Puya berteronianaPobieranie 440.67 Kb.
Strona1/3
Data09.05.2016
Rozmiar440.67 Kb.
  1   2   3
PUYA BERTERONIANANiezwykły gatunek z rodziny boreliowatych, tworzący rozety liści oraz efektowne, ogromne kwiatostany. Pochodzi z Chile, porastając skaliste rumowiska.

Jest rośliną wieloletnią. Jej kwiatostan dorasta do 2 metrów. Tworzą go drobne kwiaty w pięknej, nietypowej barwie, która mieni się w odcieniach błękitu.

Polecana do uprawy doniczkowej. W okresie letnim, może być ozdobą naszych tarasów, ogrodów, balkonów. Jako bylina, zakwita w młodym wieku!


Możliwa jest uprawa w gruncie. Mrozoodporność wg różnych źródeł wynosi od -8 do -12oC .Więc pod okryciem puya powinna świetnie przezimować.
ROŚLINA ŻÓŁW

WYJĄTKOWO OSOBLIWA I UNIKATOWA ROŚLINA, PRZYPOMINAJĄCA SKORUPĘ ŻÓŁWIA


Dioscorea Elephantipes-zwana także słoniową nogą, rośliną-żółw lub chlebem  Hotentotów. Jest to bylina tworząca kaudeks- magazyn na wodę w postaci  dużych półkulistych kopuł z zewnątrz łudząco podobnych do skorupy żółwia.W naszym klimacie tylko do uprawy w pojemnikach!


Dobrze czuje się w pomieszczeniach o suchym powietrzu, potrafi kilkakrotnie w ciągu roku zrzucać liście, co jest sygnałem do prawie całkowitego zaprzestania podlewania, ze względu na spoczynek, do którego wtedy przechodzi.
Również w trakcie wzrostu podlewanie powinno być bardzo oszczędne. Ponadto roślinie należy zapewnić ciepłe i nasłonecznione miejsce. Nie sprawia problemów w uprawie jeśli przestrzega się tych (wymienionych wyżej) zasad uprawy.
BAOBAB

Jest to niezwykły gatunek do uprawy w domu występujący na pustyniach Półwyspu Arabskiego. Aby przetrwać okresowe susze, wytwarza kaudeks w postaci grubej mięsistej łodygi, jest to swego rodzaju zbiornik na wodę, która roślina gromadzi podczas deszczowej pory. Rośnie wolno, przybierając na wadze i objętości pnia, dlatego jest wymarzonym gatunkiem dla początkujących bonsaistów, którzy często bywają niecierpliwi co do grubości pnia.


Daje to duże możliwości uzyskania w niedługim czasie pięknego drzewka z grubym pniem. Dodatkowym atutem są piękne kwiaty o średnicy około 5cm, które bardzo gęsto oblepiają drzewko wiosną i latem.


Wszelkie zabiegi formujące służą jedynie do upiększenia i udoskonalenia kształtu i formy konarów. Nie są wymagane, aby uzyskać całkiem przyzwoite efekty.
Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, zadowala się zwykłym przepuszczalnym podłożem oraz światłem w każdych ilościach. Nie wymaga podlewania do prawidłowego wzrostu. Wiosną podlewanie jest wskazane ze względu na kwitnienie.
PLEIOSPILOS NELLI

Zwane żywymi kamieniami
Ten niepozorny gatunek dzięki twardym, mięsistym liściom ukazuje swe prawdziwe piękno, kiedy z kamieni wyrastają duże okazałe kwiaty. Wtedy to okazuje się, że to nie kamienie, a żywe roślin
y.


Pleiospilos nelli to gatunek, który znacznie różni się od popularnych w ostatnim czasie Lithopsów.  Tworzy on bardzo duże, wręcz gigantyczne w porównaniu z lithopsami owalne kształty w szaro-zielonej barwie. Ponadto ich średnica jest 3-5 razy większa.

Jest to roślina nie sprawiająca problemów w uprawie pod warunkiem bardzo oszczędnego podlewania. Jest to najważniejszy poza słonecznym miejscem czynnik, wpływający na prawidłowy wzrost 'kamieni' Zimą nie podlewa się jej wcale, latem w trakcie rozwoju bardzo oszczędnie. Dzięki tak niskim wymaganiom wilgotnościowym  można uznać ten gatunek za  jedną z najlepszych  roślin dla zapominalskich lub zapracowanych miłośników oryginalnych i widowiskowych roślin.SITOWIE


Jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie łatwych w uprawie roślin doniczkowych.


Pęczki licznych, listkowatych pędów długości do 20 cm zakończone niepozornymi kwiatami rosną najpierw do góry, po czym zwieszają się wokół doniczki, stanowiąc niebanalną dekorację wnętrz.
Rośliny należy uprawiać w  żyznym, ciągle wilgotnym podłożu, chroniąc przed bezpośrednim działaniem słońca.

ROZCHODNIK MORGANA
Sedum to roślina pochodząca z Meksyku. Grubosz o pokroju początkowo wzniesionym i płożącym z czasem zdecydowanie zwisającym. Liście zielono srebrne zgrubiałe naprzeciwległe, bardzo gęsto ułożone.

Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie. Odporna na suche powietrze i szkodniki, dobrze czyje się w mieszkaniu, a w okresie letnim także w ogródku i na balkonie.

Czerwono różowe kwiaty pojawiają się u starszych roślin. Wyrastają na końcach pędów w okresie letnim.
ALOKAZJA AMAZONIKA


Alokazja pochodzi z Archipelagu Malajskiego, jej długoogonkowe liście wyrastają z kłącza. Najefektowniejszą odmianą jest Alocasia lowii ( nazywana również amazonika ), która posiada błyszczące, ciemnozielone liście o białych nerwach. Liście alokazji osiągają długość do 60 cm

Aby roślina dobrze rosła potrzebuje dużo miejsca, rozproszonego światła, dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury ok. 23 – 25 st. C ( zimą nie mniej niż 18 – 20 st. C ). Ze względu na swoje wymagania, roślinie trudno jest zapewnić komfortowe warunki w mieszkaniu ( Alokazja najlepiej czuje się w łazience i kuchni ). Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna a liście zraszane letnią miękką wodą.

Co dwa tygodnie roślinę nawozimy ( poza zimą ). W związku z tym, że Alokazja rośnie szybko, powinniśmy umieszczać ją w dużych donicach a wiosną przesadzać. Rozmnażamy poprzez ukorzenianie młodych osobników rosnących na kłączach. Ukorzeniamy w wilgotnym torfie w zacienionym miejscu.

NAGARBIA GLABRA

(Nagarbia Gładka)

 
Pochodzi z Brazylii. Bylina lub zimozielony, niski półkrzew o miękkich pędach i skórzastych liściach. Są one lśniące, ciemnozielone, mięsiste. Obficie kwitnie od wiosny do jesieni. Kwiaty pomarańczowe, lub pomarańczowoczerwone, rurkowate o wydętych płatkach korony, przypominające małe złote rybki.. Temperatury umiarkowane, zimą min 10 st. Roślina lubi jasne oświetlenie lub lekki cień. Podlewanie umiarkowane od wiosny do jesieni. Zimą – oszczędnie. Należy regularnie zraszać liście.

PEPEROMIA KĘDZIERZAWA
 Peperomie źle rosną bezpośrednio na słońcu. Latem w bardzo słoneczne dni trzeba je cieniować, natomiast zimą można je przestawiać bliżej okna.
Rośliny te najlepiej się czują w temperaturze 18-25°C. Zimą może być nieco chłodniej, jednak nie mniej niż 15°C (marzną już w temperaturze 5-8°C). Warto o tym pamiętać, gdy przynosimy je z kwiaciarni do domu lub wietrzymy pomieszczenie. O powodzeniu w uprawie peperomii najczęściej decyduje prawidłowe podlewanie. Ich liście zawierają dużo wody, dlatego nie jest dla tych roślin groźne okresowe przesuszenie podłoża. Bardzo szkodzi im natomiast nadmierne podlewanie - często jest przyczyną gnicia korzeni i zamierania pędów. Przed kolejnym podlaniem ziemia powinna lekko przeschnąć. Peperomie wymagają wysokiej wilgotności powietrza, nie powinny więc stać w pobliżu kaloryferów.
Peperomie rzadko przesadzamy, i to tylko egzemplarze silnie rozrośnięte. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną. Rośliny te mają płytki system korzeniowy, stąd najlepiej rosną w płytkich naczyniach. Na dno nowej doniczki trzeba koniecznie położyć grubą warstwę drenażu, a następnie wypełnić pojemnik gotową mieszanką do roślin doniczkowych albo mieszaniną ziemi liściowej, kompostowej, piasku i torfu. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5).

PEPEROMIA JYDESTORCZYK KLEJNOT

(LUDISIA DISCOLOR )Roślina ciepłolubna.W lecie średnia temperatura dnia wynosi 27°C, nocy 21-22°C, co daje różnicę dobową 6°C. W fazie aktywnego wzrostu należy często podlewać, ale powinny nieco przesychać między podlewaniami i nigdy nie można dopuszczać do tego, aby podłoże wokół korzeni było zleżałe lub rozmoknięte. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy stopniowo zmniejszyć. W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków.

Pełzający pokrój tej rośliny wymusza uprawę w płytkich miseczkach o dobrym drenażu, wypełnionych bardzo luźnym, szybko przesychającym podłożem, takim jak średniej granulacji kora lub pocięte włókna paproci drzewiastej. Do takiej mieszaniny często dodaje się także materiały rozluźniające podłoże, ale równocześnie zatrzymujące część wilgoci, na przykład perlit i pocięty mech torfowiec. Często dodawany jest także węgiel drzewny w celu zapewnienia przewiewności podłoża i zabezpieczenia przed kwaśnieniem.

W zimie średnia temperatura dnia wynosi 15-18°C, w nocy 9-12°C, z amplitudą dobową 6°C. Powyższe temperatury odzwierciedlają najchłodniejsze warunki, w jakich powinno się uprawiać ten gatunek. W zimie podlewanie uprawianych roślin powinno być ograniczone, zwłaszcza tych uprawianych w chłodniejszych warunkach, lecz nie wolno pozwolić, aby nadmiernie wyschły albo pozostawały suche przez dłuższy czas. Nawożenie należy zredukować lub całkowicie wyeliminować aż do momentu, gdy wiosną rozpocznie się intensywniejsze podlewanie.  

TRZYKROTKA
Trzykrotka jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, jak mało która łatwa w uprawie, że nawet największy amator, będzie potrafił o nią zadbać. Należy zauważyć, że mimo tej łatwości w uprawie, jest jednak bardzo atrakcyjna i stanowi znakomitą dekorację do mieszkania, bardzo dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi kwiatami.

Uprawa jest bardzo łatwa, bez najmniejszych problemów. Stanowisko dla zielonolistnych jest bez znaczenia, rosną dobrze i w jasnym i ciemniejszym pomieszczeniu. Optymalnym stanowiskiem dla tych gatunków jest stanowisko raczej półcieniste, latem rozproszone światło. Odmiany pstre wolą jaśniejsze i cieplejsze stanowiska. Przez okrągły rok mogą rosnąć w normalnej temperaturze pokojowej. Podlewanie (miękką wodą), nawożenie umiarkowane, regularne (raz w tygodniu od marca do sierpnia, zimą raz w miesiącu). Trzykrotka rośnie dość szybko, więc gdy pędy będą zbyt długie, bez żadnych obaw tniemy na długość, jaka nam odpowiada. Odcięte pędy mogą posłużyć jako sadzonki niezależnie od pory roku, w jakiej skracaliśmy roślinę, ponieważ można ją rozmnażać przez cały rok. Sadzonki ukorzeniamy w wodzie bądź w podłożu. Przesadzanie wiosną, jako podłoża możemy użyć ziemi uniwersalnej, choć u barwnych odmian dobrze dodać troszkę piasku.

PILEA CADIERAWszystkie pilee doskonale się czują w oknach kwiatowych i małych domowych szklarenkach. Często sadzi się je w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi.


Uprawa pilei jest łatwa, pod warunkiem że spełnimy ich podstawowe wymagania.
Pilee należy ustawiać w miejscach jasnych, gdzie dociera dużo rozproszonego światła. Wymagania cieplne pilei są różne, w zależności od gatunku. Ogólnie jednak można powiedzieć, że rośliny te najlepiej się czują w temperaturze 20-25°C latem i 16-20°C zimą.
Najlepsze dla pilei są miejsca przewiewne, ale rośliny nie powinny być narażone na silne przeciągi. Wszystkie pilee lubią dużą wilgotność powietrza. Pilee podlewamy umiarkowanie. W żadnym wypadku nie wolno ich zalać, gdyż wtedy gniją. Jeśli je z kolei przesuszymy - więdną i zrzucają liście. Zimą podlewanie nieco ograniczamy, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest chłodno. Pilee, chociaż niewielkie, należą do roślin żarłocznych. Aby dobrze rosły i miały ładnie wybarwione liście, należy je nawozić co 2-3 tygodnie, od marca do połowy października, Pilee łatwo się wyciągają, a starsze egzemplarze tracą od dołu liście. Aby były gęste i miały ładny pokrój, należy je często przycinać. Najlepiej pod koniec zimy skrócić ich pędy do wysokości około 10 cm, a później w miarę potrzeby uszczykiwać wierzchołki. Dzięki temu rośliny mocno się rozkrzewią.

EPIPREMNUM N’JOY


Epipremum to nie wymagające pnącza, lubiące stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Temperatura pokojowa, przez cały rok stała. Gdy powietrze jest zbyt suche to liście zwijają się. Gleba powinna być ciepła, przez cały rok. Pnącze typowego klimatu tropikalnego, wrażliwe na chłód.

SPADOCHRONSTRELICJA KRÓLEWSKA

Strelicje mają rozrośnięty system korzeniowy i tworzą bardzo dużo odrostów, muszą więc być uprawiane w bardzo obszernych pojemnikach. Do uprawy trzeba przygotować ciężkie, żyzne i gliniaste podłoże, składające się w równych proporcjach z ziemi darniowej, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej. Doniczka powinna mieć dużo otworów w dnie i grubą warstwę drenażu, który chroni kłącza i korzenie przed nadmierną wilgocią. Najlepiej nadaje się keramzyt sprzedawany w kwiaciarniach w niewielkich opakowaniach. Strelicje są bardzo żarłoczne, w okresie wzrostu powinno się je nawozić co 2 tygodnie, najlepiej nawozami o małej zawartości azotu i zawierającymi dużo mikroelementów. Nie należy natomiast stosować nawozów organicznych lub azotowych, bo powodują osłabienie kwitnienia. Strelicje najlepiej czują się w miejscach widnych, przewiewnych, na balkonach lub w pobliżu okien. Są wytrzymałe na słońce, ale poddane jego całodziennej operacji słabo rosną. Podczas upałów rośliny należy wietrzyć, spryskiwać i dość obficie podlewać, przedtem jednak podłoże musi lekko przeschnąć. Od października podlewanie ogranicza się - w tym czasie roślina powinna przejść przerwę spoczynkową, podczas której jej funkcje życiowe ulegają znacznemu spowolnieniu. Gdyby ten okres został pominięty, na wiosnę zakwitłaby mniej obficie lub nawet wcale. W warunkach naturalnych w okresie spoczynku często zasychają wszystkie liście i roślina zaczyna rosnąć dopiero po wiosennych opadach. W mieszkaniu jednak nie dopuszcza się do tego, podlewając ją często niewielką ilością wody, tak aby górna warstwa ziemi była sucha lub tylko lekko wilgotna. Strelicje lubią wilgotne powietrze i zimą powinno się postawić je z daleka od kaloryferów, najlepiej obok nawilżacza. Są roślinami ciepłolubnymi i temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 10 st.C. Należy je również chronić przed mroźnymi przeciągami. Optymalna temperatura to - w okresie wegetacji - 20-25 st.C, a zimą - w okresie spoczynku - 18 st.C.

CRASSULA HOBBIT

(POT. USZY SHREKA)
Crassula Hobbit jest sukulentem i jako, że pochodzi z obszarów półpustynnych uwielbia miejsca nasłonecznione i nie wymaga zbytnich zabiegów. Dzięki mięsistym liściom, może dłuższy czas wytrzymać bez podlewania, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla tych właścicieli, którzy nie zawsze mają czas na takie zabiegi. Okres wegetacji trwa od marca do sierpnia i wówczas crassula arborescens bardzo lubi słoneczne stanowiska, natomiast w okresie spoczynku, wymaga chłodniejszych stanowisk o temperaturze 10-15 ºC, chociaż wytrzyma również warunki pokojowe. Zbyt wysoka temperatura objawia się osłabionym wzrostem, zrzucaniem liści i podatnością na szkodniki.

Nawożenie wykonujemy tylko w okresie wzrostu raz w miesiącu a podlewanie winno być umiarkowane a w okresie spoczynku bardzo oszczędne. Przesadzania dokonujemy na wiosnę, małe rośliny, co roku a starszym wystarczy tylko zmienić wierzchnią warstwę podłoża.

Podłoże  powinno być także jak dla kaktusów z dobrym drenażem, aby chronić je przed nadmiarem wody.

Reguła stosowana w uprawie tego gatunku mówi, że lepiej przesuszyć, aniżeli przelać. Zbytnia wilgoć objawi się opadającymi liśćmi.

FRIZEA

Frizea, jak wszystkie ananasowate, ma kształt rozety dochodzącej do 50 cm średnicy i 50 cm wysokości. Tworzą ją jasnozielone lub szarozielone liście dochodzące do 1 m długości. Liście wymagają przecierania i zraszania, ale nie wolno ich nabłyszczać.

Frizea dobrze rośnie na stanowisku jasnym, słonecznym, ale światło powinno być rozproszone - wtedy liście i kwiaty wybarwiają się intensywniej. Optymalna temperatura latem to 20-25°C, zimą minimum 18-20°C. Lubi wilgoć w powietrzu (powyżej 60 %), może stać na podstawce z kamykami lub z wilgotnym torfem, a w czasie wzrostu trzeba ją często zraszać.


Podlewamy ziemię „od góry” miękką - najlepiej przegotowaną - letnią wodą, latem 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy w tygodniu, żeby utrzymać lekko wilgotne podłoże. Wodę wlewamy także do środka rozety (w tzw. lejek) - poza okresem wyrastania kwiatostanu, który w wodzie gnije - do poziomu 2-3 cm i co 3 tygodnie wymieniamy. Gdy temperatura jest niższa niż 18°C, lejek powinien być suchy. Nawozimy w okresie wzrostu liści i kwiatostanu, co 2 tygodnie, połową zalecanej dawki.

DIFENBACHIADla rośliny wybieramy jasne bądź półcieniste umiejscowienie, nie narażając jej na bezpośrednie promienie słoneczne. W czasie wzrostu – wiosną - powinniśmy zapewnić dużą wilgotność powietrza oraz ciepłą temperaturę ( 20 – 25 st. C ) , zimą preferowana temperatura to 15 – 18 st. C. Wiosną i latem do podlewania najlepiej nadają się miękka woda, roślina lubi wilgoć ( wysuszenie korzeni powoduje zasychanie brzegów liści ). Raz do roku Difenbachię przesadzamy do zasobnego podłoża.

Pielęgnacja: Mimo, że Dieffenbachia dobrze aklimatyzuje się pomieszczeniach, czasem tracą dolne liści. By temu zaradzić , w czasie gdy roślina staje się zbyt wysoka a gruba łodyga się ogołaca, ścinamy jej wierzchołek. Z pozostałego pnia wyrosną nowe pędy. Dieffenbachia dobrze rośnie jeśli wzmacniamy ją nawozami organicznymi – wiosną mieszkamy podłoże z krowieńcem. Nawozy mineralne aplikujemy zaś raz w tygodniu w okresie wzrostu, czyli wiosną.

 

Uwagi :Sok Diffenbachii jest trujący, zawiera strychninę – szczególnie niebezpieczny gdy dostanie się do rany lub śluzówki.

KALATEA
Kalatea wyglądem przypomina marantę. Ma pięknie przebarwione liście na długich ogonkach. Są bardzo trudnymi w uprawie roślinami. Wymagają dużej wilgotności i ciepła

Najlepszym miejscem do uprawy jest stanowisko półcieniste i ciepłe z temperatura przez cały rok ponad 20 C, nawet podczas okresu spoczynku zimą. Podłoże powinno być przez cały czas umiarkowanie wilgotne bez zastoin wody na podstawce. Latem podlewamy 2- 3 razy w tygodniu zimą ograniczamy się do podlewania 1 - 2 razy w tygodniu. Niezbędnym wymogiem pielęgnacyjnym jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Uzyskujemy to przez codzienne spryskiwanie roślin miękką woda. Zauważalnym objawem zbyt suchego powietrza jest zwijanie się liści. Potrzeby pokarmowe rośliny zaspokajamy stosując nawożenie raz na dwa tygodnie latem, zimą nie dokarmiamy w ogóle. Przesadzamy roślinę wiosną w ziemię dla roślin lubiących nieco kwaśne podłoże.

FIOŁEK AFRYKAŃSKI
Uprawa

Saintpaulia pomimo Afrykańskiego pochodzenia nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czują się w świetle rozproszonym, na północnej lub zachodniej odsłonie. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje występowanie żółtych plam na liściach. W przypadku pojawieniu się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i tymczasowo ograniczyć podlewanie. W powietrzu o dużej wilgotności są ciepłolubne. W pomieszczeniach o niższej wilgotności optymalna temperatura uprawy to 15 – 20 ºC. Fiołka domowego podlewamy obficie, ziemia powinna być wilgotna ale nie mokra. Najlepiej podlewać wprost do podstawki. Częstym błędem jest podlewanie rośliny na liście. Nie wolno moczyć liści, nadmiar wody powoduje gnicie liści. Sępolia lubi nawożenie od wiosny do jesieni słabym roztworem nawozu uniwersalnego do roślin doniczkowych. Saintpolię rozmnażamy przez umieszczenie sadzonki liściowej (liść z ogonkiem)w wilgotnym piasku lub drobnym żwirku.Zastosowanie

Doskonała roślina ozdobna do naszych domów i biur. Prosta w uprawie, mało wymagająca a na dodatek kwitnąca przez prawie cały rok.Okres kwitnienia

Saintpaulia, fiołek afrykański kwitnie prawie przez cały rok.Zimowanie

Fiołek afrykański jest rośliną domową, wrażliwą na niskie temperatury.Uwagi

Usuwając 15-25% nowo wyrastających liści sprawimy iż sępolia będzie bardziej obficie kwitła. Wahania temperatury oraz suche powietrze i niedobór światła osłabia kwitnienie.


KAKTUSY – KOMPOZYCJA


POKRZYWKA

(kompozycja z 5 rodzajów)


ANTURIUM


Anturium w okresie wegetacji od marca do września, wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Wszystkie gatunki i odmiany wymagają stanowiska ciepłego i dobrze nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Może to być okno od strony wschodniej lub północno-wschodniej. Anturium crystallinum rośnie dobrze jedynie w gorącej szklarni lub tropikalnym oknie. Temperatura podłoża nawet zimą nie powinna spadać poniżej 18ºC, a temperatura powietrza poniżej 15ºC. Najlepsze podłoże, to substrat torfowy, ziemia znormalizowana, jak również mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. Ważną czynnością w uprawie tych roślin jest podlewanie. W okresie wegetacji podlewamy obficie, letnią i miękką wodą. Można stosować deszczówkę uprzednio ogrzaną, oczywiście jest to uzależnione od rejonu zamieszkania. W rejonach silnie uprzemysłowionych nie możemy korzystać z tego sposobu. Zraszanie jest dla anturium raczej niekorzystne. Anturium, to rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, dlatego nie możemy przesadzić z dokarmianiem. Najlepiej stosować, co 2 tygodnie roztwór pożywki używanej w uprawie hydroponicznej, można również stosować zwykłe nawozy, ale w dawce kilkakrotnie mniejszej niż zalecana. Anturium przesadzamy na wiosnę w momencie, gdy pojawią się nowe pędy.
PELARGONIA VANCOVER

Uprawa

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża, winno ono być ziemią kompostową z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy, czy ziemia znormalizowana będzie również odpowiednia. Odczyn podłoża obojętny na poziomie pH 6,2- 7,2. Podlewanie zależy od wielu czynników, więc musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać, podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. W okresie letnim, gdy temperatura jest bardzo wysoka, podlewać trzeba nawet dwa razy, rano i wieczorem. Nawozimy po dwóch, trzech tygodniach od posadzenia, najlepiej płynnymi nawozami w odstępach 7- 10 dni. Możemy również zastosować nawozy o długim działaniu, wówczas nie będziemy musieli pilnować terminów nawożenia, w przypadku deszczowych dni, nawożenie ograniczamy. Pelargonie sadzimy nie za gęsto, aby się nie „dusiły”, odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Ważnym zabiegiem jest, na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, co pozwoli na wydłużenie okresu kwitnienia, nawet do przymrozków (rabatowa-bluszczolistna. W celu uzyskania obfitego kwitnienia tej grupy pelargonii, ważnym jest to, aby przetrzymać rośliny około dwóch tygodni w chłodnym miejscu (10-12 ºC). Pelargonie, to rośliny termoindukcyjne, więc wymagają takiego przechłodzenia. Gdy kwitnienie się kończy, wówczas przechładzamy, wywołując w ten sposób drugie obfite kwitnienie. Po przekwitnięciu można ją nieco przyciąć a mocniejsze cięcie dokonujemy w momencie przesadzania, czyli pod koniec lutego.


AKSAMITKA ROZPIERZCHŁA

Roślina jednoroczna wysokości 20-30 cm o dwubarwnych, anemonowych kwiatostanach.
Położone centralnie pomarańczowe kwiaty rurkowe otoczone są okółkiem brązowych kwiatów języczkowych.
Aksamitka kwitnie od lipca do połowy października.
Doskonała roślina na rabaty, kwietniki i obwódki.
AKSAMITKA WĄSKOLISTNA BRĄZOWA

Roślina jednoroczna, wysokości 15-25 cm, o zwartym, kulistym pokroju i drobnych, bardzo licznych brązowych kwiatach.


Aksamitka kwitnie długo i obficie od lipca do października.
Polecana na słoneczne stanowiska, udaje się na każdej glebie.
AKSAMITKA ROZPIERZCHŁA
MR MAJESTIC


Bardzo efektowna odmiana o oryginalnej barwie kwiatów.
Zewnętrzny pojedynczy okółek kwiatów języczkowatych ma barwę mahoniowo brązową z szerokim  złotożółtym pasem pośrodku.
Środek kwiatostanu wypełniają złotożółte kwiaty rurkowate.
Długo i obficie kwitnące – od czerwca do października - rośliny wysokości 25 cm o silnie rozgałęzionych pędach, do uprawy na rabatach i w pojemnikach.

AKSAMITKA CYTRYNOWA
NACHYŁEKOpis

Jest to roślina niewielka. Osiąga wysokość do 30cm. Posiada kwiaty koloru żółtego, pojawiające się latem.Uprawa

Bardzo lubi stanowiska słoneczne. Gleba jest obojętna - wyrośnie na każdej.Zastosowanie

Świetnie nadaje się do tworzenia w ogrodzie żółtych kęp kwiatowych, które niesłychanie urozmaicają teren.Okres kwitnienia

Zakwita w miesiącach letnich.


OSTEOSPERMUM


Roślina jednoroczna wysokości 30-35 cm, o krzaczastym pokroju. 
Jej ozdobą są okazałe koszyczkowate kwiatostany, w części środkowej niebiesko-granatowe, na zewnątrz białe i błyszczące.
Kwitnie od połowy czerwca do późnej jesieni.
Doskonała roślina do uprawy na rabatach i w pojemnikach.
SŁONECZNIK OZDOBNY
MIESZANKA

Rośliny jednoroczne wysokości 100-200 cm.


Wysiew nasion w kwietniu - maju wprost do gruntu.
Słoneczniki kwitną od lipca do października.
Polecane są na kwiat cięty, na rabaty, kwietniki.
SŁONECZNIK OZDOBNY
EVENING SUN


Wysoka roślina jednoroczna o grubych łodygach, zakończonych dużymi, pojedynczymi kwiatami średnicy 8-15 cm
w odcieniach mahoniowo czerwonych.
Osiąga wysokości do 180 cm.
Słonecznik ozdobny kwitnie przez całe lato, od lipca do końca września.
Doskonała roślina do wysadzeń w grupach i pojedynczo na kwiat cięty.

SZCZAWIK ŻÓŁTY
Roślina jednoroczna kępkowa, wysokości do 25-30 cm, silnie krzewiąca się o oryginalnych liściach w kształcie koniczynki. Przez cale lato i jesień wytwarza liczne, sztywne, krótkie pędy zakończone żółtymi kwiatkami. Atrakcyjna roślina do uprawy w wiszących koszach, pojemnikach, doniczkach i na rabatach. Kwitnie od czerwca do października.

SZCZAWIK CZERWONOLISTNYRoślina wieloletnia osiągająca15-30cm.


Szczawik lubi jasne i nasłonecznione miejsca, latem dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Zimą liście zasychają a bulwki przechowujemy w doniczkach w ok. 10 – 12 St. C. Ziemia dla Szczawika powinna być stale lekko wilgotna ( nie powinniśmy dopuścić do przesuszenia korzeni). Od marca do września podlewamy umiarkowanie, pod koniec lata, po przekwitnięciu, stopniowo ograniczamy aż do zasuszenia liści. Pielęgnacja: Szczawik lubi dokarmianie, co 2-3 tygodnie więc nawozimy go preparatem do roślin doniczkowych. Co roku zimą dokonujemy zabiegi przesadzania bulwek do większych doniczek, do ziemi przeznaczonej dla kwiatów doniczkowych. Aby dokonać zabiegu rozmnażania, oddzielamy od bulwy matecznej bulwy przybyszowe, sadzimy kilka sztuk do doniczki i zaczynamy podlewanie.

Latem roślina wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym.

SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA
WHITE-RED BICOLOUR

Roślina jednoroczna wysokości 25-30 cm, o niespotykanych dwubarwnych kwiatach zebranych w długie kłosy.


Kwiaty mają długą białą rurkę korony wystającą spomiędzy jasnoczerwonych działek kielicha.
Silnie kontrastujące ze sobą barwy kwiatów, nadają niesamowity efekt rabatom i pojemnikom obsadzonym tą odmianą szałwii.
Szałwia kwitnie od czerwca do końca września.

SZAŁWIA CZERWONA BŁYSZCZĄCA

SZAŁWIA ŚLIWKOWA

Roślina jednoroczna, wysokości 25-40 cm, o łodygach wzniesionych i rozgałęzionych kwiatach zebranych w długie kłosy długości 15-20 cm.


Szałwia błyszcząca kwitnie od końca czerwca do października.
Doskonała roślina na rabaty, kwietniki, do skrzynek balkonowych.
ORLIK CRIMSON STAR


Silnie rozgałęziona bylina o kwiatach dwubarwnych z wydłużonymi płatkami i długimi "ostrogami".
Kwitnie od czerwca do lipca.
Oryginalna roślina na rabaty, ale także na kwiat cięty.
Osiąga wysokość 60 - 100 cm
RĄCZNIK CZERWONOLISTNY

Jednoroczna roślina o bardzo bujnym wzroście. Rącznik osiąga wysokość do 2 metrów.


Jego ozdobą są duże, dłoniastodzielne liście i drobne kwiaty zebrane w okazałe wiechy.
Ciekawa roślina do uprawy na trawnikach i kwietnikach - pojedynczo i grupami.

Odstrasza krety.


HISZPAŃSKA STOKROTKA


Łatwa w uprawie, silnie krzewiąca się roślina jednoroczna o zwisających pędach długości 40-60 cm. Od czerwca do późnej jesieni rośliny są wprost obsypane licznymi kwiatkami o barwie delikatnego różu. Stokrotka jest doskonałą rośliną do uprawy w pojemnikach, na rabatach i w ogródkach skalnych. Cenna do tworzenia kompozycji z innymi roślinami uprawianymi w pojemnikach. Uprawiać należy w żyznym, dostatecznie wilgotnym podłożu, w miejscu słonecznym.
MAK SYBERYJSKI

Niezwykle efektowna roślina wieloletnia osiągająca wysokość około 30-40 cm.


 Wytwarzają liczne pędy z kwiatami o pastelowych, ciepłych kolorach.
Maki kwitną przez całe lato, od czerwca do końca sierpnia.
Doskonałe na rabaty jak i na kwiat cięty.
NASTURCJA KANARYJSKA


Jednoroczna roślina pnąca, o długich pędach i jaskrawożółtych kwiatach o nietypowym kształcie, ozdobnie fryzowanych.
Osiąga wysokość do 4 metrów.
Kwitnie od lipca do końca października.
Nasturcja kanaryjska jest idealną rośliną do okrywania ogrodzeń, murków, altan, do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników.
MILIN AMERYKAŃSKI
Wspaniałe, samoczepne pnącze, które odmieni twój ogród!

Szybko rosnące pnącze o niepowtarzalnych, trąbkowatych kwiatach zebranych w pęczki. Okazałe kwiatostany pojawiają się od września do lipca w masowych ilościach. Jest rośliną niewymagającą, doskonale przystosowaną do naszego klimatu,

MROZOODPORNA DO  -35oC

TRYTOMA


PŁONĄCA POCHODNIA

Niezwykła bylina pochodząca z Afryki, która doskonale czuje się w naszym klimacie. Nie stanowią dla niej problemu nawet mroźne zimy...


Jest to wieloletnia roślina o rynienkowatych, trawiastych liściach. Kwiaty zebrane w charakterystyczny kłosokształtny kwiatostan o wysokości 80-130 cm ukazują się od VI do IX. Dolne kwiaty żółte, przechodzą w czerwień ku górze. Przyciąga wzrok przechodniów. Co roku powiększa rozmiary kępy, ale nie jest inwazyjna. Wymaga stanowiska słonecznego i gleby przepuszczalnej, nie zatrzymującej wody w okresie zimy. Zabezpieczenie na okres zimy polega na niezbyt ścisłym związaniu liści, aby zapobiec zamakaniu wrażliwej szyjki korzeniowej. Wokół rośliny należy usypać warstwę materiału ocieplającego (liście, słoma).

  

WINOBLUSZCZ JAPOŃSKI

Winobluszcz to szybko rosnące pnącze o klapowych liściach. Szczególnie efektowny podczas przebarwienia na szkarłatne barwy czerwieni.

 

Samoczynnie chwyta się murów dzięki przyssawkom. Dorasta do 20 metrów wysokości, rocznie przyrastając ok 2 metry. Lubi słoneczne lub pół cieniste miejsca i rośnie na wszystkich glebach! Dzięki swej urodzie i szybkiemu wzrostowi doskonałe nadaje się do obsadzania płotów, balkonów, murów, tarasów, altan...Dorasta do 4 metrów. W kilka miesięcy możesz stworzyć wspaniały, gęsty żywopłot. Jest dobrym sposobem na szybkie zasłonięcie nieefektownych murów itp. bądź osłonięcia sie  przed okiem ciekawskiego sąsiada, a przy tym odmienienie dotąd nudnego, ponurego ogrodu.

Bambus mrozoodpornyW naturalnym środowisku (Chiny) jeden z najwyższych bambusów. Dorasta tam do 25 metrów. Jest to roślina mrozoodporna nawet do -18st C. W naszych warunkach dorasta do 7 metrów wysokości. Wymaga zimowego okrycia liśćmi lub korą. Bambus szybko się rozrasta, wypuszczając wiele nowych odnóg, podobnie jak trawa. Gatunek przystosowany do naszego klimatu. Wystarczy jedna sadzonka, aby w niedługim czasie mieć w ogrodzie cały lasek bambusowy.

KOTULA

Jest to wieloletnia roślina o żywych liściach przez cały rok. Rozrasta się w niskie i gęste poduszeczki. Wysokość rośliny to ok. 5cm. Liście ma miękkie, wąskie o szaro- seledynowej barwie. Kwiatostan na cienkich łodyżkach wysokości do 10 cm. Koszyczkowate kwiaty mają żółtą barwę i wielkość zaledwie kilku milimetrów. Kwitnie długo od VI do IX, ale najobficiej na początku lata.

Dobrze rośnie jedynie w miejscach słonecznych. Gleba musi być sucha i przepuszczalna. Uprawa w glebie wilgotnej i zwięzłej zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.. Nadmiar wilgoci, zwłaszcza zimą, powoduje zamieranie starszych liści. Ze względu na niewielkie rozmiary znajduje zastosowanie w ogrodzie skalnym, na zwieńczeniach murków i w różnego rodzaju pojemnikach.


SKALNICA PIOTRUŚ PAN

Jest to wieloletnia, dobrze znana roślina skalna. Mieszańce Arendsa charakteryzują się miękkimi liśćmi kształtu lancetowatego o głęboko wcinanych brzegach. Wytwarzają gęste i niskie (do 10 cm) rozety. W trakcie kwitnienia (V) pojawiają się kwiaty na pojedynczych łodyżkach zebrane w grona.

Odmiana 'Peter Pan' cechuje się tym, że kwiaty osadzone są na niziutkich łodyżkach. Kolor kwiatu jak na zdjęciu.

Dobrze rośnie w każdej przepuszczalnej glebie i w pełnym słońcu. Jest odporna na suszę ze względu na to, że pod gęsto ulistnionymi rozetami wilgoć utrzymuje się długo. Polecany do ogrodu skalnego, na murki skalne i do pojemników na tarasach, balkonach itp. Liście utrzymują się na roślinie przez cały rok. Zimowanie dobre. Nadmierna wilgoć podłoża źle wpływa na trwałość tej rośliny.

GOŹDZIK SINY


Opis

Osiągająca 30cm pięknie pachnąca roślina z przepięknymi białymi kwiatami i sinozielonymi, trawiastymi liśćmi. Kwiaty mocniej pachną w zależności na jak bardzo słonecznym stanowisku rosną.Uprawa

Rośnie nawet na stanowiskach suchych i nieco ciemnych.Zastosowanie

Tworzy zgrabne srebrne kępy w ogrodzie skalnym.Okres kwitnienia

Bardzo długo kwitnie od czerwca do września.


FUKSJA THALIA (Igiełkowa)

Fuksja potrzebuje do prawidłowego wzrostu ziemi żyznej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,0–7,0) oraz półcienistego lub cienistego stanowiska. Wyjątkiem są odmiany z grupy Triphylla (np. ‘Göttingen’, ‘Koralle’, ‘Thalia’), które dobrze rosną także w pełnym słońcu. Wymaga dość obfitego podlewania i wysokiej wilgotności powietrza oraz, jeśli rośnie w doniczce, częstego zasilania. Większość fuksji jest wrażliwa na ujemne temperatury, dlatego te rosnące w gruncie można traktować jako rośliny jednoroczne lub jesienią przenieść do mieszkania, szklarni czy piwnicy. Jeśli temperatura nie przekracza 2–3°C, mogą stać w ciemności, natomiast w wyższej temperaturze wymagają widnych pomieszczeń. Trzeba wówczas bardzo ograniczyć podlewanie (byle nie przesuszyć bryły korzeniowej). Wiosną należy przyciąć pędy, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków (druga połowa maja), można wystawić rośliny na wolne powietrze.

FUKSJA HYBRIDADZIWACZEK

(żółty, kremowy lub niespodzianka)


Roślina jednoroczna o różnobarwnych, pachnących kwiatach.
Wysokość roślin 60-75cm. Pochodzi z Meksyku.
Kwiaty tej rośliny wykorzystując zjawisko fluorescencji świecą w nocy. Kwiaty otwierają się tylko wieczorem lub w nocy. Kwitnie od lipca do października

Dziwaczki można wykopywać i przechowywać ich bulwy korzeniowe jak dalie, w chłodnym i suchym miejscu, dzięki temu na następny rok roślina rośnie jeszcze większa i okazalsza, lub wysiewać z uzyskanych nasion na następny rokBLUSZCZ OGRODOWY

(2 rodz.:całkowicie mrozoodporny oraz balkonowy odporny do -5 ◦C)Bluszcz ogrodowy jest efektownym pnączem o dużym zróżnicowaniu koloru i kształtu liści. Jest rośliną zimozieloną. Wiele odmian bluszczu jest dostatecznie odporna na mrozy. Bluszcz jest odporny na niekorzystne warunki oraz długowieczny. Ma małe wymagania glebowe. Lubi glebę próchniczną lekko wilgotną. Wystarczy mu dwukrotne w ciągu roku zasilanie, najlepiej w maju i lipcu nawozem wieloskładnikowym ok. 20-30 gramów na m2. Przed wysadzaniem należy odpowiednio przygotować podłoże wzbogacając je kompostem lub torfem. Do czasu wytworzenia zwartego kobierca liści należy usuwać pojawiające się chwasty. Jesienią nie zgrabimy opadłych liści, zabezpieczą one glebę przed przemarzaniem i utratą wilgotności.

AGAWA AMERYKAŃSKA

Agawa wymaga stanowiska jasnego, przewiewnego jak i ciepłego. Jest mało wymagająca i jedynym kłopotem jest jej przezimowanie. W okresie letnim, wynosimy je na zewnątrz, zwłaszcza wysokie egzemplarze. Agawy trzymane w pomieszczeniu, dobrze raz na jakiś czas spryskać wodą. Agawa na okres zimowy wymaga przechowania w chłodnej temperaturze i jasnym pomieszczeniu. Wysokie egzemplarze można przechować w szklarni, gdzie temperatura powinna wynosić 4-6ºC. Mniejsze okazy można trzymać razem z kaktusami również w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Agawy lubią żyzną ziemię kompostową zmieszaną z dużą ilością piasku i żwirem. Agawa nie lubi zbytniej wilgoci, dlatego przepuszczalność gleby jak i dobry drenaż jest bardzo wskazany. Co do podlewania, to w lecie powinniśmy nie żałować jej wody (podlewamy obficie) w przeciwieństwie do zimy kiedy podłoże winno być suchawe. Nawożenie umiarkowane, które pozwoli agawie na bujniejszy rozrost. Ubogie podłoże sprawia, że agawa jest niezbyt duża. W okresie zimy lepiej jej nie nawozić. Przesadzanie w zależności od potrzeby przeprowadzamy na wiosnę. Młode egzemplarze często, (co rok/dwa lata) starsze rzadziej. Z dużymi egzemplarzami przesadzanie jest dużym kłopotem, więc przesadzamy tylko w razie konieczności.

PANTOFELNIK BALKONOWY

ODMIANA WISZĄCA


Roślina jednoroczna wys. 20-40 cm o krętych, rozgałęzionych pędach, pięknie prezentująca się przez całe lato w doniczkach wiszących i na parapetach balkonowych. Aby uzyskac jak najlepszy efekt należy uszczknąć wierzchołek młodej roślince i sadzić po kilka sztuk w jednym pojemniku. Przez całe lato roślina kwitnie drobnymi kwiatami. Potrzebuje miejsca jasnego lecz nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże powinno być stale wilgotne.

GAJOWIEC PŁOŻĄCY

Roślina wieloletnia okrywowa. Długie pędy płożą się po ziemi ukorzeniając się a inne rosną w górę. Dobrze rośnie w miejscach cienistych i półcienistych. Odznacza się większą odpornością na suszę porównaniu z innymi odmianami gajowców. Najmłodsze liście pozostają zielone na roślinie również zimą. Zimowanie bardzo dobre.

KOCIMIĘTKA


Roślinka ta jest długowieczną byliną  o niesamowicie aromatycznych liściach wydzielających silny zapach podobny do waleriany, szczególnie w upalne dni potrafi roznosić się po ogrodzie na wiele metrów wokół.  Rozrasta się w gęste zwarte kępy, jej ulistnienie jest szaro zielone  , lubi stanowiska słoneczne i raczej suche . Wysokość ok. 30cm. Mrozoodporna  .

FUNKIA


Odmiana funkii - hosty o wspaniale wybarwionych liściach. Piękne zielone liście i delikatne kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie powodują, że dzięki funkii ogrody nabierają charakterystycznego orientalnego charakteru. Funkie najlepiej prezentują się sadzone w niewielkich grupach - dzięki czemu najlepiej przyciągają wzrok. Polecamy szczególnie do nasadzeń nad brzegami oczek wodnych, w kompozycjach z innymi roślinami cieniolubnymi. Funkie są roślinami wieloletnimi i w pełni mrozoodpornymi. Na jednym stanowisku mogą rosnąć wiele lat. Wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W trakcie wegetacji należy je regularnie nawozić.


BEGONIA BULWIASTA

BIAŁA
  1   2   3


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna