Syntagma Musicum spotkanie 2 i 3, 18-19 lutego 2013 Dzieło: manuskrypt – edycja – interpretacjaPobieranie 20.18 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar20.18 Kb.
Instytut Muzyki Uniwersytetu Śląskiego
Syntagma Musicum
spotkanie 2 i 3, 18-19 lutego 2013
Dzieło: manuskrypt – edycja – interpretacja

SYNTAGMA MUSICUM - to cykl wykładów i koncertów , w których aspekt teoretyczny jest ściśle powiązany z praktycznym w myśl zasady „nic o muzyce bez muzyki”. Tytuł „Syntagma musicum” nawiązuje bezpośrednio do dzieła teoretycznego o tym samym tytule, autorstwa Michaela Praetoriusa. Dzieła, które w swym zamyśle encyklopedycznego ujęcia różnych aspektów muzyki dotyka bezpośrednio zagadnień teoretycznych i praktycznych. Ponieważ te dwa aspekty wykształcenia każdego muzyka powinny być ze sobą ściśle związane proponuję cykl wykładów powiązanych

z prezentacją muzyczną przedstawianych zagadnień, lub może na odwrót – proponuję cykl koncertów, których program związany jest z danym problemem teoretycznym, omówionym przy okazji koncertu. Do realizacji cyklu zapraszam wszystkich zainteresowanych, zarówno wykładowców jak i studentów.Spotkanie 2 i 3 z cyklu Syntagma Musicum dotyczyć będzie przede wszystkim problematyki związanej z edycją i interpretacją dzieła muzycznego, droga jaka wiedzie od manuskryptu do współczesnej edycji utworu, wymagań jakie stawia przed edytorem autograf, manuskrypt.

DZIEŃ 1

18 lutego 2013
WYKŁADY:

godz.11.30 sala kameralna 129 G


"Praca z manuskryptem jako istotny element wykonawstwa historycznego; odczytanie intencji autora- interpretacja tekstu muzycznego".

mgr Martyna Pastuszka (Akademia Muzyczna w Katowicach)


godz. 12.15 sala konferencyjna
"Muzyczne skarby Cieszyna - edycja i interpretacja."

dr Zenon Mojżysz (Uniwersytet Śląski)

KONCERT:

godz.14.00 sala kameralna 129 G


Bolette Roed (flety proste)

Arte dei Suonatori

Program:
Anonimus

Suita d-moll na flet prosty, smyczki i basso continuo

(z tabulatury gitarowej duńskiej księżniczki Charlotte, aranżacja Macieja Prochaski)


Johann Gottlieb Graun (1703-1771)

Koncert fletowy C- dur


Johan Adolf Scheibe (1708 - 1786)

Concerto a quatro B-dur na flet prosty, smyczki i basso continuo


Christoph Graupner (1683 - 1760)

Uwertura F-dur na flet prosty, smyczki i basso continuo (GWV 447)
DZIEŃ 2

19 lutego 2013

godz.12.00 sala kameralna 129 G


Kilka faktów z historii fletu prostego” - wykład z prezentacjami muzycznymi na żywo.
Bolette Roed (Duńskie Królewskie Konserwatorium Muzyczne)

godz.14.00 sala kameralna 129 G


Arte dei Suonatori

Bolette Roed

Program:
Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644 – 1704)

Harmonia artificiosa – ariosa Partia V g- moll

Jean Chretien Schickhardt (1682 – 1762)

Sonata c -moll na flet i basso continuo

Gottfried Finger (1660-1730)

Sonata F-dur a due violini e violoncello o basso continuo op.5

Georg Muffat (1653 - 1704)

Armonico Tributo Sonata II

* * * * *
Serdecznie zapraszamy!
Notka o wykonawcach:
Bolette Roed – edukację w zakresie gry na flecie prostym rozpoczęła u Nikolaja Ronimusa, potem kontynuowała swoje studia muzyczne u Dana Laurina. Swój kunszt muzyczny kształciła pod kierunkiem Petera Holtslaga, Pedro Memelsdorfa, Marion Verbrüggen, Michaeli Petri i Gerda Lünenbürger. Dzięki tak wszechstronnej edukacji jej repertuar obejmuje nie tylko muzykę klasyczną od średniowiecza do współczesności, ale również muzykę folkową i jazzową. Specjalnie dla niej skomponowano kilkanaście awangardowych utworów na flet prosty. Jest współzałożycielką i członkiem kilku zespołów kameralnych: Alpha, Gaman, Lune Rousse. W 2005 roku flecistka została uznana „artystką roku” przez Duńskie Radio. Jest wykładowcą w Duńskiej Królewskim Konserwatorium Muzycznym, gdzie kieruje również departamentem Muzyki Dawnej.

Martyna Pastuszka - Jako muzyk orkiestrowy i kameralistka przez lata pracowała z licznymi orkiestrami muzyki dawnej w Europie, m. in.: New Dutch Academy, Holland Baroque Society, Musica Antiqua Provence, Harmonologia, Le Concert Lorrain. Obecnie w swojej działalności artystycznej Martyna Pastuszka łączy rolę solistki, kameralistki oraz muzyka orkiestrowego. Z dbałością o wyrazistość i precyzję kształtuje swój styl gry, którego głównymi priorytetami są retoryka, komunikatywność oraz czytelność struktur agogicznych. W Polsce współpracuje z orkiestrą Arte dei Suonatori, Wrocławską Orkiestrą Barokową, we Francji, z paryską orkiestrą Le Cercle de l'Harmonie a od roku 2009 pełni funkcję koncertmistrza i solisty sztrasburskiej orkiestry Le Parlement de Musique pod kier. Martin Gester'a. Wraz z tymi zespołami dokonała licznych nagrań dla Radia i Telewizji Polskiej, Radio France, Arte, Mezzo, a wiele spośród nagranych płyt CD oraz DVD otrzymało wyróżnienia prasy muzycznej oraz zostało entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową krytykę muzyczną. Od 2007 roku prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach.

Arte dei Suonatori - Jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalną polską orkiestrą barokową. W zbiorze ponad 600 opracowanych i wykonanych przez Arte dei Suonatori kompozycji znajdziemy rozległą reprezentację stylów, form i nazwisk kompozytorów od chwili wykształcenia się barokowej muzyki, przez jej pełnię, po przykłady wyczerpujące i zamykające historię gatunku. O sprawności z jaką muzycy Arte dei Suonatori poruszają w przebogatej, XVIII – wiecznej stylistyce zaświadczają najwyższe noty krytyków oceniających dokonania fonograficzne orkiestry: Barokowa płyta roku 2003 pisma Gramophone, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD, płyta roku czasopisma Prelude w kategorii orkiestra. Jednakże istotą działalności orkiestry jest kontakt, wręcz więź z publicznością, słuchaczem żywym i obecnym, stąd jej intensywna działalność w kraju oraz obecność w salach koncertowych w niemal całej Europie. Orkiestra od początku swej działalności współpracuje z wieloma najważniejszymi postaciami światowej sceny muzyki barokowej. Z ogólnej liczby ponad 40 solistów i dyrygentów warto przytoczyć nazwiska: Martin Gester, Rachel Podger, Hidemi Suzuki, Eduardo López Banzo, Reinhard Goebel, Salomé Haller, Hille Perl, Roberta Invernizzi, Alexis Kossenko, Dan Laurin, Barthold Kuijken, Ryo Terakado, Robert Hill.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna