Projekt „milczenie nie jest złotemPobieranie 13.12 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar13.12 Kb.


PROJEKT

„MILCZENIE NIE JEST ZŁOTEM.

PRZECIWDZIAŁANIE DYSKRYMINACJI I PRZEMOCY

ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ I ORIENTACJĘ SEKSUALNĄ”

Relacja z udziału w cyklu warsztatowym pt. „Działać każda może” - Anna Pawełczyk
WenDo – samoobrona i asertywność dla kobiet – Monika Serkowska, Agata Teutsch

Niesamowite warsztaty, zwłaszcza dla kogoś, kto do samego ich rozpoczęcia nie miał pojęcia co to jest WenDo i żył w przekonaniu, że gdzieś, jakieś kobiety są napadane, ale mi się to nigdy nie przydarzy. A do tego możliwość przećwiczenia sobie własnej asertywności w codziennych sytuacjach, w których czasem, paradoksalnie!, o stawianie wyraźnych granic najtrudniej. Przekonałam się też jak potężnym narzędziem jest mój glos, a milczenie w pewnych sytuacjach wcale złotem nie jest. Bardzo ważne i bardzo potrzebne warsztaty, im więcej kobiet weźmie w nich udział tym lepiej. I bezpieczniej.


Warsztat tożsamościowy z elementami warsztatu antydyskryminacyjnego – Monika Serkowska, Agata Teutsch

Bardzo ciekawe doświadczenie. „Koło tożsamości” daje wiele do refleksji, a stworzona przez nas „Rzeka przemian” uświadamia, jak wiele osób i organizacji pracowało na to, że teraz jest, jak jest.


Warsztat prawny - „Z prawem za Pani siostra:-)” – Anna Szul – Szywała

Bardzo ważne spotkanie, może nawet bezcenne. Znajomość hierarchii przepisów prawnych, wszystkie możliwości dociekania swoich praw, odwołań, a przede wszystkim co wg kodeksu jest, a co nie jest łamaniem prawa, jakie zachowania są dyskryminacją a jakie jeszcze nie. Bardzo kompetentna osoba, która z dużym zaangażowaniem przekazywała nam swoją wiedzę, mówiła jak wygląda egzekwowanie prawa w praktyce (czyli coś, czego w żadnym kodeksie nie znajdziemy) i odpowiadała na każde nasze pytanie.

Jedyny minus - spotkanie stanowczo za krótkie.
Spotkanie z Ygą Kostrzewą – „Nasza sprawa – lesbijki przeciwko zniesławianiu osób homoseksualnych”

Przypadek zakazanego Marszu Równości i Tolerancji w Poznaniu – Monika Serkowska, Agata Teutsch

Prowadzące opowiedziały o swoich zmaganiach z wymiarem sprawiedliwości, o tym, jak w państwie prawa prawo nie zawsze jest przestrzegane. Niektóre opowiedziane sytuacje sprawiły, że aż się włos na głowie zjeżył. Wielki podziw dla Dziewczyn, że mimo wielkich przeciwności chciało im się walczyć o swoje (nasze) i mimo że, delikatnie mówiąc nie było łatwo, wygrały.


Mistrzynie ceremonii czyli warsztaty rapowe – Anna Zawadzka, zespół Duldung

To chyba chwile największego rozprężenia podczas całego warsztatowego cyklu. Świetna zabawa, możliwość przekroczenia swoich ograniczeń, rozwinięcia wyobraźni, nagrania i odsłuchiwania już w domu swych scenicznych poczynań, a może nawet przekonania się do hip-hopu.


Zajęcia na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego – dr Bożena Jawień

Jedna z niewielu okazji, by pobawić się wziernikiem czy prezerwatywą dla kobiet. A już na poważniej: bardzo dokładny opis wizyty u ginekologa (teraz już wiadomo dlaczego wygląda ona tak, a nie inaczej), rozmowa o chorobach przenoszonych drogą płciową i rzetelna informacja jak się przed nimi ustrzec. A do tego kameralna, swobodna atmosfera, bardzo ważna przy tego typu spotkaniach. Spotkanie z cyklu: Wszystko czego chciałybyście się dowiedzieć od swojego ginekologa, ale bałyście się zapytać;)


Prezentacja prac domowych:-) – ważne kobiety nie-heteroseksualne i organizacje, przygotowanie wystawy

Dowiedziałam się o istnieniu kobiet, o których wcześniej nie miałam pojęcia, a przy okazji dałam upust swym artystycznym małym zdolnościom. Bardzo ciekawy pomysł zrobienia wystawy i poświęcenia choć krótkiej chwili sylwetkom tych wspaniałych, odważnych kobiet.


Spotkanie i dyskusja z działaczkami grup i organizacji feministycznych, lesbijsko-gejowskich i innych z Krakowa na temat strategii, działań, planów

Bardzo inspirujące spotkanie i możliwość rozmowy z osobami, o których kiedyś się tylko czytało lub w telewizji widziało. Jak same zaproszone stwierdziły, dla nich to także jedna z niewielu możliwości spotkania w tak licznym gronie innych działaczek. Rozmowa o początkach (łącznie z wątkami „jak to po obaleniu Muru było…;)), motywacji, obecnej działalności, osiągniętych celach, społecznym odbiorze, a także o tym, co przeszkadza najbardziej i ile jeszcze jest do zrobienia.

Projekt realizowany przez Fundację Autonomia, współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji. Projekt wspiera Towarzystwo Interwencji Kryzysowej (m.in. bezpłatne udostępnienie sal na wszystkie zajęcia). Matronaty/patronaty/partnerstwa: Fundacja Kobieca eFKa, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA, Fundacja MaMa, Stowarzyszenie NEWW Polska, pismo feministyczne Zadra, radio TOK.FM, portal www.ngo.pl, www.bezuprzedzen.org, www.multikulti.org.pl, www.kobiety-kobietom.com, www.lesbijka.org, www.homiki.pl, www.innastrona.pl, www.kobietaiprawo.pl, www.galeriatolerancji.org.pl, www.gender.pl.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna