Scenariusz zabaw ruchowych



Pobieranie 12.94 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar12.94 Kb.
SCENARIUSZ ZABAW RUCHOWYCH

Temat: „By zostać marynarzem, musisz być sportowym spryciarzem”

Prowadząca: Ewa Jamróz

Obszar realizacji - Ruch w przedszkolu: wychowanie fizyczne – zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego (obszar nr 1);

Uczestnicy: wszystkie grupy przedszkolne;

Cele:

-integracja społeczności przedszkolnej; - rozwijanie sprawności ruchowej; -nabycie umiejętności rywalizacji sportowej zgodnie z zasadą fair – play;



Cele operacyjne:

-chętnie podejmuje różnego rodzaju aktywność fizyczną; -uczestniczy w grach zespołowych o ustalonych zasadach; -respektuje ustalone zasady w grach zespołowych; -bierze udział w zabawach z elementem współzawodnictwa; -akceptuje porażkę bez przerywania zabawy; -potrafi współdziałać z dziećmi; -biega swobodnie w różnym tempie; -przechodzi po powierzchniach zwężonych; -porusza się na czworakach, zmieniając kierunek i omijając przeszkody; -przeskakuje przeszkody płaskie; - rzuca do wyznaczonego celu; -kontroluje utrzymanie prawidłowej postawy; -potrafi swobodnie, według własnego pomysłu interpretować muzykę ruchem;

Metody: pedagogiki zabawy, zadaniowe, ćwiczenia twórcze według C. Orffa;

Pomoce: szarfy, obręcze, tarcze dla każdej z drużyn, gazeta dla każdego dziecka, niebieskie materiały do imitacji rzeki, trzy kosze na śmieci, duże arkusze szarego papieru: po trzy dla każdej z drużyn, sylwety chmurek i słoneczek, trzy sylwety statków z marynarzami, płyta CD z nagraniami: muzyki do marszu, rytmicznej do zabawy „Uwaga, rekin”, pląs „Dzień dobry..”, piosenka K. Krawczyka „Parostatkiem”;

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjna przy pląsie „Dzień dobry, witam was”

2.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Sztorm na oceanie” : sala podzielona na trzy odrębne części dla każdej z grup, wyznaczone zostają części statku: burty, rufa, dziób i pokład, dzieci przebiegają na właściwą stronę statku według haseł: lewa burta, prawa burta, rufa, dziób, na hasło: pokład muszą zatrzymać się jak najszybciej, kto się spóźni lub pomyli musi wykonać trzy przysiady;

3.”Kałuże na pokładzie” – statkiem mocno huśta, gdyż jest sztorm na morzu, woda się wszędzie wlewa, dlatego wszyscy poruszają się na czworakach, omijając kałuże ( szarfy, obręcze, tarcze);

4. „Marynarz silny musi być” – każdy statek wystawia swoją drużynę, najsilniejsze dziecko zostaje bosmanem, za nim ustawiają się pozostali członkowie drużyny trzymając się w pasie, drużyny stoją naprzeciw siebie, bosmani podają sobie ręce, pomiędzy nimi zaznaczona zostaje linia, poza którą drużyny próbują się wzajemnie przeciągnąć, pozostali mocno dopingują drużyny;

5.”Przeprawa przez rzekę” – załogi muszą pokonać rzekę , aby dojść do swojego statku, najpierw dzieci, jedno za drugim przeskakują przez rzekę (niebieski materiał), następnie przechodzą zachowując równowagę po linii rzeki, starsze dzieci próbują przejść z zamkniętymi oczami;

6.”Raz, dwa, trzy, bosman patrzy” – jedna osoba z każdej grupy zostaje bosmanem, który staje tyłem do dzieci i woła: raz, dwa, trzy, bosman patrzy, w tym czasie dzieci biegną w jego stronę, na słowo: patrzy bosman szybko się odwraca w stronę dzieci, które muszą się zatrzymać, kto tego nie zrobił, musi wrócić na start, wygrywa dziecko, które jako pierwsze dotrze do bosmana;

7.Gimnastyka marynarza

-”Deszcz na pokładzie” – marsz z gazetami na głowie w rytm muzyki, siad z gazetą , powolne obroty dookoła siebie, skłony tułowia w rozkroku: pozostawianie gazety na podłodze (świeci słońce), zabieranie jej z podłogi i unoszenie wysoko nad sobą (znowu pada deszcz);

8.”Gazetowa wojna” – ugniatanie przez wszystkie dzieci kulek ze swoich gazet, przerzucanie kulek na sąsiednie statki, tak, aby na swoim pokładzie mieć ich jak najmniej, na końcu każde dziecko wykonuje rzut do celu: wrzuca gazetową kulę do kosza;

9. „Uwaga, rekin” –w sali rozłożone duże arkusze szarego papieru (tratwy), dzieci w rozsypce „pływają” przy muzyce według własnych pomysłów, gdy następuje przerwa w muzyce szybko uciekają na „tratwy”, gdzie muszą się zmieścić, gdyż płynie w ich stronę rekin, powtarzamy zabawę, ale tym razem „tratwy” są mniejsze (arkusze zostają złożone na połowę);

10.”Statki wracają do portu” – zabawa przy piosence K. Krawczyka „Parostatkiem”, dzieci w każdej drużynie jedno za drugim bawią się w rytm muzyki;

11.Ewaluacja: przyklejanie słoneczek i chmurek pod sylwetą marynarza na statku, jeżeli się dzieciom podobało – przyklejają słoneczka, jeżeli nie –chmurki, uzasadnianie, ewentualna modyfikacja podejmowanych działań w dalszej pracy;

Źródła:


www.przedszkole.edu.pl/scenariusz hospitacji zabawy-z-kolorowa-chusta.html

babyonline.pl> Przedszkolak> Gry i zabawy> Eksperymenty i zabawy



www.edukacja.edux.pl/p-5363-0gry-i-zabawa-integracyjne-dla-dzieci.php


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna