Propozycja książek dla rodzicówPobieranie 16.92 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar16.92 Kb.
Katalog książek polecanych

Propozycja książek dla rodziców

oprac. Iwona Lewandowska

nauczyciel bibliotekarz Publicznego Gimnazjum w Radominie
Moneta-Malewska Maria, Malewska Joanna: Nie, które buduje. Warszawa, WSiP, 2004
Ta książka to przewodnik nie tylko po asertywności. Autorki piszą o tym, jak ważne w relacjach międzyludzkich jest kształtowanie pewności siebie, umiejętności obrony własnego zdania, radzenia sobie z trudnymi emocjami w taki sposób, by nie ranić przy tym innych i jednocześnie nie rezygnować z siebie i własnego rozwoju.
Treść wzbogacą przykłady sytuacji z życia, propozycje ćwiczeń, rysunki.

Lemper-Pychlau Marion: Dzieci potrzebują dyscypliny. Poradnik dla rodziców. Kielce, Jedność, 2004Być wytrwałym i godnym zaufania, czynić postępy w rozwoju i osiągać sukcesy, umieć pokonywać frustracje, nie tracąc radości życia - to cechy, które są niezbędne dzieciom, aby dawały sobie radę w każdej sytuacji. W tym celu potrzebują dyscypliny, która pozwoli im na osiągnięcie samokontroli, da orientację w złożonym świecie, nauczy nawiązywania kontaktów oraz przejmowania odpowiedzialności. Autorka - doświadczony psycholog, specjalista w dziedzinie komunikacji społecznej - na wielu przykładach pokazuje rodzicom, jak mogą wpajać swoim pociechom tę ważną umiejętność w życzliwy sposób, zachowując naturalny autorytet i rezygnując z rozpieszczania, kar czy niestosownych nagród.

Krowatschek Dieter: Jak sobie poradzić z agresją u dzieci. Poradnik dla rodziców. Warszawa, WAM, 2005Wśród negatywnych emocji, z którymi styka się u dziecka rodzic, jest złość. Autor książki wyjaśnia mechanizmy jej powstawania. Przedstawia przykłady i najczęstsze formy agresywnych zachowań oraz wyjaśnia ich przyczyny Podaje wskazówki jak reagować w trudnych sytuacjach.. Proponuje różnorodne metody pozwalające na doraźne radzenia sobie z dziecięcą i młodzieńczą agresją.
Golden Bernard: Zdrowy gniew. Warszawa, Świat Książki, 2004

Gniew jest naturalną emocją, którą przeżywa każdy człowiek. Proponowany poradnik dla rodziców, pomaga zrozumieć, że gniew jest nie tylko zjawiskiem normalnym, lecz może mieć także istotne znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka.


Campbell Ross, Suggs Rob: Jak naprawdę kochać pełne gniewu dziecko. Vocatio

Złość jest integralną częścią osobowości człowieka. Istotne jest jednak umiejętne panowanie nad nią, wykorzystywanie jej dla konstruktywnych celów. Dwa najwspanialsze błogosławieństwa, jakimi możemy obdarować nasze dzieci, to bezwarunkowa miłość i sztuka dojrzałego wyrażania gniewu wraz z umiejętnością panowania nad nim. Ta książka jest przeznaczona dla rodziców, którym zależy na osiągnięciu tego celu.


Stein Arnd: Kiedy dzieci są agresywne. Kielce, Jedność, 2003

Postawy rodzicielskie i styl wychowawczy ma istotny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Proponowana książka pozwala rodzicowi zdiagnozować własne preferencje w tym zakresie. Opisuje również różnorodne przejawy dziecięcej agresji a także sposoby radzenia sobie z nimi. Daje wskazówki, które pozwalają na uniknięcie rodzinnych konfliktów.

Lawson Sarah: Jak pomóc zastraszonemu dziecku. Poradnik dla rodziców i wychowawców. Kielce, Jedność, 2006
Przemoc wśród najmłodszych to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować, nie wolno pozostawić dzieci bez pomocy! One tak jak dorośli ulegają negatywnym emocjom, bardzo często nawet ich nie rozumiejąc. Od ich opiekunów, rodziców i wychowawców zależy, w jaki sposób poradzą sobie z doświadczaną przemocą i z tą, którą same inicjują.
Autorka uświadamia czym jest agresja, kim jest agresor, a kim ofiara, jakie czynniki kształtują obie postawy oraz jak można skutecznie z nimi walczyć, by agresja i przemoc nie miały nad młodymi ludźmi władzy.

Faber Adele, Mazlish Elaine: Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole. Poznań, Media Rodzina, 2002
Poradnik pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.


Faber Adele, Mazlish Elaine: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Poznań, Media Rodzina, 2002


W sposób niezwykle osobisty, pełen życzliwości i prostoty autorki dzielą się własnymi doświadczeniami oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar." Jeden z najlepiej sprzedających się poradników w dziedzinie wychowania. Polskie wydanie wzbogaca suplement zawierający doświadczenia polskich rodziców.


Faber Adele, Mazlish Elaine: Rodzeństwo bez rywalizacji. Poznań, Media Rodzina, 2002


Książka zawierająca praktyczne i życiowe przykłady, jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć godnie. Jej polską edycję wzbogaca suplement zawierający doświadczenia rodziców polskich.
Faber Adele, Mazlish Elaine: Jak mówić do nastolatków żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby do nas mówiły. Poznań, Media Rodzina, 2006
Po kilkunastu latach autorki bestsellerowej serii Jak mówić... wracają do swoich czytelników bogatsze
w rodzicielskie doświadczenia z rozwiązaniem problemów wychowawczych typowych dla buntowniczego okresu dorastania.
W swojej nowej książce autorki poruszają typowe problemy wieku dorastania, piszą o zagubieniu,
o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie, przekorze i potrzebie decydowania o sobie, jaką odczuwają prawie wszystkie nastolatki. Poruszają także kwestie związane ze zmianami obyczajowymi, przedwczesnym zainteresowaniem seksem, łatwym dostępem do narkotyków, niebezpieczeństwami związanymi z szerokim dostępem do mediów.
Książka powstała na podstawie wielu zajęć i spotkań, jakie autorki przeprowadziły z nastolatkami i ich rodzicami.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna