Przedstawia film pt. Dyktator reżyseria Charles Chaplin Premiera 15 lutego 2008Pobieranie 45.97 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar45.97 Kb.


Przedstawia film pt.

DYKTATOR
Reżyseria

Charles Chaplin

Premiera 15 lutego 2008

Produkcja USA 1940

Czas projekcji: 126 min.
DYSTRYBUCJA

VIVARTO sp. z o. o., ul. Franciszkańska 8/2, 00-214 Warszawa

tel: + 48 22 35 39 602, fax: + 48 22 35 39 603

E-mail: dystrybucja: pawel@vivarto.pl

promocja: joanna@vivarto.plWWW.VIVARTO.PL

Vivarto przedstawia

produkcję

Charles Chaplin Productions

pt.

DYKTATOR

Tytuł oryginalny: The Great Dictator


Scenariusz i reżyseria

Charles Chaplin

Zdjęcia

Roland Totheroh Karl Struss

Muzyka

Charles Chaplin, Meredith Willson

Montaż

Willard Nico

Producent

Charles ChaplinWYSTĘPUJĄ


Charles Chaplin

Adenoid Hynkel

Charles Chaplin

Żydowski fryzjer

Paulette Goddard

Hannah

Jack Oakie

Benzini Napaloni

Reginald Gardiner

Schultz

Henry Daniell

Garbitsch

Billy Gilbert

Field Marshal Herring

Grace Hayle

Pani Napaloni

Carter DeHaven

Spook

Maurice Moscovitch

Pan Jaeckel

Emma Dunn

Pani Jaeckel

Bernard Gorcey

Pan Mann

Paul Weigel

PanAgar

Chester Conklin

Klient fryzjeraNAGRODY I NOMINACJE

1941 Academy Awards – 5 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepsza rola męska, najlepsza męska rola drugoplanowa, najlepsza muzyka, najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny

1940 New York Film Critics Circle Awards – nagroda dla najlepszego aktora

1961 Kinema Junpo Awardsnajlepszy film obcojęzyczny

1974 Jussi Awards – nagroda dla najlepszego twórcy filmu zagranicznego

1997 National Film Preservation Board, USA – nagroda National Film Registry

2004 Satellite Awards – nagroda Golden Satellite Award za najlepsze klasyczne DVD
SKRÓCONY OPIS

Ten sam wzrost, identyczny wąsik. Rzeczywistość okazała się tak komiczna, że komik wszech czasów musiał ją sparodiować. Tak powstała komedia, która zaszokowała świat. Charlie Chaplin wcielił się w postać charyzmatycznego dyktatora, który ze strachu przed samym sobą kurczowo trzyma się zasłony, a gdy nikt nie patrzy uprawia taniec z globusem. Paradoksalnie komik nie potrzebował żadnej charakteryzacji by stać się lustrzanym odbiciem najbardziej totalitarnego władcy świata. W tej niezwykłej komedii pomyłek aktor wcielił się w dwie łudząco podobne do siebie postacie i nieoczekiwanie odsłonił również własną twarz...


OPIS FILMU

W czasie pierwszej wojny światowej niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin) walczący w armii Tomanii ratuje życie oficerowi o imieniu Schultz. Zaraz potem nasz bohater traci pamięć w wypadku samolotowym. Mały żołnierz zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół niego zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim nowego dyktatora – Hynkela (również granego przez Chaplina), który z pomocą swoich ministrów Garbitscha i Herringa prześladuje tomańskich Żydów.

Zwolniony ze szpitala żołnierz wraca do swojego dawnego zakładu fryzjerskiego w getcie i nie zdając sobie sprawy z upływu czasu, myśli, że zastanie wszystko tak, jak zostawił 20 lat temu. Z bólem serca dowiaduje się, że jego zakład jest zniszczony. Niebawem poznaje jednak uroczą dziewczynę – Hannę. Z biegiem czasu ich przyjaźń przeradza się w miłość. Zakochani przez chwilę cieszą się swoim szczęściem. Okazuje się bowiem, że Schultz, który stał się ważną osobą w nowym reżimie, rozpoznaje we fryzjerze swojego dawnego przyjaciela i każe zostawić go w spokoju. Hynkel, potrzebując pożyczki od żydowskiego finansisty, na jakiś czas przerywa prześladowania Żydów.

Kiedy jednak finansista odmawia udzielenia kredytu, Hynkel wznawia antyżydowskie działania. Dyktator planuje inwazję na sąsiednie państwo – Osterlich. Schultz, który krytykuje ten pomysł, zostaje skazany na pobyt w obozie koncentracyjnym. Udaje mu się uciec do getta, gdzie próbuje wszcząć rewolucję przeciwko rządowi. Nie dochodzi jednak do przewrotu, gdyż Schultz razem z fryzjerem zostaje pojmany i wywieziony do obozu.

W międzyczasie Dyktator, realizując projekt inwazji na Osterlich, zaprasza do siebie Napaloniego, dyktatora sąsiedniej Bacterii. Dyktatorzy stają się sojusznikami. Inwazja zostaje pomyślnie przeprowadzona. Okazuje się, że Hanna, która wcześniej zdołała uciec przed reżimem Hynkela do Osterlich, ponownie znajduje się w strefie jego dominacji.

Gdy Dyktator celebruje swój ostatni podbój, Schultz i fryzjer uciekają z obozu koncentracyjnego. Seria przypadków i pomyłek sprawia, że Dyktator zostaje aresztowany przez swoich własnych żołnierzy, a fryzjer ma szansę wystąpić przed tłumem mieszkańców Tomanii i wygłosić przemówienie wzywające do przyjaźni i pokoju...O PRODUKCJI

Pomysł na film powstał, gdy przyjaciel Chaplina, Aleksander Korda, zauważył, że sceniczny wizerunek aktora przypomina wygląd Adolfa Hitlera. Chaplin odkrył, że on i Hitler urodzili się w podobnym czasie, mają ten sam wzrost i wagę i oboje dorastali w biedzie, by następnie osiągnąć ogromny sukces. Postanowił więc wykorzystać te podobieństwa, by zaatakować nazistowską ideologię Hitlera w swoim filmie. Chaplin mówił potem, ze gdyby tylko zdawał sobie wtedy sprawę ze skali okrucieństwa Nazistów, nie mógłby żartować z ich morderczej manii. Niektórzy nie wierzą jednak w tę ignorancję Chaplina, mówiąc, że twórca był bardzo dobrze zorientowany w tym, co dzieje się wokół, ale postanowił zrobić swój film mimo wszystko, aby zaatakować nazistowską ideologię.

Produkcja zaczęła się w 1937 roku, kiedy nie wierzono jeszcze w prawdziwe zagrożenie nazizmem. Zupełnie inne nastroje panowały jednak w roku 1940, kiedy film został pokazany. Adolf Hitler zabronił projekcji obrazu na terenie całych Niemiec i we wszystkich okupowanych państwach. Ciekawość jednak zwyciężyła – sam dyktator obejrzał film dwa razy. Niestety jego reakcja nie została zarejestrowana. Chaplin mówił potem, że dałby wszystko, żeby wiedzieć, co Hitler sądził o filmie.

Choć obraz był zakazany we wszystkich okupowanych państwach, niemiecka publiczność miała szansę go zobaczyć podczas jednej projekcji. Na Bałkanach przemycono kopię do wojskowego kina. Ktoś podmienił taśmę z komediową operą i wyświetlił film Chaplina. Niemieccy żołnierze mieli zatem szansę cieszyć się obrazem, dopóki nie zdali sobie sprawy z tego, co oglądali. Część wyszła z kina, inni, jak później zeznawano, strzelali do ekranu.

Materiały dokumentalne powstałe podczas kręcenia filmu wyraźnie pokazują, że Chaplin czuł się coraz mniej swobodnie, naśladując Hitlera. Inwazja na Francję zainspirowała go jednak, by w zakończeniu filmu pojawiła się sławna przemowa.
Chaplin.pl
OPINIE KRYTYKÓW

W pewnym sensie zamykająca film szczera przemowa Trampa, wzywająca do powszechnej przyjaźni i pokoju, jest przemową samego Chaplina, który wychodzi ze swojej roli, aby wygłosić osobiste stanowisko w przeddzień wojny z Hitlerem. Przemówienie nie do końca pasuje do stylistyki filmu (na co swego czasu zwracało uwagę wielu krytyków), ale z biegiem lat wypowiedź ta stała się niezwykle adekwatna.

Roger Ebert, Chicago Sun-Times


Ośmieszając antysemicką politykę partii (po Żydach, Hynkel obiecuje pozbyć się wszystkich brunetów – sam jest i Żydem i brunetem) i sprowadzając Hitlera do poziomu clowna, Dyktator pokazuje absurdalne podłoże faszyzmu, przekłuwając nabrzmiały balon pompatycznego reakcjonizmu. W efekcie powstała niezwykle skuteczna satyra. Nic dziwnego, że Hitler, Mussolini i Franco natychmiast włączyli ją do indeksu dzieł zakazanych.

Janie Russell BBCi Films


W scenach zbiorowych Chaplin skutecznie ośmiesza propagandowy film Hitlera i reżyser Leni RiefenstahlTriumf woli.

Steve Crum, Kansas City KansanCharlie Chaplin

Chaplin to angielski aktor i reżyser filmowy, scenarzysta, producent i kompozytor muzyki do swych filmów, jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. Utożsamiany z postacią małego włóczęgi w meloniku. Czołowy reprezentant komedii slapstickowej opartej przede wszystkim na gagach, wprowadzał stopniowo do swych filmów dramatyczne problemy, takie jak nędza, głód, bezrobocie, zagrożenie wojną.

Urodził się w Londynie, od dzieciństwa występował z rodziną w music hallu, od 1907 w zespole pantomimicznym Freda Karno. W czasie tournee po USA w 1914 roku zaangażowany został przez Macka Senneta do filmu. Do 1919 wystąpił w kilkudziesięciu krótko i średniometrażowych obrazach: Charlie bokserem, Charlie włóczęga, Emigrant, Charlie policjantem, Psia dola, Charlie żołnierzem.

W atmosferze skandalu wokół jego osoby i oskarżeń o sympatie prokomunistyczne, uznany za „cudzoziemca niepożądanego w USA” Chaplin wyjeżdża do Europy i tutaj pozostaje. Zrealizował między innymi: Brzdąca (pierwszy film długometrażowy Chaplina), Gorączkę złota (1925), Cyrk (ostatni film niemy), Światła wielkiego miasta (1931), Dzisiejsze czasy (1936), Dyktator (1940), Światła rampy (1952), Król w Nowym Jorku (1957).

W zrealizowanym w 1947 roku filmie pod tytułem Monsieur Verdoux odszedł od wizerunku małego włóczęgi w meloniku i jest to jedna z jego pierwszych głównych ról w filmie obficie wyposażonym w dialogi. Sam film jest okrutną satyrą na społeczeństwo burżuazyjne. Ostatnim filmem zrealizowanym przez Chaplina jest Hrabina z Hongkongu. Obraz ten nie spotkał się z życzliwym przyjęciem widzów i krytyki, a wielu uważa go za oznakę wyczerpania się inwencji wielkiego twórcy.

Opublikował wspomnienia Moja autobiografia. W 1954 roku uhonorowano go Światową Nagrodą Pokoju, a w roku 1971 nagrodzono Oscarem za całokształt twórczości. Sześć lat później Charles Chaplin zmarł śmiercią naturalną. W 1992 roku Richard Attenborough nakręcił film biograficzny o jego życiu i twórczości.


WYBRANA FILMOGRAFIA


Rok

Tytuł

Jako

1967

Hrabina z Hongkongu (A Countess from Hong Kong)

reżyser

1959

Rewia Chaplina (The Chaplin Revue)

aktor, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1957

Król w Nowym Jorku (A King in New York)

aktor: król, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1952

Światła rampy (Limelight)

aktor: Calvero, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1947

Pan Verdoux (Monsieur Verdoux)

aktor: Henri Verdoux, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1940

Dyktator (The Great Dictator)

aktor: dyktator, producent, reżyser, scenariusz

1936

Dzisiejsze czasy (Modern Times)

aktor: pracownik fabryki, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1931

Światła wielkiego miasta (City Lights)

aktor: Tramp, producent, reżyser, reżyser, scenariusz

1928

Cyrk (The Circus)

aktor: Tramp, montaż, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1925

Gorączka złota (The Gold Rush)

aktor: poszukiwacz złota, montaż, muzyka, reżyser, scenariusz

1923

Paryżanka (A Women of Paris)

aktor, muzyka, producent, reżyser, scenariusz

1923

A Woman of Paris (Półświatek paryski)

reżyser

1921

Brzdąc (The Kid)

aktor: Tramp, reżyser, scenariusz

1920

Idylla na wsi (A Day's Pleasure)

aktor: ojciec, reżyser

1918

Charlie żołnierzem (Shoulder Arms)

aktor: rekrut, reżyser

1918

Psia dola (A Dog's Life)

aktor: Tramp

1917

Charlie policjantem (Easy Street)

aktor: samotnik, reżyser

1917

Emigrant (The Immigrant)

aktor: emigrant

1916

Charlie termniatorem (The Bank)

aktor: portier

1916

Charlie włóczęgą (The Vagabond)

aktor: uliczny grajek, reżyser

1915

Charlie bokserem (The Champion)

aktor: Challenger, reżyser

1915

Charlie włóczęgą (The Tramp)

aktor: Tramp, reżyser


źródło: Stopklatka.pl

VIVARTO sp. z o. o., ul. Franciszkańska 8/2, 00-214 Warszawa, tel. 22 35 39 602, fax. 22 35 39 603


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna