Podróż do Galicji 23 listopada 2014Pobieranie 9.78 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar9.78 Kb.
Podróż do Galicji

23 listopada 2014
W niedzielę, 23 listopada, MCK zaprasza na kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie „Mit Galicji”. Tego dnia do Galicji – która dziś jest mityczną krainą zawieszoną między historią a pamięcią – będzie można dostać się pociągiem, statkiem lub balonem…

Zorganizowane zostało aż osiem tur zwiedzania wystawy z przewodnikiem w j .polskim i jedno w j. angielskim. O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci zatytułowane „Do Galicji balonem”. Najmłodsi poznają fascynującą historię aeronautyki okresu galicyjskiego, a później będą samodzielnie tworzyć balony, składające się z lekkiej czaszy oraz kosza.


Galicyjska podróż pociągiem będzie pełna grozy, zabrzmi bowiem proza Stefana Grabińskiego, nazywanego „polskim Edgarem Allanem Poe”. W okresie międzywojennym stworzył on gatunek określony mianem „ horroru kolejowego”, a sławę przyniósł mu właśnie cykl nowel grozy osnutych wokół motywu pociągu i stacji kolejowej pt. „Demon ruchu” (1919).

Na zakończenie dnia, o godz. 18.00, odbędzie się pokaz filmu Federico Felliniego, jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina. Akcja filmu „A statek płynie” (1983) rozgrywa się w przededniu wybuchu I wojny światowej. Z Neapolu wypływa luksusowy transatlantyk, którym grono ludzi związanych z teatrem muzycznym płynie, aby uczestniczyć w uroczystości pogrzebu wybitnej śpiewaczki operowej. Rejs zostaje zakłócony przez pojawienie się grupki serbskich uchodźców, chroniących się przed represjami po zamordowaniu arcyksięcia Ferdynanda.

Od 10.00 do 18.00 w Sali Panoramicznej na 5. piętrze siedziby MCK działać będzie kawiarenka galicyjska. Niepowtarzalne widoki na Kraków zapewnia MCK, kawę i słodkości kawiarnia Funky Donkey Cafe oraz wytwórnia czekolady Chocola. W bardzo przystępnych cenach nabyć będzie można takie galicyjskie smakołyki jak strudel wiedeński z jabłkami i sosem waniliowym, ciasteczka krakowskie, szwarcwaldzki tort bezowy, tarta cytrynowa oraz… czekoladowe wąsy.
Program:
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim (ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie, oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę)

11.00–13.00 – Do Galicji balonem: warsztaty dla dzieci

16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku angielskim (ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie)

16.00 Do Galicji pociągiem: czytanie fragmentów prozy Stefana Grabińskiego (wybór tekstów z cyklu „Demon ruchu”)

18.00 – Do Galicji statkiem: pokaz filmu „A statek płynie” (1983) Federico Felliniego

10.00–18.00 – kawiarenka galicyjska w sali panoramicznej

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w cenie biletu wstępu na wystawę.
Partnerzy wydarzenia: Dyna-Trans, Canson, Chocola, Funky Donkey Café
Mit Galicji”, Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, 10 października 2014 – 8 marca 2015

www.mck.krakow.plOrganizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum
Patroni: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków

Sponsorzy: Kraków Airport, Andel’s Hotel Cracow

Partnerzy: MPK SA w Krakowie, Krakowski Kredens, Teatr Bagatela, CA Visual Com, Żywiec Zdrój SA, Canson, Dyna Trans, Chocola, Funky Donkey

Patroni medialni wystawy: Polskie Radio Program 2, TVP KULTURA, krakow.pl, Telewizja M, Tygodnik Powszechny

Stali patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, Gazeta Wyborcza, Karnet, In your pocket, Herito, Polski Portal Kultury O.pl, AHiCE

/17.11.2014/


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna