Przewidywanie pogody 2Pobieranie 12.83 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar12.83 Kb.
Przewidywanie pogody 2
Spośród świata roślinnego najlepszym bodaj barometrem jest kurzyślad o szkarłatnoczerwonych płatkach, nisko płożący się latem po miedzach i suchych pustkowiach. Jego kwiatki zamknięte w dzień wróżą pewny deszcz. Tak samo różne gatunki mniszków, kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni, są wrażliwe na pogodę, bo stulają swe korony nawet w najjaśniejszy dzień, jeśli ma być deszcz, a jeśli są one otwarte, to nie zważajcie nawet na gromadzące się chmury! Czerwona koniczyna w dni pogodne leży nisko, a "staje dęba" na burzę. Obfitość jagód i szyszek w jesieni ma przepowiadać ostrą zimę, tak samo im mniej liści odpadnie z drzew w październiku, tym sroższa zima będzie. A im wcześniej na wiosnę pokaże się zielona trawa, tym gorsza będzie pogoda w lecie. Na deszcz zamykają się koniczyna i szczawik, a liście kasztana opadają. Jeszcze lepsze wyczucie pogody niż kwiaty mają ptaki i zwierzęta w lesie i w polu. Regulują one całe swoje życie i działanie według pogody.
      Przed nadchodzącym deszczem żaden ptak nie oddala się od swego gniazda. Pszczoły, zaskoczone burzowym deszczem poza ulem marzną i nawet krótka mżawka powoduje ich zdrętwienie. Zające i króliki bardzo niechętnie żerują w czasie deszczu (mokra trawa) i dlatego, jeśli wychodzą wcześnie na żer, to jeszcze w tym dniu lub w nocy będzie lało. Wszystkie gatunki zajęcy żerują normalnie tylko w nocy. Pasterze umiej ą dokładnie przewidywać pogodę, gdyż wiedzą, że gdy pasące się stado ustawia się głowami do wiatru, to nadal będzie piękna pogoda; jeśli natomiast baran, przewodnik stada, chowa swoją głowę za masywne ciało i tylko ogon ustawia do wiatru, to będzie deszcz.
      Żaby głośno skrzeczą; muchy i komary tną specjalnie boleśnie; pojawiają się liczne dżdżownice i ślimaki. Przed deszczem mury szczególnie wilgotnieją, luźne sznury namiotowe napinają się, zapach kwiatów staje się szczególnie intensywny, również nieprzyjemny odór z kloak i obór nasila się; mech górski mięknie i więdnie, wysuszone źródła wilgotnieją, świece przy zapalaniu pryskają i syczą, dym ściele się ciężko przy ziemi, las ciemnieje, grzyby pojawiają się szczególnie obficie, dachy i bruki są wilgotne, słońce chowa się za masywną ławę chmur.
      Wszystkie ptaki, żyjące na polach, jak gołębie, wrony, skowronki i szpaki szukają pilnie na polach pożywienia, jeszcze zanim zacznie padać deszcz. Kiedy wrony kraczą jasnym, donośnym głosem wieczorem, to będzie deszcz, jeśli rano - pogoda. Gdy sroki budują gniazda wysoko na drzewach - lato będzie pogodne, jeśli nisko - deszczowe. Mróz przepowiadają stada wron, obsiadające z krakaniem drzewa. Czaple i żurawie uciekają z żerowisk przed burzą, kukułka nieco inaczej kuka, sowa krzyczy.
      Lot ptaków jest najpewniejszą wskazówką co do nadchodzącej pogody. Przy pięknej pogodzie jaskółki latają wysoko, natomiast przed deszczem nisko nad ziemią i zaraz nad powierzchnią dużych płaszczyzn wodnych. Komary latają niżej lub wyżej w zależności od ciśnienia powietrza, a w ślad za nimi jaskółki, żywiące się nimi. Wszystkie latające zwierzęta latają wysoko, gdy wskazówka barometru jest w górze, czyli gdy ciśnienie powietrza jest wysokie, tzn. pogoda pozostaje piękna, a nisko, gdy ciśnienie powietrza jest niskie, a pogoda zła. Przy wysokim położeniu barometru, tj. przy ciężkim powietrzu, powietrze jest bardziej nośne.
      Gęsta mgła blisko ziemi latem, szybko znikająca, wróży dobrą pogodę. Unoszące się do góry gęste mgły, widoczne w górach, są pewnym znakiem pogody deszczowej.
      Cała gama delikatnych barw czerwonych, pomarańczowych i żółtych w czasie porannej zorzy, jak również intensywnie żółto - złocista zorza wieczorna i różowozłocisty zachód słońca wróżą piękną, słoneczną pogodę. Również dobrej pogody można się spodziewać, gdy wiatr cichnący wieczorem, zaczyna rano znowu wiać i przybiera na sile w ciągu dnia. Wiatr, który nasila się wieczorem i utrzymuje przez całą noc, jak również brak wyraźnych różnic między temperaturami dnia i nocy, zapowiadają pogorszenie się pogody. Wiatry północne i zachodnie są zdradliwe i zwykle przynoszą deszcz. Gwałtowna zmiana kierunku wiatru północnego lub zachodniego na południowy zapowiada burzę.
      Przed deszczem gwiazdy przed świtem nabieraj ą silnego blasku i mrugają z niezwykłą siłą. Anglicy mówią:
      "Wieczór czerwony, a chmurne rano - twoja wycieczka będzie udaną".
      "Gdy wieczór szary, a wschód czerwony - wrócisz do domu całkiem zmoczony".
      Jeśli późnym wieczorem lub jesienią gęsta mgła pokrywa rano pola, to trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda w ciągu dnia. Jeśli w taki dzień zauważycie na pajęczynach, na żywopłotach i na ścierniskach wiszące jak perły krople rosy, to na pewno dzień będzie nie tylko bardzo piękny, lecz również gorący.
      Jeśli po dłuższym okresie deszczowym pojawi się nagle jeden piękny, słoneczny dzień, to chętnie mówi się, że jest zbyt pięknie, aby tak miało pozostać. I faktycznie tak jest. Piękna pogoda (jak również dłużej utrzymujący się deszcz) nadchodzi zazwyczaj powoli i stopniowo. Obfita, chłodna rosa wieczorem i o świcie, szybko znikająca, wróży dobrą pogodę; noce bez rosy są pewnym znakiem nadchodzącej zmiany pogody.
      Pogoda, jaka występuje koło godziny 11. przed południem nie zmieni się przypuszczalnie w ciągu całego dnia. Zwykle do tego czasu pogoda stabilizuje się na cały dzień.
      Burze, nadchodzące z wiatrem, mijają zwykle szybko, ciągnące natomiast pod wiatr są szczególnie silne i trwają długo.
      Gdy nadchodzi wiatr halny, pasterka gasi na noc ogień pod kuchnią, gdyż przy tym suchym wietrze istnieje duże niebezpieczeństwo pożaru. Posiada ona również niezawodny prognostyk nadchodzącej pogody jeśli w czasie pięknej pogody widoczność odległych gór i dolin jest bardzo dobra i pozornie wydają się one bliskie, to wie ona, że pogoda szybko się zmieni i będą dłuższe deszcze. Jeśli więc na wycieczce trud waszej wspinaczki górskiej wynagrodzi wspaniały widok ze szczytu, to nie cieszcie się za wcześnie, gdyż w następnych dniach powrócicie przemoczeni do swoich kwater. Jeśli natomiast daleki widok jest przysłonięty przez delikatne opary mgły i "dym", to możecie być pewni, że na dłuższej wycieczce będzie wam towarzyszyła piękna, a nawet słoneczna pogoda. Głośny dźwięk dalekich dzwonów oznacza zawsze deszcz.
      Również bardzo przydatna jest wiedza o sile i czasie trwania mrozu zimowego. Jeśli mróz przychodzi bez śniegu, tzw. "czarny mróz", to będzie trwał dłużej, gdy księżyc przybiera. Natomiast jeżeli trzy "białe mrozy", tzn. mrozy przy śniegu, następują kolejno po sobie, to możecie się spodziewać, że wkrótce śnieg będzie tajał i prawdopodobnie nastąpi deszcz. Mrozy są szczególnie dokuczliwe przy wiatrach północnych lub wschodnich.

      Rodzaje chmur

      Piękną pogodę można przewidywać, jeśli niebo jest bezchmurne i niebieskie lub występują cirro-cumulusy (małe, białe barankowate chmurki); to samo dotyczy również pojawienia się cumulusów (grubych, białych, niskich chmur kłębiastych) w ciągu dnia, jeśli znikają one o zachodzie słońca. Również piękną pogodę zapowiada wschodzące słońce, przebijające się przez stratusy (niskie, belkowate pasma).
      Przed deszczem pojawiają się najpierw cirrusy (wysokie, delikatne białawo błyszczące pasma na niebieskim niebie) i cirrostratusy (białe mgiełki, tworzące "koło", "lisią czapę" wokół księżyca), potem alto - cumulusy (średnio wysokie chmury, wielkie chmury barankowate z cieniami) i cumulusy (niskie chmury, grube, białe, kłębiaste), w końcu cumulo-nimbusy, (potężne, zbite chmury, od dołu ciemne, w górze jasne) i deszcz już zaczyna padać.

      Barometr


      1. Jeżeli barometr spada bez przerwy w ciągu całego dnia, to można oczekiwać opadów i wiatru.
      2. Jeżeli barometr spada bardzo szybko, to prawdopodobna jest burza.
      3. Gdy barometr podnosi się powoli i bez przerwy w ciągu kilku dni, to można oczekiwać ładnej pogody w ciągu dłuższego czasu.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna