Sierpień 2010 z dokumentem tvp info w sierpniu tvp info zaprasza na wybitne polskie filmy dokumentalne, m in.: „Zbudujemy socjalizm” Andrzeja Trzosa – Rastawieckiego, „Przybysze” Magdy Piekorz, „Opowieści gołdapskiego lasu” Tomasza Orlicza oraz filmowePobieranie 75.11 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar75.11 Kb.


SIERPIEŃ 2010 Z DOKUMENTEM TVP INFO
W sierpniu TVP INFO zaprasza na wybitne polskie filmy dokumentalne, m.in.: „Zbudujemy socjalizm” Andrzeja Trzosa – Rastawieckiego, „Przybysze” Magdy Piekorz, „Opowieści gołdapskiego lasu” Tomasza Orlicza oraz filmowe portrety: Ireny Kwiatkowskiej, Krystyny Feldman, Zbyszka Cybulskiego i Kazimierza Rudzkiego oraz filmowe wspomnienie Marka Kotańskiego, jednego z najbardziej znanych działaczy społecznych, twórcy Monaru i Markotu, tragicznie zmarłego w sierpniu 2002 roku.

Wśród zagranicznych tytułów znajdą się cykle filmów poświęconych przestępstwom ekologicznym na światową skalę oraz kobietom – pielęgniarkom i lekarzom żyjącym


i pracującym w najbardziej niebezpiecznych zakątkach świata.

Widzowie TVP INFO obejrzą też serial dokumentalny „Ja, alkoholik” Jacka Bławuta


o osobach uzależnionych od alkoholu, terapiach, jakim są poddawani oraz ich rezultatach.
Pasma dokumentalne TVP INFO:
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK GODZ. 23.45

SOBOTA – NIEDZIELA GODZ. 00.00;


1 sierpnia

Ja, alkoholik;

Reż. Jacek, Bławut; Odc.1/13, ODWYK;

W pierwszym odcinku zatytułowanym "Odwyk" poznajemy czterech z sześciu bohaterów cyklu. Funkcję narratora pełni Jurek - 62-letni doktor weterynarii. Wyjście z nałogu jest dla niego ostatnią szansą uratowania całości rodziny. Drugi z bohaterów, Michał, ma lat 30. Mówią o nim "przypadek beznadziejny". Być może poszukuje swojego "dna", które musi osiągnąć, żeby wyjść z nałogu. Trzeci bohater, Staszek, ma 42 lata. Stracił wszystko: rodzinę, przyjaciół i pieniądze. Jego jedyną nadzieją jest wiara, wiara w Boga i w to, że kiedyś udowodni rodzinie, że jest innym człowiekiem. I czwarty bohater pierwszej części cyklu - Jacek - 39 - latek, któremu zgubny nałóg zmarnował karierę sportową. Właśnie po raz kolejny opuścił szpital. Jak twierdzi, zrobi wszystko, aby udowodnić terapeutom, dającym mu niewielkie szanse wyleczenia, że się mylą.


2 sierpnia

Kobieta w świecie przemocy;

odc. 5/7 - Maroko: Nigdy więcej; reż. Kim Hopkins

Cykl filmów dokumentalnych o sytuacji kobiet w rejonach świata objętych międzynarodowymi konfliktami zbrojnymi, wojnami, bitwami plemiennymi i kataklizmami. O walce kobiet z dyskryminacją, brakiem dostępu do edukacji i podstawowych praw obywatelskich. W piątym odcinku - kobiety w Maroku.


Hotel „Nadole”;

reż. Łukasz Dębski;

Ludzie zaczęli zjeżdżać do Nadola, kiedy rozpoczęła się tam budowa elektrowni jądrowej. Wtedy też powstał hotel - wielka, luksusowa placówka z setkami pokoi, sklepami, zakładami usługowymi, gastronomią, kinem, salą gimnastyczną. Po ponad 30 latach, bohater filmu, pan Leonard, jest ostatnim lokatorem kolosa, którego gigantyczna, pusta już ruina straszy nad brzegiem Jeziora Żarnowieckiego. W latach 80. pan Leonard miał wszystko: rodzinę, pieniądze, dobrą pracę, znajomości i odznaczenia. Dzisiaj po niedoszłej elektrowni została tylko wystająca z jeziora kupa betonu, zdjęcia w pożółkłym albumie, dyplomy i pytania o sens całego przedsięwzięcia. Kiedy inni stąd uciekali, pan Leon został, jakby nie był w stanie opuścić miejsca, z którym związał się na dobre i złe. Jego czas zatrzymał się jak czas hotelu, w którego korytarzach wciąż odbija się echo przeszłości...


3 sierpnia

Lekarze w świecie przemocy;

odc. 4/4 - Sudan ; Reż. Kristin Sellefyan

Cykl filmów dokumentalnych o pomagających poszkodowanym w międzynarodowych konfliktach zbrojnych, wojnach, bitwach i kataklizmach. Lekarze bez granic - tak są nazywani. Operują prawie non-stop, często narażając własne zdrowie, niosą pomoc medyczną innym. W prymitywnych warunkach przeprowadzają skomplikowane operacje ratując życie. Śpią i odżywiają się w przerwach w pracy. Kim są? Dlaczego to robią i jak? Odpowiedzi na pytania w prezentowanym odcinku.


Droga przez Amerykę;

Reż. Elżbieta Rutkowska ;

Film opowiada o grupie polskich harleyowców mieszkających w USA i podróżujących przez przestworza Ameryki. Ich wyprawie przyświeca słowo wolność, które można odczytać podczas całej drogi. Jest ona widoczna zarówno w stylu życia Polaków, którzy wybrali mieszkanie w USA jak też ich filozofii życia codziennego. Drugim, przeplatającym się torem filmu są osobiste opowieści i historie naszych bohaterów. Jak i dlaczego wyjechali z Polski, kim są teraz? Wszystkie osoby są bardzo barwnymi postaciami, nie tylko ze względu na ich wygląd (skóry, tatuaże), ale też na ciekawy życiorys. Film pokazuje grupę zwariowanych, ale odważnych Polaków, którzy realizują swoje marzenia na Dzikim Zachodzie.


4 sierpnia

Bocznica;

Reż. Anna Kazejak-Dawid;

Na bocznicy kolejowej na Półwyspie Helskim stoi rząd wagonów mocno już nadgryzionych zębem czasu, ale wciąż nadających się do użytku. W wagonach od wielu lat organizowane są wczasy wagonowe. Tę formę wypoczynku wybiera niemałe grono ludzi: decydują się na nią, ze względu na niewysoki koszt takiego urlopu, przeważnie osoby niezbyt zamożne, ale także pasjonaci kolejnictwa i pracownicy kolei z rodzinami. Takie wczasy mają też swój specyficzny klimat: troszkę nostalgiczny, staromodny, ale też dający poczucie pełnej swobody, naturalności, wakacyjnego luzu. Wagony stoją właściwie już w lesie, dookoła pachnie sosnową żywicą, a żółty, nadmorski piasek tuż przy torach przypomina o bliskim sąsiedztwie morza. Ale świat wagonowych wczasów odchodzi w przeszłość. Pewnego dnia na bocznicy pojawia się ekipa, która demontuje stare wagony. Bocznica była jednym z triumfatorów tegorocznego 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nagrody Prezesa TVP S. A. otrzymali reżyserka Anna Kazejak oraz Jakub Giza za najlepsze zdjęcia.


5 sierpnia

Piękna tragedia;

A Beautiful Tragedy; Reż. David Kinsella;

Od początku chciałam, żeby tańczyła w balecie. 20 kwietnia skończyła pięć lat, a 21 kwietnia poszła do szkoły baletowej wspomina matka Oksany Skorik, anorektycznej piętnastolatki uczącej się tańca w Permie. Zdaniem nauczycielek, ich szkoła pod wieloma względami przypomina klasztor. Nauka rozpoczyna się o dziewiątej rano, a kończy o dziewiątej wieczorem. Młodziutka Oksana rozumie to doskonale. W szkole często wariuje od samotności i bardzo tęskni za domem. Z koleżankami nie może znaleźć wspólnego języka. Do tego dochodzi jeszcze nieustanna walka ze zmęczeniem i bólem: stopy otarte do krwi to tutaj norma. I jeszcze ciągła kontrola wagi i wzrostu. Oksana waży 38 kilogramów i wciąż chudnie. Co roku około pięciuset dzieci przystępuje do egzaminów do szkoły baletowej w Permie. Przyjętych zostaje trzydzieścioro. Po dziewięciu latach niesłychanie ciężkiej nauki jedna lub dwie osoby dostają pracę. Czy w tej wąskiej grupie szczęśliwców znajdzie się Oksana Skorik? Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie trzeba obejrzeć Piękną tragedię do końca.


6 sierpnia

Ja, alkoholik;

Odc.2/13, TERAPIA ; Reż. Jacek, Bławut;

Drugi odcinek serii przedstawia pozostałych dwóch (z sześciu) bohaterów tego cyklu dokumentalnego. Zbyszek ma 26 lat i mnóstwo marzeń: o maturze, miłości, sukcesie. Po kilkunastu szpitalnych kuracjach odwykowych nie traci nadziei na to, że wyjdzie z nałogu. Konrad - najmłodszy z grupy - ma tylko 19 lat. Pić zaczął mając zaledwie 13. Rodzice alkoholicy nie mieli szans odciągnięcia go od nałogu. Właśnie podejmuje kolejną terapię szpitalną. Ma nadwyrężony układ nerwowy i falowe napady padaczki. A jednak chce wyzdrowieć. Po dłuższym czasie okaże się, komu się uda, a kto przegra, kto wykorzysta swoją szansę, a kto ją straci.


Eko-przestępcy. 1. Niszczyciele ozonu;

1/3 ECO CRIMES, 1.Ozone killers; Reż. Heinz Greuling, Thomas Weidenbach

W roku 1987 w Montrealu przedstawiciele wielu krajów podpisały deklarację o ograniczeniu produkcji substancji CFC - s, które niszczą warstwę ozonową. Używa się ich w lodówkach, gaśnicach i sprayach. Naukowcy opracowali listę bezpiecznych substancji zastępczych. Kraje rozwijające się i przechodzące transformację obiecały, że stopniowo ograniczą produkcję tych substancji. Po 20 latach okazało się, że dziura ozonowa się powiększa. Film ten opowiada o poszukiwaniu winnych. Śledztwo wykazało nielegalną produkcję zabronionych substancji w Chinach i przemyt do krajów Unii Europejskiej. Towarzyszymy inspektorom skarbowym i pracownikom agencji ochrony środowiska, którzy pracują niczym najlepsi policjanci. Toczą walkę w naszym imieniu, bo za powiększającą się dziurę ozonową płacimy coraz liczniejszymi przypadkami raka skóry.POWTÓRKA SOBOTA 7.08.2010 R. GODZ.19.30
7 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc.3/13, ROZMOWA; Reż. Jacek, Bławut;

Jacek na zajęciach trenuje umiejętność odmowy picia alkoholu. Zbyszek udaje się do schroniska dla bezdomnych. Jacek odbywa poważną rozmowę z córką.


Jeszcze za mną zatęsknisz - Zbigniew Cybulski;

Reż. P Łazarkiewicz;

W styczniu minęła kolejna rocznica tragicznej śmierci jednego z największych aktorów filmowych polskiej kinematografii - Zbyszka Cybulskiego. W sopockim Spatifie, kultowym klubie artystycznym Wybrzeża spotykają się młodzi kinomani i filmowcy, by przypomnieć jego sylwetkę i odnieść jego dokonania do czasów współczesnych. Moderuje tę rozmowę Mirosław Baka, aktor. Cybulskiego wspominają reżyserzy i aktorzy, którzy z nim współpracowali - J. Morgenstern, K. Kutz, J. Jędryka, I. Cembrzyńska, M. Chwalibóg, E. Kępińska i wielu innych.


8 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc.5/13, STASZEK I MICHAŁ; Reż. Jacek, Bławut;

Michał na kacu opowiada o swojej bezsilności wobec alkoholu. Jurek spędza czas w klubie AA. Staszek mieszka u poznanej na mitingu Ani, odwiedza Konrada w szpitalu. Jacek ciągle szuka pracy. Oddział odwykowy odwiedza misja chrześcijańska z Wisły. Zapraszają do siebie na dni trzeźwości i skupienia. Staszek i Zbyszek jadą do Wisły.


9 sierpnia

Kobieta w świecie przemocy;

odc. 6/7 - Turcja: W imię honoru; Reż. Ani King-Underwood

Cykl filmów dokumentalnych o sytuacji kobiet w rejonach świata objętych międzynarodowymi konfliktami zbrojnymi, wojnami, bitwami plemiennymi i kataklizmami. O walce kobiet z dyskryminacją, brakiem dostępu do edukacji i podstawowych praw obywatelskich. W szóstym odcinku - kobiety w Turcji.


Przybysze;

Reż. Magda, Piekorz ;

Wolimierz to była spokojna wieś. Aż zjawili się przybysze z miasta i zajęli pusty dom. Początkowo miejscowi byli im radzi, a sołtys Marianna Papciak szczerze popierała, bo przecież mieli szerzyć kulturę i uczyć języków obcych. Teraz się tego wstydzi. Osiedli na wsi, aby być bliżej natury. W swojej działalności łączą przeróżne kultury i wierzenia. Nie jedzą mięsa, sami pieką chleb i przeróżnymi dźwiękami sprowadzają nad Wolimierz magię. Chcą naprawy świata, tego, co jest chore. Wolimierzanie są zdania, że to, co im zaproponowali "sekciarze", nie nadaje się na wieś, że za tym stylem nie pójdą. Magdalena Piekorz, sprawnie i dzięki świetnym zdjęciom Andrzeja Bojarskiego atrakcyjnie, przedstawia i konfrontuje w filmie oba te światy i style życia. Szuka przyczyn kulturowego szoku. Odsłania, co rzeczywiście dzieje się w "Klinice lalek", co kryje się za przekonaniami wolimierzan, co ich bulwersuje.


10 sierpnia

Pielęgniarki w świecie przemocy;

odc. 1/4 - Mozambik ; Reż. Mickey, Fonseca

Film dokumentalny o pracy tych, którzy pomagają poszkodowanym w międzynarodowych konfliktach zbrojnych, wojnach, bitwach i kataklizmach. Każdego roku umiera około miliona ludzi, ponieważ nie udzielono im pierwszej pomocy, nie zaszczepiono, nie podano prostego leku. Pielęgniarki, ratownicy medyczni i sanitariusze są czasem nie mniej potrzebni, niż lekarze.


Sięgać po gwiazdy ;

Reż. P. Paterek, G. Kasperek;

W najstarszym w USA, działającym od 1917 r. ośrodku NASA Langley Research Center oraz National Institute of Aerospace pracują najzdolniejsi naukowcy pochodzący z blisko 20 krajów świata. Wśród nich jest dr Adam Przekop, trzydziestoparoletni warszawianin. Osiągnąwszy wszystko, co mógł w kraju, wyjechał na studia doktoranckie do Old Dominion University w Norfolk. Jego marzenia spełniają się od kilku lat. Będąc w National Institute of Aerospace, pracuje nad projektami NASA dotyczącymi poszukiwań nowych technologii służących budowie nowej generacji pojazdów kosmicznych. Film jest opowieścią o spełnianiu młodzieńczych marzeń Adama, o jego drodze z modelarni na warszawskim Bemowie do pracy w NASA. Jego historia łączy się z historią pionierskiego wyczynu braci Wright, którym udało się spełnić swoje marzenia o lataniu.


11 sierpnia

Opowieści gołdapskiego lasu ;

Reż. Tomasz, Orlicz ;

Od 6 stycznia do 16 lipca 1982 roku, w byłym ośrodku Radiokomitetu przetrzymywano kilkaset kobiet: działaczek związkowych, dziennikarek, aktorek, pracownic struktur Solidarności i wiele przypadkowych osób. Ośrodka pilnowało 60 żołnierzy WP, 12 klawiszy i 8 pracowników SB. Przez kilka miesięcy kobiety nie opuszczały pawilonów. Utrudniano im kontakty z rodzinami, a prasa reżimowa donosiła o luksusowych warunkach, w jakich izolowano żeńską ekstremę Solidarności. Opowieści i zwierzenia kilkunastu z tych kobiet oraz księdza będą stanowiły trzon dokumentalnego zapisu.


12 sierpnia

Marcela;

Reż. Helena, Třeštíková;

Życie Marceli, zwyczajnej Czeszki, stało się obiektem zainteresowania i obserwacji ekipy filmowej, która podążała za swą bohaterką przez kilkadziesiąt lat i była świadkiem wielu, często wręcz dramatycznych wydarzeń. Przed okiem kamery odgrywał się dramat Marceli, opłakującej śmierć córki. Śmierć, która mało nie doprowadziła bohaterki do samobójstwa. Przed okiem kamery Marcela zbierała siły, by żyć i zajmować się swym synkiem. Historia Marceli była pierwotnie jedną z sześciu ludzkich historii przedstawionych w serialu dokumentalnym, ale zainteresowanie publiczności i chęć pomocy, którą oferowało wielu widzów, sprawiły, że o Marceli powstał oddzielny film. Dziś bohaterka wierzy w lepszą przyszłość i oczekuje jej.


13 sierpnia

Ja alkoholik;

ODC. 4/13; ZYSKI I STRATY; Reż. Jacek, Bławut;

Michał ma nawrót choroby, szuka okazji do wypicia. Staszek wychodzi ze szpitala, żegna się z kolegami i Konradem. W poradni Jacek w grupie analizuje zyski z niepicia alkoholu. Michał ciężko zapija.


Eko-przestępcy. 2. Piraci-rybacy.;

2/3 ECO CRIMES 2. Fishing Pirates;

Reż. Heinz Greuling, Thomas Weidenbach

Łódź patrolowa australijskiego zarządu rybołówstwa złapała na wodach terytorialnych tego kraju kuter pod rosyjską banderą, który nielegalnie odławiał antara patagońskiego. Śledztwo, przeprowadzone niczym w najlepszym kryminale, odkryło międzynarodową siatkę przestępczą, zajmującą się pirackimi połowami tej ryby. Aby zwiększyć zyski, nielegalni rybacy łapali zbyt małe i młode ryby, więc gatunkowi groziła zagłada. Rząd australijski wypowiedział wojnę piratom - rybakom. Po paru latach zdołał przegonić ich ze swoich wód terytorialnych. Niestety, nielegalne połowy innych gatunków ryb odbywają się również u wybrzeży Europy. Cenę za takie przestępstwa zapłacimy wszyscy.POWTÓRKA SOBOTA 14.08.2010 R. GODZ.19.30
14 sierpnia

Ja alkoholik;

ŚWIADECTWA; Reż. Jacek, Bławut; Odc. 6/13;

Misja chrześcijańska w Wiśle - Staszek i Zbyszek wysłuchują świadectw mówiących o cudownych wyjściach z nałogu. Staszek będąc tu drugi raz, poddaje się atmosferze modlitwy. Zbyszek w samotności szuka kontaktu z Bogiem.Kobieta pracująca - Irena Kwiatkowska;

Reż. E. Protakiewicz

Irena Kwiatkowska skończyła PIST w Warszawie w 1935 roku. Początkowo grała role dramatyczne, ale wrodzone vis comica prowadziła ją w stronę soczystych postaci charakterystycznych. Dopiero po wojnie, zaistniała jako wybitna artystka komediowa. Debiutowała w 1945 roku, w krótkim filmie A. Bohdziewicza 2 + 2 = 4. Film ma przedstawić artystkę na tle "epok", nie tylko jako odtwórczynię ról, ale jako skromnego człowieka, intelektualistkę i indywidualistkę. Opowiedzą o niej wybitni koledzy i rodzina, ona sama, w filmie znajdzie się bogata ikonografia oraz fragmenty widowisk i filmów.


O wybitnej artystce mówią koledzy po fachu: Aleksander Bardini (nagr. arch.), Edward Dziewoński (nagr. arch.), Wiesław Gołas, Jerzy Gruza, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, dyrektor Teatru Polskiego Jarosław Kilian oraz bratanica, Krystyna Kwiatkowska - Jabłońska, a także studenci Akademii Teatralnej. Narratorem dokumentu jest Roman Dziewoński. Sama Irena Kwiatkowska opowiada o swojej rodzinie, zmarłym przedwcześnie mężu, prawniku Bolesławie Kielskim, o wojnie i okupacji, o pracy na scenie, rolach filmowych i występach w kabaretach "Szpak", "Dudek" oraz o tęsknotach za repertuarem klasycznym.
15 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc. 7/13, NAWROTY; Reż. Jacek, Bławut;

Zbyszek opowiada Jackowi o pobycie i spotkaniu w Wiśle. Konrada dopada głód alkoholowy, zostaje przeniesiony na oddział szpitalny i poddany leczeniu. Jacek bezskutecznie poszukuje pracy. Wizyta u ciągle pijanego Michała w jego zrujnowanym mieszkaniu, bez prądu i ogrzewania. Powrót Konrada na zajęcia grupowe.


16 sierpnia

Kobieta w świecie przemocy;

odc. 7/7 - Nepal: Ucieczka z piekła; Reż. Fiona, Melville

Cykl filmów dokumentalnych o sytuacji kobiet w rejonach świata objętych międzynarodowymi konfliktami zbrojnymi, wojnami, bitwami plemiennymi i kataklizmami. O walce kobiet z dyskryminacją, brakiem dostępu do edukacji i podstawowych praw obywatelskich. W siódmym odcinku - kobiety w Nepalu.


Motlowe marynarki ;

Reż. Ewa Straburzyńska ;

Motel - Żyd mieszkający do 1990 roku we Wrocławiu przez prawie 50 lat handlował marynarkami. Klientami byli artyści, politycy, naukowcy. Film poprzez marynarki pokazuje skróconą historię Polski powojennej. O tym, ile w życiu mężczyzny znaczy dobrze skrojona marynarka, Motel, sędziwy wrocławski Żyd opowiadać może godzinami. Przez niemal pół wieku handlował marynarkami, lub może raczej należałoby powiedzieć - ubierał mężczyzn i sprawiał, że stawali się eleganccy. Był bystrym obserwatorem i bacznie śledził zmiany zachodzące nie tylko w modzie, ale i w otaczającej go rzeczywistości. Słuchając opowieści Motla o jego klientach i modzie męskiej, wiele się można dowiedzieć o Polsce ostatniego półwiecza, o specyfice i klimacie kolejnych dziesięcioleci, przemianach zachodzących w obyczajowości i społecznej hierarchii.


17 sierpnia

Pielęgniarki w świecie przemocy;

odc. 2/4 - Zambi ;

Film dokumentalny o pracy tych, którzy pomagają poszkodowanym w międzynarodowych konfliktach zbrojnych, wojnach, bitwach i kataklizmach. Każdego roku umiera około miliona ludzi, ponieważ nie udzielono im pierwszej pomocy, nie zaszczepiono, nie podano prostego leku. Pielęgniarki, ratownicy medyczni i sanitariusze są czasem niemniej potrzebni niż lekarze.
Markowi Kotańskiemu

Reż. M Dembiński;

Film poświęcony pamięci Marka Kotańskiego, jednego z najbardziej znanych działaczy społecznych, twórcy Monaru i Markotu, tragicznie zmarłego w sierpniu 2002 roku. Marek Kotański, z wykształcenia psycholog i terapeuta, działalność społeczną rozpoczął w latach 70. w komitetach przeciwalkoholowych. Kiedy w Polsce zaczęło przybywać narkomanów, w 1981 roku założył Monar, ośrodek odwykowy z żelazną dyscypliną, który z czasem rozrósł się w sieć podobnych placówek. Gdy problem bezdomności przestał być marginalnym zjawiskiem społecznym, utworzył Markot, gdzie ludzie bez dachu nad głową mogli znaleźć schronienie i opiekę. Stworzył prężną organizację humanitarną, liczącą około 150 ośrodków w całej Polsce. O stracie, jaką jest śmierć Marka, mówią jego najbliżsi, rodzina, przyjaciele i ci, którym pomagał, m.in. Hanna Janowska, długoletnia zastępczyni w kierowaniu organizacją, oraz Zbigniew Hołdys, Przemysław Przybecki i Jagoda Władoń.


18 sierpnia

Sierpień;

Reż. Ireneusz, Engler ;

Film jest rejestracją wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w drugim tygodniu historycznego strajku uwieńczonego podpisaniem pamiętnych porozumień ze stroną rządową. Zapis ten powstał w warunkach ówczesnych ograniczeń cenzuralnych i licznych utrudnień, z którymi musiała się borykać ekipa realizatorów. Pomimo to otrzymaliśmy wiarygodny dokument, który utrwalił realia i niepowtarzalny klimat tamtych dni.

Film Ireneusza Englera opowiada o otoczce rozmów prowadzonych w słynnej sali bhp, do której jednak kamera zajrzała ledwie kilka razy. Autor skoncentrował się na zdarzeniach rozgrywających się na rozległym terenie stoczni i w pobliżu przybranej kwiatami bramy wjazdowej - po obu jej stronach. W filmie nie ma ani słowa komentarza. Mówią obrazy i ludzie, odbiorniki radiowe i megafony.
19 sierpnia

Ulubieniec. Historia Pietera - Dirka Uysa;

Darling! The Pieter - Dirk Uys Story; Reż. J. Shaw;

Bohater filmu, Pieter - Dirk Uys, jest południowoafrykańskim satyrykiem politycznym. Występując jako Evita Bezuidenhout zyskał sobie ogromną popularność w czasach apartheidu jako bezwzględny i nieustraszony przeciwnik segregacji rasowej. Po demokratycznych przemianach w RPA Pieter - Dirk Uys zaangażował się w walkę z AIDS, przede wszystkim prowadząc działalność uświadamiającą wśród młodzieży szkolnej. Oskarżył prezydenta RPA Thabo Mbekiego, który długo nie chciał uwierzyć, że przyczyną AIDS jest wirus HIV, o ludobójstwo, gdyż ten nie chciał sprowadzać do kraju stosownych leków, wskutek czego wielu chorych zmarło. Przyjaciółmi Pietera - Dirka Uysa są m. in. Nelson Mandela, pierwszy prezydent demokratycznej RPA i arcybiskup Desmond Tutu, obaj laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.


20 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc. 8/14; WIELKANOC; Reż. Jacek, Bławut;

Spotkanie z terapeutką przed świętami i wskazówki jak uniknąć alkoholu podczas rodzinnych spotkań. Wizyta u Jurka, który samotnie spędza święta. W klubie na Wygodnej spotyka Adama i Zbyszka. Potem udaje się do Jacka i jego rodziców oraz Michała i Staszka.


Eko-przestępcy. 3. Zabójcy tygrysów;

3/3 ECO CRIMES; 3.The Tibet Connection; Reż. Heinz Greuling, Thomas Weidenbach

Populacja tygrysów w Indiach dramatycznie spadła. Dziś żyje ich zaledwie 1400. Winę ponosi kłusownictwo na niespotykaną do tej pory skalę. Ofiarami przestępców padały także pantery i wydry. Śledztwo, prowadzone przez policjantów i ekologów, pozwoliło wykryć winnych i wsadzić ich za kratki. Najtrudniejsze okazało się ustalenie, kto kupuje skóry nielegalnie upolowanych zwierząt znajdujących się pod ochroną. Okazało się, że cieszą się popularnością wśród Tybetańczyków, którzy w ten sposób popisują się bogactwem. Na szczęście apel Dalajlamy sprawił, że zrezygnowali z tej mody, zabójczej dla pięknych zwierząt.POWTÓRKA SOBOTA 21.08.2010 R. GODZ.19.30
21 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc. 9/14, KONRAD; Reż. Jacek, Bławut;

Konradowi do ukończenia terapii i wyjścia ze szpitala pozostało trzy dni. Wraca do ojca, który jest alkoholikiem i nawiązał kontakt z mamą. W tym czasie szpital opuszczają Sławek i Krzysiek koledzy Konrada. Do szpitala w dniu wyjścia Konrada przyszła mama.


Pięć portretów pana Kazimierza;

Reż. M. Kubera;

Film o wybitnym polskim aktorze Kazimierzu Rudzkim. Próba zbudowania portretu aktora, który był także pedagogiem, konferansjerem i wielkim społecznikiem. Film zawiera doskonałe zdjęcia dokumentujące jego pracę sceniczną. Jego dorobek sceniczny to ponad 20 ról, wystąpił też w ponad 22 filmach. Wypracował własny styl konferansjerki estradowej i kabaretowej. Od 1965 roku był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a następnie jej prorektorem. Rolą filmową, która przyniosła mu sukces to rola porucznika Turka w filmie A. Munka "Eroica", lecz dziś pamiętany jest główni z roli ojca w serialu telewizyjnym "Wojna domowa" J. Gruzy. Prowadził też w Polskim Radiu audycje dla młodzieży propagujące kulturę słowa i uczące podstawowych umiejętności aktorskich. Zmarł w 1976 roku mając 65 lat.


22 sierpnia

Ja alkoholik;

odc. 10/13 - Nadzieja, Reż. Jacek Bławut;

Zbyszek znalazł pracę w warsztacie samochodowym. Jacek opowiada o swoim zapiciu, jak ostatnie cztery złote wyłudził od swojej córki. Staszek opowiada o swoim bólu, jaki przeżywa z powodu utraty miłości córki. Michał wspomina dziadków, po ich śmierci wszystko sprzedał na alkohol.23 sierpnia

Pielęgniarki w świecie przemocy

odc. 3/4 – Boliwia; Reż. Paola Gosvalez
Bułeczkarz z Przemyśla ;

Reż. Jerzy Morawski

Kazimierz Szumański z Przemyśla w 1985 roku trafił na pierwsze strony gazet. Marzył o większym mieszkaniu i oszczędzał na nie. Pewnego dnia urzędnicy ze stadniny spytali, czy nie zechciałby przywozić im z miasta bułek, których do Stubna w ogóle nie dostarczano. Zgodził się. Zaczynał od 30 bułek. Z czasem przywoził do Stubna 300 bułek i 100 rogalików. Za tę przysługę pobierał opłatę. I oto został aresztowany i osadzony w więzieniu. Po kilkunastu latach od tamtych wydarzeń Jerzy Morawski jedzie do Przemyśla i Stubna tropem tak kiedyś głośnej sprawy. Ci, którzy mówią - są zgodni: Szumowski został skrzywdzony, potraktowany z bezwzględnością nieproporcjonalną do rozmiarów sprawy. Przejścia z 1985 i 1990 roku ostatecznie zrujnowały mu i tak nadwątlone zdrowie. Czy w końcu doczekał się zadośćuczynienia? Jakieś dwie osoby z Warszawy przywiozły mu 200 dolarów. Zwrócono mu książeczkę oszczędnościową, lecz za zgromadzona kwotę zamiast mieszkania mógł już tylko kupić kolorowy telewizor. Klub Kapitału Śląskiego ufundował mu pobyt w sanatorium, pragnąc w ten sposób uhonorować jego zasługi dla rozwoju kapitalizmu w Polsce.24 sierpnia

Pielęgniarki w świecie przemocy;

odc. 4/4 – Indonezja; Reż. Kristin Sellefyan
Piasek w tryby. Jastrzębie 88 ;

Reż. G. Ogrodowska, L. Furman ;

Jest lato 1988 roku. Jastrzębie na Śląsku. Osiem lat wcześniej podpisano tu porozumienia jastrzębskie, które - wraz z gdańskimi i szczecińskimi - rozpoczęły historię Solidarności. Rosną lawinowo ceny i inflacja. Brak reform pogłębia niezadowolenie i rozgoryczenie. Pojawiają się młodzi ludzie, którzy bezpośrednio nie przeżyli pierwszego zrywu Solidarności. Są radykalnie antykomunistyczni, bezkompromisowi. Działają w środowisku, które doświadczyło represji stanu wojennego i wczesnych lat osiemdziesiątych. 15 sierpnia rozpoczyna się strajk w kopalni "Manifest Lipcowy". Strajki wkrótce obejmują 14 śląskich kopalń węgla kamiennego. Kończą się 3 września, dokładnie w rocznicę porozumień jastrzębskich. Czy odniosły sukces? Główne żądanie strajkujących - natychmiastowa relegalizacja Solidarności - nie zostało zrealizowane. Przywódcy większości strajków zostali wyrzuceni z pracy. Dało jednak o sobie znać nowe pokolenie zdeterminowanych ludzi, walczących o swoje prawa. To oni skutecznie "sypali piasek w tryby" socjalistycznego państwa.25 sierpnia

Kryptonim Inspirator ;

Reż. Henryka Dobosz ;

Film pokazuje życiową drogę człowieka, dla którego przybycie w Sierpniu 80' do strajkujących w Stoczni Gdańskiej robotników z deklaracją poparcia ze strony Gdańskiego Oddziału ZLP, było równie oczywiste, jak przejęcie dowodzenia kompanią w ogniu walki pod Narvikiem. Widząc nieporadność kapitana dowodzącego kompanią, zagroził mu bronią i objął dowodzenie, po czym wyprowadził kompanię z okrążenia. Niesubordynacja na polu walki? Mógł mu grozić sąd polowy. Dostał Virtuti Militari z rąk gen. Sikorskiego. Został później przeznaczony do służby w wywiadzie jako cichociemny, przeszedł mordercze przeszkolenie, które wytrzymywali nieliczni, latał z ładunkiem złota dla dowództwa AK w czasie Powstania Warszawskiego. SB nadała mu kryptonim "Inspirator", co istotnie trafnie określa zarówno osobowość jak i sposób działania Lecha Bądkowskiego, nauczyciela i mistrza wielu współczesnych polityków.

    
26 sierpnia

Decydent George Bush;

The Decider; Reż. Helen C. Stikkel;

Film dokumentalny. Podsumowanie działalności George'a W. Busha - byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sprawował on urząd od 20 stycznia 2001 roku do 20 stycznia 2009 roku. W wyborach prezydenckich 13 grudnia 2004 wybrany został przez Kolegium Elektorów na drugą kadencję. Prześledzimy procesy decyzyjne Busha i ich konsekwencje dotyczące inwazji w Iraku, Afganistanie, huraganu Katrina, nominacji w Sądzie Najwyższym aż po kryzys finansowy i wybory w 2008.


27 sierpnia

Ja alkoholik;

Odc. 11/14, OSTATNIA SZANSA; Reż., Jacek, Bławut;

Szpital w Zgierzu. Jacek wita się z kumplami i udaje się na zajęcia. Mieszkanie Michała świeci czystością, a Michał jest trzeźwy. Zbyszek zawalił pracę przez dwudniowe picie. Szef zgadza się na ponowne przyjęcie go do pracy. Staszek z Michałem idą na zabawę do klubu AA, gdzie spotykają Konrada. Rano po śniadaniu Michał ze Staszkiem idą na spacer.
Grypa atakuje;

Flu Time Bomb; reż. B Murphy;

Film dokumentalny. Grypa znów zaatakowała świat. Tym razem pojawiła się kolejna odmiana zwana "świńską grypą". W odniesieniu do przypadków nagłych, masowych zachorowań na różne odmiany grypy, poczynając od hiszpańskiej w 1918 roku, a na ptasiej H1N1 kilka lat temu kończąc, autorzy filmu przeprowadzają analizę przyczyn i skutków, omawiają działania profilaktyczne i medyczne w takich przypadkach na świecie. Materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów, przykłady z życia wzięte i grafika komputerowa pokazująca mechanizmy działania wirusów i bakterii. Czy wirus grypy może stać się bronią biologiczną XXI wieku?POWTÓRKA SOBOTA 21.08.2010 R. GODZ.19.30
28 sierpnia

Ja alkoholik;

odc. 12/13 - Mityng, Reż. Jacek, Bławut;

Jacek i Jurek odwiedzają Zbyszka w pracy. Trwają przygotowania do mityngu. Staszek i Jacek krzątają się w kuchni. Jurek nosi gałęzie na ognisko. Wszyscy ostro reagują na pijanego Michała. Mityng otwiera wspólna modlitwa, Jacek czyta zasady obowiązujące na tym spotkaniu. W czasie mityngu przyjęty jest temat do dyskusji: "Dlaczego warto nie pić".


Po prostu Krystyna Feldman;

Reż. G. Pieczuro ;

Sylwetka aktorki Krystyny Feldman, nazywanej królową drugiego planu, grała epizody w filmie i teatrze i dopiero w wieku 84 lat zagrała główną rolę Nikifora w filmie "Mój Nikifor" K. Krauzego. Za Nikifora dostała nagrody na całym świecie, odniosła sukces udowadniając, że nigdy nie jest za późno i warto czekać na tę najważniejszą rolę. Opowiada o swoim życiu prywatnym, o swoim traktowaniu zawodu, o tym jak pracuje nad rolami. Ostatnie rozmowy z K. Feldman zarejestrowaliśmy 9 stycznia 2007 r. Aktorka zmarła 24 stycznia 2007 r.


29 sierpnia

Ja alkoholik;

odc. 13/13 - Bez końca, Reż. Jacek, Bławut;

Jurek po kilku miesiącach trzeźwości zapija. Autor rozmawia z nim przez zamknięte drzwi, ponieważ jest w złym stanie. Jacek nareszcie znajduje pracę w odlewni, jest to robota na trzy zmiany. Po pracy jeździ na trening do osiedlowej sekcji piłki nożnej. Staszek postanawia wyprowadzić się od Ani i zacząć życie od nowa.


30 sierpnia

Zbudujemy socjalizm;

Reż. Andrzej Trzos - Rastawiecki ;

Film dokumentalny "Zbudujemy socjalizm" opowiada o relacjach pomiędzy PZPR, a "Solidarnością" w okresie walki o niepodległość. Pojawiają się tu tacy politycy jak; Gierek, Kania Jaruzelski, Barcikowski, Rakowski z jednej strony, a prezydent USA Carter i prof. Brzeziński z drugiej. Reżyser wykorzystuje zapomniane i nieznane fakty z lat 80. , z okresu narodzin "Solidarności" i zmagań aparatu władzy z nowymi ideami. Wewnętrzny konflikt w Polsce staje się przedmiotem dramatycznej gry międzynarodowej, której dominantą staje się konfrontacja supermocarstw.


31 sierpnia
HENRYK WARS - PIESNIARZ WARSZAWY

REŻ. W. Dąbrowski;

Film dokumentalny o wielkim polskim kompozytorze Henryku Warsie, którego twórczość i piosenki były i są powszechnie znane i wykonywane po dzień dzisiejszy. Wars był również kompozytorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawne odkrycie nieznanych dotychczas utworów muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa oraz zbliżająca się 105 rocznica urodzin i 30 rocznica śmierci stały się powodem do realizacji dokumentalnego filmu, który przypomni osobę i dokonania wielkiego polskiego artysty.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna