Poza Ciszą i CiemnościąPobieranie 30.29 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar30.29 Kb.


"Poza Ciszą i Ciemnością"

to dla osób niewidomych i niesłyszących możliwość

uczestniczenia w życiu kulturalnym

 

 

Filmy, spektakle, wystawy… – osoby zdrowe mogą przebierać w ofertach kulturalnych. Tej możliwości nie mają niepełnosprawni sensorycznie. Niesłyszący nie znają polskich filmów, przedstawień bo w kinach, teatrach i na wydawanych w Polsce DVD nie ma polskich napisów. Nieliczne wyjątki można policzyć na palcach. Jeśli do kina lub teatru wybierze się ktoś niewidomy, musi prosić siedzących obok znajomych, by opowiadali, co dzieje się na scenie i jak wyglądają bohaterowie. W muzeum – zadanie widzącego znajomego jest jeszcze trudniejsze. Polskie instytucje kulturalne najczęściej nie wiedzą, jak niewiele trzeba, by z ich oferty mogli skorzystać wszyscy, także niewidomi i niesłyszący. Potrzebne są: napisy dla niesłyszących, tłumacz języka migowego, audiodeskrypcja oraz materiały wspomagające dla niewidomych.

Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” jest jedyną w Polsce inicjatywą, stale zajmującą się ułatwianiem dostępu do kultury osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Projekt od 2008 r. systematycznie w różnych odsłonach udowadnia, że warto inwestować w nowe rozwiązania, by móc dać radość z odbioru sztuk teatralnych, polskiej kinematografii oraz ekspozycji muzealnych osobom z  dysfunkcją słuchu i wzroku. Osoby niewidome i niesłyszące mają szansę rozmiłować się w kulturze tylko dzięki systematycznie organizowanym adaptacjom wydarzeń kulturalnych, co stanowi główne założenie projektu.

Organizatorzy starają się również, by powstające opracowania były dla odbiorców atrakcyjne. Cel edukacyjny i popularyzatorski jest ważny, ale nie może przysłonić i zdominować idei kontaktu ze sztuką jako celu samego w sobie. Wyjście do teatru, spotkanie ze sztuką za pośrednictwem specjalnie przygotowanych opracowań, powinno być dla naszych odbiorców źródłem radości, przeżyć estetycznych i duchowych. Dlatego przygotowując wydarzenia współpracujemy z doświadczonymi autorkami tekstów, tłumaczkami materiałów audiowizualnych. Nasze partnerki, pisząc skrypty audiodeskrypcji i opracowania tekstu dla niesłyszących zwracają uwagę na walory języka i odpowiedni dobór środków językowych po to, by choć w najmniejszym stopniu zastąpić doznania, do których niewidzący i niesłyszący nie mają dostępu.

Kino „Poza Ciszą i Ciemnością”

 

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zainicjowała pierwszy w Warszawie cykl pokazów filmowych z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i napisami dla niesłyszących. Honorowy patronat nad projektem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pierwszy pokaz odbył się 7 października 2008 roku w Kinie Muranów. Inaugurację poprowadziła– Grażyna Wolszczak.

Efekty przedsięwzięcia to:

  • Zorganizowanie 35 seansów;

  • Współpraca z kinami warszawskimi: Alchemia, Muranów, Femina, Rejs;

  • Opracowanie z audiodeskrypcją 4 filmów dokumentalnych Instytutu Pamięci Narodowej – Festiwal Filmowy ECHA KATYNIA – 13-16 kwietnia 2010 r.;

  • 21 opracowanych filmów z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących:

"Rewers"

„Enen”

„Afonia i pszczoły”

„Epidemia miłości”

„Dzieci Wehrmachtu”

"Tatarak"

"Jeszcze nie wieczór"

"Gwiazda Kopernika"

"Janosik. Prawdziwa historia"

"Ostatnia akcja"

"U Pana Boga w ogródku"

"Madagaskar 2"

"Wino truskawkowe"

"33 sceny z życia"

"Popiełuszko. Wolność jest w nas"

"Parę osób, mały czas"

"U Pana Boga za piecem"

"Horton słyszy Ktosia"

"Boisko bezdomnych"

"Wszystko będzie dobrze"

"Ogród Luizy"

 

Od października 2008 r. w pokazach wzięło udział ponad 2600 osób.

 
Teatr"Poza Ciszą i Ciemnością"

 

W maju 2009 r. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” rozpoczęła nowy projekt – Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” przy współpracy z Teatrem Narodowym w Warszawie. Do tej pory dla niepełnosprawnych sensorycznie przystosowano 15 spektakli.

Dzięki projektowi Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” dla niewidomych i niesłyszących przygotowano 15 spektakli z audiodeskrypcją i napisami:

•           Teatr Narodowy w Warszawie:

Opowiadania dla dzieci Isaaca Bashevisa Singera

Iwanow Antona Czechowa

Tartuffe Moliera

Umowa, czyli Łajdak ukarany Pierre’a de Marivaux

Balladyna Juliusza Słowackiego

Kazimierz i Karolina Ödöna von Horvátha

Księżniczka na opak wywrócona Pedra Calderóna de la Barca

Miłość na Krymie Sławomira Mrożka

Wiele hałasu o nic Williama Shakespeare'a

•           Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu:

Kwartet Ronalda Harwooda

Ożenek Nikołaja Gogola

•           Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie:

Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya

•           Teatr Rampa na Targówku w Warszawie:

Pińska szlachta Wincentego Dunin-Marcinkiewicza

Nie uchodzi, nie uchodzi...czyli Damy i Huzary Aleksandra Fredry

•           Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (współpraca ze Stowarzyszeniem De Facto z Płocka):

Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa.

 

Wydawnictwa DVD

 

Starania Fundacji sprawiły, że do wydań polskich filmów na DVD z katalogu Gutek Film i Focus Producers zostały dodane ścieżki dźwiękowe z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisy dla niesłyszących. Tytuły Wino truskawkowe Dariusza Jabłońskiego oraz Popiełuszko. Wolność jest w nas. Rafała Wieczyńskiego są dostępny w sprzedaży. W październiku 2009 r. z adaptacją wydano również występy taneczno-wokalne Zespołu Mazowsze przy współpracy Agencji Artystycznej MTJ i Mazowieckiego Sioła Julianówki.

 
Muzeum "Poza Ciszą i Ciemnością"

 

Współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego – marzec – grudzień 2010 r.

Zwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymali książkę reliefową z opisami brajlowskimi zawierającą symbole związane z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskim. Do dyspozycji są także ilustracje reliefowe m.in. krzyża harcerskiego, bagnetu, pistoletu czy granatu również opatrzone komentarzem.

Nowością projektu są tzw. pocztówki dźwiękowe, także dostępne w Muzeum. Znajdują się na nich specjalnego rodzaju pliki dźwiękowe w formacie WAV, zawierające nagrania wybranych miejsc i tras. Dzięki nim wiernie zapisywany jest dźwięk, jaki odbierałby słuchacz znajdując się w miejscu, w którym nagranie było dokonywane.

W sprawnym poruszaniu się po Muzeum pomagają zwiedzającym specjalnie opracowane także przez Fundację i jej partnerów audio przewodniki. Dzięki profesjonalnemu opisowi  przygotowanemu zgodnie z zasadą "od ogółu do szczegółu", osoba niewidząca może wyobrazić sobie konkretny przedmiot lub eksponat. Materiał zawiera opis 23 stacji spośród wszystkich dostępnych w Muzeum Powstania.

Do materiałów filmowych, które są dostępne w Muzeum, a które zawierają komentarz lektora,  zostały dołączone napisy przygotowane z myślą o osobach z dysfunkcją słuchu. Dodatkowo grupom osób niesłyszących zwiedzającym Muzeum i korzystającym z pomocy przewodnika towarzyszył tłumacz języka migowego.

Realizację projektów „Poza Ciszą i Ciemnością” wspierają: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, PFRON, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare.

 

KONTAKT

 

Jeśli chcą Państwo poszerzyć ofertę kulturalną Waszych miast oraz instytucji dla osób niewidomych i niesłyszących, jesteśmy gotowi podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Zachęcamy do kontaktu:

Anna Żórawska

koordynatorka projektów "Poza Ciszą i Ciemnością"

rzecznik współpracy i rozwoju

22 890 20 77

a.zorawska@dzieciom.pl

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

ul. Łomiańska 5

01-685 Warszawa

Tel. 22 833 88 88

www.dzieciom.pl


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna