Obcy – 8 pasażer “nostromo” wersja reżyserska alien: the director’s cutPobieranie 42.22 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar42.22 Kb.


OBCY – 8 PASAŻER “NOSTROMO”

WERSJA REŻYSERSKA
ALIEN: THE DIRECTOR’S CUT
DALLAS …………………………………………………..….. TOM SKERRITT

RIPLEY ………………………………………………. SIGOURNEY WEAVER

LAMBERT ………………………………….…… VERONICA CARTWRIGHT

BRETT …………………………………………….. HARRY DEAN STANTON

KANE ……………………………………………………………... JOHN HURT

ASH ……………………………………………………………….…. IAN HOLM

PARKER ………………………………………………….…. YAPHET KOTTO

“OBCY” BOLAJI BADEJO

GŁOS “MATKI” HELEN HORTON
REŻYSERIA RIDLEY SCOTT

SCENARIUSZ DAN O’ BANNON

NOWELA FILMOWA DAN O’ BANNON

I RONALD SHUSETT

ZDJĘCIA DEREK VANLINT

MONTAŻ TERRY RAWLINGS

SCENOGRAFIA MICHAEL SEYMOUR

KOSTIUMY JOHN MOLLO

KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE LES DILLEY

I ROGER CHRISTIAN

MUZYKA JERRY GOLDSMITH

DYRYGUJE LIONEL NEWMAN

PROJEKT OBCEGO H.R. GIGER

GŁOWA OBCEGO CARLO RAMBALDI

KOORDYNACJA EFEKTÓW SPECJALNYCH BRIAN JOHNSON

I NICK ALLDER

KONSULTANT WIZUALNY DAN O’ BANNON

KIEROWNICTWO PRODUKCJI RONALD SHUSETT

PRODUCENCI GORDON CARROLL

DAVID GILER

I WALTER HILL
Produkcja: Brandywine-Ronald Shusett,

Twentieth Century Fox, 1979/2003


Barwny (Eastman color, kopie: DeLuxe), szerokoekranowy (Panavision)

Dozwolony od lat: 15

Czas projekcji: 116 min.
O FILMIE
”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” - legendarny horror science fiction, przez wielu uznawany za najbardziej przerażający film w historii kina - powraca na ekrany kin w wersji specjalnej, którą reżyser Ridley Scott (”Gladiator”, ”Hannibal”) wzbogacił o nowe, nigdy dotąd nie oglądane na dużym ekranie sceny oraz cyfrowo odnowiony obraz i dźwięk.

We współpracy ze studiem Twentieth Century Fox Scott odrestaurował oryginalny negatyw filmu dodając do niektórych ujęć elementy grafiki komputerowej. Scott i jego ekipa przejrzeli niemal sto pudełek z zachowanymi materiałami filmowymi, które po prawie ćwierć wieku odkryto w jednym z londyńskich archiwów. Z tych właśnie materiałów reżyser wybrał sceny, które włączył do wersji specjalnej. Poddano je obróbce cyfrowej, tak by jakością nie odbiegały od pozostałych. Gotowy film uzupełniono o cyfrową, stereofoniczną ścieżkę dźwiękową.

”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” wszedł na ekrany amerykańskich kin w maju 1979, premiera polska odbyła się rok później. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków na całym świecie, przynosząc zyski przekraczające 100 milionów dolarów, co na owe czasy było zawrotną sumą. Sukces sprawił, że nakręcono trzy kontynuacje: ”Obcego - decydujące starcie” Jamesa Camerona (1986), ”Obcego 3” Davida Finchera i ”Obcego: Przebudzenie” Jean-Pierre Jeuneta.

W ”Obcym - 8 pasażerze ‘Nostromo’” swą pierwszą główną rolę zagrała Sigourney Weaver, która z Ridleyem Scottem spotkała się ponownie na planie filmu ”1492: wyprawa do raju”. Aktorka wcieliła się w postać nieustraszonej Ellen Ripley - jednej z pierwszych bohaterek kina akcji.


WERSJA REŻYSERSKA
Pomysł zrealizowania specjalnej wersji ”Obcego...” narodził się dwa lata temu, gdy szefowie studia Twentieth Century Fox postanowili odrestaurować zrealizowany w roku 1979 film Ridleya Scotta. Przekonawszy się, że negatyw znajduje się w dobrym stanie, reżyser postanowił wprowadzić do niego kilka poprawek: Ku naszemu zaskoczeniu negatyw wciąż prezentował się całkiem nieźle, ale czernie trochę ”migotały”, a w niektórych ujęciach pojawiło się ziarno - mówi.

Aby zachować i wzbogacić paletę barw, studio wykonało interpozytyw (pozytywową kopię z oryginalnego negatywu), który zeskanowano następnie do pamięci komputera.

Gdy trwały prace nad negatywem, szefowie Foxa zaproponowali Scottowi, by przygotował specjalną wersję filmu, włączając do niego sceny nigdy dotąd nie pokazywane w kinach. Reżyser mówi: Zwykle nie wracam do swoich filmów, obejrzałem jednak ”Obcego...” i przekonałem się, że nie zestarzał się, mimo iż od jego realizacji upłynęły 24 lata. Jednocześnie zdałem sobie sprawę, że całe pokolenie kinomanów nigdy nie widziało filmu tak, jak powinno się go oglądać - na dużym ekranie. Doszedłem do wniosku, że nadszedł czas, by wznowić go w kinach, poprawiając wszystko to, co wydało mi się niedoskonałe. Chciałem, by ”Obcy...” nie stracił nic ze swej świeżości, postanowiłem więc przygotować wersję specjalną.

Scott i szefowie studia zorganizowali ekipę archiwistów, których wysłali w poszukiwaniu brakujących materiałów filmowych i dźwiękowych. Poszukiwania zawiodły ich do Londynu, gdzie w jednym z archiwów odkryli setki pudełek zawierających sceny i ujęcia niewykorzystane w oryginalnej wersji kinowej oraz nagrania dźwiękowe z okresu realizacji. Materiały przewieziono do Los Angeles, gdzie przejrzał je Ridley Scott.

Materiały dodatkowe poddano tej samej obróbce technicznej, co oryginalny negatyw, po czym Scott i jego ekipa przygotowali nową, cyfrową wersję filmu. Dzięki technikom komputerowym materiały oczyszczono lepiej, niż byłoby to możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych metod ”chemicznych”.

Scott, który metodami cyfrowymi posługuje się od niedawna, przyznaje, że efekty pracy przeszły jego najśmielsze oczekiwania: ”Obcy...” wygląda dziś równie dobrze, co 24 lata temu, o ile nie lepiej. Dzięki technikom komputerowym możemy dziś przechowywać filmy z myślą o przyszłych pokoleniach - mówi.

Wśród nowych sekwencji jest scena, którą Scott zatytułował ”Gniazdo”. Grana przez Sigourney Weaver odkrywa w niej szczątki Bretta (Harry Dean Stanton) i Dallasa (Tom Skerritt). Reżyser przyznaje, że zawsze lubił tę scenę, zdecydował się jednak nie włączyć jej do wersji oryginalnej, bo wydawało mu się, że spowalnia ona zapierające dech piersiach tempo ostatnich 17 minut filmu: Była to kwestia dynamiki. Wydawało mi się, że scena w gnieździe zakłóci porządek sekwencji, w której Ripley pędzi do kapsuły ratunkowej. Gdy obejrzałem ją ponownie po latach, zmieniłem zdanie i włączyłem ją do filmu - mówi.

Inne nowe sceny ukazują gwałtowną konfrontację między Lambert (Veronica Cartwright) i Ripley oraz Obcego zwisającego na łańcuchach tuż przed atakiem na Bretta.

Przygotowując wersję specjalną, Scott postanowił wprowadzić do filmu pewne skróty: Gdy ponownie oglądałem film, irytowały mnie ujęcia, które nazywam ”wstępniakami” - ujęcia ukazujące scenerię lub bohaterów wchodzących do pomieszczenia, w którym toczy się akcja. Myślę, że stanowczo za bardzo zachwycałem się dekoracjami i oświetleniem - mówi. Reżyser skrócił więc niektóre z tych ujęć o 10-15 sekund. Zaoszczędziliśmy trochę czasu, przydając filmowi większej dynamiki - mówi.

Równie wiele uwagi poświęcono ścieżce dźwiękowej. Twórcy sięgnęli po oryginalny, sześciościeżkowy mix stereo, który przygotowano na potrzeby kopii na taśmie 70mm. Ku swemu zaskoczeniu odkryli, że jest on niekompletny - zrekonstruowali go, tworząc nowy stereofoniczny mix do scen dodatkowych.

Zmieniono także sygnał transmisyjny przedstawicieli obcej cywilizacji, który w roku 1979 nagrał słynny dźwiękowiec Ben Burtt (”Gwiezdne wojny”).

Ridley Scott zwraca uwagę, że dzięki nowej ścieżce dźwiękowej widzowie będą mogli w pełni docenić słynną oprawę muzyczną, którą skomponował legendarny Jerry Goldsmith: To prawdziwa lekcja minimalizmu. Widzowie przekonają się, że muzyki używamy w naszym filmie tylko wtedy, gdy jest ona naprawdę potrzebna. Jerry skomponował muzykę, która porusza, zachwyca i mrozi krew w żyłach. To jedna z najlepszych i najbardziej niepokojących partytur, jakie kiedykolwiek słyszałem - mówi.
FENOMEN ”OBCEGO...”
”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” - opowiadający o pierwotnym lęku film, który łączy elementy science fiction i horroru (a zwłaszcza opowieści o ”nawiedzonych domach”) - niemal natychmiast stał się legendą i dziś zaliczany jest do klasyki światowego kina.

Reżyser Ridley Scott wniósł do filmu niezwykłą wizję i realizm. Klaustrofobiczne wnętrza statku ”Nostromo”, chłód przestrzeni kosmicznej, aura tajemnicy i wrogości spowijająca niezbadaną planetę - wszystko to przedstawiono na ekranie z niesamowitym rozmachem i wyczuciem realizmu.

”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” opowiada historię załogi wysłużonego kosmicznego frachtowca - pięciu mężczyzn i dwóch kobiet, którzy napotykają monstrualną formę życia. Członkowie załogi ”Nostromo” nie są stereotypowymi, bohaterskimi odkrywcami kosmosu - bardziej przypominają międzygwiezdnych kierowców ciężarówek. O sukcesie filmu w dużej mierze zadecydowały: niemal dokumentalny styl reżyserski Scotta, realistyczny rysunek postaci i świetne kreacje aktorskie.

Obcy sam w sobie jest jednym z największych osiągnięć technicznych filmu. Zaprojektował go ceniony szwajcarski malarz-surrealista H.R. Giger, który zapoczątkował kierunek zwany ”biomechanicznym”. Giger ściśle współpracował ze Scottem na wszystkich etapach realizacji. Zaprojektował wszystkie formy i stadia rozwoju Obcego (od jaja po postać dorosłą) i osobiście zbudował większość dekoracji i kostiumów o naturalnych rozmiarach. Giger zaprojektował także obcą planetę i tajemniczy statek kosmiczny, w którym bohaterowie po raz pierwszy natrafiają na ślad obecności potwora.

Ziemski statek ”Nostromo” zaprojektował z kolei futurysta i karykaturzysta polityczny Ron Cobb. Funkcjonalne, realistyczne wnętrza statku stanowią doskonałą przeciwwagę dla kosmicznych kreacji Gigera. Za koordynację efektów specjalnych odpowiedzialni byli Brian Johnson (”Imperium kontratakuje”) i Nick Adler. ”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” zdobył Oscara 1979 za efekty specjalne.

Realizację ”Obcego...” rozpoczęto w 1978 w słynnym Shepperton Studio Centre pod Londynem. Był to pierwszy film wyprodukowany przez Brandywine Productions, niezależną firmę, na czele której stali producent Gordon Carroll oraz scenarzyści i reżyserzy David Giler i Walter Hill.


REALIZATORZY

SIR RIDLEY SCOTT


był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię - za ”Helikopter w ogniu” , ”Gladiatora” (5 Oscarów, w tym za najlepszy film, 7 dalszych nominacji) i ”Thelmę i Louise” (Oscar za scenariusz dla Callie Khouri, 4 dalsze nominacje). Jego najnowszy film to ”Naciągacze” z Nicolasem Cage’em, przygotowuje ”Kingdom of Heaven”. Urodził się w South Shileds w Northumberland w Anglii, dorastał w Londynie, Cumbrii, Walii i Niemczech, po czym osiadł na stałe w Stockton-on-Tees w północno-wschodniej Anglii. Studiował grafikę projektową i malarstwo w West Hartpool College of Art i Royal Academy of Art, gdzie zrealizował swój pierwszy film. Po otrzymaniu stypendium wyjechał do USA, gdzie pracował u boku słynnego dokumentalisty Richarda Leacocka i w Time Life. Po powrocie do Anglii pracował jako scenograf i reżyser w BBC. Trzy lata później założył własne studio, RSA, które wkrótce otworzyło biura w Nowym Jorku i Los Angeles. W RSA zrealizowano ponad 3.000 filmów reklamowych. W roku 1978 Scott zadebiutował jako reżyser filmem ”Pojedynek”, który przyniósł mu nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Jego drugi film, ”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’”, zdobył Oscara za efekty specjalne. Jego kolejnym filmem był ”Blade Runner” (video, TVP: ”Łowca androidów”, reżyserska wersja tego filmu była wyświetlana w polskich kinach pt. ”Łowca robotów”). Następnie zrealizował: ”Legend” (video, TVP: ”Legenda”), ”Osaczoną”, ”Black Rain” (video, TVP: ”Czarny deszcz”) i ”1492: wyprawa do raju”. W roku 1987 założył wytwórnię Percy Main Productions, w 1995 - wraz z bratem, Tonym Scottem - Scott Free Productons, gdzie powstały m.in.: ”Sztorm”, ”G.I. Jane” i ”Hannibal”, które wyreżyserował oraz ”Clay Pidgeons” i ”Where the Money Is” oraz serial TV ”Zagadka nieśmiertelności”, oparty na filmie Tony’ego Scotta z 1983 i film TV ”Wojna o ‘Obywatela Kane’a’”. Scott jest współprezesem Mill Film, studia komputerowego, w którym powstały efekty specjalne do m.in. ”Zakochanego Szekspira”, ”Babe: świnki w mieście”, ”Pitch Black”, ”Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego”, ”Lary Croft: Tomb Rider” i ”Gladiatora” (Oscar). Jest także współprezesem Pinewood-Shepperton Holdings, Ltd. W roku 2003 otrzymał tytuł szlachecki.

DAN O’BANNON


ma w dorobku scenariusze do filmów ”Błękitny grom” i ”Totall Recall” (video: ”Pamięć absolutna”). Kończy pracę nad dwiema książkami: ”O’Bannon’s Rules of Writing: The Definitive Guide to Screenplay Structure” i ”The Necronomicon”.

RONALD SHUSSET


był kierownikiem produkcji ”Raportu mniejszości”. Jako współproducent i współautor scenariusza zrealizował m.in. następujące filmy: ”Totall Recall” (video: ”Pamięć absolutna”), ”Freejack” (video, TVP: ”Freejack”), ”Nico”, ”King Kong Lives” (video: ”King Kong żyje”) i ”Dead and Burried”.
JERRY GOLDSMITH

jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, laureat Oscara, wyróżniony ponadto szesnastoma dalszymi nominacjami do tej nagrody. Od czasu debiutu ("Black Patch", 1957) skomponował muzykę do przeszło 175 filmów. Były wśród nich: ”Looney Tunes: Back in Action”, ”Game of Their Lives”, ”Suma wszystkich strachów”, ”W sieci pająka”, ”Człowiek widmo”, "Tajemnice Los Angeles" (nominacja do Oscara), "Nawiedzony", "Mumia", "Kongo", "Mulan", ”Lekcja przetrwania”, ”Mali żołnierze”, ”Śmiertelny rejs”, "Air Force One", "Omen" (Oscar za muzykę), "Nagi instynkt", "Zniknięcie", "Doktor Freud", "W cieniu dobrego drzewa", "Chinatown", "Patton" (video, TVP: "Patton"), "Koziorożec 1", "The Boys From Brazil" (video, TVP: "Chłopcy z Brazylii"), "The Sand Pebbles" (TVP: "Ziarenka piasku"), "Mistrzowski rzut", "Ballada o Cable'u Hogue", "Tora! Tora! Tora!", "Rio Lobo" (TVP: "Rio Lobo"), "Seven Days in May" (TVP: "Siedem dni w maju"), "Planeta małp", "Ucieczka z planety małp", "Obcy - 8 pasażer >Nostromo<", "Outland" (video, TVP: "Odległy ląd"), "The Prize" (TVP: "Nagroda"), "The Stripper", "Papillon" (TVP: "Papillon"), "Duch" ("Poltergeist"), "Malice", "The Burbs" (TVP: "Na przedmieściach"), "Gremliny rozrabiają", "Coma", "Total Recall" (video: "Pamięć absolutna"), "Wydział Rosja", "Six Degrees of Separation" (video: "Szósty stopień oddalenia"), "Dzika rzeka", "Krytyczna decyzja", "Reakcja łańcuchowa", "City Hall - Ludzie miasta", "Star Trek - First Contact" (video: "Star Trek - Pierwszy kontakt") i "I.Q." (video, TVP: "Narzeczona dla geniusza"). Jerry Goldsmith jest ponadto autorem muzyki do serialu telewizyjnego "Star Trek - Następne pokolenie".


AKTORZY
SIGOURNEY WEAVER

po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie w roku 1978 w "Annie Hall" (TVP, video: "Annie Hall") Woody Allena, ale że na ekranie dostrzec można było jedynie jej sylwetkę w jednym bardzo dalekim ujęciu na końcu filmu, za swój prawdziwy debiut uważa zrealizowany rok później słynny film Ridleya Scotta "Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’". Rolę Ripley aktorka powtórzyła następnie w trzech dalszych filmach cyklu: "Obcy - decydujące starcie" Jamesa Camerona, który przyniósł jej nominację do Oscara oraz "Obcym 3" Davida Finchera i "Obcym: Przebudzeniu" Jean-Pierre Jeuneta, które współprodukowała. Wystąpiła ponadto m.in. w filmach: ”Debiutant”, ”The Guys”, ”Holes”, ”Wielki podryw”, ”A Map of the World” (TVP: ”Mapa świata”), "Pogromcy duchów 1,2", "Goryle we mgle" i "Pracująca dziewczyna" (za oba filmy otrzymała nominacje do Oscara w tym samym roku, za drugi - za rolę drugoplanową), "The Ice Storm" (video, TVP: ”Burza lodowa”, nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, nominacja do Złotego Globu za rolę drugoplanową), ”Galazy Quest” (video: ”Galaxy Quest - ko(s)miczna załoga”), "Dave" (video, TVP: "Dave"), ”Snow White: A Tale of Terror” (video: ”Śnieżka dla dorosłych”), "Śmierć i dziewczyna" Romana Polańskiego, "Rok niebezpiecznego życia" Petera Weira, "Psychopata" u boku Holly Hunter, francuskim "One Woman or Two" z Gerardem Depardieu (video, TVP: "Jedna kobieta czy dwie"), "Jeffrey" (video: "Jeffrey"), "Half Moon Street" (video, TVP: ”Ulica półksiężyca”) z Michaelem Caine, "1492 - Wyprawa do raju" oraz "Eyewitness" (video, TVP: "Naoczny świadek"). Sigourney Weaver (wł. Susan Weaver) urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, ukończyła anglistykę w Stanford University i studia aktorskie w Yale School of Drama. Jej debiutem scenicznym była rola w "The Constant Wife" u boku Ingrid Bergman w reżyserii Sir Johna Gielguda. Jest współautorką sztuki "Das Lusitania Songspiel", która przyniosła jej nominację do prestiżowej nagrody Drama Desk. Za rolę w "Hurlyburly" otrzymała nominację do nagrody Tony. Założona przez Weaver firma producencka Goat Cay Productions pracuje nad projektami dla kina i teatru. Aktorka mieszka wraz z rodziną w Nowym Jorku.


TOM SKERRITT


zdobył nagrodę Emmy za rolę szeryfa Jimmy’ego Brocka w serialu TV ”Gdzie diabeł mówi dobranoc”. Inne jego filmy to m.in.: ”Path to War” (TV), ”W samo południe” (TV), ”Jacqueline Kennedy Onassis: A Life” (serial TV, rola Josepha Kennedy’ego), ”Aftershock” (TV), ”What the Deaf Man Heard” (TV), Divided By Hate” (TV, także reżyseria), MASH”, ”The Turning Point” (video: ”Punkt zwrotny”), ”Top Gun” (video, TVP: ”Top Gun”), ”Steel Magnolias” (video, TVP: ”Stalowe magnolie”), ”Rzeka wspomnień”, ”Kontakt”, ”Zdrówko” (serial TV) i ”Pokerzystka Alicja” z Elizabeth Taylor. Na scenie wystąpił w ”Listach miłosnych” u boku Lee Remick.

YAPHET KOTTO


wystąpił m.in. w następujących filmach: ”Running Man” (video, TVP: ”Uciekający człowiek”), ”Live and Let Die” (video, TVP: ”Żyj i pozwól umrzeć”) z serii o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda, ”Więzień Brubaker”, ”Prawo gwałtu”, ”Niebieskie kołnierzyki”, ”Midnight Run” (video, TVP: ”Zdążyć przed północą”) i ”Raid on Entebbe” (TV, nagroda Emmy za rolę generała Idi Amina). Na scenie wystąpił m.in. w ”Otellu” i ”Wielkiej nadziei białych”.

JOHN HURT


sławę i uznanie przyniosła mu rola Kaliguli w serialu TV ”Ja, Klaudiusz”. Inne jego filmy to m.in.: ”Zbrodnia i kara” (TV, jako Raskolnikow), ”The Naked Civil Servant” (Emmy i BAFTA za rolę Quentina Crispa), ”Midnight Express” (video, TVP: ”Nocny ekspres”), ”The Elephant Man” (Przegląd Filmów Angielskich, video, TVP: ”Człowiek słoń”), ”Wykonać wyrok”, ”Champions” (TVP: ”Mistrzowie”), ”Oto jest głowa zdrajcy”, ”The Field” (TVP: ”Pole”), ”Scandal” (Przegląd Filmów Angielskich, TVP: ”Skandal”), ”Rob Roy”, ”Two Nudes Bathing”, ”Miłość i śmierć na Long Island”, ”Miranda”, ”Harry Potter i kamień filozoficzny”, ”Owning Mahony” i ”Hellboy”. Na scenie wystąpił m.in. w ”Dozorcy” Harolda Pintera i ”Ostatniej taśmie Krappa” Samuela Becketta (także wersja TV w reżyserii Atoma Egoyana).

HARRY DEAN STANTON


urodził się w West Irvine w stanie Kentucky. W czasie II wojny światowej służył w marynarce Stanów Zjednoczonych, potem studiował w University of Kentucky. Zadebiutował w ”Revolt at Fort Laramie”. Dalsze jego filmy to m.in.: ”Ride the Whirlwind”, ”Ojciec chrzestny II”, ”Wise Blood”, ”Ucieczka z Nowego Jorku”, ”One From the Heart” (TVP: ”Ten od serca”), ”Przełomy Missouri”, ”Fool for Love” (TVP: ”Szalony z miłości”), ”Paris, Texas”, ”Zielona mila”, ”Prosta historia” , ”Człowiek, który płakał”, ”Cadillac Tramps”, ”Waking Up in Reno”, ”Adwokat”, ”The Mighty” (video: ”Potężny i szlachetny”, TVP: ”Potęga przyjaźni”), ”Las Vegas parano”, ”Obietnica” i ”Sand”.

SIR IAN HOLM


jeden z najwybitniejszych aktorów brytyjskiej sceny i ekranu. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie i zadebiutował w Memorial Theater Company przeszło 40 lat temu. W roku 1961 nawiązał trwającą wiele lat współpracę z Royal Shakespeare Company i zaczął regularnie pojawiać się na scenach w Londynie i Stratford. Najsłynniejszą jego rolą filmową są "Chariots of Fire" (video, TVP: "Rydwany ognia"), które przyniosły mu nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej, nagrodę aktorską w Cannes i nominację do Oscara. Inne filmy z jego udziałem to m.in. : "Powrót Robin Hooda", "Britannic w niebezpieczeństwie", "Nicholas and Alexandra" (video: "Mikołaj i Aleksandra"), "Greystoke - legenda Tarzana, władcy małp", "Brazil", "Henryk V", "Nagi lunch", "Hamlet" (z Melem Gibsonem i Heleną Bonham Carter), "Kafka" (TVP: "Kafka"), "Big Night" (video, TVP: "Wielkie otwarcie"), "A Life Less Ordinary" (video: "Życie mniej zwyczajne"), "Szaleństwo króla Jerzego", "eXistenZ", "Night Falls on Manhattan" (video, TVP: "Noc na Manhattanie"), "Słodkie jutro", "Piąty element", trylogia "Władca pierścieni" i “Z piekła rodem”. W telewizji wystąpił m.in. w serialach "Na zachodzie bez zmian", "Titanic", "Nędznicy", "Jezus z Nazaretu" i "Holocaust" (video: "Holocaust"). W roku 1998 otrzymał tytuł szlachecki.

VERONICA CARTWRIGHT

urodziła się w Anglii, karierę rozpoczynała jako dziecko. Wystąpiła m.in. w filmach: ”Nowożeńcy”, ”Mackenheim”, ”Straszny film 2”, ”KasaMowa”, ”Kłopoty z facetami”, ”Czarownice z Eastwick”, ”Valentino Returns”, ”Wisdom”, ”The Right Stuff” (video, TVP: ”Pierwszy krok w kosmos”), ”Invasion of the Body Snatchers” (video: ”Inwazja”, TVP: ”Inwazja łowców ciał”), ”Inserts”, ”Goin’ South”, ”Ptaki” Alfreda Hitchcocka i ”Children’s Hour” (TVP: ”Niewiniątka”). Ma w dorobku liczne role teatralne i telewizyjne, m.in. w serialach “Ostry dyżur” i “Z archiwum X”.

OBCY – 8 PASAŻER ”NOSTROMO”: WERSJA REŻYSERSKA

Alien: The Director’s Cut

Syrena Entertainment Group

www.syrena.com
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna