Referaty: Stanisław Sitarek, „Zarys dziejów komunikacji miejskiej w BydgoszczyPobieranie 10.02 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar10.02 Kb.
Piątek 30 maja 2008 roku

Godz. 9.00-13.00

W sali sesyjnej Ratusza przy ul. Jezuickiej 1 w Bydgoszczy - Sesja popularnonaukowa „120 lat Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy”.

Referaty:

Stanisław Sitarek, „Zarys dziejów komunikacji miejskiej w Bydgoszczy”.

prof. Włodzimierz Jastrzębski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, „Zachowania załogi WZK w Bydgoszczy w latach 1980-1981 w świetle meldunków Służby Bezpieczeństwa w Bydgoszczy”.

mgr inż. Maciej Gust, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, „Tramwaj do Fordonu”.

dr inż. Jacek Chmielewski, „Ocena zasadności przebiegu nowych tras tramwajowych w świetle obsługi komunikacyjnej mieszkańców Bydgoszczy”.

dr inż. Zbigniew Tokarski, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, „Wspomaganie finansowe projektów budownictwa drogowego ze środków finansowych Unii Europejskiej”.

inż. Edward Ossowski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Bydgoszczy, „Porty i Żegluga Śródlądowa w Rejonie Dolnej Wisły”.
Godz. 16.00

W Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1, przy ul. Jagiellońskiej 6 - otwarcie wystawy filatelistycznej „Komunikacja w Polsce i na świecie”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Krystiana Żurawskiego, prezesa Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF Kolejnictwo im. Ernesta Adama Malinowskiego z siedzibą przy ul. Jagiellońskiej 6 w Bydgoszczy. Na 7 ekranach wystawowych znajdą się ekspozycje:

„Tramwajami po starej Europie” (na pocztówkach z początku XX wieku).

„Jedyny taki tramwaj na świecie” (Schwebebahn z 1901 roku, tramwaj podwieszany w niemieckim Wuppertalu z napędem na dachu, kursujący nad ulicami).

„Bydgoskie tramwaje w obiektywie” (widzenie artystyczne).

„Tramwaje w dokumentacji pocztowo-filatelistycznej”

Przegląd znaczków pocztowych przedstawiających początki komunikacji tramwajowej na świecie.

„Historia tramwaju” na znakach Pawła Korcza, filatelisty z Poznania.

Krystian Żurawski jako jedyny w regionie gromadzi znaki związane z komunikacją i transportem szynowym.

Ta unikatowa wystawa czynna będzie w holu głównym Urzędu Pocztowego Bydgoszcz 1 przy ul. Jagiellońskiej 6 codziennie, z wyjątkiem sobót i niedziel, w godzinach od 8.00 - 20.00.


Sobota 31 maja 2008 roku

Godz. 10.00-14.00

„Drzwi Otwarte” w Zajezdni Tramwajowej przy ul. Toruńskiej 276 oraz w Zajezdni Autobusowej przy ul. K. Szajnochy 1. W programie m.in. zwiedzanie warsztatów i hal oraz krótki przejazd po terenie Zajezdni Tramwajowej.

Zwiedzanie wystaw w Zajezdni Tramwajowej i Autobusowej MZK poświęconych 120-letnim dziejom bydgoskiej komunikacji miejskiej, zwłaszcza taborowi.

Na trasie Zajezdnia Tramwajowa MZK przy ul. Toruńskiej 276 przez Babią Wieś do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku uruchomiona zostanie bezpłatna linia tramwajowa nr 120 z tramwajami: Herbrandt (1896 rok, odrestaurowany w latach 1986-1988) oraz 5N (z lat 1950-1962).

Tramwajem Herbrandt przewożone będą przesyłki z całej Polski i po ostemplowaniu okolicznościowym stemplem („120 lat Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy”) oraz stemplem („Przewieziono na trasie: Zajezdnia Tramwajowa - Myślęcinek - Zajezdnia Tramwajowa”) wrócą do Urzędu Pocztowego Bydgoszcz i przy ul. Jagiellońskiej 6.
Na trasie Zajezdnia Tramwajowa MZK przy ul. Toruńskiej 276 - Zajezdnia Autobusowa przy ul. Karola Szajnochy 1 w godzinach od 10.00 -14.00 kursować będzie najnowszy autobus MZK, Mercedes Citaro. Z przejazdu skorzystają wszyscy, którzy po zwiedzeniu Zajezdni Tramwajowej będą chcieli jeszcze obejrzeć Zajezdnię Autobusową przy ul. K. Szajnochy.
W Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1 od 18 maja do połowy czerwca br. w godzinach od 8.00 - 20.00 stosowany będzie okolicznościowy datownik. Można też otrzymać kartkę pocztową upamiętniającą 120-lecie Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy (nakład 1000 sztuk).
Godz. 9.30-14.00

Plac przed budynkiem PZU Życie przy ul. Grodzkiej 25: Ekspozycja zabytkowych autobusów z miast zaprzyjaźnionych z Bydgoszczą, w tym Warszawy i Poznania: Jelcz 272 MEX (1977 rok, jeden z trzech zachowanych w Polsce) z najstarszego w Polsce Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przy ul. Senatorskiej 37 w Warszawie, Jelcz 043 z przyczepą P01 (lata osiemdziesiąte minionego stulecia) z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych działającego przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji Sp. z o.o. w Poznaniu, Volvo B9M (z 1983 roku) w zabudowie AABENRAA z FRbus Grupa Kowalski i Wspólnicy, Jelcz 043 (lata siedemdziesiąte minionego stulecia, odbudowa w 1984 roku), czerwony „ogórek”. Sekcja Komunikacji Miejskiej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jelcz M1T z 1988 roku. Sekcja Komunikacji Miejskiej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Będzie to wyjątkowa okazja do obejrzenia pięknych zabytkowych autobusów, z fachowym komentarzem i wykonania zdjęć.Część autokarów, w godzinach 10.00 -14.00 będzie co godzinę kursowała do Zajezdni Tramwajowej Miejskich Zakładów Komunikacji Sp. z o.o. przy ul. Toruńskiej 276.
Wystawie zabytkowych autobusów przy ul. Grodzkiej, na wysokości budynku PZU Życie, towarzyszyć będzie stoisko Centrum Poczty Oddziału Regionalnego w Bydgoszczy z okolicznościowym jubileuszowym stemplem oraz kartkami pocztowymi z napisem: „120 lat Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy 1888-2008” i zdjęciem tramwaju niskopodłogowego 122N PESA Bydgoszcz SA.}.

Przewidziano też możliwość wykonywania okolicznościowych nadruków na kopercie, na które złożą się obwoluta znaczka z jubileuszową informacją i wkomponowane w nią pamiątkowe zdjęcie zainteresowanej osoby.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna