Różne rodzaje komputerów Notebook laptopPobieranie 10.59 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar10.59 Kb.
Różne rodzaje komputerów

Notebook (laptop) to komputer przenośny, zbudowany jako pojedyncze urządzenie, w którym znajdują się płyta główna (m.in. z procesorem), monitor ,klawiatura oraz touchpad. Notebook mieści się w małej, wygodnej do przenoszenia, torbie. Można do niego podłączyć mysz oraz inne urządzenia, które podłącza się do komputera stacjonarnego. Laptop wyposażony jest też w głośniki, napęd DVD, kamerę internetową. Posiada wewnętrzny akumulator, który pozwala nawet na kilkugodzinną pracę bez konieczności korzystania z zasilania zewnętrznego. Mniejszym od laptopa komputerem przenośnym jest palmtop – bezprzewodowy komputer kieszonkowy z kolorowym wyświetlaczem. Do jego wyposażenia należy rysik (pióro bezprzewodowe), który zastępuje mysz. Dotykając nim powierzchni wyświetlacza, steruje się programami komputerowymi. Mimo małych rozmiarów, korzystając z palmtopa, można pisać listy elektroniczne i tworzyć dokumenty komputerowe. Palmtop może być używany do nawigacji podczas podróży samochodem, zastępując tradycyjne mapy czy pilota. Instalujemy na nim odpowiednie oprogramowanie– mapę cyfrową. Zaopatrujemy się również w moduł GPS, który wykorzystuje system GPS (ang. Global Positioning System – Globalny System Określania Pozycji). System GPS (zwany też satelitarnym drogowskazem) pozwala za pomocą odpowiedniego odbiornika satelitarnego określić położenie danego obiektu(np. samochodu) z bardzo dużą dokładnością.

Urządzenia współpracujące z komputerem

Do komputera można podłączać różne urządzenia. Drukarka umożliwia przeniesienie na papier lub folię wyników pracy na komputerze. Zależnie od rodzaju wydruków, jakie chcemy otrzymywać, stosuje się odpowiedni rodzaj drukarki. Na przykład do otrzymywania wydruków kolorowych o bardzo dobrej jakości stosuje się kolorowe drukarki laserowe. Do drukowania dokumentów tekstowych wystarczające są monochromatyczne drukarki laserowe, zwykle bardziej ekonomiczne od kolorowych. Wśród indywidualnych użytkowników popularnością cieszą się tańsze drukarki atramentowe. W drukarce atramentowej obraz tworzony jest przez miniaturowe kropelki atramentu rozpylane ze sterowanego elektronicznie zespołu dysz. Natomiast w drukarce laserowej druk powstaje najpierw na odpowiednio elektryzowanym bębnie selenowym. Stamtąd zostaje przeniesiony na papier. W tym procesie wykorzystywany jest toner – proszek barwiący, który po podgrzaniu, zostaje wtopiony w przesuwającą się kartkę papieru. Architekci czy projektanci, którzy chcą otrzymać na kartce dużego formatu projekt czy mapę, korzystają z plotera. Specjalne pisaki, w które zaopatrzone jest urządzenie, rysują projekt na kartce. Istnieją również plotery tnące, w których zamiast pisaków używa się odpowiednich noży. Służą do wycinania różnorodnych kształtów i napisów z folii samoprzylepnej. Skaner służy do zamiany zwykłego obrazu (rysunku, zdjęcia) lub tekstu na wersję elektroniczną, którą przesyła się do komputera.

Dzięki edytorom tekstu możemy pracować nie tylko nad treścią, ale i nad formą tekstu, stosując np. różnorodne parametry czcionki. Do dokumentu tekstowego można wstawiać różnego rodzaju obiekty, tj.: rysunki, wzory, zdjęcia, tabele, wykresy, animacje, hiperłącza. Można również przenosić fragmenty tekstu w tym samym dokumencie i między różnymi dokumentami. Większość edytorów tekstu wyposażona została w słownik ortograficzny (niektóre również w słownik synonimów oraz moduł sprawdzania poprawności gramatycznej).

Edytor tekstu umożliwia utworzenie dokumentu tekstowego, jego wielokrotne redagowanie (pisanie, modyfikowanie istniejącego tekstu, nadawanie dokumentowi odpowiedniej formy), zapisanie dokumentu w pliku na nośniku pamięci zewnętrznej oraz otrzymanie go w postaci wydruku.W pracy nad długimi tekstami (zawierającymi dziesiątki, a nawet setki stron) przydatne są funkcje edytora pozwalające na zautomatyzowanie pewnych czynności, np. wyszukiwanie słowa lub ciągu słów, automatyczna zamiana słowa na inne czy zmiana formy całego tekstu, np. zróżnicowanie czcionki. Edytor tekstu można wykorzystywać do pisania wypracowań z języka polskiego, przygotowywania referatów oraz do redagowania gazetki szkolnej. Edytory tekstu można również stosować do tworzenia stron internetowych, choć do tego celu używa się zwykle wyspecjalizowanych programów. Najbardziej znanymi edytorami tekstu są: Microsoft Word oraz edytor tekstu w pakiecie programów Microsoft Works. Aby legalnie korzystać z tych programów, należy je zakupić wraz z odpowiednią licencją. Można też korzystać z pakietu programów OpenOffice, który zawiera edytor tekstu i jest rozpowszechniany m.in. nieodpłatnie na licencji GNU. Dostępne są też internetowe edytory tekstu, do korzystania z których wystarczy przeglądarka internetowa. Przykładem jest edytor tekstu z pakietu Dokumenty Google (docs.google.com).Do pisania prostych tekstów wystarczą programy WordPad lub Notatnik. Te programy instalowane są w komputerze wraz z systemem operacyjnym Windows, który również trzeba zakupić razem z licencją.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna