Takk! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice: tydzień pierwszyPobieranie 38.5 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar38.5 Kb.

TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice: tydzień pierwszy

29 lipca koncertem Joan As Police Woman, Loco Star i Teleport Katowice rozpocznie się projekt TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice. Interdyscyplinarny i interaktywny klub kulturalny przez pięć letnich tygodni stanie się platformą spotkania dla sztuki, designu, fotografii, muzyki, literatury, komiksu i architektury.Uwaga: ilość miejsc na koncert inauguracyjny jest limitowana. Zgłoszenia można przesyłać 27.07 (włącznie) na adres: koncert.katowice@gmail.com. W mailu należy podać imię i nazwisko.

Zapisy na warsztaty z działów sztuka, design, muzyka komiks trwają do 27 lipca, zapisy na warsztaty Projekt: Podwórko z Wzorro i USIN-e trwają do 30 lipca. Szczegóły dotyczące rekrutacji na wszystkie warsztaty w ramach TAKK! są dostępne na stronie Ronda Sztuki www.rondosztuki.pl i w jednym miejscu tutaj: www.facebook.com/event.php?eid=247097955306800. Filmy promujące warsztaty można obejrzeć tutaj: http://vimeo.com/redknifefilms/videos.
TAKK! tydzień pierwszy:
MUZYKA


29.07 Katowice, Rondo Sztuki

godz. 20.00Inauguracja: Joan As Police Woman (USA), Loco Star, Teleport Katowice

Joan As Police Woman (USA) – naprawdę Joan Wasser, jest skrzypaczką i songwriterką amerykańskiego pochodzenia. Współtworzyła bostońską indie rockową grupę The Dambuilders, występowała lub nagrywała m.in. z Lou Reedem, Tanyą Donelly, Sheryl Crow, Dave’em Gahanem, Eltonem Johnem, Scissor Sisters, Antony and the Johnsons czy Rufusem Wainwrightem. Od 2002 roku tworzy jako Joan As Police Woman.

Loco Star – najróżniejsze rodzaje muzyki elektronicznej połączone w wielowarstwową, rytmiczną całość. W skład zespołu wchodzą pasjonaci związani od lat z alternatywną sceną muzyczną. Liderem jest Tomek Ziętek, znany z grupy Pink Freud, charakteru przedsięwzięciu dodaje zmysłowy wokal Marsiji (m. in. Silver Rocket), natomiast dźwięki basu serwuje Pat grający wcześniej w zespole Homosapiens.

Teleport Katowice – nowy projekt artystów ze Śląska, który traktuje muzykę jak medium graficzne. Synth-popowe brzmienie spotyka szaleństwo improwizacji. Fotograficzne podejście do rzeczywistości objawia się w wyczuleniu na dźwiękowy szczegół. Poszukiwania soniczne ogniskują się w barwnej palecie: od 8-bitowych rytmów poprzez obsesyjną miłość do starych syntezatorów do zabawy elektronicznymi zabawkami. Dźwięk podany jako obraz. Integralną częścią projektu jest off-dokumentalno-collagowy film o Katowicach. (www.teleportkatowice.pl) Teleport Katowice tworzą: Wojtek Bednarski, Piotrek Ceglarek, Ronnie Deelen i Jan Dybała


30.07 Katowice, ul. Mariacka, godz. 20.00

Munch Munch (UK), Newest Zealand i Baaba

Munch Munch (UK) - świeży bristolski noise pop w wykonaniu ubiegłorocznych debiutantów. Zwariowane melodie, niespożyta energia i przebogate instrumentarium, a do tego żywiołowe i w dużym stopniu improwizowane występy na żywo. Supportowali już takie gwiazdy jak Hot Chip czy Late of The Pier.

Newest Zealand – projekt Borysa Dejnarowicza, do którego zaprosił prawdziwy dream team artystów znanych m.in. z formacji: Mitch & Mitch, Muchy, Renton, Afro Kolektyw czy Furia Futrzaków, ale także kompozytora Krzesimira Dębskiego, multiinstrumentalistę Jarosława Zawadzkiego i młodą wokalistkę Alę Boratyn. Efektem jest maksymalnie dopracowane wydawnictwo, w wysublimowany sposób łączące brzmienia rocka, popu, jazzu, bossanovy i new wave.

Baaba – powstała na przełomie wieków z inicjatywy Bartosza Webera, który zaprosił do współpracy m.in. Macia Morettiego. Dziś w skład koncertowy formacji wliczają się: Tomasz Duda – saksofony, Bartosz Weber – gitara, sampler, Macio Moretti – perkusja, Piotr Zabrodzki - bas. Albumy Baaby m.in. „Con Gas!”, „Poope Musique” czy ostatni „Disco Externo” oscylują wokół radosnej elektroniki i awangardowych brzmień.

DESIGN

30.07 Rondo Sztuki, godz. 12.00-16.00

FOOD DESIGN: warsztaty Patrycji Walter dla dzieci

Podróż po kuchni europejskiej. Mali uczestnicy warsztatów przekonają się, że hiszpańskie tapas może bardzo przypominać śląskie sznity, a włoskie gnocchi – kluski śląskie. Finałem kulinarnych warsztatów będzie zaaranżowanie na chodniku przed Rondem Sztuki restauracji, w której dzieci zaserwują przygotowane przez siebie potrawy.SZTUKA

29.07-30.07, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku

Cecylia Malik: Moda na drzewa

Warsztaty oparte o projekt „365 Drzew”, podczas którego artystka przez rok codziennie wdrapywała się na inne drzewo. Podczas warsztatów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku dzieci będą mogły bawić się w specjalnie zaaranżowanym parku linowym, a dorośli wziąć udział w nadrzewnej sesji zdjęciowej. Krawcowe pracujące w parku przez cały dzień, uszyją na maszynach z niepotrzebnych materiałów ubrania, które można będzie wykorzystać do zdjęć.

Urodzona w 1975 roku w Krakowie, w latach 1995-2001 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Współtwórczyni Farmy Sztuki – instytucji artystycznej będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów. Związana z krakowskim Bunkrem Sztuki, współtwórczyni Małego Klubu Bunkra Sztuki, za który otrzymała nagrodę „Kulturalne Odloty” Gazety Wyborczej. Jest autorką głośnej akcji „365 drzew”, zwieńczonej albumem wydanym przez Fundację Bęc Zmiana.

29.07-30.07, Park Powstańców Śląskich

Paweł Szeibel wraz z uczestnikami warsztatów spróbuje przeprojektować przestrzeń Parku Powstańców Śląskich, używając do tego celu kolorowych sznurków. W wykładzie połączonym z pokazem slajdów opowie o przenikaniu się sztuki ogrodów ze sztuką w przestrzeni publicznej.

Urodzony w 1983 roku w Zabrzu. Absolwent ASP w Katowicach. W 2008 roku obronił dyplom w pracowniach malarstwa prof. Jacka Rykały oraz Nowych Mediów prof. Mariana Oslislo. W latach 2006–2007 studiował na Uniwersytecie Castilla-La Mancha w Hiszpanii w ramach wymiany stypendialnej programu Socrates–Erasmus. Tworzy obrazy, filmy wideo oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. Sięga w sztuce do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach bardzo duże znaczenie ogrywa eksperyment i otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress.
30.07-31.07, Huta Szopienice, budynek DOKP

Michał Smandek – warsztaty land-artowe w opuszczonych przestrzeniach Huty Szopienice i budynku DOKP. Puszczanie czarnych balonów i odkrywanie postindustrialnych miejsc, o których autor mówi: „zachwyt, niecodzienność, inspiracja przestrzenią, destrukcja, monumentalizm, architektura – te słowa często pojawiały się podczas wycieczek na tereny poprzemysłowe na Śląsku. Alternatywny spacer po pustkowiu, zgliszczach i ruinach przemysłowej, niedostępnej architektury kamuflującej się w soczystej zieleni trawy, krzaków i drzew. Te odludne, zapomniane i pomijane miejsca mogą być na nowo odkryte”.

Urodzony w 1981 roku w Rudzie Śląskiej. Mieszka w Świętochłowicach. W latach 2001-2007 studiował Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. Dyplom z rzeźby obronił w pracowni prof. Andrzeja Szarka. Uważa, że każda materia i każda przestrzeń nadaje się do rzeźby, ale wszystko zależy od wybranej metody kreacji, idei i formy. Zajmuje się instalacją, land artem, video. Działa z przestrzenią, którą naprawia, oswaja, uzupełnia. W opustoszałych, zapomnianych miejscach dokonuje drobnych, efemerycznych, ale niepokojących interwencji.
1.08-4.08, Plac Alojzego Budnioka

Małgorzata Markiewicz wraz z uczestnikami warsztatów i mieszkańcami wzniesie na Placu Budnioka murek z ubrań i betonu. O swoich działaniach artystka mówi: „moje spotkania z mieszkańcami będą miały charakter nieoficjalny, przy lemoniadzie i ciasteczkach będziemy zwijać wełniane kulki oraz kocowe ślimaki. Celem będzie wytworzenie swobodnej atmosfery spotkania na płaszczyźnie ludzkiej, którego działaniem jakby pobocznym będzie tworzenie sztuki. Następnie kulki i ślimaki jako reprezentantów elementu ludzkiego upchniemy w betonowych, zimnych i kanciastych elementach budowlanych. Stworzymy tym samym mozaikę ludzką wewnątrz betonowego układu przypominającego swym charakterem miasto”.

Urodziła się w 1979 roku w Krakowie. Studiowała w pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Porczaka na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W swoich pracach wykorzystuje ubrania, jako najbliższą ciału warstwę, obszar definiowania tożsamości. Wypełnia architekturę i skostniałe sytuacje społeczne tym co miękkie i ciepłe, kruche i emocjonalne. Podejmuje problemy tożsamości płciowej i przypisanych jej kulturowo cech, a także pozycji społecznej kobiety. Tworzy obiekty, fotografie, video.
2.08-5.08, Pomnik Powstańców Śląskich

Julita Wójcik

Instalacja interaktywna – napis BOGACTWO usypany z kilku ton węgla pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Pozostawiony sam sobie, w założeniu ma zostać z czasem rozebrany przez okolicznych mieszkańców. Proces znikania napisu będzie przez całą dobę rejestrowany kamerami internetowymi.

Urodziła się w 1971 roku w Gdańsku. Jest performerką, autorką akcji artystycznych, płetwonurkiem. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1991-1997 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W ramach wykonywanych codziennie czynności narusza wypracowany układ podziałów między sferą rzeczywistości i sztuki. Głośne echo medialne wywołała jej akcja z 2001 roku – „Obieranie ziemniaków” w warszawskiej Zachęcie.
5.08-6.08, Stadnina konna i ul. Stawowa

Natalia Bażowska zaprasza na wycieczkę do stadniny konnej z ogniskiem i rzeźbieniem masek zwierząt oraz akcję przy fontannie–żabie przy ul. Stawowej w Katowicach.

Urodziła się 1980 roku, studentka malarstwa na ASP w Katowicach, w ramach studiów doktoranckich prowadzi badania dotyczące odbioru przekazów wizualnych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W swojej sztuce sięga do nieświadomości zbiorowej i redefiniuje pojęcia emocji. Tworzy obrazy, obiekty i instalacje.ARCHITEKTURA

4.08 Rondo Sztuki, godz. 19.00

Wojciech Czapnik: Miasto na obrzeżach | potencjał zapomnianych dzielnic.

Podsumowanie warsztatów w ramach projektu Narracje Przestrzenne i, będącego jego zwieńczeniem, eventu miejskiego z udziałem mieszkańców Szopienic. Czy w szukających nowej, postindustrialnej tożsamości Katowicach przetrwały do dziś małe heimaty? Jak obecnie wyglądają robotniczo-przemysłowe obrzeża miasta, czy ktoś jeszcze pamięta o ich bogatej, choć niełatwej historii? Czy granica Śląska i Zagłębia to nadal granica dwóch światów?

Akcje i warsztaty w ramach projektu TAKK! Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice przeprowadzą designerzy: Matylda Sałajewska i Jan Körbes, USIN-e i Wzorro Design, Patrycja Walter, Justyna Kucharczyk, Kamil Kamysz i Kasia Pełka, artyści: Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Starska, Natalia Bażowska, Julita Wójcik, Ronnie Deelen, KOKOŁO – grupa młodych śląskich artystów z katowickiej ASP, architekci: Justyna Gorgoń, Bartłomiej Nawrocki i Wojciech Czapnik oraz twórcy komiksowi: Michał Śledź Śledziński i Jacek Frąś. W ramach projektu odbędzie się także wystawa fotografii studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie. 

Koncerty w ramach Prezydencji: Crystal Fighters i Rubber Dots – wydarzenie informujące o projekcie (21.05), Joan As Police Woman, Loco Star, Teleport Katowice – inauguracja (29.07), Munch Munch i Baaba + Newest Zealand (30.07), Thelma & Clyde i Soniamiki (13.08), finał warsztatów Dziwny Generator Dźwięków (20.08), The Hundred In The Hands i Rebeka (20.08), zagraniczny artysta-niespodzianka i Paula i Karol – koncert zamykający (2.09). 

We wszystkich materiałach prasowych prosimy o

zamieszczanie  stopki:


Projekt TAKK! realizowany jest w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Miasto Katowice.


Zdjęcia ilustrujące projekt są do pobrania tu:

http://decorum3.net/__takk/foto-takk.ziphttp://decorum3.net/__takk/foto-takk_2.zip©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna