Program wykłady Aula Mykotoksyn, Budynek F, ul. Chodkiewicza 30Pobieranie 39.74 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar39.74 Kb.


PROGRAM

 Wykłady - Aula Mykotoksyn, Budynek F, ul. Chodkiewicza 30

CZAS

NAZWA
09:00-09:45


Sprytne halofity

Prowadzi: dr hab. Halina Ratyńska PTB10:00-10:45Miłość i kłamstwa w świecie storczyków

Prowadzi: Roksana Dyczko KNP

Storczyki posiadają kwiaty o najdziwniejszych i najróżniejszych kształtach, rozmiarach, typach wzrostu i zapachach. Niektóre przypominają wyglądem kolibry, trzmiele, krocionogi oraz motyle i przez nie są zapylane. Storczyki nie tylko oszukują owady, ale również nie przestrzegają wielu reguł związanych z rozmnażaniem. Wykład będzie o kuszeniu, zalotach i kłamstwach w obronie istnienia.


11:00-11:45

Fascynujący świat roślin

Prowadzą: Olga Jędrzejak, Patryk Czortek KNP

Przedstawimy najdziwniejsze rośliny na świecie. Wyboru roślin dokonaliśmy, biorąc pod uwagę między innymi ich wygląd, zastosowanie czy też właściwości, jakimi się wyróżniają np. pasożyty, rośliny reagujące na dotyk, rośliny nielicznie wystepujące na Ziemi, często wykorzystywane w przeróżnych celach przez człowieka oraz rośliny o zachwycających kwiatach.


12:00-12:45

Magnolie - najstarsze rośliny kwiatowe

Prowadzą: Natalia Lewandowska, Michalina Kruszelnicka KNP

Magnolie były jednymi z pierwszych roślin kwiatowych. Pojawiły się na Ziemi w trzeciorzędzie, przed epoką lodowcową i tworzyły ogromne lasy. Epoka lodowcowa zniszczyła je, przetrwały tylko resztki na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Kwiaty - są główną ozdobą magnolii. Ich budowa jest bardzo prosta - nie mają podziału na płatki korony, ani działki kielicha. Choć z pozoru promieniste, z geometrycznego punktu widzenia nie są symetryczne. Mieszańce ogrodowe i niektóre gatunki kwitnią bardzo obficie, często na bezlistnych jeszcze gałązkach i są ulubionymi drzewami naszych ogrodów. Przedstawimy oferowane przez szkółkarzy odmiany.


13:00-13:45

Ornitogamia, czyli ciekawe zwiazki kwiatów z ptakami

Prowadzą: Ewa Dybowska, Monika Gomoła, Dawid Kilon KNP

Ornitogamia, czyli jeden z zoogamicznych sposobów zapylania, oznacza zapylanie kwiatów przez ptaki. Przedstawimy gatunki roślin, głównie tropikalnych i subtropikalnych, których barwne kwiaty (często bez zapachu) przystosowały swą budowę do ptasich zapylaczy. Działa tu sprzężenia zwrotne, również ptaki przystosowały swą budowę do zdobywania roślinnego pokarmu jakim jest np. nektar.


  Wycieczki - Ogród Botaniczny UKWCZAS

NAZWA

09:00-09:50

Osobliwości ogrodu

Prowadzi: Jarosław Mikietyński

dla grup zorganizowanych do 30 osób


10:00-10:50

Osobliwości ogrodu

Prowadzi: mgr inż. Jarosław Mikietyński

dla grup zorganizowanych do 30 osób


11:00-11:50

Osobliwości ogrodu

Prowadzi: mgr inż. Jarosław Mikietyński

dla grup zorganizowanych do 30 osób


15:00-16:00

Osobliwości ogrodu - Daleki Wschód

Prowadzi: mgr inż. Barbara Wilbrandt

Już w III w p.n.e. cesarz chiński Czin-Hi-Hoang założył wspaniały ogród, w którym zgromadził ok. 3 tys. różnych gatunków roślin. Wraz z wielkimi odkryciami geograficznymi (XVI w.) masowo sprowadzano nasiona roślin egzotycznych i tworzono pierwsze ogrody botaniczne o wyraźnym profilu naukowo-dydaktycznym.
Wśród flory Chin, Japonii występuje wiele reliktów i endemitów (metasekwoja, miłorząb), gatunków osamotnionych taksonomicznie (różowiec, złotlin, mikrobiota, żywotnikowiec). Wiele krzewów jest uznanymi roślinami ozdobnymi (dereń biały, migdałowiec trójklapowy, pigwowiec, tawuła japońska, krzewuszka cudowna, kolkwicja chińska, żylistek szorstki, budleja, złotlin japoński). Spacerując alejkami ogrodu dowiemy się wielu ciekawostek oraz poznamy ok. 40 wybranych przedstawicielach kolekcji.


15:00-16:00

Osobliwości ogrodu - Ameryka Północna

Prowadzi: mgr inż. Jarosław Mikietyński

Dendroflora Ameryki Północnej jest znacznie bogatsza od europejskiej. Południowy układ pasm górskich nie utrudniał powrotu roślin po ustąpieniu kolejnych epok lodowcowych. Bardzo bogate są zwłaszcza wielogatunkowe lasy liściaste. Spacerując alejkami ogrodu poznajemy ok.40 wybranych, przedstawicieli kolekcji. Zobaczymy wiele ciekawostek, jak np.: żółtnicę (Maclura pomifera) o ciekawych owocostanach podobnych do pomarańczy; mamutowca (Sequoiadendron gigantem) przedstawiciela najpotężniejszych drzew na świecie i kasztanowca (Aesculus parviflora), który nie kwitnie w maju; choinę (Tsuga canadensis) o malutkich, sosnę (Pinus strobus) o długich i daglezję (Pseudotsuca Menziesii) o oryginalnych, dekoracyjnych szyszkach; amforę (Amorpha fruticosa) o maleńkich strączkach i lipę (Tilia americana) o imponujących wielkością liściach, kwiatach i owocach; kłęka (Gymnocladus dioicus) o metrowych i tulipanowca (Liriodendron tulipifera) o oryginalnych liściach; jodłę (Abies concolor) o długich igłach i świerka bardzo kłującego (Picea pungens). Poznamy również orzechy i orzeszniki, których owoców nie radzimy jeść i surmię (Catalpa bignonioides) – uznane drzewo ozdobne.


16:00-17:00

Osobliwości ogrodu - Daleki Wschód

Prowadzi: mgr inż. Barbara Wilbrandt
16:00-17:00

Osobliwości ogrodu - Ameryka Północna

Prowadzi: mgr inż. Jarosław Mikietyński
 Warsztaty studyjno-plenerowe dla najmłodszych

- Ogród Botaniczny UKW- domek przy stawieCZAS

NAZWA

10:00-11:00

...te, które pszczółki lubią najbardziej

Prowadzą: Barbara Wilbrandt, Marcin Szymański (pszczelarz)

W trakcie prezentacji, gier i zabaw dzieci dowiedzą się jaki pożytek pszczoły czerpią z roślin, a co rośliny i ludzie zawdzięczają pszczołom. Będą miały okazję wypytać pszczelarza. Będziemy również tropić pszczoły w ogrodzie, odnajdziemy i oznaczymy rośliny miododajne.


11:00-12:00

...te, które pszczółki lubią najbardziej

Prowadzą: Barbara Wilbrandt, Marcin Szymański (pszczelarz)

WystawyCZAS

NAZWA08:00-17:00


- Hol przed Aulą Mykotoksyn, Budynek F, ul. Chodkiewicza 30

Fascynujący świat kwiatów - Wystawa fotografii

Prowadzą: dr Barbara Waldon, mgr Renata Hoffmann, dr inż. Małgorzata MazurZakład Botaniki, PTB


08:00-17:00


- Galeria Arboretum, Ogród Botaniczny UKW

Fascynujące owoce

Wystawa 40 fotografii wykonanych w Ogrodzie Botanicznym obrazujących różne rodzaje i typy owoców, głównie z kolekcji dendrologicznej.Szczegóły i zapisy

www:dzienroslin.pl
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna