Smo informacyjno-publicystycznePobieranie 91.86 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar91.86 Kb.
.

PASMO INFORMACYJNO-PUBLICYSTYCZNE
TVP INFO to zawsze najszybsze i najlepiej przygotowane aktualności z kraju i ze świata. Codziennie od godz. 6.00, co półgodziny, reporterzy stacji w serwisach informacyjnych przekazują widzom najświeższe wiadomości. Od marca Poranek TVP INFO zostanie wydłużony do godz. 11.00.

INFO DZIENNIK - ZDARZYŁO SIĘ DZIŚ!

Emisja: poniedziałek-piątek, godz. 22.15
Główny serwis informacyjnym anteny, w którym Danuta Dobrzyńska i Jarosław Kulczycki nie tylko podsumowują najważniejsze wydarzenia mijającego dnia, ale też - wyprzedzając czas – zapowiedzą, ich zdaniem, najważniejsze zdarzenia kolejnego dnia. Nowa formuła informacji, synergia doświadczenia i świeżości, sprawiają, że program wciąż przyciąga nowych widzów.
MINĘŁA DWUDZIESTA

Emisja: poniedziałek-czwartek, godz. 20.10
Wieczorny program, w którym dziennikarze TVP INFO goszczą bohaterów wydarzeń mijającego dnia. W programie rozmowy z politykami, liderami opinii, ludźmi kultury, ekspertami i publicystami na tematy, którymi w ciągu dnia żyła Polska. Program prowadzą m.in.: Danuta Holecka, Dorota Gajewska i Igor Janke.

 


FORUM

Emisja: piątek, godz. 20.10
W gorącej dyskusji reprezentanci wszystkich klubów parlamentarnych spierają się o kształt państwa i bieżące sprawy. Debatują o najważniejszych wydarzeniach politycznych, społecznych i gospodarczych. Program z udziałem ekspertów, którzy na gorąco komentują różne pomysły polityków.

STUDIO WSCHÓD

Emisja: sobota, godz. 16.00
Program publicystyczny „Studio Wschód” poświęcony jest najważniejszym wydarzeniom mijającego tygodnia rozgrywającym się na terenie byłego ZSRR – poczynając od państw bałtyckich, na krajach Azji Centralnej kończąc. Prowadząca program Maria Przełomiec, przez 16 lat była specjalnym korespondentem od spraw wschodnich Serwisu Światowego BBC i uznawana jest za jednego z najlepszych ekspertów od spraw byłego ZSRR. Wybory, międzynarodowe spotkania, konflikty czy też istotne przedsięwzięcia gospodarcze – szczególnie związane z energetyką – w Studiu Wschód komentują i analizują wybitni politycy, eksperci oraz politolodzy. Maria Przełomiec zaprasza swoich gości zarówno do studia telewizyjnego w Warszawie, jak również w Moskwie, Kijowie, Tbilisi, Baku, Waszyngtonie czy Brukseli. W programie gościli m.in. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Litwy Valdas Adamkus, premier Litwy Andrus Kubilius, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, wicepremier Białorusi Andrej Kobiakow oraz były premier Ukrainy Wiktor Janukowycz.  

 
PLUS-MINUS, CZYLI TO MNIE DZIWIEmisja: niedziela, godz. 15.00
Program to rozmowa tocząca się wokół „zdziwień”, czyli absurdów z życia codziennego, gospodarczego i społecznego. Eksperci, czyli ludzie świata gospodarki i świata kultury zamieniają się w recenzentów bieżących wydarzeń. Rozstrzygają m.in. takie dylematy, jak to czy byliśmy w tym tygodniu bogatsi, czy biedniejsi, czy mieszkania znowu będą drożeć, bo buduje się ich coraz mniej, czy Polacy przekonali się do kont bankowych oraz jakie absurdalne pomysły podatkowe mogą być ratunkiem na kryzys.

ANTYSALON ZIEMKIEWICZA

Emisja: niedziela, godz. 10.00
Jest to autorski, cotygodniowy program redaktora Rafała Ziemkiewicza, w którym wraz z zaproszonymi publicystami podsumowuje wydarzenia polityczne mijającego tygodnia. Często dowcipna forma wygłaszanych na antenie komentarzy i puent sprawia, że wydarzenia polityczne są lepiej rozumiane przez widzów.

TYDZIEŃ JACKA ŻAKOWSKIEGO

Emisja: niedziela, godz. 20.00
Program, w którym Jacek Żakowski, znany publicysta i komentator, przy pomocy zaproszonych do studia gości: dziennikarzy, znanych publicystów i ekspertów z różnych dziedzin pomaga zrozumieć meandry krajowej i światowej polityki, zwraca uwagę na zachodzące procesy w gospodarce i wskazuje wyzwania cywilizacyjne.

W programie tydzień został podzielony na trzy okresy: od poniedziałku do środy, od środy do piątku i od soboty do niedzieli wieczór. Po zaprezentowaniu wydarzeń z każdego bloku czasowego gospodarz z gośćmi komentuje najważniejsze dla tego wydarzenia ciekawostki.MŁODZIEŻ KONTRA

Emisja: sobota, godz. 20.50

Precyzyjne pytania, błyskawiczna reakcja i celna riposta: młodzi politycy doskonalą sztukę gorącej dyskusji. Młodzieżówki partii politycznych spotykają się ze znaczącymi postaciami świata polityki i życia publicznego – przedstawicielami władz, reprezentantami świata kultury i nauki, ludźmi którzy stanowią autorytet. Wymiana poglądów między gośćmi i młodzieżą to rodzaj zabawy w demokrację opartej na wzorach ateńskich, doskonalenie sztuki dyskutowania i poszanowania stanowisk adwersarzy.
PASMO PROGRAMÓW DOKUMENTALNO-SPOŁECZNYCH

TV NOSTALGIA

Emisja: sobota, 23.10

Audycja przypomina wybrane pozycje archiwalne Telewizji Polskiej. Kryterium  doboru zarejestrowanego materiału jest jego wartość dokumentalno-historyczna i artystyczna. Repertuar uwzględnia wszystkie formy i gatunki narracji telewizyjnej oraz wszystkie role, które odgrywała telewizja z własnej woli bądź z propagandowego  przymusu.

Program prowadzony przez Annę Pawłowską budzi sentymenty, jednocześnie malując historyczny autoportret TVP dla młodszych odbiorców. Narratorami dopowiadającymi postscripta są do dziś rozpoznawalne postaci twórców.

STADION NARODOWY

Emisja: niedziela, godz. 17.15

Jest to program o powstawaniu najbardziej prestiżowego obiektu piłkarskich ME  Euro 2012 – Stadionu Narodowego. Zburzenie poprzednika to okazja do przypominania legendy tego miejsca. Stadion Narodowy będzie nie tylko miejscem penetracji reporterskiej, ale także fascynującym tematem jako zmaterializowany symbol wznoszony na miejscu nieistniejącego symbolu, wielka metafora i świadectwo polskich przemian. Budowie stadionu towarzyszyć będą niezwykli ludzie, varsavianiści, mieszkańcy Saskiej Kępy, kibice, piłkarze. Każdy odcinek programu będzie poświęcony innej historii i innej opowieści.BYŁO… NIE MINĘŁO

Emisja: sobota, godz. 15.00
W programie Adama Sikorskiego podejmowane są te wątki polskiej historii, które zostały zatarte, zagubione, zakłamane. Widzowie wraz z autorem podążają ścieżką poszukiwacza wierzącego, że wiele odpowiedzi na pytania o naszą wspólną historię leży w rodzinnych archiwach, wspomnieniach ludzi, do których ciągle można dotrzeć oraz w ziemi, której pytania stawiane są przy pomocy najnowszego elektronicznego sprzętu. Program mobilizuje do tych poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii,  których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.

Autor przywraca pamięć o wydarzeniach,  tam gdzie historia stawiała swoje ciężkie kroki a przez lata wiedza o nich została zniszczona albo zagubiona.PASMO PROGRAMÓW REPORTERSKICH
PRAWDA EKRANU

Emisja: sobota, godz. 20.00, powtórka: niedziela, godz. 13.00
Premiera tego programu miała miejsce 9 stycznia 2010 r. Świetna oglądalność, duża popularność wśród widzów sprawiła, że jest jednym z głównym programów zaproponowanych widzom w wiosennej ramówce TVP INFO. Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru. Te słowa wzięli do siebie Cyprian Ziąbski i Armin Kurasz, którzy wraz z reporterami TVP INFO tworzą program pokazujący rzeczywistość z przymrużeniem oka.

Lekka, atrakcyjna formuła pokazywanych w programie reportaży sprawia, że każdy widz znajdzie dla siebie cos ciekawego. Reporterzy magazynu poszukują w całej Polsce sytuacji, których nie powstydziłby się w swoich filmach sam Stanisław Bareja.


 

TELEKURIER

Emisja: poniedziałek-piątek, godz. 21.15
Program jest obecny na antenie Telewizji Polskiej od dziesięciu lat. Jest on produkowany i redagowany przez zespół dziennikarzy TVP Poznań, przy współpracy wszystkich oddziałów terenowych TVP. „Telekurier” cieszący się ogromną popularnością wśród widzów TVP INFO, często jest liderem oglądalności wśród pozostałych pozycji antenowych kanału. Reporterzy, pięć razy w tygodniu o godz. 21.07, opowiadają o wszystkim co przeraża, bulwersuje i ... cieszy miliony Polaków.

W swoim dorobku program ma około sześć tysięcy reportaży, łączenia na żywo w codziennych wydaniach programu i wizyty ekspertów, którzy ponad dwa tysiące razy wyjaśniali prezentowane w programie problemy i zjawiska społeczne. Efektem wysiłków 10-osobowego zespołu jest najwyższa oglądalność na antenie TVP INFO.

Gospodarzami programu są: Monika Stachurska i Robert Chodyła.

  

 


RAPORT Z POLSKI

Emisja: poniedziałek-piątek, godz. 13.10, 15.10, 17.15
Dziennikarze programu docierają wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne sprawy. W programie, w krótkich reportażach, jest mowa o ludzkiej krzywdzie wynikającej często nie z błędów popełnionych przez bohaterów felietonów a z bezduszności urzędników. Szczególne miejsce w „Raporcie z Polski” mają materiały, dzięki którym możliwa jest pomoc osobom szczególnie potrzebującym: powodzianom, pogorzelcom, chorym dzieciom i ich rodzicom, zwłaszcza gdy nie stać ich na skomplikowane operacje ratujące życie. Nie brakuje też ujmujących materiałów o krzywdzie, jaką nierzadko wyrządzają zwierzętom ich właściciele.

 
PLANETA WEDŁUG KRETAEmisja: sobota, godz. 17.15
Program jest subiektywnym zapisem z podróży Jarosława Kreta po najciekawszych  zakątkach świata. W przystępnej, dowcipnej, lekkiej i zrozumiałej dla wszystkich formie pokazuje obyczaje, styl życia, sposób ubierania się, zwyczaje kulinarne, a także klimat, nastrój i magię odwiedzanych miejsc. W lekki i swobodny sposób „przemyca” treści bardziej ambitne tłumacząc początki, źródła i sens miejscowych zwyczajów i rytuałów często oderwanych od naszej kultury i abstrakcyjnych w naszej szerokości geograficznej.


WIECZORNE PASMO DOKUMENTU
W wiosennej ramówce TVP INFO nie zabraknie ciekawych i aktualnych filmów dokumentalnych. W wieczornym paśmie od poniedziałku do piątku, o godz. 23.30 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 23.10 widzowie obejrzą m.in. kontynuacje cykli o ostatnich dniach życia polityków i sławnych ludzi, w tym Jasera Arafata, Indiry Ghandi, Che Guevary, Aldo Moro i Malcolma X. Nie zabraknie dokumentu politycznego zarówno o zagrożeniach i atakach terrorystycznych: „Rekruci”, „Zamach na Bali”, jak i o światowej polityce: „Cocalero”, „Chiny-USA. Wojna bez granic” czy „Kobieta na prezydenta”.

W weekendowe wieczory widzowie będą dalej śledzić losy bohaterów popularnej niegdyś telenoweli dokumentalnej Ireny i Jerzego Morawskich „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”. Ponadto nie zabraknie nagradzanych na festiwalach filmów wybitnych polskich dokumentalistów, takich jak: „Żywot Michała” Beaty Januchty czy „Słony lot” Mirosława Dembińskiego.
COCALERO - CZ. II .

Emisja: 01.03.2010 r.

Reżyser, Alexandro, Landem
Koka dla Boliwijczyków to świętość. Nie rozumiał tego rząd USA, który w latach osiemdziesiątych postanowił wyniszczyć wszystkie plantacje koki w Boliwii, odbierając tym samym możliwość zarobku dużej części ludności kraju. I tak ćwierć wieku temu powstała Unia Plantatorów Koki, na czele której stanął Evo Morales. Ten Indianin z plemienia Ajmara, obuty w trampki kandydat partii populistycznej, bierze udział w wyborach prezydenckich. Akcja filmu zaczyna się dwa miesiące przed wyborami w 2005 roku. Podczas gdy Evo podróżuje przez Andy i Amazonię, wygłaszając płomienne przemówienia, przewodnicząca Związku Kobiet Uprawiających Kokę, Leonilda Zurita, wśród lokalnych społeczności, w których większość to analfabeci, skrupulatnie instruuje, jak oddać jedyny słuszny głos. To niesamowity obraz boliwijskiej prowincji. Wraz ze zbliżającym się terminem wyborów, obserwujemy przemianę niepozornego kawalera w dżinsach w wytrawnego gracza politycznego. Jego wizerunek zmienia się na naszych oczach, pojawiają się pytania o finansowanie kampanii i manipulacje. To film o podwójnej naturze człowieka w życiu politycznym i klucz do zrozumienia przemian, jakie zachodzą w Ameryce Łacińskiej. Wybrane nagrody i festiwale: oficjalna selekcja Festiwalu Filmowego Sundance 2007, 12 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Guadalajarze.


OSTATNIE DNI SŁAW - SERIA II; ODC. 2/10 JASER ARAFAT

(Final Days of an Icon II - Yasser Arafat)

Emisja: 02.03.2010 r.

Reżyser Emmanuel Francois-Sappey
Kolejny odcinek serialu o ostatnich dniach życia czołowych polityków i najbardziej znanych postaci świata. W tej części bohaterem jest Jaser Arafat - najbardziej znany polityk i przywódca palestyński, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 roku. Człowiek Roku 1993 według magazynu Time. Przywódcy palestyńscy ogłosili śmierć przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej 11 listopada 2004 roku.
ZDJĘCIE ZA WSZELKĄ CENĘ

(Shooting under fire)

Emisja: 03.03.2010 r.

Reżyser Sacha Mirzoeff'
Film dokumentalny pokazujący od "kuchni" pracę fotoreportera Agencji Reuters Reinharda Krausa - laureata nagrody World Press Photo w Jerozolimie w czasach konfliktu izraelsko - palestyńskiego w 2004 roku. Reinhard Krause, Niemiec, stoi na czele izraelskiego biura Reutera. Pracują dla niego izraelscy i palestyńscy fotoreporterzy. Biuro ma oddziały w Jerozolimie i Gazie. Jest to konieczne z powodu trwającego konfliktu, który dokumentują: Palestyńczycy nie mają wstępu do Izraela, a izraelski fotograf wjedzie do palestyńskiego miasta wyłącznie z wojskiem. Obserwujemy ich przy pracy, gdy robią zdjęcia po zamachach bombowych, podczas demonstracji, burzenia palestyńskich domów i na pogrzebach ofiar po obu stronach. Towarzyszymy im podczas trudnych decyzji, które muszą podejmować: co pokazać, a co pominąć. Widzimy, jaką cenę płacą za konflikt i swoją pracę, nierozerwalnie z nim związaną. W każdej chwili mogą zginąć, ale ich zajęcie wymaga nadstawiania karku. Jeśli chcesz pełnego bezpieczeństwa nie wykonasz zadania, mówi Reinhard Krause. Po latach pracy opuszcza Izrael. Pracował już w Bośni i Iraku, teraz wyjeżdża do Chin. Był tu gościem, obserwującym obiektywnie przebieg intifady, w każdej chwili mógł porzucić sceny walki i przemocy. Jego współpracownicy nie mają takiej wolności. To ich kraj, w którym muszą żyć obok siebie.
CHINY – USA: WOJNA BEZ GRANIC

(China Vs USA, Empires At War)

Emisja: 04.03.2010 r.

Reżyser Anthony Dufour
Film dokumentalny. Biorąc pod uwagę ostatnie opinie zachodnich i chińskich specjalistów od spraw politycznych i ekonomicznych, film ten jest pasjonującą relacją o nowym, powiększającym się stopniowo konflikcie, niekontrolowanej wojnie z niezliczoną ilością bitew, w której biorą udział internet, wszechświat - cyberprzestrzeń i podporządkowywanie władzy nad zasobami naturalnymi świata tym, którzy mają pieniądze. Ten konflikt narasta ostatnio pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Problem rozwijającego się błyskawicznie Tajwanu, zbombardowanie chińskiej ambasady w Belgradzie, chiński cyber - atak na ministerstwo niemieckiej obrony oraz wiele innych politycznych tajemnic.
BALLADA O LEKKIM ZABARWIENIU EROTYCZNYM

Emisja: piątek, sobota, niedziela, 05 - 27.03.2010 r. (odc. 13 - 22)

Reżyseria Irena i Jerzy Morawscy
Opowieść o atrakcyjnych dziewczynach, które chcą przebić się do tzw. wielkiego świata. Odpowiadają na ogłoszenia o castingach i anonse prasowe w rodzaju "poszukuję modelki". Za wszelką cenę chcą porzucić dotychczasowe, ponure życie. Prezentują swoje wdzięki - o ile zdobędą uznanie - i otrzymują swoją szansę. Tak przynajmniej myślą. Wierzą, że praca w agencjach artystycznych odmieni ich życie. Ale nowa rzeczywistość z reguły nie jest taka, jak sobie to wyobrażały one i ich rodziny. Kamera telewizyjna dociera do prowincjonalnych dyskotek, gdzie bohaterki filmu w błyskających światłach są atrakcją nocy. Tam prezentują bieliznę albo walczą na ringu w oleju, pianie czy kisielu. Dziewczyny muszą znieść upokorzenia, pokonać poczucie wstydu i własne słabości. Upokorzenia za niewielkie pieniądze. Jednak nierzadko jest tak, że w ten sposób zarobione pieniądze są jedynym źródłem dochodu dla nich i ich rodzin. Czy jednak cena za to złudzenie innego życia nie jest zbyt wysoka? "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznymto 22 -odcinkowy film o współczesnej Polsce.
ZAMACH NA BALI CZ. I

(Bom Bali)

Emisja: 5 i 13.03.2010 r.

Reżyser Phil Craig, Steve Westh
Fabularyzowany film dokumentalny, w dwóch częściach, ujawnia kulisy, przebieg i skutki zamachu bombowego z 12 października 2002 roku w kurorcie Kuta na wyspie Bali. W tym największym zamachu w historii Indonezji zginęło 202 ludzi, a 209 odniosło poważne obrażenia. Zgodnie z intencjami muzułmańskich terrorystów większość ofiar stanowili zachodni turyści. Film przedstawia poruszające wywiady z rodzinami ofiar oraz tymi, którym udało się przeżyć tę wstrząsającą tragedię. Kurort wprost pękał w szwach. Niezliczone rzesze turystów szczelnie wypełniały ulice, puby i nocne lokale miasta Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali. Ludzie przebyli tysiące kilometrów, by przeżyć fantastyczną przygodę w tropikalnym raju: wypoczywać, podziwiać egzotyczną przyrodę, pływać na desce surfingowej, a przede wszystkim bawić się, tańczyć, popijać mniej lub bardziej mocne trunki i zawierać nowe, ekscytujące znajomości. W rozbawionym tłumie był David Creecy ze Stanów Zjednoczonych, z Karoliny Północnej. Przyjechał na Bali z kolegami surfować. 12 października 2002 roku, wieczorem, odwiedził ulubiony pub Paddy's. Nagle, tuż po godzinie 23.00, nastąpiła potężna eksplozja. Siła podmuchu powaliła mężczyznę na parkiet. Przez chwilę panowała przejmująca cisza. A potem David usłyszał krzyki i jęki okaleczonych ludzi. Fabularyzowany dokument brytyjskich filmowców przedstawia okoliczności, przebieg i tragiczne skutki zamachu bombowego na Bali. Sprawcy zaatakowali w niewiele ponad rok po nowojorskiej apokalipsie z 11 września 2001. Zgodnie z intencjami muzułmańskich terrorystów zdecydowaną większość poszkodowanych stanowili zachodni turyści. Zginęły 202 osoby, ponad dwustu ludzi odniosło ciężkie obrażenia. Ofiar byłoby więcej, gdyby nie męstwo i poświęcenie świadków wydarzeń: ludzka solidarność okazywana w tak „zabawowym" miejscu i dramatycznym czasie. David Creecy leżał uwięziony pod gruzami zdemolowanego pubu. Wyniósł go na rękach nieznany mu wcześniej mężczyzna, Patrick Sheppard z Nowej Zelandii. - Niełatwo było mnie podnieść" - wspomina David. - Wyślizgiwałem się z dłoni. W jego rękach zostawały kawałki mojej skóry. Amerykanin miał oparzenia na dwóch trzecich powierzchni ciała. Trafił w porę do szpitala. Lekarze ocalili mu życie. Do akcji ratunkowej przyłączyli się też mieszkańcy Kuty, przygodni świadkowie wydarzeń. Dwudziestodwuletni Jafar modlił się właśnie w pobliskim meczecie, gdy nastąpiły eksplozje. Bez wahania ruszył na pomoc poszkodowanym. Najpierw transportował rannych na improwizowanych noszach, potem nabrał odwagi, żeby podnosić martwe, zwęglone ciała. Trzy tygodnie po zamachu indonezyjska policja zatrzymała pierwszego z podejrzanych. W ciągu dwóch miesięcy aresztowani zostali wszyscy terroryści. Byli dumni ze swego czynu. Najwyższy wymiar kary zapewniał im męczeńską śmierć i rozkosze w zaświatach. Już wcześniej Bali opustoszała. Turyści opuścili rajską wyspę. Nie na długo.

KOBIETA NA PREZYDENTA

(Frontrunner)

Emisja: 08.03.2010 r.

Reżyser Virginia Williams
Film dokumentalny o wyborach w Afganistanie, w których faworytką części wyborców była już dwukrotnie kobieta Dr Massouda Jalap, urodzona w styczniu 1962 r. - lekarka, matka trójki dzieci, przeciwniczka reżimu Talików, profesorka na Uniwersytecie w Kabulu. Była jedyną kobietą wśród 17 kandydujących do prezydenckiego fotela, w kraju gdzie kobiety były od lat dyskryminowane. W wyborach jesienią 2004 r. była na piątym miejscu.

W styczniu 2009 roku znalazła się na liście piętnastu możliwych kandydatów w kolejnych wyborach na prezydenta Afganistanu. Jednak nie pojawiła się już jako kandydat.OSTATNIE DNI SŁAW - SERIA II; ODC. 3/10 INDIRA GANDHI

(Final Days of an Icon II - Indira Gandhi)

Emisja: 09.03.2010.

Reżyser Thomas Johnson
Bohaterem filmu jest Indira Gandhi - Indyjski polityk, premier Indii od 19 stycznia 1966 roku do 24 marca 1977 roku oraz od 14 stycznia 1980 roku do 1984 roku, gdy stała się ofiarą zamachu.
PRZEPUSTKA PRASOWA DO ŚWIATA

(Press Pass to the Word)

Emisja: 10.03.2010.

Reżyser Craig Mccourr
Film dokumentalny o pracy dziennikarzy, którego bohaterami są wybitni, zagraniczni korespondenci: Barbara Demick - Los Angeles Times (Seoul, South Korea); Terry Friel - Reuters (New Delhi, India); Janine Zacharia - Jerusalem Post (Washington, D. C.); Alex Perry - Time magazine (New Delhi, India); Clare Hollingworth - the Daily Telegraph; Ann Louise Bardach - znawczyni Kuby; Thomas Crampton - International Herald Tribune (Hong Kong, China); Hugh van Es - fotoreporter (Hong Kong, China); Charles Ritterband - Neue Zuercher Zeitung (Wiedeń, Austria); Don Kirk - International Herald Tribune (Seoul, South Korea); Gary Marx - Chicago Tribune (Havana korespondent); Bryan Pearson - Agence France - Presse (New Delhi, India).

TERRORYZM: REKRUCI !

(Recruiting for Terror)

Emisja: 11.03.2010.

Reżyser Laura O’Grady
Film dokumentalny o tych co rekrutują i o tych co są rekrutowani do wykonywania poleceń i zadań terrorystów. Losy trzech kanadyjskich studentów z dobrych rodzin, którzy zostali zwerbowani do współpracy z radykalnymi, islamskimi organizacjami terrorystycznymi. Jakimi sposobami udaje się zmusić porządnych, młodych ludzi do czynienia zła, do dobrowolnego przyłączania się do Jihad'u i do zniszczenia własnego życia? Jeden z bohaterów zostaje zabity przez Rosjan, drugi złapany przez żołnierzy izraelskich a trzeci zamknięty w amerykańskim więzieniu.


PROJEKT KASZMIR

(Project Kashmir)

Emisja: 15.03.2010 r.

Reżyser Senain Khashgi, Geeta V. Patel
Reżyserki filmu „Projekt Kaszmir" to dwie Amerykanki indyjskiego pochodzenia. Jedna jest muzułmanką, a druga hinduistką. Wyruszają do Kaszmiru, o który Indie toczą spór z Pakistanem, by zrealizować film o konflikcie od lat rozdzierającym ten region. Chcą zweryfikować opinie, które słyszały od rodziny i przyjaciół. W Kaszmirze rozmawiają z wieloma różnymi ludźmi, zarówno hinduistami jak i muzułmanami. Ich poglądy stopniowo się polaryzują. Wyruszyły w podróż z zamiarem obiektywnego zbadania problemu, ale po pewnym czasie robią się stronnicze, wystawiając na szwank swoją przyjaźń.
OSTATNIE DNI SŁAW - SERIA II; ODC. 4/10 ALDO MORO

(Final Days of an Icon II – Aldo Moro)

Emisja: 16.03.2010 r.

Reżyser Emmanuel Amara
Bohaterem jest Aldo Moro - polityk, prawnik, profesor uniwersytetu w Bari, jeden z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji, w latach 1963 - 68 i 1974 - 76 premier. Porwany 16 marca 1978 roku i zamordowany przez terrorystów z Czerwonych Brygad.


WŁADCY AMERYKI CZ.I

(The American Ruling Class)

Emisja: 17 i 18.03.2010 r.

Reżyser John, Kirby
Film dokumentalny. Realizatorzy w oryginalny, lekko zabawny a zarazem dociekliwy sposób szukają odpowiedzi na pytanie, kto tak naprawdę posiada władzę w Ameryce? Co oznacza w Stanach klasa rządząca? Kto wchodzi w jej skład i na jakich zasadach? W filmie występują m. in: Walter Cronkite - wybitny dziennikarz, James Baker III - były sekretarz stanu, Harold Brown - były sekretarz obrony i wielu innych polityków i postaci życia publicznego, wśród nich Kurt Vonnegut i Robert Altman. Bohaterzy filmu to dwaj młodzi absolwenci Yale College, którzy na podstawie przeprowadzonych wywiadów, odwiedzin w najważniejszych instytucjach w państwie i obserwacji, próbują odsłaniać prawdziwe oblicze amerykańskiej klasy rządzącej. Ich przewodnikiem jest Lewis Lapham. Do filmu wplecione są dowcipne, muzyczne sekwencje. Dokument był emitowany w BBC i w kanale Sundance. Nagrodzony na festiwalach m. in. Tribeca Film Festiwal.

BHUTAN – NARODZINY DEMOKRACJI

(Bhutan Birth Of Demokracy)

Emisja: 19.03.2010 r.

Reżyser, Frederic Compain
Film dokumentalny. Bhutan - państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach, graniczące na północy i zachodzie z Chinami a na południu i wschodzie z Indiami; bez dostępu do morza. Lokalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka. Mieszkańcy Bhutanu nazywają siebie Druk Pa - ludzie grzmotu. 18 lipca 2008 roku 27 - letni król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck podpisał pierwszą konstytucję przyjętą tego dnia przez parlament. W 2008 Buthan, który wciąż był monarchią absolutną, staje się demokracją parlamentarną. Obywatele uczą się demokracji. Jak wyobrażają sobie zmiany i przyszłość? Dlaczego zmieniają sposób rządzenia krajem?

REWOLUCJA INFORMATYCZNA W INDIACH

(In For Motion)

Emisja: 22.03.2010 r.

Reżyser Anirban Datta
Film dokumentalny. Opowieść o dynamicznych zmianach w największej na świecie demokracji, które nastąpiły w czasie ostatnich dwóch dekad w Indiach. Zmiany gospodarcze, rozwój technologii informatycznych w jednych rejonach kraju postępują w niezwykłym tempie, podczas gdy w innych częściach Indii brak jest śladów używania jakichkolwiek technologii, a ludzie żyją w zastraszającej biedzie i prymitywnych warunkach. Miasta rosną w górę i wszerz. Obywatele zmieniają nawyki konsumpcyjne, uczą się języków obcych na masową skalę. Dokąd zmierzają Indie? Na to pytanie autorzy szukają odpowiedzi.
OSTATNIE DNI SŁAW - SERIA II; ODC. 5/10 CHE GUEVARA

(Final Days of an Icon II - Che Guevara)

Emisja: 23.03.2010.

Kolejny odcinek serialu o ostatnich dniach życia czołowych polityków i najbardziej znanych postaci świata. W tej części bohaterem jest Che Guevara - rewolucjonista argentyński, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej. Wokół osoby Che Guevary wyrósł rodzaj kultu, objawiającego się głównie w umieszczeniu jego wizerunku na ścianach, ubraniach, plakietkach itp. Che Guevara stał się symbolem radykalnych ruchów lewicowych w Ameryce Łacińskiej i rewolty studenckiej z 1968 roku w USA i Europie Zachodniej. Dla jego zwolenników jest on "wzorcem rewolucjonisty", który poświęcił swoje życie w bezkompromisowej walce o wcielenie w życie idei socjalizmu.CAŁA PRAWDA O NICOLAS’E SARKOZY’M

(Exposed - Portraits of Key World Leaders Nicolas Sarkozy - French Preisent)

Emisja: 24.03.2010 r.
Bohaterem jest Nicolas Sarkozy, ur. 28 stycznia 1955 w Paryżu, jako Nicolas Paul Stéphane Sárközy de Nagy-Bocsa – francuski polityk, od 2007 prezydent Republiki Francuskiej i z urzędu współksiążę Andory, w latach 2004–2007 przewodniczący Unii na rzecz Ruchu Ludowego, były minister w kilku rządach, deputowany i poseł do Parlamentu Europejskiego. Uroczyste przejęcie urzędu Prezydenta Republiki Francuskiej na pięcioletnią kadencję odbyło się 16 maja 2007 r. W przemówieniu dotyczącym polityki zagranicznej Francji wygłoszonym 27 sierpnia 2007 zaproponował powołanie "komitetu mędrców". Poparł również rozszerzenie grupy G8 do G13 poprzez dołączenie Chin, Indii, Meksyku, Brazylii i RPA. Doprowadził do powrotu Francji do struktur wojskowych NATO. Nicolas Sarkozy należy do przeciwników akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Opowiada się jednocześnie za koncepcją Unii dla Śródziemnomorza, która byłaby stowarzyszona z Unią Europejską, a w jej skład wchodziłyby państwa basenu Morza Śródziemnego. Tuż po wyborach prezydenckich brał udział w negocjacjach unijno-libijskich w sprawie uwolnienia bułgarskich pielęgniarek. Po sukcesie rokowań, złożył wizytę w Libii, gdzie podpisał umowy gospodarcze z przywódcą tego państwa, Muammarem al-Kaddafim. 2 lutego 2008 Nicolas Sarkozy zawarł związek małżeński z byłą modelką włoskiego pochodzenia Carlą Bruni. Stał się pierwszym w historii Republiki Francuskiej prezydentem, biorącym ślub w trakcie sprawowania urzędu.
W POSZUKIWANIU STRACONEGO SOCJALIZMU: OSTALGIA

(Those Good Old Wall Days/Nostalgie Kamarad! /Voyage Au Pays Du Socialisme Perdu)

Emisja: 25.03.2010.

Reżyseria Richard Puech
Film dokumentalny. 7 października 2009 roku minie 50 lat od powstania NRD na terenie byłej sowieckiej strefy okupacyjnej. Mimo, iż państwo to obecnie nie istnieje, to jednak mamy wiele wspomnień związanych z jego istnieniem. Autorzy filmu zabierają nas przy okazji "The Trabi Safari Tour of Berlin" niezapomnianym Trabantem w podróż po tzw. "enerdówku". Charakterystyczne artykuły spożywcze, muzyka, bajki, wspomniany Trabant i Wartburg, działalność policji politycznej STASI i Mur Berliński.

WSTĘP WZBRONIONY

(Denied Entry)

Emisja: 26.03.2010 r.

Reżyser Kate Nielson
Film dokumentalny. Mur bezpieczeństwa zbudowany wzdłuż granicy palestyńsko - izraelskiej stał się przyczyną wielu ludzkich nieszczęść. Tysiące Palestyńczyków, którzy posiadają zagraniczny paszport i do niedawna prawo pobytu w Izraelu, który jest ich domem, spotkało się z odmową wjazdu do tego kraju. Rozdzielone zostały rodziny, ludzie stracili pracę. Po wielkich bojach otrzymują jedynie miesięczną wizę turystyczną, aby mieszkać choć przez chwilę ze swoją rodziną. Dochodzi do absurdalnych sytuacji. Demokracja w Izraelu jest porównywana do pseudo demokracji w RPA, demokracji tylko dla białych.


OKNO NA ŚWIAT

(The Dish)

Emisja: 29.03.2010 r.

Reżyser: Mohammad Rasoulof
Posiadanie anteny satelitarnej w Iranie jest nielegalne pod groźbą więzienia i mandatów. Trudno w to wszakże uwierzyć, jeśli spojrzy się na irański krajobraz zapełniony talerzami, są one widoczne na każdym wieżowcu, kamienicy, a nawet na dachach lepianek pośrodku pustkowia. Władza podjęła jednak walkę: stojąc na straży moralności, usiłuje zablokować obywatelom dostęp do niewłaściwych treści emitowanych przez zepsute państwa Zachodu. Policja masowo wkracza do mieszkań i niszczy niemoralne talerze. Ale jak mówi jeden z bohaterów filmu, który je naprawia nie ma się co martwić, ten talerz i tak był już stary, zamontujemy nowy. Wszystko wskazuje na to, że jest to walka z wiatrakami. CNN, filmy z Jennifer Lopez czy obrazy Davida Lyncha i tak znajdą sposób, by wedrzeć się do najbardziej nawet oddalonych od cywilizacji mieszkań Irańczyków. Tak jak obywatele Iranu sekretnie podglądają życie na Zachodzie, tak my mamy okazję przyjrzeć się skrawkowi ich życia w konspiracji. Podążymy więc śladami podziemnej produkcji anten, ich nielegalnego montażu i dystrybucji przemycanych z powodzeniem z Malezji i Bombaju niemoralnych filmów na DVD. Zobaczymy świetne ujęcia satelitarnej krucjaty, w jakiej bierze udział montażysta anten, pokonując góry na motorze i dowożąc magiczne okno na świat nawet w najodleglejsze zakątki. Zajrzymy do tajnych studiów nagrań, gdzie oprócz dodawania napisów w języku farsi poprawia się przy okazji zbyt skąpą garderobę hollywoodzkich gwiazd lub wycina niecenzuralne sceny. Odwiedzimy też domy mieszkańców Islamskiej Republiki Iranu, którzy chcą mieć prawo do informacji i popularnej rozrywki. Tylko czy walka nie toczy się częściej o tę drugą? Brak dostępu do mediów wydaje nam się absolutnie nie do pomyślenia, a przecież jeszcze nie tak dawno słuchaliśmy w ukryciu Radia Wolna Europa.
OSTATNIE DNI SŁAW - SERIA II; ODC. 6/10 MALCOLM X

(Final Days of an Icon II – Malcolm X)

Emisja: 30.03.2010 r.

Reżyser: Ted Ansach
Bohaterem jest Malcolm X - radykalny przywódca ruchu afro-amerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Zginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie w Nowym Jorku. Sprawcy morderstwa nie zostali ustaleni, jednak jako podejrzanych wymienia się przeważnie członków Nation of Islam bądź handlarzy narkotyków.
CAŁA PRAWDA O BASZAR ASADZIE

(EXPOSED - Portraits of Key World Leaders Baszar al-Assad - Syrian President)

Emisja: 31.03.2010 r.
Kolejny odcinek serialu o czołowych politykach świata. W tej części bohaterem jest Dr Baszar al-Assad, Baszar Asad, ur. 11 września 1965 – obecny prezydent Syrii. Jego ojciec Hafiz al-Assad był dyktatorem Syrii w latach 1971-2000. Hafiz al-Assad szykował wcześniej na swego następcę starszego syna Basela, jednakże po jego śmierci w wypadku przeniósł nadzieję właśnie na młodszego Baszara, który z wykształcenia jest okulistą (studiował w Londynie). Po śmierci ojca 10 czerwca 2000 Baszar został jego następcą. Co prawda prawo syryjskie mówiło, iż prezydent musi mieć minimum 40 lat (Baszar miał wtedy niespełna 35), ale przepis ten zmieniono ad hoc. Młodszy Assad został prezydentem, a przedtem mianowano go generałem. Nie pełnił przedtem żadnych funkcji oficjalnych, ale podobno nadzorował politykę Syrii w Libanie. Młody Assad jest przeciwnikiem wpływów USA w regionie. Podejrzewano go m.in. o wspieranie reżymu Saddama Husajna, ale nie jest to do końca pewne, zważywszy na zadawnioną rywalizację między Irakiem i Syrią. Assad prowadzi politykę zbliżenia z Rosją. W czasie pogrzebu papieża Jana Pawła II w czasie wykonywania znaku pokoju podał rękę prezydentowi Izraela Mosze Kacawowi. Assad podjął też decyzję o wycofaniu wojsk z Libanu. Prawdopodobne jest jednak, iż Syria nadal utrzyma wpływy w tym kraju. Podobnie jak większość klasy rządzącej w Syrii – Assad jest alawitą. Żoną prezydenta jest Asma al-Assad, z wykształcenia informatyk. Jest Angielką pochodzenia syryjskiego, Syryjczycy uważają, że ma ona duży wpływ na politykę męża (demokratyzacja, prawa człowieka).


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna