Przegląd Dorobku Kół Naukowych sggw 2012/2013 Abstrakt Imię I nazwisko uczestnika/uczestnikówPobieranie 5.51 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar5.51 Kb.
Przegląd Dorobku Kół Naukowych SGGW 2012/2013

Abstrakt

Imię i nazwisko uczestnika/uczestników: Jarosław Anczewski, Marcin Kawalec, Milena Kolińska

Wydział: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Nazwa koła naukowego: Koło Naukowe Ogrodników

Opiekun koła naukowego: dr Ewelina Pióro-Jabrucka

Tytuł pracy: Wstępne obserwacje fenologiczne kilku odmian aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta), nowej rośliny sadowniczej nadającej się do uprawy w Polsce.

Rodzaj sekcji: wystąpienie

Kategoria sekcji: przyrodnicza

Imię i nazwisko osoby prezentującej: Marcin Kawalec

Opis pracy naukowej:

W ostatnich latach jednym z ważniejszych kierunków badań w ogrodnictwie jest poszukiwanie nowych roślin owocowych. Jedną z takich roślin jest aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) - siostrzany gatunek do popularnych owoców kiwi. Roślina rodzi podobne choć znacznie mniejsze owoce. Jednak inaczej niż u kiwi owoce te mają delikatną, jadalną skórkę i mogą być spożywane w całości bez konieczności obierania. Ich ogromną zaletą jest atrakcyjny smak i istotne działanie prozdrowotne. Krzewy są wytrzymałe na mróz i jak pokazują doświadczenia, między innymi prowadzone w SGGW, z powodzeniem mogą być uprawiane w Polsce. Jednak biologia tej rośliny jest wciąż mało poznana.

Celem pracy, wykonywanej we współpracy z Katedrą Ochrony Środowiska SGGW, było przedstawienie fenologii kilku, najpopularniejszych odmian aktinidii ostrolistnej. Znajomość rozwoju sezonowego może być niezwykle pomocna w opracowywaniu metod uprawy tej rośliny w Polsce.

Opiekun Koła Naukowego OgrodnikówEwelina Pióro-Jabrucka


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna