Raport z pobytu na praktyce zagranicznejPobieranie 17.2 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar17.2 Kb.

Raport z pobytu na praktyce zagranicznej:
Dane osobowe:

e-mail: kz.krupa@gmail.comFirma:

AIL Madrid Spanish Language School in Spain

www.ailmadrid.com
Termin pobytu:

Luty – Maj 2013
 1. Faza przygotowawcza:
  1. Znalezienie praktyki

Informacje o praktyce znalazlam na stronie internetowej jednego z polskich uniwersytetów. Myślę że jest to bardzo efektywny sposób poszukiwania praktyki Erasmus. Wysłałam CV do kilku firm, które już wcześniej przyjmowały praktykantów z tego programu i wiedziały na czym polega cały proces.
  1. Załatwienie formalności na SGH

Nie napotkałam żadnych problemów jeśli chodzi o załatwienie niezbędnych formalności na SGH. Wszyscy byli bardzo życzliwi i pomocni.
  1. Przygotowanie językowe

Rozmowa kwalifikacyjna przebiegała głównie w języku angielskim (częściowo po hiszpańsku) jednak po przyjeździe na miejsce okazało się że wszyscy w pracy rozmawiają po hiszpańsku. Ktoś, kto zupełnie nie zna tego języka miałby problemy, przede wszystkim w zaaklimatyzowaniu się z otoczeniem, z ludźmi w pracy.
  1. Kwestie finansowe

Madryt jest miastem droższym niż Warszawa. Ceny pokoji zaczynają się od 300 Euro plus rachunki, do tego należy doliczyć koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską około 50 Euro. W moim odczuciu, minimum niezbędne do życia w Madrycie to około 700- 800 Euro miesięcznie. 1. Przyjazd do Firmy organizującej praktykę:

Z Warszawy do Madrytu można dolecieć tanimi liniami z przesiadką w Mediolan- Bergamo albo przez Brukselę. Madryt ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, na lotnisku jest stacja metra, z której bez problemu dojedziecie wszędzie. Należy uważać na kieszonkowców, którzy szczególnie upodobali sobie właśnie linię kursującą z i na lotnisko. Uważajcie, w Madrycie jest bardzo dużo kieszonkowców.
 1. Rozpoczęcie praktyki:

Przyleciałam do Madrytu na kilka dni przed rozpoczęciem praktyki. Następnego dnia po przylocie poznałam pracowników firmy, Sophie (osoba z którą utrzymywałam kontakt korespondencyjny przed praktyką) pokazała mi całą szkołę, przedstawiła wszystkich pracowników, wyjaśniła zasady panujące w pracy oraz dokładnie wyjaśniła wszystkie niezbędne formalności które powinnam załatwić przed rozpoczęciem praktyki (przede wszystkim w jaki sposób uzyskać numer NIE). Następnie miałam okazję porozmawiać z przyszłym szefem i merytorycznym opiekunem na temat tego czym będę się zajmowała w fimie. Ogólnie spotkałam się z bardzo ciepłym i życzliwym przyjęciem ze strony wszystkich pracowników.


Ważnym krokiem zaraz po przyjeździe jest zakup hiszpańskiej karty SIM (oczywiście pod warunkiem, że macie telefon bez simlocka). Ja kupiłam kartę w Yoigo za 20 euro. Doładowania przez Internet, bardzo ekonomiczne rozwiązanie, polecam.
Należy również wyrobić sobie kartę na komunikacje miejską, od kilku miesiecy w Madrycie funkcjonuje nowa karta, którą należy wyrobić w specjalnych punktach obsługi klienta. Niestety, czasto nawet pracownicy Metra nie orientują się gdzie można wyrobić sobie taką kartę, kilka osób podawało mi sprzeczne informacje. Najlepiej sprawdźcie stronę w internecie i nie słuchajcie jeśli będą wam tłumaczyli, że dostaniecie kartę w “estanko donde se puede comprar tabaco”, tak było kiedyś, dawno temu.

4. Zakwaterowanie:
Firma w której pracuję, ponadto że jest szkołą jezykową, oferuje również 3 rodzaje zakwaterowania: mieszkanie współdzielone z innymi studentami, pokój z rodziną hiszpańską oraz pokój w akademiku. Z mieszkań korzystają głównie bogaci studenci przybywajacy na kursy językowe. Jeśli nie chcecie zrujnować swojego portfela, lepiej poszukajcie czegoś na własną rękę.
Najpopularniejsze portale internetowe, na których znajdziecie oferty pokoji do wynajęcia to: loquo.com i idealista.com. Prawie zawsze, na początku trzeba zapłacić kaucję która wynosi mniej więcej miesięczną wartość czynszu. Tak jak już wcześniej wspomniałam, ceny pokoji zaczynaja się od 300 euro miesiecznie. Tańsze pokoje są albo poza centrum albo bardzo malutkie albo nie mają okna (!) albo mieszczą się w dzielnicy Lavapies ( bardzo blisko centrum miasta), jednak jest to dzielnica imigrantów, podobno najbardziej niebezpieczna w Madrycie dlatego nie polecam mieszkania w tej cześci miasta. Jeśli przyjeżdżacie zimą, szukajcie mieszkania z ogrzewaniem. 1. Opis przebiegu praktyki:

AIL Madrid jest firmą niewielką, poza nauką hiszpańskiego oferuje różne rodzaje zakwaterowania: wynajem mieszkań, pokoje w akademikach, mieszkanie z rodziną hiszpańską. Ponadto zajmuje się wynajmem auli oraz współpracuje ze szkołami tańca. Dla wszystkich tych aktywności istnieją oddzielne strony internetowe i prowadzone są inne rodzaje działań marketingowych.


W firmie praktykanci odgrywają bardzo dużą rolę, często muszą przejmować podobną odpowiedzialność jak pracownicy zatrudnieni na stałe. Wszystko zależy jednak od tego, czym będziesz sie zajmował. Praktykanci zajmujący się obsługą klienta maja bardzo dużo pracy i ich obowiązki nie różnią się od tych jakie mają pracownicy zatrudnieni na stałe. W dziale marketingu bywa różnie. Większość osób zajmuje się wyszukiwaniem kontaktów, tłumaczeniami, pracą nad rozwojem stron internetowych. Przez pierwsze dwa tygodnie było to również moim zajęciem. Z czasem stopniowo zostałam wdrażana w dział reklam online oraz social media. Po trzech miesiącach zostałam osobą odpowidzialną za działania w Google AdWords, BingAds, analizy w Google Analytics, reklamy w Facebook, Youtube, Google AdSense, pomagałam również osobie odpowiedzialnej za działania w Social Media oraz przejmowałam jej obowiązki podczas nieobecności (głównie Facebook, Twitter oraz analizy). Bardzo dużo się nauczyłam, zadania wymagały samodzielnej pracy i przynosiły mi dużo satysfakcji.
W pracy bardzo przestrzegano punktualności oraz przywiązywano ogromną uwagę do szczegółów.
5. Życie towarzyskie i zwiedzanie:
Madryt jest miastem które nigdy nie śpi a w centrum na każdym kroku można spoktać ludzi przesiadujących w restauracjach i pubach. Idąc rano do pracy (przed godziną 9 rano) mijałam ludzi przed dyskoteką/pubem, którzy jeszcze nie zamierzali kończyć imprezy.
Miasto jest przepiękne, warto pospacerować uliczkami centrum, wstąpić na churros z czekoladą, zrobić piknik w parku Retiro. Madryt to zdecydowanie miasto sztuki, znajdują sie tu 3 międzynarodowo uznane muzea: Thyssen-Bornemisza (w którym można podziwiać wszystko od prymitywnej sztuki flamandzkiej po kolekcje sztuki nowoczesnej), Prado (wystawiające dzieła sztuki Velázqueza, El Greco, Goyi oraz  Rembrandta) oraz  Reina Sofía (muzeum hiszpańskiej sztuki współczesnej).
Madryt otoczony jest górami Sierra Guadarrama. Góry oddalone tylko 50 minut od miasta. Wiele jest też możliwości odbycia wycieczek weekendowych: w okolicach Madrytu jest wiele ciekawych miast jak Salamanca, Toledo, Segovia czy Avila. Można wybrać sie na bardzo tanie, jedno lub dwudniowe wycieczki organizowane przez organizacje studenckie: ESN czy BeMadrid.
6. Inne praktyczne informacje dot. warunków ekonomicznych:
Najpopularniejsze sieci handlowe w Madrycie to: El Corte Ingles, „Ahorra Más”, „Hipercor”, „Caprado”, „Día”, „Lidl”. Jest również Mercadona (tani supermarket z produktami średniej jakości), jednak nie tak łatwo ja znaleźć. W niedziele prawie wszystkie sklepy są zamkniete (z wyjątkiem tych, które znajduja sie w okolicach Puerta de Sol). Niektóre supermarkety jak na przykład „El Corte Inglés”, są otwarte w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Powszechnie znana jest również sieć sklepów „OpenCor”, które są otwarte do 1 lub 2 w nocy.

8. Ocena:
Praktyka zarówno pod względem merytorycznym jak i akademickim zasługuje na najwyższe oceny.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna