Nr 7 (27) październik 2011Pobieranie 40.79 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar40.79 Kb.
Nr 7 (27) październik 2011

Gazetka uczniowska PSP nr 1 w OzimkuWitajcie!

To drugie wydanie naszej gazetki w tym roku szkolnym. Na kilku stronach znajdziecie, JAK ZAWSZE, wiele ciekawych artykułów z życia NASZEJ SZKOŁY, zaprezentujemy zdjęcia uczniów z wielu wypraw. Byliśmy na fantastycznym SPŁYWIE KAJAKOWYM, więc będziecie mogli przeczytać nasze sprawozdanie. Byliśmy na ognisku z PANIĄ POLICJANTKĄ. Zamieniliśmy się także w EURODETEKTYWÓW! Przygotowaliśmy także dla WAS sporo dobrego humoru oraz ZAGADKĘ Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI!


Miłej lektury!

Redakcja
WYCIECZKA KÓŁECZKA
W czasie naszych spotkań postanowiliśmy zorganizować świetną wycieczkę dla dziennikarzy KLEKSA. No, i stało się! W sobotni ranek pierwszego października zorganizowaliśmy SPŁYW KAJAKOWY. Poczytajcie naszą relację z tej przygody!
  Na kajakach było naprawdę fajnie. Wycieczka zaczęła się o godzinie 9 rano. Umówiliśmy się wszyscy w PARKU REHDANZA, czyli naszej popularnej wyspie. Gdy byliśmy już wszyscy, członkowie kółka dziennikarskiego z rodzicami, przyjechał pan Dariusz Jasiniak, u którego nasza organizatorka wycieczki, pani Grażyna Świercz zarezerwowała kajaki. Wsieliśmy wszyscy do „busa”, który ciągnął za sobą przyczepkę z pięcioma kajakami. Chłopcy mieli popłynąć z rodzicami, pani Grażynka ze swoim mężem, a ja z panem Jasinakiem. Ja, czyli Michela Wochlik, Cezary Rogowski, Kuba Korniak i Julek Zieliński byliśmy jedynymi dziećmi na wycieczce, ale wcale się nie baliśmy. Zapowiadała się przecież fantastyczna przygoda! Tym bardziej, że pogodę mieliśmy chyba specjalnie zamówioną na tę eskapadę. Było bardzo ciepło i cudownie świeciło słoneczko. MICHELA WOCHLIKKiedy przyjechaliśmy na miejsce, czyli do Staniszcz Małych, wszyscy chcieliśmy już popłynąć, ale najpierw musieliśmy ściągnąć kajaki z auta. To zrobili nasi rodzice. Kiedy kajaki były już nad wodą ustawiliśmy się przy nich w rządku, a pani Grażynka zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie (prezentujemy je powyżej). To zdjęcie nie było takie fajne, ponieważ brakowało na nim właśnie pani Grażynki.

Pan Jasiniak wytłumaczył wszystkim zasady bezpieczeństwa na wodzie, musieliśmy też obowiązkowo ubrać kamizelki czyli kapoki. Ja już kiedyś płynąłem z tatą, więc trochę wiedziałem, co trzeba robić. Potem wzięliśmy wiosła w dłonie, a nasi rodzice włożyli kajaki do wody, inaczej mówiąc zwodowali je. Ja i mój tato wyruszyliśmy pierwsi, żeby zaczekać na innych. Kiedy już wszyscy zwodowali swoje kajaki, popłynęliśmy we wspaniałą podróż po Małej Panwi.

JULIAN ZIELIŃSKI

Spływ kajakowy uświadomił nam ciekawe zjawisko: odcinek około czterech kilometrów może stać się kilka razy dłuższy jeśli przemierza się go kajakiem. Zwłaszcza dla tak niedoświadczonych kajakarzy, jak ja i moja mama. Pierwszy odcinek, od Staniszcz Małych do Czarnego Dołu w Krasiejowie, był dla nas kajakarskim przedszkolem. Na stosunkowo prostym odcinku mieliśmy się nauczyć, jak sprawić, żeby kajak... nas słuchał. Co tu kryć, różnie z tym słuchaniem bywało. Dwa razy nasze sterowanie zakończyło się na wystających konarach drzew i nieoceniony pan Darek musiał nas ratować.
Po krótkim odpoczynku w Czarnym Dole zabawa się skończyła i trzeba było wziąć się ostro do roboty. Czekały na nas prawdziwe wyzwania: wodospady, wystające głazy, konary drzew, no i mosty do pokonania, a gdzieniegdzie pułapka w postaci bardzo płytkiej wody. Trzeba przyznać, że lekko nie było, ale daliśmy radę i jesteśmy z siebie bardzo dumni. Dopłynęliśmy do Ozimka zmęczeni, ale szczęśliwi oraz pełni niezapomnianych wrażeń. Wcześniej nie mieliśmy pojęcia, że rzeka Mała Panew jest taka dzika i piękna.

JAKUB KORNIAK

Gdy zobaczyłem przystań w Ozimku kamień spadł mi z serca. Po półtorej godzinie wiosłowania ręce mi odpadały. Gdy już wypełzłem z kajaka, byłem cały mokry. Po chwili poszliśmy jednak się bawić. Łapaliśmy liście z ogromnego dębu w parku, niektórym, co jakiś czas, spadał żołądź na głowę.
Potem jednak czekało nas najlepsze! Zostaliśmy pasowani na KAJAKARZY SŁODKICH WÓD. Pan Jasiniak, nasz kajakowy przewodnik, wiosłem dokonał tego wesołego obrzędu. Najpierw dostaliśmy po barkach, a potem… BACH! Dostaliśmy po tyłkach! Każdy! I ten kto pierwszy raz płynął, i ten kto nie był jeszcze pasowany! Dzieci i dorośli!

Świetnie się bawiłem na tej wycieczce, moja ocena to szóstka z plusem. Mam nadzieję, że powtórzymy ten cudny, choć męczący spływ.

CEZARY ROGOWSKI

Spotkanie z policjantką na ognisku
W poniedziałek, w piękny, słoneczny, jesienny dzień wybraliśmy się całą klasą IVa na święto ”pieczonego ziemniaka” do Krasiejowa, które zorganizowały dla nas panie Grażyna Łyga i Grażyna Świercz. Tam czekała nas niespodzianka - dołączyła do nas policjantka, pani Anna Wardak-Musiał. Poinformowała nas jak mamy poprawnie zachować się na ognisku, żeby być bezpiecznym. Przede wszystkim nie powinniśmy zbliżać się zbyt blisko ognia, żeby się nie oparzyć. Kiełbaski należy piec w bezpiecznej odległości od ognia, nie machać kijami do pieczenia, aby komuś nie zrobić krzywdy. Generalnie: musimy uważać na siebie!Ale najważniejsza część naszego spotkania z policją dotyczyła spraw bezpieczeństwa. W naszej szkole prowadzony jest projekt profilaktyczny „UCZEŃ BEZPIECZNY, BO MĄDRY, ROZTROPNY I GRZECZNY”, a spotkanie było jednym z zaplanowanych zadań. Pani aspirant Wardak-Musiał przekazała nam dużo wiadomości o bezpieczeństwie ruchu drogowego czyli BRD. Dowiedzieliśmy się jak zdać na kartę rowerową. To zadanie jest bardzo „proste”! Najpierw uczymy się znaków drogowych i zasad poruszania się po drogach. Później zdajemy „łatwy” test pisemny. Następnie pokonujemy tor przeszkód na rowerze. Na spotkaniu mówiliśmy, jak mamy się zabezpieczyć, gdy wybieramy się na rower: powinniśmy ubrać kask oraz mieć jakiś odblaski, co może nam nawet uratować życie! Bardzo dobrze, odbyło się to spotkanie z panią policjantką, ponieważ w drodze na ognisko, zdarzył się niebezpieczny incydent. Przez ulicę mieliśmy przejść zwartą grupą , lecz niektórzy chłopcy zaczęli bawić się piłką. Mogło się to skończyć tragicznie.

Pani Ania Wardak - Musiał opowiedziała, jak można zostać policjantką lub policjantem. Może ktoś z nas będzie w przyszłości STRÓŻEM PRAWA?

Julia Gryc

WYCIECZKA KÓŁECZKA

Eurodetektywi

W sobotnie popołudnie pani Świercz zorganizowała dla naszego kółka niecodzienną wycieczkę. Szukaliśmy w Ozimku miejsc, które zostały wykonane - odremontowane, zmienione, ulepszone - w ramach RPO WO 2007-2013.
Brzmi tajemniczo? RPO to Regionalny Program Operacyjny, mający na celu działania, które po prostu poprawiają nasze codzienne życie. Dzięki środkom unijnym jest możliwe budowanie i przebudowywanie naszej najbliższej okolicy, tak by była piękniejsza, lepiej się rozwijała, a nam lepiej się żyło!

Nasze Kółko Dziennikarskie wzięło udział w konkursie EURODETEKTYW, zorganizowanym przez INSTYTUT TRWAŁEGO ROZWOJU w Opolu. W piątek, 28 października, w URZĘDZIE MARSZAŁKOWKIM w Opolu odbędzie się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenie nagród! Okazuje się, że członkowie kółka zdobyli nagrody. Jeszcze nie wiemy dokładnie, co i jak, ale w następnym numerze obiecujemy obszerną relację z tej niecodziennej uroczystości!
REDAKCJA

POLECAMY!POLECAMY!POLECAMY!POLECAMY!POLECAMY!

To warto przeczytać !Gdy zaczęłam czytać tę książkę, wyobraziłam sobie jakbym była jedną z jej bohaterów i przeżywała przygody razem z nimi. To było naprawdę super!

Mowa tu o książce René Gościnnego i Jean-Jacques’a Sempégo „Nieznane Przygody Mikołajka”. Jest to już kolejna książka z serii o przygodach chłopca imieniem Mikołaj, który ma bardzo fajnych i zabawnych kolegów, super zabawną rodzinkę i jeszcze śmieszniejszego nauczyciela o przezwisku „Rosół”. Chłopcy chodzą do szkoły, przeżywają różne przygody i świetnie się przy tym bawią.

Osobiście przeczytałam wszystkie trzy części z serii o Mikołajku, jednak najbardziej do gustu przypadła mi ta ostatnia (ta o której Wam piszę i którą prezentuję na zdjęciu). Opowiadanie o jajkach Wielkanocnych jest moim ulubionym!

Książka napisana jest w formie krótkich opowiadań które na pewno umilą Wam czas w długie, zimowe wieczory. Jeśli nie macie jej jeszcze w swojej bibliotece, na pewno wypożyczycie ją w naszej – szkolnej. Znajdziecie tu także inne części przygód Mikołajka: „Mikołajek i inne chłopaki” , „Wakacje Mikołajka” i „Joachim ma kłopoty”. Więc, do czytania!

Serdecznie polecam: Martyna Adamiec, IVa
S P O R T O W A J E D Y N K A
W naszej szkole, jak co roku, rusza turniej sportowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Uczniowie będą brać udział w wielu różnorodnych konkurencjach. Każdy więc będzie mógł się wykazać swoimi umiejętnościami. Ponieważ każdy ma inne talenty organizator zaproponował wiele różnych dyscyplin. Będzie to siatkówka, piłka nożna, koszykówka, LA, wyścigi rzędów, dwa ognie. Punktowany będzie też udział w zawodach sportowych oraz strój sportowy.

Organizatorem i pomysłodawcą tych świetnych zawodów jest pani Violetta Oliwa, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole. Po całorocznych zmaganiach, w czerwcu zostają podliczone punkty i przyznana nagroda dla najlepszej klasy. A nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest Puchar Dyrektora Szkoły oraz torba słodyczy.

Tomek, Kacper, Julek i Szymek

Moda
A więc jest jesień! Teraz często będzie padał deszcz, dlatego przyda się kolorowa parasolka oraz dodatki, takie jak szalik, kozaczki i oczywiście przeciwdeszczowy płaszczyk. Nie zapomnijmy też o futerku. Ono jest najładniejszą i najcieplejszą ozdobą jesienną! To wszystko w jesiennych kolorach. Uczesz warkocz, ubierz beret lub jakąś ładną czapeczkę. Chociaż kapelusz to najmodniejszy dodatek tej jesieni. Dostępne są różne kolory i fasony. Ważne jednak, by dobrać kapelusz do kształtu twarzy. Mmm… jaki kolor wybrać?


W tym sezonie królują brązy, beże i bordo. Jeśli chcesz wyglądać modnie, uzupełnij swój strój kapeluszem. Najlepiej postaw na klasyczną czerń lub głębokie brązy, bądź delikatne beże. To właśnie ta kolorystyka dominuje w jesiennych zestawach 2011. Możesz rozjaśnić swoją kreację kolorowym kapeluszem takie jak czerwonym, różowym czy żółtym. Pamiętaj jednak, by wybierając nakrycie głowy, dopasować je do kształtu twarzy.

W naszej szkole niektóre dziewczyny już noszą fajne kapelusze i wyglądają naprawdę super! Tak trzymać!

Wanessa, Marta, Julia i Julia


ROZWIĄZANIE REDAKCYJNEGO KONKURSU

Dział mody naszej gazetki zorganizował szkolny konkurs na NAJFAJNIEJ UBRANĄ DZIEWCZYNĘ w szkole w klasach IV-VI, taką szkolną „Top Model”. Nie chodziło o to, kto ma droższe ciuchy i bardziej markowe! Chodziło o to, by dostrzec indywidualność, schludność i ... brak przeginania w ubieraniu się do szkoły! A więc, z umiarem, ale we własnym stylu.


W dniu 18 października przeprowadziliśmy głosowanie i każdy uczeń klas IV-VI mógł wytypować jedną osobę. Po podliczeniu wszystkich głosów przez dziewczyny z działu mody okazało się, że konkurs wygrała CAMILLA SOWA, nasza redakcyjna koleżanka i Redaktor Naczelna KLEKSA. Zresztą , co tu dużo mówić, drugie miejsce zajęła JULIA GRYC, również z naszego KLEKSA. Trzecie miejsce zajęły ex aequo, czyli na równi: JULIA BEJM i WIKTORIA MARZEC. Gratulujemy!!!

REDAKCJA DZIAŁU MODY

ROZWIĄZANIE ZAGADKI
W poprzednim numerze z związku z Dniem Edukacji Narodowej zapytaliśmy Was, o to ilu pracowników zatrudnionych jest w naszej szkole. Prawidłowa odpowiedź to: 23 nauczycieli i 10 pracowników administracji i obsługi.

Nagrody za udzielone odpowiedzi otrzymują :

PATRYCJA DUDZIK - KLASA IV A

oraz KRYSIA KACZMARCZYK – KLASA VI B!

GRATULUJEMY! NAGRODY DO ODBIORU W BIBLIOTECE!

Humor, HUMOR, HUMOR, HUMOR, HUMOR, HUMOR, HUMOR , HUMOR

Zdyszany Jasio wpada do klasy.
- Co się stało?- pyta nauczycielka.
- Gonili mnie dwaj bandyci - odpowiada Jasiu.
- Ale nic ci nie zrobili??
- Nie! Ale zabrali mi wypracowanie z polskiego!!!.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………- Mamusiu, dzieci w szkole mówią, że mam duże uszy!
- Nie, nie Jasiu. Nie przejmuj się, to nieprawda, tylko nie kręć tak głową, bo znowu będzie tornado.

……………………………………………….………………………………………………………………………………………………..

Dzieci na lekcji rozmawiają o zawodach. Pani pyta Jasia

- Jasiu kim jest twój ojciec?
- On jest chory- odpowiada Jaś.
- Ale co on robi?
- Kaszle.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
----STOPKA REDAKCYJNA---------------------------------------------------------------------------------------


Gazetka uczniowska ,,KLEKS SZKOLNY”

REDAKTOR NACZELNY: Camilla Sowa
ZASTĘPCA REDAKTORA NACZELNEGO: Sabina Jasiniak
SEKRETARZE REDAKCJI: Kacper Dorawa, Tomek Paliwoda, Cezary Rogowski
SZEFOWIE DZIAŁÓW: Dział sportowy : Julian Zieliński , Dział mody : Julka Tybulczyk , Dział „Z życia szkoły” : Marta Mateja , Dział rozrywki : Wanessa Opiela, Dział „Od deski do deski. Polecamy”: Martyna Adamiec .
SZEF DZIAŁU INFORMATYCZNEGO: Jakub Korniak


DZIENNIKARZE: Camilla Sowa, Sabina Jasiniak, Martyna Adamiec, Marta Mateja, Wanessa Opiela, Szymon Koloch, Julian Zieliński, Tomasz Paliwoda, Kacper Dorawa, Cezary Rogowski, Julia Tybulczyk, Natalia Dziobek, Julia Gryc, Michela Wochlik, Jakub Korniak.


Adres kontaktowy:

PSP nr 1 w Ozimku

ul. Częstochowska 26

46-040 Ozimek


telefon: (077) 4651 919

e-mail redakcji: psp1ozimek@gmail.com


FOTKI: pani Grażyna Świercz,

Cezary Rogowski, Julian Zieliński

OPIEKA NAUCZYCIELSKA:

Grażyna Świercz

Kupon konkursowy ZAGADKA NR 7 :

Co to jest RPO WO 2007-2013 ?

Odpowiedź:……………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………Imię i nazwisko klasa

………………………………………………………………………………………………………Odpowiedzi na pytanie wyłącznie na wyciętych z gazetki kuponach konkursowych prosimy składać w bibliotece szkolnej do dnia 10 listopada !
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna