Scenariusz zajęć prowadzonych na podstawie metody aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss



Pobieranie 14.35 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar14.35 Kb.
Scenariusz zajęć prowadzonych na podstawie
metody aktywnego słuchania muzyki


wg Batti Strauss.
Data: 12.03.2008 r.

Miejsce: ZSS Nr 41 w Zabrzu

Klasa: IIb gim. i III gim.

Hospitujący: mgr Dorota Świątek

Prowadzący: mgr Agata Jakubowska, mgr Katarzyna Kaziród, mgr Ewa Potrzebka

Przedmiot: rewalidacja ogólnorozwojowa
Temat: Zabawy rytmiczne przy muzyce klasycznej.
Cel główny:

- utrwalanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;

- kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowo- słuchowej podczas

ruchowej i instrumentalnej inscenizacji do melodii.


Cele operacyjne:

uczeń

- potrafi wskazywać i nazywa części ciała;

- potrafi wskazać kierunek prawo/ lewo z pomocą;

- potrafi poruszać się w rytm melodii;

- zna słowa piosenek;

- nazywa instrumenty wykorzystywane podczas zajęć: trójkąt, grzechotki, kołatki,

tamburyn, bębenek;

- zna przeznaczenie poszczególnych instrumentów;

- potrafi prawidłowo na nich gać;

- potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej.


Metoda:
- aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki pomocnicze:
instrumenty muzyczne: trójkąt, grzechotka, kołatka, tamburyn, bębenek.

Przebieg zajęć


  1. Powitanie „Wszyscy są” oraz przedstawienie tematu zajęć.

Wszyscy są witam was



Zaczynamy już czas

Jestem j jesteś ty

Raz dwa trzy”.
2. „Le Basque” (Kaczki) wg schematu:
a) zabawa ruchowa : ucieczka i pogoń po tych samych śladach, uczestnicy zabawy
mówią słowa: idzie kaczka, pierwsza kaczka, pierwsza kaczka – plusk

( powtarzanie do czwartej kaczki ); pierwsza ( trzecia ) płynie w prawą stronę


w prawą stronę już druga ( czwarta ) płynie w lewa stronę w lewą stronę już.
b) zabawa rytmiczna do w/w słów.
c) gra na instrumentach: trójkąt, grzechotki, kołatki, tamburyn, bębenek.
3. Zabawa z pokazywaniem „ Deszczyk”.
Pada, pada, pada deszcz, wieje, wieje wiatr / x2

Błyskawica grzmot, błyskawica grzmot, a na niebie kolorowa tęcza” / x2.
4. Inscenizacja ruchowa do melodii „Oh Swallow” mająca na celu utrwalanie

nazw części ciała z jednoczesnym wskazywaniem i nazywaniem.


Część A

Hopa hopa ( podskoki )

raz, dwa, trzy ( uderzenia poszczególnych części ciała ) / uczniowie

powtarzają


Część B

Uginanie kolan i wymachy rąk w rytm melodii


Część C

Prawą rękę tutaj mam / uczniowie powtarzają

Lewą rękę tutaj mam/ uczniowie powtarzają

Prawą nogę tutaj mam/ uczniowie powtarzają

Lewą nogę tutaj mam / uczniowie powtarzają
Część D

Nauczyciel wymienia i wskazuje części ciała, uczniowie powtarzają


i wskazują.

5. Zabawa z pokazywaniem „Czarowanie”.


”Czary- mary, czary-mary, czary-mary ,huuuuu
x2

Hokus- pokus, kszy, kszy x2

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra

Hokus-pokus, kszy, kszy x2

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra”.


  1. Pożegnanie „Zajęcia skończone”, ocena pracy uczniów na zajęciach.

Zajęcia skończone



I chce nam się jeść

Do domu idziemy

Adieu, bay-bay, cześć!”




©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna