Nagroda: Kamera DawidaPobieranie 38.48 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar38.48 Kb.

5. Warszawski

Festiwalu Filmów

o Tematyce

Żydowskiej`2007Od 2003 roku www.wjff.pl

Nagroda:


Kamera Dawida

© by Daniel Strehlau5. Warsaw

Jewish

Film
Festival`2007


www.wjff.pl since 2003

Tysiąc lat kulturowej spuścizny w historii Polski

More than a thousand years of the Jewish culture in the history of Poland

Warszawa, 27 listopada 2007 roku


5 edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zakończyła sie we wtorek 13 listopada 2007 roku. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało 71 filmów, w tym 38 konkursowych fabuł i dokumentów o tematyce żydowskiej.

Grand Prix festiwalu zdobył argentyński film Prawo rodziny (Family law), w reżyserii Daniela Burmana.

Prezes TVP Andrzej Urbański ufundował dwie nagrody: Grand Prix Festiwalu w wysokości 2500 Euro oraz nagrodę Kamerę Dawida dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego w wysokości 1750 Euro przyznaną przez TVP Kultura dla dokumentu NIGDY CIĘ NIE ZAPOMNĘ. ŻYCIE I DZIEDZICTWO SZYMONA WIESENTHALA. Pani Agnieszka Odorowicz, dyrektor PiSF, ufundowała nagrodę w wysokości 1500 Euro w kategorii najlepsza krótka fabuła dla zauważonego w Cannes`07 filmu GOYTA.

Ceremonia zakończenia festiwalu odbyła sie w kinie Iluzjon. Towarzyszył jej koncert Andre Ochodlo – artysty jazzowego śpiewającego w Jidysz.


Zwycięzcy wyłonieni zostali przez międzynarodowe Jury: Pani Ilana Sharon (dyrektor Izraelskiej Akademii Filmu i TV, IZRAEL); Pani Prof. Miriam Koral (wydział studiów żydowskich UCLA, Los Angeles, USA); Pan Alex Claude (reżyser dźwięku, IZRAEL); Pan Marc Villain (przedstawiciel Komisji Europejskiej, BELGIA); Pani Orna Yarmut (dyrektor CoPro - Documentary Marketing Foundation RA (The Israel Forum for International CoProductions), IZRAEL).
Gośćmi 5. edycji festiwalu byli m.in.: David Volah (reżyser), Stuart Urban (reżyser), Szmulik Atzmon (reżyser), Anat Klausner (aktorka), Michal Kaphra (dziennikarka), Krzysztof Miklaszewski (aktor, reżyser), Piotr Szalsza (reżyser).

Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana była w całości Mistrzowi Andrzejowi Wajdzie, którego retrospektywę w ramach festiwalu prezentowaliśmy w kinie Iluzjon. Honorowa nagroda Kamera Dawida 2007 została zaakceptowana przez Mistrza. Projekcja jego najnowszego filmu – KATYŃ – odbyła się na uroczystości otwarcia tegorocznej edycji.


Reklamy o Festiwalu z Warszawy na zasadach barterowych ukazały się w katalogu XXXII Festiwalu PFF w Gdyni oraz w katalogu Izraelskiej Akademii Filmu i Telewizji (Izraelski odpowiednik Oscara).
Informacje na temat festiwalu ukazały sie na antenach Pierwszego, Drugiego i Trzeciego Programu Telewizji Polskiej, TVP Kultura, Telewizji Polonii, Pierwszego, Drugiego i Trzeciego Programu Polskiego Radia, a także radia TOK FM, Bis, Dla Ciebie, PiN, Antyradia, radia Zet, Wawa, Eska, Radiostacji i innych. O festiwalu pisały m. in. Rzeczpospolita, Gazeta Stołeczna, Aktivist, Exklusiv, The Warsaw Voice, Focus Historia, Charaktery, portale Filmweb.pl, Stopklatka.pl, Wp.pl, Onet.pl, Independent.pl, Telegazeta.pl, Filmbox.pl, Gildia.pl oraz wiele innych.
Naszemu festiwalowi towarzyszyła rozbudowana promocja, która była jednocześnie reklamą PISF w następujących nośnikach:


  • Ośmiostronicowy katalogowy dodatek do Rzeczpospolitej, poświęcony w całości festiwalowi (nakład 65 tys. egzemplarzy, kolor, format tabloid, papier gazetowy) dystrybuowanym wraz dziennikiem jednorazowo na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu w całym woj. Mazowieckim oraz w 17 tys. egzemplarzy tego samego dodatku, dystrybuowanych w wyselekcjonowanych miejscach w Warszawie (jak kawiarnie, kluby, czytelnie, restauracje, kina, ośrodki kultury).

  • Ponad 200 plakatów B1 zamieszczonych na: 8 słupach w całości i 10 słupach Metropolis, 1/3 powierzchni, firmy Warexpo, w atrakcyjnych miejscach ścisłego Centrum i Śródmieścia (w okresie od 29 do 13 listopada); 10 słupach Żak ½ powierzchni (w okresie od 5 do 13 listopada) w atrakcyjnych miejscach ścisłego Centrum i Śródmieścia Warszawy; w miejscach wolnostojących Warszawy oraz w 16 Salonach Empik w całej Warszawie

  • 9000 dwustronnych ulotek reklamowych (A6, kolor) oraz 2500 ulotek repertuarowych (A3, kolor) dystrybuowanych w wyselekcjonowanych miejscach w Warszawie i dodawanych do zakupów klientów w 16 salonach Empik w okresie 1 – 13 listopada

  • Państwa logo na zaproszeniach wysyłanych do szanownych gości VIP, na ceremonie otwarcia i zamknięcia

Z wyrazami szacunku


Daniel Strehlau

Dyrektor i pomysłodawca Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Prezes: Fundacja Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce: KAMERA DAWIDA

KRS: 0000238376 BANK MILLENNIUM: 32 1160 2202 0000 0000 6804 3497

Adr: P.O.B. 537, 00-950 Warsaw # 1, PL

Web: www.wjff.pl warsawjff@wjff.pl mediawjff@wjff.pl
Idea Festiwalu i jego osiągnięcia w świecie
Festiwal nasz wpisał się już od 2003 roku na stałe w kulturalną scenę Warszawy, Polski i świata. Poprzez projekcje zgłaszanych na nasze festiwale filmów nagradzanych i nominowanych na światowych festiwalach – pokazywaliśmy kilkadziesiąt nominacji do Oscara, kilkanaście Oscarów, kilkanaście Canneńskich Palm, kilka Niedźwiedzi Berlinale, kilka nagród Emmy, jeden film nagrodzony w Karlovyh Varach, kilkanaście filmów z nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej, jeden z nagrodami Szwedzkiej Akademii Filmowej – Festiwal nasz wytycza trendy światowego kina. Dowodem na to jest OSKAR 2007 przyznany filmowi Ari Sandela pt. WEST BANK STORY w kategorii Akademii: krótkometrażowy film fabularny, który 3 miesiące wcześniej otrzymał Kamerę Dawida 2006 w kategorii naszego Festiwalu – krótkometrażowy film fabularny.
Festiwal od kilku lat tworzy mosty dzięki mojej działalności jako filmowca, którą próbuję budować więzi międzyludzkie od kilkunastu lat. Dowodem na to jest duże zainteresowanie naszym festiwalem w Polsce i w świecie.

Rok 2007 jest jednak dla nas szczególnym czasem ze względu na premierę filmu KATYŃ. Katyń stał się symbolem dla nas wszystkich – właśnie tam zostali zamordowani także Polacy wyznania Mojżeszowego w Wojsku Polskim i Policji. Naczelny Kapelan WP tego wyznania major rabin Baruch Steinberg, bohater wojny Polsko – Bolszewickiej roku 1920 podzielił los kilkunastu tysięcy swoich towarzyszy broni będąc zamordowanym przez NKWD.


Kultura żydowska w Polsce już od kilkuset lat stanowi integralną część kultury polskiej, wzbogacając ją i współtworząc nasze narodowe wartości. Patrząc szerzej staje się ona w jakimś stopniu oknem na świat ze względu na specyfikę kultury żydowskiej – wielu wybitnych i wpływowych ludzi w świecie ma swoje korzenie żydowskie właśnie z Polski. Dlatego budowanie przeze mnie mostów jest tak znamienne i ważne dla naszego kraju. Mosty między Polonią oraz Polonią żydowską w świecie są tak samo ważne jako mosty między Polakami różnych wyznań, religii i tożsamości w naszym kraju. Jestem więc przekonany o autentycznej potrzebie naszej misji, którą interesują się ludzie w świecie i kraju. Nośnik, którym operujemy – film – jest jednym z najbardziej uniwersalnych komunikatorów w świecie, pozwalającym przenosić się w różne miejsca i przeżywać różne emocje.
Jesteśmy jak na razie jedynym festiwalem w Polsce, którego nagrodzony 1. nagrodą film w 2006 roku otrzymał 3 miesiące później Oscara 2007 w tej samej kategorii. Między innymi z tego względu staliśmy się bardzo cenionym i pożądanym festiwalem. O naszej unikatowości świadczy również fakt przeprowadzenia rozmów pokojowych przez przedstawicieli Izraela i Palestyny, które odbyły się po projekcjach cyklu filmów Palestyńskich na naszym zeszłorocznym festiwalu. Ważnym i stałym punktem naszego repertuaru stał się od 2005 roku cykl filmów dedykowanych Pamięci Dialogu Jana Pawła II z Żydami, wśród którego znalazły się otrzymane z TV VATICANA.
Jako pomysłodawca, dyrektor i organizator Festiwalu dążę do tego, aby Festiwal nasz przybierał, mimo tematycznej „charakterystyki”, wymiar bardzo uniwersalny, który przypisany jest tej tematyce. Stąd w 2004 roku wizyta Irvina Kershnera – przewodniczącego Jury`04 – hollywoodzkiego reżysera Imperium Kontratakuje (5. część GWIEZDNYCH WOJEN), w zeszłym roku: Laiosa Koltaia (operatora Istvana Szabo), Slavy i Liny Chaplin (rodzina Charlie Chaplina), czy laureata złotej Palmy w Cannes 2005 Amosa Gitaia za film WOLNA STREFA z udziałem Nathalie Portman. W myśl moich założeń staramy się pokazywać filmy nagradzane i pokazywane na takich Festiwalach jak Berlinale (z którym współpracujemy – wzajemne wizyty na ostatnich edycjach), Cannes, Akademia Filmowa, Karlove Vary i inne. W naszych programach mieliśmy całe spektrum filmów, począwszy od nagrodzonego na Jerusalem Film Festival dokumentu o przyjaźni hip hopowca palestyńskiego z izraelskimi (niepowtarzalna okazja do posłuchania hip hopu po arabsku i hebrajsku) poprzez filmy Woody Allena, któremu przyznaliśmy Honorową Nagrodę Kamerę Dawida 2005 i z którym jestem w kontakcie, poprzez filmy Romana Polańskiego i Spielberga, który otrzymał w roku 2004 od nas nagrodę wręczoną przeze mnie w Los Angeles w 2005, skończywszy właśnie na filmach z TV VATICANA, poświęconych Pamięci Dialogu Jana Pawła II z Żydami...

Festiwal nasz został zaproszony na przełomie maja i czerwca 2007 roku do Tel Avivu na targi filmowe (na których promowaliśmy film KATYŃ) i spotkał się z niebywałym zainteresowaniem i świetnym przyjęciem. Spodziewamy się wielu zacnych gości z Izraela, między innymi dyrektor Izraelskiej Akademii Filmu i Telewizji (izraelski odpowiednik Oscara), która została członkinią Jury tegorocznej edycji, a także izraelskich dziennikarzy, którzy będą realizować program TV dla telewizji izraelskiej o naszym festiwalu. Spodziewamy się zacnych gości, reżyserów, członków tegorocznego Jury m.in. z Niemiec, USA, Holandii i innych krajów.

Na targach filmowych DISCOP w Budapeszcie, na które zostaliśmy zaproszeni w dniach 19-23 czerwca, festiwal nasz spotkał się z potężnym zainteresowaniem ze strony przemysłu filmowo-telewizyjnego, reprezentowanego przez największe koncerny z Europy, Ameryki i Azji. Dowodem na to są liczne emaile oraz moje indywidualne kontakty w liczbie ok. 120.


Studio Filmowe Okna – The Windows Film Studio

zostało zarejestrowane w Warszawie jako działalność gospodarcza Daniela Strehlaua w grudniu 1996 roku. Nazwa została wzięta z pierwszego filmu krótkometrażowego Daniela Strehlaua pt. Okna zrealizowanego we wrześniu tego samego roku. Dzięki tej prawnej działalności możliwe były kolejne produkcje filmowe Daniela Strehlau'a jako producenta, scenarzysty i reżysera projektów swojego autorstwa.Projekty Daniela Strehlaua i Studia Filmowego Okna na dzień 30 lipca 2007 roku:

1: Pełnometrażowy film dokumentalny, 90`: BASZEWIS – gotowy do produkcji, reż, prod. Scenar. 2: Kinowy film fabularny, 109`: TRZY HISTORIE – gotowy do produkcji: reż, prod. scenariusz 3: Kinowy film fabularny: TESTAMENT BIBLIOFILA – gotowy do produkcji: reż, prod. scenariusz 4: Kinowy film fabularny: ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ SAM! – gotowy do produkcji, reż, prod. Scenariusz – negocjacje przy podpisaniu umowy. 5: Kinowy film fabularny: HARCMISTRZ – faza pisania scenariusza: reż, scenar, prod. wyk. 6: Ekskluzywny koncert jazzowy Woody Allena w Warszawie rok 2008 – organizator, producent 7: Coroczny Warszawski Festiwal Filmów o T Ż wraz z koncertem ANDRE OCHODLO, organizator, 2007 8: Producent wykonawczy na PL przy produkcji kanadyjskiego filmu dokumentalnego, 2007 9: Współpraca reżyserska przy postprodukcji filmu dokumentalnego w LA, USA, 2007 10: Reklamówka społeczna: – faza rozwojowa, reż, prod. Scenariusz 11: Autorska wystawa fotograficzna SIEDEM DNI W PARYŻU`06.Notatka biograficzna Daniela Strehlaua:

Daniel Strehlau, ur.1970 w Warszawie; Reżyser, pisze scenariusze na filmy dokumentalne i fabularne; Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, produkcję w Szkole Filmowej w Łodzi, ukończył dyplomem magistra Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. W latach 2000/01 był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej przez 7 miesięcy w Nowym Jorku. Jego film dokumentalny Żydzi Warszawy (1997) zdobył nagrodę w Konkursie filmów o tematyce żydowskiej w 1998 roku w Berkeley, CA, USA. A dokument "Chanuka podwójny czas" (2000) wyróżnienie Festiwalu Rozstaje Europy w Lublinie w 2003 roku. Wyprodukował i wyreżyserował krótkometrażowe fabuły według własnego scenariusza pt: OKNA (1996); NIEPOROZUMIENIA (1999); NIEDOSYT (2004), który znalazł się w konkursie, w grupie filmów, z których wyłoniono w 2004 roku nominantów do Oscara w kategorii krótkometrażowy film fabularny. Swoje produkcje realizuje poprzez własne Studio Filmowe Okna. Jest pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej - Warsaw Jewish Film Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2003 roku. / www.wjff.pl / Gośćmi festiwali 2003 - 2005 byli m.in: Irvin Kershner (Imperium Kontratakuje), reżyser Lina Chaplin (rodzina Charlie Chaplina), Amos Gitai (Złota Palma w Cannes 2005), Lajos Koltai, Daniela Weber (przedstawicielka festiwalu Berlinale). Założyciel i prezes Fundacji Rozwoju Kultury Żydowskiej w Polsce (Rada: prof.Feliks Tych ŻIH, Janusz Zaorski, dyr. Antoni Bartkiewicz, TVPOLONIA).
5. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, istniejącego od 2003 roku, odbyłą się w Warszawie w dniach 08 – 13 listopada 2007 roku w kinach Silverscreen Puławska i Iluzjon. Dedykowana była Mistrzowi Andrzejowi Wajdzie, którego filmów przegląd odbył się w ramach Festiwalu w kinie Iluzjon, a film KATYŃ otworzyl nasz Festiwal.

Festiwal jest konkursem w 4 kategoriach i 6 podkategoriach dla filmu fabularnego. 1.edycja odbyła się w listopadzie 2003 roku. Wśród gości Festiwalu znaleźli się: Irvin Kershner (Imperium Kontratakuje) – Przewodniczący Jury 2004; Laios Koltai; Amos Gitai(Złota Palma w Cannes 2005); Slava & Lina Chaplin(rodzina Charlie Chaplina); John Daly – przewodniczący Jury 2005; Daniela Weber (przedstawicielka Berlinale); Agnes Varda; Grace Guggenheim– przewodnicząca Jury 2006.; Janusz Kamiński, Prof. Shewach Weiss, i inni.Honorowe Nagrody Kamery Dawida 2003 - 2006 zostały przyznane Stevenowi Spielbergowi, Woody Allen`owi

i Romanowi Polanskiemu. Więcej info na: www.wjff.pl
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna