Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania naPobieranie 11.54 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar11.54 Kb.

 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na

Financial University under the Government of the Russian Federation

Semester letni.

05.02.2013 – 30.06.2013


 1. Miejsce pobytu

Z Polski do Moskwy doleciałem samolotem (LOT/Aeroflot – codeshare).

Moskwa jest ogromna, przeogromna, przeraża swą wielkością i to jest właśnie jej atutem. Główny gmach Uniwersytetu jest usytuowany przy metrze Aeroport, 15 minut drogi od Białoruskiej. Akademik dla obcokrajowców jest w jednym kompleksie z budynkiem gdzie są zajęcia. Uczelnia posiada również swoje budynki n aVDNH i na Ryazance. 1. Uniwersytet - państwowy czy prywatny, ilość studentów, studenci zagraniczni

Uniwersytet jest państwowy, duży, studentów zagranicznych jest bardzo, bardzo dużo, są to natomiast studenci z byłych republik radzieckich. Studentów z wymiany studneckiej z uni europejskiej jest dosłownie 4-5 osób.

 1. Kursy

Kursy mają małą liczbę punktów ECTS, są w języku rosyjskim oraz angielskim. Kursy w języku angielskim są razem ze studentami fakultetu, gdzie wszystkie zajęcia sa po angielsku. Fakultet ten cieszy się pewną sławą na uczelni, a mianowicie że jest tam najniższy poziom nauczania. Kursy po rosyjsku są bardziej wymagające.

Przedmioty mają średnio 2-3 punkty ECTS. W związku z tym, by nabrać 25-30 trzeba się bardzo nagimnastykować, wychodzi około 10 lubo ponad 10 przedmiotów, co jest bardzo uciążliwe. Nikt oprócz Polaków nie musi przywozić 30ECTS, co jest jak dla mnie chorym wymogiem, warunek przywiezienia 25-30 ECTS z kraju, gdzie nie ma systemu ECTS jest śmieszny.

Forma zaliczenia zajęć: egzamin, zaliczenie, prezentacja, referat. Rosyjskim znam biegle.


 1. Warunki studiowania

Na uczelni jest Medioteka, świetnie zaopatrzona, jest dostęp do Bloomberga, Reutersa itd.

Na uczelni są automaty z ksero. 1. Warunki mieszkaniowe

Mieszka się w akademiku w kampusie, w 2 pokojowym segmencie, po 2 osoby w pokoju, na segment są 2 łazienki lodówka. Kuchnia w korytarzu, w kuchni nie ma wody ze względów bezpieczeństwa i ogólnie jest tam niezbyt fajnie, tak, że nikt nic nie gotuje. Jeśli chodzi o obiady, to można tanio i naprawdę dobrze zjeść w studenckiej stołówce na uczelni i każdy je tam. Za 15-30 zł można zjeść zupę, drugie danie i deser, do tego kompot. W związku z tym gotować się nie opłaca biorąc pod uwagę ceny produktów spożywczych. Miejsce w akademiku kosztuje 6000 rubli miesięcznie.

 1. Recepcja

Studentami opiekuje się Tatiana Nikolaevna, która mówi tylko po rosyjsku. Przed przyjazdem kontaktuje się Kira Romanovna, która zna angielski.

 1. Koszty utrzymania

Najtańsza linia lotnicza – LOT i bilety podczas szalonej środy – cena od 350 do 600 złotych, podczas gdy bilet zwykle kosztuje 1200 zł. Koszt pociągu to 115 euro w jedną stronę + koszty wizy białoruskiej. Ubezpieczenie – wystarczy ISIC za 100 zł. Pozwolenia na pracę nie da się uzyskać, nie można oficjalnie pracować, wiza na to nie pozwala. Możemy wystąpić o uzyskanie biletu miesięcznego studenckiego na metro, procedura wyrabiania trwa miesiąc, bilet kosztuje 350 rubli. Jeden przejazd metrem 30 rubli.

Codziennych wydatków w porównaniu z Warszawą nie ma co porównywać, jak mieszka się w Polsce całe życie jest się zdecydowanie mniej skłonnym chodzić gdziekolwiek, zwiedzać i poznawać. Chodząc po knajpach, teatrach, kinach, muzeach itd. Wydawałem 4000 zł miesięcznie nie licząc podróży i mieszkania. 1. Życie studenckie

W akademiku jest hala sportowa. Mój współlokator z Węgier wraz z Austriakiem ćwiczyli codziennie. Jest to bezpłatne. Rozrywek jest w Moskwie co nie miara, życia na nie starczy.

 1. Sugestie

Pamiętajcie że to jest Rosja i wszystko, ale to wszystko załatwia kasa.

 1. Adaptacja kulturowa

Byłem po raz trzeci na wymianie w Rosji, dlatego to pytanie nie do mnie. By łatwiej przystosować się do Rosji trzeba wziąć ze sobą dużo gotówki.

 1. Ocena:

Ocena pod względem ogólnym – 5

Ocena pod względem merytorycznym - 2


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna