The Promised CityPobieranie 16.97 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar16.97 Kb.
INFORMACJA PRASOWAWarszawa, 26 lutego 2010

The Promised City”niezwykły projekt artystyczny łączący trzy miasta:

Berlin - Warszawę – Mumbaj
Dwa kontynenty, trzy metropolie, miliony marzeń

Co przyciąga ludzi do miast? Jakie nadzieje wiążą ludzie ze swoją przyszłością w metropoliach? Gdzie poszukują swego szczęścia, gdzie znajdują sukces, a gdzie czeka ich porażka?

Projekt „The Promised City” startuje 27 lutego w Berlinie. Tego dnia w Kunst-Werke for Contemporary Art zostanie otwarta wystawa przygotowaną przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej pt.: „Early Years”.

W Warszawie projekt ”The Promised City” zostanie zainaugurowany 23 kwietnia otwarciem dziesięciu okien wystawowych pt.: „Wystawa” przygotowanych przez Kunst-Werke dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obie wystawy to pierwsza w historii bezpośrednia współpraca tych dwóch prestiżowych instytucji.

Te oraz wiele innych efektów pierwszej zakrojonej na tak szeroką skalę współpracy między wieloma instytucjami kultury w Warszawie i Berlinie będzie prezentowanych od lutego do listopada 2010 roku w Berlinie, Warszawie oraz Mumbaju.Projekt „The Promised City” jest wynikiem dwuletniej pracy kuratorów, intelektualistów i artystów nad tematem współczesnych metropolii. W wyniku ich twórczych poszukiwań powstał cykl niekonwencjonalnych, interdyscyplinarnych produkcji i akcji artystycznych a wśród nich m.in.: wydarzenia teatralne w prywatnych mieszkaniach, nieturystyczna podróż miejska po Warszawie, eksperymentalna ruchoma platforma artystyczna. Autorem i organizatorem projektu „The Promised City” jest Goethe-Institut we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie przy znaczącym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

"Miasta, które nigdy nie zasypiają, tętnią życiem, działają jak magnesy. Dają i wymagają. Ich obietnice i iluzje stanowią punkt wyjścia dla międzynarodowego projektu "The Promised City". Projekt ten łączy ze sobą trzy miasta: Warszawę, Berlin i Mumbaj, tworząc niespotykaną konstelację. Jest ona nietypowa, a zarazem jednak uzasadniona. Te trzy miasta reprezentują wiele różnych miejsc na świecie, w których w podobny sposób intensyfikują się działania polityczne i gospodarcze, rozwija się przemysł informacyjny i rozrywkowy, konsumpcja i komercja. Są odzwierciedleniem ruchów społecznych, stylów życia i artystycznych eksperymentów – mówi o idei projektu dyrektor Goethe-Institut w Warszawie – dr Martin Wälde.


"The Promised City" to cykl wydarzeń realizowanych w obrębie wielu dyscyplin, takich jak sztuki plastyczne, film, fotografia, literatura, muzyka, urbanistyka, teatr. Większość z realizowanych w Warszawie projektów będzie otwarta dla szerokiej publiczności, ale przygotowywane są również projekty kameralne, jak np. niekonwencjonalne jedno- i dwudniowe podróże po Warszawie, które poprowadzi Boris Sieverts. Artysta pokaże mieszkańcom Warszawy ich miasto z zupełnie nowej, nieznanej im perspektywy.
Znakiem rozpoznawczym całego projektu stanie się efekt pracy kuratorów
z Berlina, Bukaresztu i Warszawy, którzy wspólnie opracowali mobilną jednostkę „The Knot”. “The Knot” jest mobilną platformą do artystycznych prezentacji i produkcji, do których współtworzenia zaproszeni zostaną mieszkańcy Berlina, Warszawy oraz Bukaresztu.
X-Apartments to wydarzenie teatralne zrealizowane w prywatnych mieszkaniach na Bródnie, Górnym Mokotowie i Mirowie. Artyści, często wraz z lokatorami, zaaranżują w nich codzienne i niecodzienne sceny z miejskiego życia. Projekt został przygotowany we współpracy Nowego Teatru z teatrem Hebbel am Ufer z Berlina.

Przedstawione zostanie także spojrzenie na metropolie oczami hinduskich artystów. M.in. grupa Raqs Media Collective z New Delhi pokaże w instalacji wideo pt.: „The Capital of Accumulation” społeczne i ekonomiczne aspekty rozwoju Warszawy, Berlina i Mumbaju. Pokazywane historie dziejące się w tych miastach związane są z lewicową rewolucjonistką Różą Luxemburg.


Uczniowie szkół średnich Berlina i Warszawy zaprezentują spektakl teatralny pt.„Idealne miasto. Miejskie życie w utopii i dystopii”. Przedstawią w nim swoje wizje idealnego miasta, codzienne doświadczenia, utopie, marzenia i przesądy związane z życiem w mieście. Projekt powstał w wyniku współpracy TUSCH Theater und Schule Berlin i polskiego TISZ (Teatr i Szkoła) Instytutu Teatralnego w Warszawie oraz teatru Schaubühne z Berlina.
„The Promised City” to również cykl międzynarodowych wykładów naukowców i specjalistów zajmujących się badaniem fenomenu miast, powiązań pomiędzy migracją, turystyką, urbanistyką i architekturą. Wykłady przygotowane zostały wspólnie z lewicowym kwartalnikiem „Krytyką Polityczną”.
Dziennikarze „Gazety Wyborczej”, „Tagesspiegel” z Berlina i dziennika „DNA” z Mumbaju zamienia się redakcyjnymi biurkami na kilka tygodni. Sześciu pisarzy z Mumbaju, Warszawy i Berlina zamieni się tym razem miejscami zamieszkania i spędzi trzy tygodnie w każdym z tych miast. Odkrycia i doświadczenia pisarzy i dziennikarzy zostaną opublikowane w cyklu esejów.
Młodzi fotograficy z berlińskiej szkoły fotografii Ostkreuzschule wraz ze swoimi kolegami z Polski i Indii wędrowali po Berlinie, Mumbaju i Warszawie. Efekty ich pracy zaprezentuje wystawa fotograficzna „Poszukiwacze szczęścia”.

W ramach sekcji filmowej „Promised Cities” festiwalu Planete Doc Review pokazane zostaną dokumenty zrealizowane na całym świecie ukazujące realia życia we współczesnych metropoliach.

Więcej informacji na stronie www.promised-city.org

Kontakt dla mediów:

Renata Prokurat


Koordynator programów kulturalnych
Telefon +48 22 505 90 50
prokurat@warschau.goethe.org
Urszula Skośkiewicz

Telefon +48 601 322 217promisedcitypromo@warschau.goethe.org
The Promised City“ jest wspólnym projektem Goethe-Institut i Polskiego Instytutu w Berlinie we współpracy z M. st. Warszawa. Projekt wspierają m.in.: Program Kultura UE 2007-2013, Hauptstadtkulturfonds Berlin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rumuński Instytut Kultury.

©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna