Pozarządowy maj w SzczeciniePobieranie 55.29 Kb.
Data27.04.2016
Rozmiar55.29 Kb.


Pozarządowy maj
w Szczecinie


Jeśli ktokolwiek z Was przeżył choć jedną wiosnę w Szczecinie, wie że jest do czego wracać! W tym czasie przedstawiciele organizacji pozarządowych zapraszają mieszkańców Szczecina do spędzenia czasu pod wspólnym hasłem Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych (TIP).

Szczecińskie organizacje pozarządowe spotykają się z mieszkańcami już po raz siódmy. Maj, za sprawą zaplanowanych wydarzeń, stanie się pozarządową stolicą Polski.

W programie TIP-u znalazły się, m.in. warsztaty, spotkania integracyjne, gry miejskie, pokazy filmowe (Tydzień Europejki), Akademia Ludzi Aktywnych, Pozarządowa Kropla Krwi, festyn rodzinny Tata, Mama i Ja, czyli zabawy Wujka Ryśka czy Dni Otwarte.

Tegoroczna edycja TIP-u oferuje również działania skierowane do przedstawicieli sektora pozarządowego. Członkowie NGO-sów (oraz wszystkie zainteresowane osoby), będą mogły wziąć udział w IV Konwencie Inkubatorów Organizacji Pozarządowych KTO? NGO! (23-25 maja 2013 r.). Konwent jest zarówno okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń, jak i spotkana się z przedstawicielami ogólnopolskich fundacji (Fundacja Rak'n'Roll, Fundacja Nowe Media czy Fundacja Umbrella).

Osoby zainteresowane tematyką polsko-niemieckiego Pomorza, będą mogły wziąć udział w dwudniowej konferencji organizowanej przez UM Szczecina (24-25 maja 2013 r.).

Mieszkańcy Szczecina o wydarzeniach TIP-u przeczytają w specjalnie wydanej gazecie POD PLATANAMI. Bieżące informacje będzie można znaleźć również na stronie internetowej www.platany.org oraz na portalu społecznościowym Facebook (FB/ platanyszczecin).

Wydarzenia VII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych tradycyjnie zakończy Wielki Piknik Pasji, czyli XII Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI. Mieszkańcy Szczecina spotkają się 26 maja 2013 r. (niedziela) z organizacjami pozarządowymi tradycyjnie już na Jasnych Błoniach. Początek o godz. 11!

Warto zaznaczyć, że w roku 2013 przypada 10-lecie uchwalenia Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest to także ogłoszony przez Komisję Europejską – „Europejski Rok Obywateli – rok poświęcony Nam i Naszym prawom jako Europejczyków”.

Wydarzenia Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych rozpoczną się 18 maja 2013 r. i potrwają do 25 maja 2013 r. W program TIP-u włączane są również wydarzenia wcześniejsze, promujące aktywność obywatelską.

Ramowy program Tygodnia Inicjatyw PozarządowychTydzień Europejski

Tydzień Europejski to okres, w którym szczególnie mocno rozmawiamy o korzyściach płynących z bycia członkiem UE. Warto przyłączyć się do dyskusji i zaznaczyć swoją obecność w Europie.
Data: 6-9 maja 2013 r.

Miejsce: Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, Sekretariat ds. Młodzieży, Szczeciński Inkubator Kultury

Organizator: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin

Szczegóły: http://www.mlodziez.wzp.pl/index.php/aktualnosci/442-tydzien-europejski-zapraszamy

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, działający przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, zaprasza wszystkich do udziału w zaplanowanych wydarzeniach: warsztatach, integracyjnych spotkaniach i grach, pokazach filmowych. Obchody Tygodnia Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 maja 2013 r.Biznes młodzieżowy nie jest wcale taki groźny...
Spotkanie, poświęcone temu tematowi, odbędzie się 6 maja 2013 r. o godz. 12 w  Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Św. Ducha 2, sala szkoleniowa A).  Warsztaty poprowadzi  Joanna Mika.
Jesteś aktywny, kochasz piesze wędrówki... i odkrywanie tajemnic?

Weź udział w grze miejskiej „Włącz się w działanie!”. Startujemy we wtorek, 7 maja 2013 r. o godz. 15 spod siedziby Stowarzyszenia Polites (ul. Dworcowa 19). Mistrzem gry będzie Gabor Lacza – europejski wolontariusz z Węgier.


Środa to czas na poznanie duszy... i „Esencji Europy” w formie szkoleń

Kevin Kiraga z Regionalnego Punktu Informacyjny Eurodesk zaprasza młodzież na spotkania dotyczące, m.in. praw obywatela w EU oraz studiów w Europie. Chcesz dowiedzieć się, jak kształtować swoją rzeczywistość w europejskich realiach? Przyjdź 8 maja 2013 r. do Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (ul. Piłsudskiego 40-42, sala 400) w godz. 12.00-15.00. Zapisy przez www.mlodziez.wzp.pl.Dzień Europy  w Szczecińskim Inkubatorze Kultury
Międzypokoleniowy Dzień Europy przypada w czwartek, 9 maja 2013 r. W tym dniu Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin zaprasza do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na ciekawe, międzypokoleniowe warsztaty oraz rodzinne spotkanie w ogrodzie Inku.

Podczas spotkań porozmawiamy jak marzenia o własnym biznesie mogą stać się rzeczywistością oraz czym tak naprawdę jest europejski wolontariat. Jeśli jesteś ciekawy, jak żyje się w innych krajach – posłuchaj co mają do powiedzenia przedstawiciele IEESN Poland. W sali kinowej zagości Studio Europa, dzięki pokazowi krótkometrażowych filmów (m.in. „Opowiedz mi Szczecin” oraz produkcje promujące inicjatywy i projekty europejskie). Po pokazie odbędą się warsztaty międzypokoleniowe „Od myśli do filmu”. Prowadzące je Stowarzyszenie Kamera postara się połączyć młodszych i starszych przy krótkiej formie realizacji multimedialnej.Zakątek Aktywnych w ogrodzie Inku

W ogrodzie Inku poznawać będziemy Europę na świeżym powietrzu. W programie zalazły się  gry planszowe, Europejskie Koło Fortuny, a także będzie można spróbować swoich sił w Europejskich Kalamburach. Swoje działania zaprezentują organizacje działające na rzecz seniorów. Na uczestników wiosennego poznawania Europy czekać będzie grill.

Zaplanowane działania w Szczecińskim Inkubatorze Kultury odbędą się w godz. 12.00 – 17.00

AKADEMIA LUDZI AKTYWNYCH (ALA)Data: od dziś do 19 maja 2013 r.

Miejsce: różne miejsca

Organizator: Towarzystwo Wpierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS” oraz Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3

Szczegóły: www.ala.twiks.pl

To już trzecia edycja programu, w którym organizacje pozarządowe wykorzystają potencjał tkwiący w młodzieży, proponując młodym aktywne i kreatywne wyzwania. Program skierowany jest do gimnazjalistów, dla których Towarzystwo Wpierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS” oraz Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3, wraz ze swoimi przyjaciółmi i partnerami, przygotowało szereg atrakcji.Młodzież, biorąc udział w ALI, uczestniczy zarówno w ciekawych wydarzeniach, jak i staje przed szansą zdobycia cennych nagród . Klasa, która zdobędzie największą liczbę punktów, pojedzie na 3-dniowy biwak do Szkoły Aktywnego Wypoczynku FRAJDA w Czarnocinie. Zdobywcy drugiego miejsca uczestniczyć będą w jednodniowym rejsie, a brązowi medaliści wezmą udział w ośmiogodzinnym kursie pierwszej pomocy! Na najbardziej aktywnych czekają także nagrody niespodzianki!

W trakcie trwania ALI młodzież ma możliwość skorzystania z szeregu bezpłatnych warsztatów w takich dziedzinach jak: taniec, żeglarstwo, ekologia, pierwsza pomoc, szybka i efektywna nauka. Warsztaty przygotowywane i prowadzone są przez członków szczecińskich organizacji pozarządowych.Zajęcia ALI w roku 2013 potrwają do 19 maja 2013 r.
SZCZECIN PRZYJAZNY RODZINIE

Data: 18 maja 2013 r., godz. 10.30-16

Miejsce: sala posiedzeń Rady Miasta Szczecin pl. Armii Krajowej 1

Organizator: Komenda Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP

Szczegóły: http://www.platany.org/Platany/chapter_34149.asp
Komenda Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP zaprasza 18 maja 2013 r. w godz. 10.30-16 do udziału w konferencji naukowej na temat oferty szczecińskich organizacji pozarządowych jako elementu wspierającego współczesną rodzinę.
Celem konferencji jest przedstawienie działań oraz budowanie płaszczyzn współpracy szczecińskich organizacji pozarządowych na rzecz rodziny, jak i promocja programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie”.
W konferencji wezmą udział pracownicy socjalni, przedstawiciele Rad Rodziców , przedstawiciele szczecińskich organizacji pozarządowych prowadzących swoją działalność w obszarze wychowania i rodziny, instruktorzy ZHP, wolontariusze, pracownicy i opiekunowie świetlić środowiskowych, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii Seniora i rodzice.
Patronat honorowy nad konferencją objął: Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Szczecina, JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
TATA, MAMA I JA, CZYLI ZABAWY WUJKA RYŚKA
Data: 19 maja 2013 r., godz. 15-19

Miejsce: pl. Janiny Szczerskiej

Organizator: Komenda Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP oraz Rada Osiedla Szczecin Turzyn.

Szczegóły: www.platany.org/Platany/chapter_34169.asp

W natłoku codziennych obowiązków coraz mniej czasu spędzamy razem. Warto to zmienić i zabrać całą rodzinę na niedzielny festyn rodzinny.  Spotkajmy się 19 maja 2013 r. na wydarzeniu Tata, mama i ja, czyli zabawy Wujka Ryśka. Rodziny wezmą udział w rekreacyjno-sportowych konkurencjach, które odbędą się na pl. Janiny Szczerskiej (niedaleko pl. Kościuszki). Festyn rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do godz. 19.

Uczestnicy festynu wezmą udział w wesołych zabawach rekreacyjno-sportowych, takich jak: rzuty do celu, zagrają w kręgle czy unihokeja, ringo, kometki. Przekonają się jak się jeździ na wieloosobowych nartach oraz czym jest antywyścig kolarski.

Mamy (i nie tylko!) będą mogły spróbować swoich sił w rzucie patelnią czy rzucić jajkiem na odległość. Przekonaj się jak gra się w chińczyka, warcaby, bierki czy domino w formacie XXL!


Każdy z nas (kto ma trochę więcej odwagi) weźmie udział w quizach i zabawach scenicznych. Przekonaj się, kto jest najlepszy w zgadywaniu melodii z filmów i bajek albo domyśli się jaki trzyma przedmiot w ręku bez patrzenia!
Na najmłodszych czeka wyjątkowe przedszkole POD CHMURKĄ. A w nim: klocki, gry planszowe, kredki, farbki, malowanie twarzy. 
Organizatorem wydarzenia jest Komenda Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP oraz Rada Osiedla Szczecin Turzyn.

POZARZĄDOWA KROPLA KRWI
Data: 20-25 maja 2013 r.

Miejsce: stacja krwiodawstwa RCKiK w Szczecinie  przy al. Wojska Polskiego 80/82.

Organizatorzy: Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego

Szczegóły: http://www.platany.org/Platany/chapter_34171.asp
Oddając krew darujesz życie” - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat. Krew to niezastąpiony i niezwykle cenny lek, więc namów członków swojej organizacji, wolontariuszy, przyjaciół i znajomych do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa. Niech będzie to jeszcze jeden cenny dar naszej pasji i aktywności.

W ramach VII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych  Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zachęcają do wzięcia udziału w akcji honorowego krwiodawstwa.

Pozarządową Kroplę Krwi można oddawać od 20 do 25 maja 2013 r. Wystarczy przyjść do stacji krwiodawstwa przy al. Wojska Polskiego 80/82. Oddając krew  powiedzcie magiczne hasło „PLATANY”.

KONFERENCJA POMORZE – DOJRZAŁY REGION UE

Data: 24-25 maja 2013 r.

Miejsce: Sala sesyjna UM Szczecina

Organizator: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych

Szczegóły: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_11044.asp

Biuro ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecina zaprasza do wzięcia udziału w Konferencji „Pomorze – dojrzały region UE - Bilans 10 lat zaangażowania obywatelskiego na wspólnym polsko-niemieckim Pomorzu”. Konferencja odbędzie się 24 i 25 maja 2013 r. (godz. 14-19 / godz. 9:30-13) w sali sesyjnej Rady Miasta.


W takcie konferencji zostaną poruszone, m.in. takie tematy jak: „Stan rozwoju UE – Społeczeństwo obywatelskie i jego znaczenie dla Europy“, „Kondycja trzeciego sektora a 10 lat funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” czy „Rozwój kontaktów gospodarczych”.
Konferencję poprowadzi Paweł Szczyrski – Dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych UM Szczecina. Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie.

DNI OTWARTE
Data: Zgłoszenia przyjmowane są do 30 maja 2013 r.

Miejsce: różne miejsca

Organizator: Towarzystwo Wpierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”

Szczegóły: http://www.platany.org/Platany/chapter_34151.asp

Tydzień Inicjatyw Pozarządowych to wspaniała okazja, aby podzielić się z innymi swoimi pasjami. Organizacje pozarządowe otwierają szeroko drzwi i z pasją mówią o swojej działalności. Aktualny harmonogram zaplanowanych Drzwi Otwartych można sprawdzić na stronie internetowej www.platany.org

Organizacje pozarządowe, które chciałaby zaprosić mieszkańców Szczecina do swojej siedziby proszone są o kontakt z Biurem Organizacyjnym przy ul. Ogińskiego 15 (tel. 536 31 38 92 lub e-mail: platany@twiks.pl)


KTO? NGO!, CZYLI IV KONWENT INKUBATORÓW ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH


Data: 23-25 maja 2013 r.

Miejsce: Książnica Pomorska, WZiUE, Szczeciński Inkubator Kultury

Organizator: Szczeciński Inkubator Kultury, we współpracy z partnerami – Szczecińskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Fundacją „Umbrella” z Wrocławia, Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych, Stowarzyszeniem POLITES, Miastem Szczecin
Szczegóły: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/iv-konwent-inkubatorow-organizacji-pozarzadowych-kto-ngo/

Jeśli jesteś przedstawicielem inkubatora NGO, organizacji pozarządowej lub osobą zainteresowaną tematyką trzeciego sektora, a masz niezaspokojoną chęć rozwoju, ale brakuje Ci możliwości dialogu i nawiązania kontaktu z innymi organizacjami? Zgłoś się do udziału w IV Konwencie Inkubatorów Organizacji Pozarządowych KTO? NGO!, który odbędzie się między 23 a 25 maja 2013 r. w Szczecinie.

Szczeciński Inkubator Kultury wraz z partnerami zaprasza do udziału w trzydniowym wydarzeniu branżowym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele takich organizacji jak: Fundacja Fundacja Rak'n'Roll, Fundacja Nowe Media czy Fundacja Umbrella.

Konwent jest kontynuacją idei spotkań środowiska polskich organizacji i instytucji infrastrukturalnych (centrów wspierania organizacji pozarządowych)  zapoczątkowanej przez Fundację Umbrella we Wrocławiu w roku 2009. Inkubatory zapewniają kompleksową, z reguły bezpłatną ofertę wsparcia dla organizacji pozarządowych - począwszy od pomocy przy ich rejestrowaniu, poprzez stawianie pierwszych kroków, aż po działanie profesjonalne.

Konwent organizowany jest przez Szczeciński Inkubator Kultury we współpracy z partnerami – Szczecińskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Fundacją „Umbrella” z Wrocławia, Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”, Stowarzyszeniem POLITES, Książnicą Pomorską, Miastem Szczecin oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal ngo.pl.


KAWIARENKA NGO: Fundacja Rak'n'Roll
Data: 23 maja 2013 r., godz. 18-20

Miejsce: Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90

Organizator: Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”, Szczeciński inkubator Kultury

Szczegóły: http://www.platany.org/Platany/chapter_34149.asp

Kawiarenka NGO to cykl spotkań i rozmów z osobowościami organizacji pozarządowych zarówno lokalnych jak i z całej Polski. Gościem majowego spotkania będzie Jacek Maciejewski z Fundacji Rak'n'Roll.

Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji. Od samego początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią i odczarowywanie choroby.

To właśnie dzięki takim projektom Fundacji Rak’n’Roll jak „Kalendarz Gwiazd”, warsztaty „Nie po to kupiłam sukienkę, żeby umrzeć”, „Porządki na głowie”, kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie, o to aby chorować godnie i żyć z radością.

Spotkanie będzie częścią Kto? NGO! IV Konwentu Inkubatorów Organizacji Pozarządowych.


XII SZCZECIŃSKIE SPOTKANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH POD PLATANAMI
Data: 26 maja 2013 r., godz. 11-18

Miejsce: Jasne Błonia

Organizator: Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”, Stowarzyszenie Media Dizajn / Szczeciński Inkubator Kultury, Komenda Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego, Urząd Miasta szczecina

Szczegóły: www.platany.org

Oficjalnym zakończeniem TIP-u będzie dwunaste już Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI. Wydarzenie to jest świętem szczecińskiego trzeciego sektora, organizowanym przez NGO-sy dla NGO-sów. To także platforma dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami naszego miasta – zarówno tymi, którzy działania trzeciego sektora śledzą na bieżąco, jak i tymi, którzy nie do końca wiedzą, na czym polega praca trzeciego sektora.

Tegoroczna edycja ma charakter wyjątkowy, ponieważ zostanie wzbogacona o nowe elementy, jak np. platformę do nawiązania współpracy międzysektorowej (tj. na linii NGO-media-biznes), nowe zasady konkursu na najciekawszą prezentacją (decyzję oddajemy jury, którego członkowie to reprezentanci różnych branż), specjalną Strefę Kultury czy możliwość wypromowania swojej organizacji na łamach okolicznościowej gazety POD PLATANAMI o nakładzie 5 tys. egzemplarzy!

Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI odbędzie się 26 maja 2013 r. (niedziela) na terenie Jasnych Błoni w obrębie ulic Karola Szymanowskiego, Michała Ogińskiego, Stefana Moniuszki i Piotra Skargi. Wszystkich niezbędnych informacji udzielą pracownicy Biura Organizacyjnego Imprezy mieszczące się w budynku Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP (ul. Ogińskiego 15, 71-435 w Szczecinie, tel. kom.: 536 313 892, biuro: 91 422 44 71, e-mail.: platany@twiks.pl (biuro czynne jest w dni powszednie  w godz. 8:00–16:00).Szczegóły  wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej www.platatny.org.
BIURO ORGANIZACYJNE
ul. Ogińskiego 15
71-431 Szczecin
tel. 536 31 38 92 fax. 91 422 44 71
e-mail: platany@twiks.pl
www.platany.org

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna