Opis oferty technologicznej na konferencję Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii i Wydziału Nauk o Żywności w dniu 30. 06. 2010rPobieranie 14.07 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar14.07 Kb.
Opis oferty technologicznej na konferencję

Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii i Wydziału Nauk o Żywności

w dniu 30.06.2010r.


Nazwa katedry:


Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa, Zakład Przetworów ZiemniaczanychOpis, czym zajmuje się Katedra i w jakim obszarze może współpracować z przemysłem:

(co oferuje, jakie badania, analizy, jakim laboratorium dysponuje itd. – zaprezentowanie konkretnej oferty)


W Katedrze Technologii Rolnej i Przechowalnictwa istnieje możliwość wykonania oznaczenia składu chemicznego surowca oraz ocenę jakości półproduktów i gotowych produktów. Długoletnie doświadczenie prowadzenia badań z zakresu jakości surowca, technologii i właściwości produktów smażonych z ziemniaka oraz zaplecze aparaturowe umożliwia realizację zadań badawczych. Katedra dysponuje zarówno podstawową aparaturą laboratoryjną oraz specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi: chromatografem cieczowym HPLC MS/MS – do pomiaru zawartości akrylamidu, aparatem Büchi – do oznaczenia zawartości tłuszczu metodą Soxhleta, kolorymetrem odbiciowym typu Minolta CR-200 – do obiektywnego pomiaru barwy, aparatem typu Instron 5544 – do instrumentalnego pomiaru konsystencji, wirówką z chłodzeniem typu Universal 320R firmy Hettich.
Osoba odpowiedzialna za przygotowanie i prezentację technologii:


dr inż. Agnieszka Tajner-Czopek


Dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej (tel., email):


dr inż. Agnieszka Tajner-Czopek
tel.71-3201045, Agnieszka.Tajner-Czopek@wnoz.up.wroc.pl

Tytuł ofert technologicznej:


Frytki o obniżonej zawartości tłuszczu


Streszczenie oferty:

Oferta dotyczy możliwości sporządzenia frytek o obniżonej zawartości tłuszczu, uzyskanych w wyniku zanurzania krajanki ziemniaczanej po blanszowaniu w roztworze preparatu enzymatycznego i usmażeniu w oleju.
Pełny opis oferty:

(pełny opis oferty, który wyjaśni na czym ona polega oraz da obraz jej zastosowania praktycznego)


Wymagania konsumentów dotyczące jakości frytek są wysokie i ściśle określone. Otrzymanie frytek o prawidłowej barwie, smaku i zapachu nie nastręcza większych trudności, dlatego obecnie uwaga naukowców i producentów skupiona jest na uzyskaniu produktu o dobrej konsystencji i możliwie niskiej zawartości tłuszczu. Konsumenci akceptują frytki ładnie wyglądające, smaczne i mało „tłuste” (ze względów zdrowotnych i estetycznych).

W związku z tym proponowana oferta dotyczy możliwości wskazania czynników surowcowych i technologicznych mających wpływ na obniżenie zawartości tłuszczu w gotowym produkcie usmażonym z ziemniaka. Możliwości doboru parametrów procesu technologicznego produkcji frytek, tj. blanszowanie, podsuszanie i smażenie, ze szczególnym uwzględnieniem etapu zanurzania krajanki ziemniaczanej po blanszowaniu w roztworze preparatu enzymatycznego. Dobór stężenia preparatu enzymatycznego w roztworze blanszującym w zależności od podstawowego składu chemicznego przerabianego surowca, ilości przerabianej krajanki ziemniaczanej oraz jakości frytek.Innowacyjne aspekty oferty:

(opis oferty pod kątem innowacyjności, w czym jest lepsza od metod konkurencyjnych, co jest w niej nowatorskiego, jakie są jej zalety/ograniczenia, korzyści jej stosowania z punktu widzenia przemysłu…)


Jak do tej pory nie zastosowano jeszcze roztworu preparatu enzymatycznego w przemysłowej produkcji frytek (przemyśle przetwórstwa ziemniaczanego) do obniżenia zwartości tłuszczu w gotowym produkcie. Istnieje możliwość obniżenia ilości tłuszczu o około 10-20% we frytkach po I i II stopniu smażenia bez pogorszenia konsystencji, barwy oraz smaku i zapachu gotowego produktu.

Należy uwzględnić również fakt, że wraz z postępem cywilizacyjnym odnotowywany jest ciągły wzrost spożycia produktów przekąskowych spośród, których dużą popularnością cieszą się frytki. Ich konsumpcja rokrocznie wzrasta i związana jest m.in.: z intensywnym rozwojem barów szybkiej obsługi typu „fast-food” oraz łatwością ich przygotowania. W związku z tym, musimy zapewnić konsumentom frytki charakteryzujące się odpowiednią jakością, w tym obniżoną zawartością tłuszczu. Niższa zawartość tłuszczu, obniży kaloryczność frytek i będzie miała większy wpływ na ich akceptację ze strony konsumenta, a tym samym zwiększy popyt na ten produkt.


Słowa kluczowe:

(Jaki rodzaj przemysłu może być zainteresowany ofertą)


Zakłady produkujące frytki (Przemysł przetwórstwa ziemniaczanego)©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna