Rpa – Republika Południowej AfrykiPobieranie 19.8 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar19.8 Kb.
RPA – Republika Południowej Afryki

Kolejnym krajem, który chciałbym przedstawić jest RPA czyli Republika Południowej Afryki. Kraj ten jest kolejnym miejscem gdzie język angielski jest powszechnie używany i jest jednym z języków urzędowych.

Powierzchnia: 1,2 mln km²

Ludność: 48,2 mln (2006). Biali mieszkańcy (potomkowie Europejczyków stanowią ok 10% populacji).

Waluta: Rand

Stolica: jest to jedyny kraj na świecie, który ma aż trzy stolice! Pretoria (siedziba rządu; to miasto jest oficjalnie uważane za „główną” stolicę państwa), Kapsztad (siedziba parlamentu) i Bloemfontein (siedziba władz sądowniczych)

Historia

Kraj ten, leżący w południowej części Afryki, zaczął być zasiedlany przez Europejczyków, głównie Holendrów, w XVII wieku. Początkowo była to kolonia holenderska – dopiero w XIX wieku ziemie te przeszły w ręce Brytyjczyków. Na uwagę zasługuje wojna burska z przełomu XIX i XX wieku między potomkami holenderskich osadników a Brytyjczykami o surowce i ziemię – zakończona zwycięstwem Brytyjczyków w 1902.Języki

Burowie (Afrykanerzy) stanowiący prawie 60% białej ludności RPA to potomkowie holenderskich osadników. Wskutek mieszania się języka holenderskiego, angielskiego i kilkunastu miejscowych języków powstał odrębny język afrikaans. Jest to drugi obok angielskiego najczęściej używany język w RPA. Niemniej angielski jest oficjalnym językiem wykładowym na uniwersytetach, jest powszechny w handlu, nauce i rządzie. Aby zrobić karierę w RPA trzeba znać dobrze język angielski.

Trzeba jednak podkreślić, że w RPA jest łącznie 12 języków urzędowych. Języki zulu, xhosa, afrikaans i angielski są najpowszechniej używane.

Tak jak zostało to przedstawione nieco wyżej angielski jest obecnie językiem spajającym różne grupy etniczne i dobrze funkcjonuje w różnych instytucjach życia kulturalnego i społecznego. Język angielski jest wręcz niezbędny aby odnieść w życiu jeśli ktoś mieszka w RPA.Różnice między angielskim używanym w RPA a angielskim standardowym, którego uczymy się w szkole

W południowoafrykańskiej wersji języka angielskiego jest sporo zapożyczeń z miejscowych języków, a przede wszystkim z języka afrikaans (zlepek języka holenderskiego, języków tubylczych i trochę słów z angielskiego), które często utrudniają zrozumienie przekazu i są powodem pewnego dyskomfortu.

Niżej prezentuję w tabeli kilka przykładów tych różnic.

Wersja angielskiego w RPA

Angielski standardowy

trek

walk

combie

small van

lekker

nice

howzit

hello

bell

to phone/to call

dorp

village

indaba

discussion

muti

medicine

mampara

idiot

bioscope

cinema

Jak widzimy te różnice dotyczą przede wszystkim pisowni i znaczenia pewnych słów.

Ciekawostki

RPA to najlepiej rozwinięty kraj w Afryce. Zawdzięcza to w dużej mierze bardzo dużym złożom diamentów i złota (prawdopodobnie największe na świecie).

Ponadto na uwagę zasługuje wspaniała przyroda dzięki czemu RPA jest wymarzonym celem podróży turystów z całego świata – słynny Park Narodowy Krugera zajmuje 20 tys. km² ! Stosunkowo stabilna sytuacja polityczna i gościnność mieszkańców sprawia, że RPA jest coraz częściej odwiedzana również przez Polaków.

Mieszkańcy RPA kochają przestrzeń, ruch na świeżym powietrzu i dziką przyrodę. Dzięki temu wiele gatunków zagrożonych zwierząt znalazło tu bezpieczną przystań. Wzorem RPA na ochronę przyrody postawiły w ostatnich latach również Gabon, Kenia i Tanzania.

W
tym miejscu warto wspomnieć nazwisko słynnego na całym świecie współczesnego powieściopisarza mieszkającego obecnie na farmie w RPA, tworzącego w języku angielskim, Wilbura Smitha. Wilbur Smith napisał kilkadziesiąt powieści przygodowych (prawie wszystkie zostały przetłumaczone na język polski), w których na tle niesamowitej i bezwzględnej afrykańskiej przyrody przedstawia historię Południowej Afryki (również Egiptu na północy kontynentu)) i perypetie jej pierwszych białych mieszkańców. Wiele powieści zostało przeniesionych na duży ekran m.in. „Siódmy papirus”, „Płonący brzeg”, Kopalnia złota” i kilka innych. Gorąco zachęcam do przeczytania czegoś tego autora.

Jak można zauważyć język angielski jest wszechobecny na świecie. Angielski jest nie tylko językiem używanym w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, ale również na niemal wszystkich kontynentach. Jeśli chodzi o Afrykę to właśnie w RPA język angielski jest najbardziej rozpowszechniony.

Nie sposób nie wspomnieć o mistrzostwach świata piłki nożnej, które odbędą się tego roku właśnie w RPA.

P
oniższy stadion jest najważniejszym, spośród wszystkich, jakie powstaną na mistrzostwa świata w 2010 roku. To właśnie na The Soccer City Stadium rozegrany zostanie mecz otwarcia, oraz wielki finał. Oprócz tego kibice zobaczą na nim pięć spotkań fazy grupowej, jedno drugiej rundy, oraz ćwierćfinał. Po modernizacji na trybunach zasiądzie 104 000 kibiców. Przy renowacji projektanci inspirują się tradycyjną afrykańską kulturą. 

Johannesburg (The Soccer City Stadium)

Przygotował: mgr Arkadiusz Kapelski
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna