Niklowo kadmowe; niklowo wodorkowe; litowo jonowe; litowo polimerowePobieranie 6.04 Kb.
Data30.04.2016
Rozmiar6.04 Kb.
ACCU
Jak wszystkim wiadomo każde urządzenie elektryczne potrzebuje źródła zasilania. Także telefon komórkowy, jako że to też urządzenie elektryczne do działania potrzebuje źródła energii, którym w tym przypadku jest bateria. Jak do tej pory zastosowane były 4 typy akumulatorów:

- niklowo - kadmowe;

- niklowo - wodorkowe;

- litowo - jonowe;

- litowo - polimerowe.

Każdy z tych typów posiada określone możliwości, jak również określoną wagę i rozmiary. Co się tyczy możliwości tychże akumulatorów, to chodzi tu przede wszystkim o ich pojemność, czyli ilość ładunku jaki mogą zgromadzić, a następnie oddawać go podczas eksploatacji. Przejdźmy teraz do krótkiej charakterystyki poszczególnych akumulatorów:NIKLOWO - KADMOWE (Ni-Cd) - to najstarszy typ akumulatorów telefonicznych, obecnie sporadycznie wykorzystywanych w aparatach. Cechowały się przede wszystkim pokaźnymi rozmiarami i jak na akumulator bardzo dużą wagę. Jeżeli chodzi o pojemność tego typu baterii to była ona niewielka, a jednocześnie należało uważać na tzw. "efekt pamięciowy", który w tego typu bateriach poważnie daje o sobie znać. Aby go uniknąć należy całkowicie rozładować akumulator przed ponownym przystąpieniem do procesu ładowania. Jeżeli nie będziemy stosowali takiej procedury postępowania i bateria będzie doładowywana, doprowadzimy do stopniowego zmniejszana się jej pojemności. Baterie tego typu zbudowana jest z pojedynczych ogniw o napięciu 1,2 V. Samo ogniwo składa się z elektrody dodatniej wykonanej ze związku niklu oraz elektrody ujemnej wykonanej z kadmu. Całe ogniwo zostało wypełnione elektrolitem ługu potasu.

NIKLOWO - WODORKOWE (Ni-MH) - to kolejny typ akumulatorów, która jak można zorientować, stoi na wyższym poziomie technologicznym od omawianych poprzednio. Największą ich zaletę jest większa wydajność przy mniejszych rozmiarach i wadze. Podobnie jak w bateriach Ni-Cd, tak i tutaj napięcie ogniwa wynosi 1,2 V. Niepocieszający jest fakt, iż również ten typ akumulatora nie jest wolny od tzw. "efektu pamięciowego". Zalecane jest podłączanie ładowarki dopiero w momencie, gdy telefon informuje nas sygnałem akustycznym o zbyt niskim poziomie energii. Co do składu chemicznego ogniwa to dodatnią elektrodę wykonano ze związków litu, zaś ujemną z metalu magazynującego wodór. Całe ogniwo wypełnione zostało elektrolitem ługu potasu.

LITOWO - JONOWE (Li-Ion) - to chyba najczęściej obecnie spotykany typ baterii, zwłaszcza w telefonach z górnej półki. W porównaniu do Ni-MH są lżejsze, mniejsze, a co najważniejsze mogą zmagazynować nawet do 3 razy więcej energii. Jest to pierwszy typ baterii w którym znacznie zminimalizowano efekt pamięciowy. W związki z tym możliwe jest doładowywanie akumulatora bez ryzyka zmniejszenia jego pojemności. Jednakże zalecane jest okresowe rozładowywanie baterii, a następnie pełne naładowywanie w celu zapewnienia jej jak najdłuższej żywotności. Napięci ogniwa akumulatora Li-Ion wynosi 3,6 V, zaś skład chemiczny przedstawia się następująco: ujemna elektroda została wykonana z węgla, a dodatnia z metalotlenku litu. Całe ogniwo wypełnione zostało elektrolitem soli litu.

LITOWO - POLIMEROWE (Li-Polymer) - to najnowszy typ ogniw stosowanych w telefonach komórkowych. Cechują się przede wszystkim mniejszą wagą, oraz prawie całkowicie wyeliminowanym efektem pamięciowym.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna