Sesja edukacyjnaPobieranie 16.12 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar16.12 Kb.


JAK PRZEŻYĆ W PIEKLE”

SESJA EDUKACYJNA

26 stycznia 2016
Uczestnicy
Do udziału w sesji zapraszamy: byłych więźniów KL Auschwitz, nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przewodników, studentów uniwersytetów i szkoł wyższych, słuchaczy studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz wszystkie zainteresowane osoby.

(...)Po przyjeździe w nocy z dnia 21 na 22 września 1940 r. do obozu w Oświęcimiu znalazłem się – jak zresztą wszyscy nowo przybywający do Oświęcimia – w warunkach, które uderzyły we wszystkie moje dotychczasowe pojęcia. (…) Wpędzenie nas w nocy kolbami esesmanów za druty – na teren oświetlony reflektorami –przebiegamy przez niesamowicie roześmianych, wrzeszczących kapów porządkujących szeregi nasze drągami, wśród dzikich chichotów i żartów, dobijających chorych i słabych lub tego,kto miał nieostrożność powiedzieć, że jest sędzią lub jest księdzem – zrobiło na mnie wrażenie, że zamknięto nas w zakładzie dla obłąkanych (…)”.

Raport Witolda, Biuletyn nr 12, TONO, W-wa 1991, s. 77.

(…)Potem ponumerowano nas, zaprowadzono do łaźni, tam była prawdziwie gorąca woda. Wszystko musiało odbywać się bardzo szybko, prawie biegiem. Musieliśmy oddać wszystkie nasze rzeczy, wetknięto je do worków, a my zostaliśmy odziani na nowo. Nie wszyscy dostali pasiaki, ja miałam spodnie w paski i kurtkę Wehrmachtu. Tak ubrany jestem na zdjęciu obozowym, jako Häftling KL Auschwitz numer 4427. To zdjęcie często noszę przy sobie (…).


Władysław Bartoszewski, Warto być przyzwoitym, Poznań 2005, s. 71.

(…)”.

Organizatorzy
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz

i Holokauście w Państwowym Muzeum

Auschwitz-Birkenau
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w KrakowieFot. Rotmistrz Witold Pilecki (z lewej, zdjęcie obozowe), Władysław Bartoszewski (z prawej, zdjęcie obozowe)

Miejsce Sesji

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

duża sala kinowaUWAGA:

Udział w sesji jest bezpłatny.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w sesji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali

wykładowej prosimy o przesłanie zgłoszeń

do dnia 20 stycznia 2016 r.

Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.
Koordynacja:

dr Maria Martyniak

email: maria.martyniak@auschwitz.org

Tel.: 33 844 80 05

Fax.: 33 844 80 63

Program Sesji
14.00-16.00

- Inauguracja sesji przez dr. Piotra M.A. Cywińskiego – dyrektora PMA-B

- Rozmowa z Andrzejem Pileckiem, synem Rotmistrza Witolda Pileckiego prowadzenie dr Adam Cyra, PMA-B

- Fragmenty ostatniego nagrania video Władysława Bartoszewskiego pt. „ Jak przeżyć w piekle” oraz prezentacja scenariuszy lekcji opartych na nagraniuprowadzenie Marek Zając, sekretarz MRO

Podczas sesji fragmenty „Raportu Rotmistrza Witolda Pileckiego z 1945 roku” odczyta Marcin Kwaśny – aktor, który wcielił się w rolę Witolda Pileckiego w fabularyzowanym dokumencie Mirosława Krzyszkowskiego pt. „Pilecki”

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

ul. Więźniów Oświęcimia 20,32-603 Oświęcim
©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna