*Prokalcytonina oznaczenie stężenia prokalcytoniny (pct) jest badaniem krwi wykorzystywanym w diagnostyce infekcji bakteryjnych. Poziom prokalcytoniny w osoczu pozwala określić intensywność I stopień infekcjiPobieranie 6.62 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar6.62 Kb.
*Prokalcytonina - oznaczenie stężenia prokalcytoniny (PCT) jest badaniem krwi wykorzystywanym w diagnostyce infekcji bakteryjnych. Poziom prokalcytoniny w osoczu pozwala określić intensywność i stopień infekcji, przy skrajnie wysokich wartościach wskazujących na ciężkie zakażenie(sepsa). Badanie to umożliwia również różnicowanie zakażeń bakteryjnych od wirusowych
*ASO - antystereptolizyna O - pojawia się w surowicy krwi w czasie infekcji paciorkowcami. Streptolizyna „O” jest dość silnym antygenem wyzwalającym u zakażonego człowieka tworzenie antystreptolizyn. Obecność antystreptolizyn w surowicy krwi jest podstawą odczynu antystreptolizynowego, badania serologicznego o dużym znaczeniu w diagnostyce schorzeń paciorkowcowych. Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej. Za znamienny uważa się poziom antystreptolizyny O we krwi powyżej 200j.

Ujemny wynik testu lub bardzo niskie stężenie przeciwciał ASO oznacza, że pacjent prawdopodobnie nie przechodził w ostatnim okresie zakażenia paciorkowcem z grupy A zwłaszcza, gdy wyniki w obu pobranych próbkach są ujemne lub ilość przeciwciał ASO jest minimalna.Wysoki lub narastający poziom przeciwciał ASO oznacza duże prawdopodobieństwo przebytego ostatnio zakażenia paciorkowcem z grupy A. Wysoki poziom przeciwciał ASO, który następnie obniża się, wskazuje na przebyte lub ustępujące zakażenie.
*CRP - białko C - reaktywne, ostrej fazy-Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym.

*RF czynnik reumatoidalny - Oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF) wykorzystuje się do rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów(RZS) oraz do odróżnienia od innych form zapalenia stawów lub stanów przebiegających z bólami stawowymi, stanem zapalnym lub sztywnością stawów. Badanie to może być także pomocne w diagnostyce choroby przebiegającej z zapaleniem stawów zwanej zespołem Sjögrena. U około 80-90% pacjentów z tą chorobą stężenie RF we krwi jest wysokie.
*Test Waalera Rose - serologiczny test hemaglutynacyjny; odczyn stosowany w diagnostyce RZS.. Czynniki reumatoidalne pojawiają się w wielu schorzeniach autoimmunologicznych, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Pojawiają się one również wskutek ostrych zakażeń bakteryjnych, w których tworzy się wiele kompleksów antygen-przeciwciało. Dodatni wynik 1:160 i więcej przemawia za rozpoznaniem choroby. Potwierdzenie uzyskuje się w około 75%, tylko około 5% wyników jest fałszywie dodatnich.
*mononukleoza - badanie przesiewowe w kierunku mononukleozy. W badaniu wykrywa się przeciwciała heterofilne swoiste dla mononukleozy zakaźnej wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na zakażenie wirusem Epsteina-Barra. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi w dzieciństwie i jest przechodzone bezobjawowo. Z zakażenia w okresie dojrzewania często może rozwinąć się mononukleoza zakaźna.

*Syphilis RPR

*Antygen Hbs

*Przeciwciała anty-HBs

*Przeciwciała anty-HCV

*Przeciwciała Helicobacter pylori w surowicy krwi

*Przeciwciała anty-Toxo IgG (toksoplazmoza)

*Przeciwciała anty-Toxo IgM

*Przeciwciała anty-Rubella IgG(różyczka)

*Przeciwciała anty-Rubella IgM

*Przeciwciała anty-Borelia IgG

*Przeciwciała anty-Borelia IgM
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna