Składniki: 2 jajka 2 szklanki mąki ½ szklanki oleju 1¾ szklanki mleka 2 łyżeczki proszku do pieczenia ¼ łyżeczki soli przygotowaniePobieranie 113.96 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar113.96 Kb.

Gofry
składniki:
- 2 jajka

- 2 szklanki mąki

- ½ szklanki oleju

- 1¾ szklanki mleka

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- ¼ łyżeczki soliprzygotowanie:
Wszystkie składniki należy wymieszać. Do pieczenia wykorzystać gofrownicę i postępować zgodnie z jej instrukcją. Gotowe gofry polecam z cukrem pudrem, bitą śmietaną i powidłami oraz z kawałkami owoców.
SMACZNEGO!!!!

Bartek

GAZETKA SZKOLNA

Gimnazjum im. Jana Adama Maklakiewicza

w Mszczonowie

6 (77) marzec 2015

ZAPYTNIK

W „ZAPYTNIKU” MIĘDZY INNYMI:


- CZŁOWIEK Z PASJĄ – wywiad z NORBERTEM MICHALSKIM;

- Czas WIELKANOCY;

- „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…” – INKA i inni NIEZŁOMNI;

- harcerskie SPRAWNOŚCI;

- stałe „kąciki”: - nauka i rozrywka

a także…

- przygód Pana Jana ciąg dalszy
Co było?

 • próbny egzamin gimnazjalny dla klas II – 23,24,25 marca


Co będzie?

 • ŚWIĘTA WIELKANOCNE

 • ZEBRANIE Z RODZICAMI

 • EGZAMIN GIMNAZJALNY!


Redakcja: Luiza Popławska, Paulina Witalewska, Justyna Rybkowska, Olga Fabianowicz, Marta Chyła, Ola Wiśniewska, Bartek Fedorowicz, Adrian Klimkiewicz, Magda Maliszewska, Roman Antolak, Paweł Książek, Zuzia Banasiewicz, Gabrysia Piątkowska, Julia Soból, Marysia Witecka, Klaudia Woszczyk, Julia Woźniak

Opieka, korekta: Emilia Mirocha Wydawca: Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w MszczonowieSPOSÓB NA ŻYCIE
Norbert Michalski to uczeń klasy 3c. W ostatnim czasie jego największym osiągnięciem jest uzyskanie tytułu LAUREATA wojewódzkiego konkursu historycznego oraz wojewódzkiego konkursu języka polskiego.
Norbercie, zostałeś laureatem dwóch kuratoryjnych konkursów. To wielkie osiągnięcie, którego bardzo ci gratulujemy. Opowiedz, w jaki sposób się przygotowywałeś?
Przede wszystkim ciężko pracowałem. Bardzo lubię czytać książki, ale podręczniki akademickie jako obowiązkowa lektura na każdy etap konkursu oraz ciągłe powtarzanie wiadomości były dla mnie nie lada wyzwaniem. Poradziłem sobie głównie dzięki dobrej pamięci. Bardzo pomocne było również wsparcie rodziców.

Jakie to uczucie – być laureatem?

Jestem przede wszystkim z siebie dumny oraz szczęśliwy, że nie zawiodłem osób, które pokładały we mnie nadzieję.
Co szczególnie pasjonuje Cię w historii?

Z okresów historycznych pasjonuje mnie średniowiecze oraz oczywiście historia Polski. Z postaci fascynuje mnie Józef Piłsudski oraz Władysław Jagiełło. Ciekawi mnie czas rozbiorów Rzeczpospolitej oraz dzieje Imperium Bizantyńskiego.
Na pewno oglądasz programy i czytasz książki o tematyce historycznej, poszukujesz dodatkowej wiedzy w internecie. Jakie strony, książki, filmy czy programy poleciłbyś ludziom zainteresowanym historią?
Cóż, z filmów historycznych polecam adaptację "Trylogii" Henryka Sienkiewicza oraz liczne filmy dokumentalno - historyczne na TVP historii, np. Bogusława Wołoszańskiego. Z książek niezastąpione są "Tablice historyczne" Olafa Bergmana, "Poczet królów i książąt polskich" Mariusza Trąby i Lecha Bielskiego oraz "Encyklopedia sławnych Polaków".
Jak zachęciłbyś młodych ludzi, swoich rówieśników, do nauki historii?

Najważniejszą zachętą bez wątpienia będzie fakt, że znajomość historii pozwoli nam uniknąć błędów z przeszłości oraz straszliwych zbrodni takich jak Holocaust. Poza tym gdy młody człowiek zna dzieje swojego narodu, może być z niego dumny oraz go kochać.
Startowałeś też w konkursie języka polskiego. Za tobą etap wojewódzki. Czy wiedza historyczna pomaga ci w analizie i interpretacji dzieł literackich?

Oczywiście, wiedza historyczna umożliwia mi ustalenie okresu, z którego pochodzi dzieło, a co za tym idzie, pozwala mi określić mentalność twórcy i ludzi z tej epoki.
Jakie masz plany na przyszłość?

W przyszłości pragnę uczyć się w LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie oraz studiować prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W dorosłym życiu może napiszę książkę.
Nasza szkoła została zgłoszona do udziału w ogólnopolskiej akcji „Ja czytam”. W jaki sposób dokończyłbyś zdanie:

Czytam, bo...........................................
Czytam, bo książki to dla mnie sposób na życie.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią i nie czytają książek. Norbert jest tego najlepszym przykładem. Swoją postawą i osiągnięciami udowodnił, że realizowanie pasji może się stać celem i sensem życia. Tylko trzeba ją mieć…

Emilia Mirocha
Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez kościoły chrześcijańskie.

Poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Wyznaczanie

Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Polska tradycja

Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie). Do dziś w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku.

W polskim zwyczaju po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami.

Niedziela, podobnie jak i Poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu, w gronie rodzinnym.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych (z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego): śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus.

Tegoroczne święta wypadają 5 i 6 kwietnia. Przerwa świąteczna: 2 - 7 kwietnia.

Wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych

życzy Czytelnikom Redakcja „Zapytnika”

Luiza, MartaŻołnierze Niezłomni. Obchodziliśmy ich święto 1 marca. Dziś przypominamy ich historię. CHWAŁA BOHATEROM!

 1. Józef Franczak (ps. „LALEK”) ur. 17 marca 1918 w Kozicach Górnych, został śmiertelnie postrzelony i zm.21 października 1963 w Majdanie Kozic Górnych jako ostatni członek z grupy oporu. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 2. Marian Bernaciak (ps. „Orlik”) ur. 6 marca 1917 w Zalesiu k. Ryk, by nie dostać się w niewolę sowiecką popełnił samobójstwo i zm. 24 czerwca 1946 we wsi Piotrówek. Dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 3. Zygmund Edward Szendzielarz (ps. „Łupaszka”) ur. 12 marca 1910 w Stryju, po aresztowaniu został skazany na karę śmierci, wyrok został wykonany 8 lutego 1951 w Warszawie.  Major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 4. Anatol Radziwonik (ps. „Olech”) ur. 20 lutego 1916 w Briańsku na terenie Rosji, poległ w trakcie próby przebicia się przez obławę  12 maja 1949 niedaleko wsi Raczkowszczyzna.  Podporucznik WP, od 1943 w AK, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ostatni dowódca zorganizowanych struktur polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej. 1. Danuta Siedzikówna (ps. „Inka”) ur. 3 września 1928 w Guszczewinie, zastrzelona 28 sierpnia 1946 w Gdańsku. Sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

źródło:www.kresowiacy.com

Tajemnice drugiej wojny światowej


 1. Hitler testował bomby atomowe.

Wiedzieliście, że naziści testowali trzy bomby jądrowe w latach 1944 i 1945? Ja też nie, mimo że uważałem siebie za dobrze poinformowanego w kwestii II wojny światowej. Ta wiedza jest dostępna, ale zdobyli ją nieliczni.


 1. Churchill to zdrajca.

Odtajnione ostatnio dokumenty dowodzą ponad wszelką wątpliwość, że Winston Churchill był częścią judeo-masońskiego spisku mającego na celu zastąpienie Neville’a Chamberlaina i wciągnięcie nas do wojny. To wynika z wybranych dokumentów pochodzących z narodowych archiwów.


 1. 9 tysięcy nazistów zbiegło do Ameryki.

Władze Chile i Brazylii wyraziły zgodę na zbadanie materiałów dotyczących ilości uciekinierów z III Rzeszy, którzy znaleźli schronienie w Ameryce Południowej. Jak wynika z dokumentów, liczba osób współpracujących z nazistowskim reżimem, które uciekły przed sprawiedliwością, wynosi nawet dziewięć tysięcy. O wiele mniejsze grupy uciekły także do Paragwaju i Urugwaju. Zwraca się przy tym uwagę na fakt, że Ameryka Południowa nie była jedynym kierunkiem ucieczki, wielu nazistów zbiegło również do krajów na Bliskim Wschodzie.

 1. Hitler uciekł do Argentyny?

Rząd USA miał pomóc Hitlerowi w ucieczce z Niemiec. Taką tezę wspierają historycy Gerrard Williams i Simon Dunstan w swojej książce „Grey Wolf: The Escape Of Adolf”.

BartekSprawności harcerskie

Dla harcerza sprawności są jak odznaczenie. Ich zdobycie świadczy o tym, że na danej dziedzinie znamy się najlepiej. Aby tego dokonać, harcerz musi najpierw rozpisać zadania, które wykona. W ZHP wyróżniamy sprawności o różnych stopniach trudności:

1 stopień - jednogwiazdkowe - obwódka sprawności jest koloru granatowego i zdobywać ją mogą harcerze i harcerki w wieku 10-13 lat.

2 stopień - dwugwiazdkowe - obwódka sprawności jest koloru zielonego i zdobywać ją mogą harcerze i harcerki starsze (10-16 lat).

3 stopień - trzygwiazdkowe - obwódka sprawności jest koloru czerwonego i zdobywać ją mogą harcerze i harcerki starsze (13-16 lat).

Ostatnim stopniem są Mistrzowskie "M" - obwódka takiej sprawności jest koluru czarnego i zdobywać ją mogą wędrowniczki i wędrownicy (16-25 lat).

Najpopularniejszymi sprawnościami w ZHP są sprawności :

1."Pomocna dłoń" - polega na pomocy innym.

2. "Robinson" - harcerz od 2 do 4 godzin w nocy musi przeżyć w lesie, np. zbudować szałas, wykopać kuchenkę polową; nie może być zauważony. Zdobywa się ją szczególnie na biwakach i obozach.

3. "Łazik" - polega na poznaniu bliżej przyrody i nauczeniu się np. czytania map i korzystania z kompasu w terenie. Podobnie jak sprawność "Robinson" zdobywa się ją szczególnie na biwakach, obozach i rajdach.
 1. 2. 3.

Wyróżniamy także inne sprawności. Niektóre z nich to: "Harcownik", "Plastyczka", "Kuchcik", "Higienista", "Ognik".

Marysia Jaskinia Raj położona jest w pobliżu Chęcin, w Górach Świętokrzyskich. Jest uważana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. W latach 70-tych odkryto tam ślady obecności człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat oraz szkielety takich zwierząt jak niedźwiedź, żubr, mamut czy piżmowół. Jaskinia jest główną atrakcją woj. świętokrzyskiego.
Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Niemcy) – jej budowa odbywała się w latach 1248 – 1880 i należy do arcydzieł gotyckiej sztuki architektonicznej. Znajdują się w niej liczne dzieła sztuki sakralnej. Katedra robi imponujące wrażenie ze względu na jej ogrom i misterne zdobienie.
Magda

Park Romantyczny „Arkadia”
Park w stylu angielskim, leży w województwie łódzkim, dokładniej w gminie Nieborów, około sześciu kilometrów od Łowicza, nad rzeką Skierniewką.
Arkadia została założona w 1778 roku przez księżną Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową, która upiększała swój ogród do końca życia, zatrudniając w tym celu najwybitniejszych artystów epoki.

Nazwa Arkadia przywoływała mitologiczną, sielską krainę szczęśliwości, swoisty raj na ziemi. Park zajmuje teren około czternastu hektarów, a nastrojowe alejki, wijące się serpentyną, staw i malownicza architektura, czynią to miejsce idealne do romantycznych przechadzek, rozmyślań i podziwiania natury oraz sztuki.Inspiracją do stworzenia parku, był modny wówczas park angielski, przypominający naturalny krajobraz z umiejętnie wkomponowanymi budowlami, nawiązującymi do sztuki gotyckiej i antycznej. Możemy do nich zaliczyć m.in.: Świątynie Diany, Grotę Sybilli, Łuk Grecki, Domek Gotycki z przyległą galerią. Warto też wspomnieć o drewnianym domku należącym do Jana, syna Marii Konopnickiej.

W parku nie mogło zabraknąć sztucznych ruin, tajemniczych zakątków i ustronnych świątyń dumania. Całość dopełnia efektowna rekonstrukcja akweduktu nad kanałem doprowadzającym wodę do stawu.


Zuzia i Julia


SCIENCE not FICTIONZAĆMIENIE

W piątek 20 marca, pomiędzy 9.45 a 12.05 nad Polską można było zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Na wstępie opiszę to zjawisko. Dzieje się ono rzadko - gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem. W ten sposób możemy obserwować, jak Księżyc stopniowo przysłania naszą Gwiazdę. Jeśli nie widziałeś – żałuj, bo kolejne takie zjawisko dopiero w 2021! Niecierpliwych informuję, iż 28 września około godziny 02:46 będziemy mogli zaobserwować tym razem zaćmienie Księżyca.Na zdjęciu całkowite zaćmienie w rejonie Svalbard (Norwegia).


Magda

CENA MARZEŃ
Kinga Choszcz - polska podróżniczka urodzona 10 kwietnia 1973 w Gdańsku. Jest autorką książek „Nepal - Pierwsza Wyprawa” i „Moja Afryka”, a także współautorką „Prowadził nas los” . W październiku 1998 wraz ze swoim przyjacielem Chopinem (Radosław Siuda) wyruszyli we wspólną podróż autostopem dookoła świata. Po pięciu latach podróży powrócili do domu. Ich wyczyn został w 2004 roku nagrodzony Kolosem – polską prestiżową nagrodą podróżniczą. O wyprawie na swojej stronie Chopin pisze: „Świat jest wielki, a my chcemy nie tylko objechać go dookoła, ale poznać i przeżyć. Wydarzyło się podczas prawie pięcioletniej podróży tyle, że aby to opowiedzieć, trzeba by napisać grubą książkę. Teraz tylko pokrótce.” Kinga jednak od zawsze marzyła o zdobyciu Afryki. 13 października 2005 roku gotowa do drogi długo żegna się ze swoim przyjacielem, który nie mógł z nią wyruszyć, po czym łapie swojego pierwszego „stopa”. Jej podróż przebiega znakomicie. Przedstawia się jako Malaika (anioł), a ten pseudonim zawdzięcza pewnemu Marokańczykowi. Kinga przy każdej możliwości kontaktu z Chopinem namawia go na przyłączenie się do wyprawy, ten jednak nie jest zachwycony Czarnym Lądem i odmawia. Spotyka wielu niezwykłych ludzi, m.in. Francuzkę – złodziejkę dmuchanego zamku z McDonalda, która rozstawia go dla dzieci z afrykańskich wiosek. Podróż trwa. Tymczasem Kinga spełnia swoje kolejne marzenie i Afrykę przemierza przez pewien czas na białym wielbłądzie. Do Abidżanu, miasta na Wybrzeżu Kości Słoniowej, podróżniczka wjeżdża … konwojem pogrzebowym. W ghanijskiej wiosce postanawia wykupić niewolnika – Aukę, dziewczynkę wycenioną na 50 dolarów. „Nie wiadomo, ile lat ma Akua – wygląda na jedenaście, od pół roku pracuje jako pomoc kuchenna w zamian za jedzenie i dach nad głową. Gdy Kinga widzi ją po raz pierwszy, dziewczynka – w poplamionej sukience założonej na lewą stronę – wygląda na wystraszoną. Jeszcze nie wie, jak bardzo odmieni jej los nieznajoma biała kobieta z dredami.” Mija ponad 7 miesięcy podróży po Afryce. Malaika posyła dziewczynkę do szkoły i kupuje jej wyprawkę. 31 maja Kinga znajduje się ze swoją Akuą w Akrze, w szpitalu. Ciężko zachorowała i musiała przerwać swoją podróż. Zatrzymała ją malaria mózgowa – jedna z najcięższych odmian tej choroby. Przebywa pod opieką przyjaciół i polskiego konsula, Chopin natychmiast postanawia do niej dołączyć. Kiedy przybywa, Kinga jest w ciężkim stanie. Jest na oddziale intensywnej terapii i podłączona do respiratora. Po wielu próbach zdobycia leków czy choćby informacji o chorobie lekarze informują go o śmierci podróżniczki. Kinga Choszcz zmarła 9 czerwca 2006 w Akrze (Ghana). Zgodnie z jej wolą została skremowana. Jej prochy wrzucono do oceanu, a część z nich wróciła z Chopinem do Polski i została złożona w Gdańsku na Cmentarzu Garnizonowym.


Pełną historię jej ostatniej podróży znajdziesz na stronie internetowej National Geographic

Magda
Pan Jan

i czasomierz


II
Wstał nowy dzień. Przez okno wpadł promyk wschodzącego słońca, który obudził śpiącego Jana. Ale on wcale nie chciał wstać. A słońce na to: „Wstawaj gościu, jest dzień”. Pół godziny później Janek w końcu zaczął się ruszać. Nagle spadł z łóżka. Silne uderzenie pobudziło go do działania. Podniósł się, na ręce coś mu ciążyło. Był na niej masywny zegarek, od którego emanowała jakaś dziwna aura. Była godzina 11:53. Jeżeli dziś nie zadzwonił budzik, to oznacza, że jest sobota. Na jego ustach pojawił się uśmiech. Ubrał się, i wyszedł z pokoju. Wszyscy już wstali. Babcia kończyła podawać śniadanie. Dziś były naleśniki z nutellą. Skierował się do toalety, aby się przemyć, ale powstrzymała go Zosia.

- Nie! Nie idź tam, coś się zepsuło i…- tu zrobiła głupią minę. – Lepiej tam teraz nie wchodzić.

Powiało grozą.

Poszedł więc do kuchni i tam wyczyścił twarz. Następnie wraz z babcią i Zosią zjedli posiłek. Następnie matka jego ojca poprosiła go, by poszedł na rynek i kupił rzeczy z listy zakupów, którą otrzymał, gdy wychodził. Tego dnia było słonecznie. Spojrzał na zegarek: 12:36. A tak w ogóle to skąd ma ten przedmiot? Nic nie pamiętał. Jeszcze wczoraj go nie było, a teraz jest. „Dziwne” - pomyślał.

Kiedy przybył na targowisko, wyjął listę zakupów: 1. Marchewki - 7

 2. Ogórki - 5

 3. Kapusta - 1

 4. Krem do protez

 5. Domestos

 6. Kwas solny

Kwas solny? Po co to babci? Zdziwił się tak, że brwi dotknęły jego włosów.

- Kiedy wrócę do domu, to spytam babcię, po co jej kwas solny – powiedział zdecydowanie.

Chodził po targu i kupował. Po jakimś czasie spojrzał na zegarek: 12:37.

- Co?! Przecież nie minęła minuta! – zadziwił się i podszedł do przypadkowego przechodnia. – Hej! Kolego, która godzina?

- W pół do drugiej – odpowiedział nieznajomy.

Jan wziął zegarek i wyciągnął pokrętło. Stało się coś dziwnego. Świat się zatrzymał. Wszystko stało w miejscu. Poza tym zrobiło się szaro. Strach, przerażenie. Co się stało? Zwidy? To prawdopodobne dlatego pokręcił pokrętło do przodu. Ale nie dało się. Coś blokowało mechanizm. Pokręcił do tyłu. Ludzie zaczęli się cofać! To nie mogły być zwidy. I wtedy zrozumiał, że zegarek miał magiczną moc władzy nad czasem. To był szok. Pokręcił do tyłu – ludzie szli tyłem. Pokręcił do przodu – ludzie szli normalnie. I znowu do tyłu i znowu do przodu. Był teraz wszechpotężny. „Dosyć zabawy” - pomyślał. Wcisnął pokrętło i świat znów był normalny, a czas pędził swoim rytmem. Kiedy wracał z zakupów, myślał, do czego wykorzystać ten magiczny zegarek.

Dotarł do domu. Gdy wszedł do środka i ujrzał babcię, od razu nasunęło mu się pytanie:

- Babciu, do czego ci kwas solny?

- Jak to, do czego – zdziwiła się babcia. – Do potraw, oczywiście.
ciąg dalszy nastąpi…

RA

składniki: pomarańcza

sposób wykonania:

Umyj dokładnie jedną pomarańczę. Obierz ją ze skórki i miąższem nacieraj dokładnie oczyszczoną skórę twarzy przez 5 minut. Pozostaw na 15 minut. Zmyj letnią wodą.działanie: Twoja skóra po użyciu domowego peelingu pomarańczowego będzie świeża, napięta i promienna.
Mając włosy średniej długości, masz mniejsze pole do popisu niż Twoje koleżanki z włosami po pas, ale zawsze więcej możliwości niż przy ścięciu "na chłopaka". ”Wodospad” jest to fryzura, którą możemy zrobić, mając włosy do pasa, ale również włosy sięgające zaledwie do ramion. • Rozczesz włosy i niewielką ich część podziel na 3 pasma; 

 • Zaplataj jak warkocz dobierany, ale holenderski, czyli zewnętrzne górne pasmo za każdym razem pod pasmo środkowe i dolne zewnętrzne pod pasmo środkowe;

 • Środkowe pasmo pomiń (pozostaw wolne), a w zamian dobierz część włosów i stwórz z nich brakujące środkowe pasmo (nie zewnętrzne dolne pasmo, bo wzór nie zostanie zachowany);

 • Dolne pasmo zapleć pod środkowe;

 • Dobierz do zewnętrznego górnego pasma część włosów i zapleć pod pasmo środkowe;

 • Środkowe pasmo znów puść luźno;

 • Znów dobierz część włosów i stwórz z nich środkowe pasmo;

 • Dolne pasmo zapleć pod środkowe;

 • Czynności powtarzaj, aż uzyskasz pożądaną długość warkocza; 

 • Wówczas włosy zapleć w prosty warkocz;

 • Możesz przewiązać warkocz kokardą.

Pomysł wzięty ze strony: polki.pl

Olga ~Krzyżówka1.


2.

3.


4.5.


6.
7.8.9.
Hasła:
1. Ostatni miesiąc chodzenia do szkoły
2. Film z 1997 r. z Leonardo DiCaprio w roli głównej
3. Stolica Węgier
4. Chroni nas przed deszczem
5. … Północna lub Południowa (kraj)
6. … snów.
7. Zdobione jajka
8. Pora roku, która jest z nami od niedawna
9. Zwierzątko wielkanocne.

~Żart miesiąca


Jadą dwie panie autobusem piętrowym i jedna mówi:
- Słuchaj, pójdę zobaczyć, co jest na górze.
Po chwili schodzi roztrzęsiona i przestraszona mówi:
-Ej, nie idź tam! Tam nie ma kierowcy!
~Zagadka

Czemu owca jest smutna?


~Wykreślanka
Ukrytych zostało 11 słów.

f

g

r

s

ł

o

i

k

t

e

z

d

l

n

u

t

a

j

o

w

e

c

p

o

k

ó

j

b

r

h

b

t

r

a

k

t

a

t

z

a

r

o

n

d

o

o

p

y

g

k

a

d

f

a

m

n

p

l

u

s

hasła: ………………………………………………………………………
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015
Szczegółowe informacje na temat egzaminu gimnazjalnego 2015, czyli:

 • terminy przeprowadzenia egzaminów 

 • komunikat Dyrektora CKE w sprawie sposobu dostosowania warunków i form przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego

 • uprawnienia laureatów olimpiad dla gimnazjalistów

 • procedury organizowania i przeprowadzenia egzaminu w trzeciej klasie gimnazjum 

dostępne są na stronie CKE lub OKE.


TERMINY EGZAMINU GIMNAZJALNEGO

a) część humanistyczna – 21 kwietnia 2015 r. (wtorek)

 z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

 z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

b) część matematyczno-przyrodnicza – 22 kwietnia 2015 r. (środa)

 z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

 z zakresu matematyki – godz. 11:00

c) język obcy nowożytny – 23 kwietnia 2015 r. (czwartek)

 na poziomie podstawowym – godz. 9:00

 na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna