zajęci wtedy pisaniem głównie na potrzeby telewizji, scenarzyści jeszcze raz podjęli temat w 2001 roku, zakupili prawa do książki i zaczęli przygotowywać pierwsze szkice scenariusza. Po prawie dekadzie, pracy nad stworzeniem ostatecznego kształtu projektu podjął się reżyser Ken Kwapis, którego wcześniejsze filmy Kobiety pragną inaczej (He’s Just Not That Into You) i Stowarzyszenie wędrujących dżinsów (The Sisterhood of the Traveling Pants) zyskały wielu fanów na całym świecie.

Wg Kwapisa, największą atrakcją projektu nie były jednak wydarzenia z 1988 roku. Postrzegał tę historię jako możliwość pokazania akcji ratunkowej z wielu różnych perspektyw. „Byłem zdziwiony, kiedy dowiedziałem się, jakie zamieszanie wywołały te trzy wieloryby,” mówi. „Nasza opowieść skupia się na cyrku medialnym, jaki rozpętał się wokół uwięzionych zwierząt oraz niezwykłej koalicji, jaka wytworzyła się między ratownikami.”

Reżyser od samego początku był zwolennikiem realizacji filmu na Alasce. Jednak w związku z tym, że zdjęcia w samym Barrow okazały się niemożliwe, nie tylko ze względu na paraliżujące zimno, ale fakt iż miasto nie było w stanie zapewnić akomodacji dla dużej ekipy filmowej, zdecydowano się wykorzystać lokacje w liczącym 300 000 mieszkańców mieście Anchorage na południu Alaski, gdzie panują stosunkowo łagodne temperatury.

OBSADA
DREW BARRYMORE (Rachel Kramer) zadebiutowała na dużym ekranie w wieku 5 lat w filmie Kena Russella Odmienne stany świadomości (Altered States), a już rok później została zatrudniona przez Stevena Spielberga do roli Gertie w E.T.: The Extra-Terrestrial. Po olbrzymim sukcesie filmu, z dnia na dzień stała się gwiazdą. Inne filmy, w których wystąpiła to m.in. Trujący bluszcz (Poison Ivy), Świat Wayne'a 2 (Wayne’s World 2), Wystrzałowe dziewczyny (Bad Girls), Batman Forever, Wszyscy mówią, kocham cię (Everyone Says I Love You), Krzyk (Scream), Aniołki Charliego (Charlie’s Angels), 50 pierwszych randek (50 First Dates), Donnie Darko, Starsza pani musi zniknąć (Duplex), Kobiety pragną bardziej (He’s Just Not That Into You), Od wesela do wesela (The Wedding Singer) czy Niebezpieczny umysł (Confessions of a Dangerous Mind). Ostatnio aktorka została nagrodzona Złotym Globem oraz nominacją do Emmy za rolę w produkcji HBO Grey Gardens.

JOHN KRASINSKI (Adam Carlson) podbił serca amerykańskich widzów rolą uroczego Jima Halperta w przeboju NBC Biuro (The Office), a ostatnio można go było oglądać u boku Kate Hudson w komedii romantycznej Pożyczony narzeczony (Something Borrowed). Aktor zagrał także w przeboju z Meryl Streep w roli głównej To skomplikowane (It's Complicated) oraz filmach Kinsey, Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej (Jarhead), Dreamgirls, The Holiday, License to Wed czy Para na życie (Away We Go).

REALIZATORZY
Na ratunek wielorybom (Big Miracle) jest dziesiątym filmem KENA KWAPISA (reżyseria). Jego poprzednie produkcje to Kobiety pragną bardziej (He’s Just Not That Into You) z Benem Affleckiem, Jennifer Aniston i Drew Barrymore w rolach głównych, Stowarzyszenie wędrujących dżinsów (The Sisterhood of the Traveling Pants), License to Wed, Piękna i Borys Bestia (The Beautician and the Beast), Małpa w hotelu (Dunston Checks In), Jego zdaniem, jej zdaniem (He Said, She Said), Vibes, Sesame Street Presents: Follow That Bird, Sexual Life.

Kwapis jest także jednym z twórców nagrodzonej Emmy serii NBC Biuro (The Office), a ostatnio wyreżyserował komedię telewizyjną Źródło miłości (Outsourced) będącą adaptacją filmu kinowego pod tym samym tytułem. Za pracę nad serialem kanału FOX Malcolm in the Middle reżyser otrzymał nominację do nagrody Emmy.


JOHN BAILEY, ASC (zdjęcia) już po raz piąty podjął współpracę z reżyserem Kenem Kwapisem. Ich wspólne filmy to Wibracje (Vibes), Stowarzyszenie wędrujących dżinsów (The Sisterhood of the Traveling Pants), License to Wed oraz Kobiety pragną bardziej (He’s Just Not That Into You). Inne produkcje w jego dorobku to także Pewnego razu w Rzymie (When in Rome), Niebiańskie dni (Days of Heaven), Ludzie koty (Cat People), Zwykli ludzie (Ordinary People), Amerykański żigolak (American Gigolo), Wielki chłód (The Big Chill), Dzień świstaka (Groundhog Day), Na linii ognia (In the Line of Fire), Naiwniak (Nobody’s Fool) czy Nowi miastowi (The Out-of-Towners).

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna