Tom i Jerry (Uwielbiam pojedynki)Pobieranie 15.23 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar15.23 Kb.
Tom i Jerry

Tom i Jerry (ang. Tom & Jerry) – amerykański animowany serial stworzony przez Williama Hanna i Josepha Barbera opowiadający o konflikcie kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. Większość odcinków przedstawia próby schwytania Jerry'ego przez Toma.Tom i Jerry (Uwielbiam pojedynki)Tom i Jerry (Eksmisja)


Bohaterowie

Główni


Tom – szaroniebieski, zarozumiały kot. Wszelkimi sposobami chce złapać Jerry'ego. Mimo że stara się ze wszystkich sił, rzadko mu się to udaje (i jedynie na krótki czas). Zawsze, gdy próbuje go złapać, wpada w problemy, lecz w ogóle się tym nie przejmuje. Czasami jednoczy siły z Jerrym, gdy im obu grozi niebezpieczeństwo. Czasami również – w wyniku wyrzutów sumienia – stara się go wyciągnąć z kłopotów. Z wyjątkiem ciągłych gonitw za Jerrym lubi spać, jeść i podrywać ładne kotki.

Jerry – mysz, która życie spędza ucieczką przed Tomem. Zawsze udaje mu się uciec do dziury. Za wszelką cenę zrobi Tomowi na złość. W ogóle jednak nie przydarzy mu się coś złego. Gdy akcja bajki rozgrywa się w Paryżu Jerry staje się kapitanem "Myszkieterów".

Poboczni

Zwierzaki

Tyke – szczeniak, syn Spike'a. Silnie związany emocjonalnie z ojcem, który często rusza mu na ratunek.

Butch – czarny kot. W większości odcinków jest rywalem Toma, ale w niektórych przyjacielem. Często rywalizuje z nim o względy białej kotki Toodles i wtedy wygrywa. W większości odcinków jest bezpańskim kotem.

Toodles – biała kotka, w której podkochują się Tom i Butch.

Nibble (później znany jako Tuffy) – szara mysia sierota płci męskiej, którą przygarnął Jerry. Nosi pieluchę i jest ciągle głodny.

Spike – pies, często skonfliktowany z Tomem. Na początku mieszkał w domu, jednak został wyrzucony w odcinku "Kłopoty z psem" za zrobienie bałaganu. W niektórych odcinkach pomaga Jerry'emu. Jest największym wrogiem Toma, który woli go unikać szerokim łukiem, zaś gdy Spike jest bezbronny Tom lubi się nad nim znęcać.

Kwaczek – kaczorek, najczęstsza, obok Jerry'ego, ofiara Toma, którą Tom chce zjeść. W większości odcinków przyjaźni się z Jerrym.

Ludzie

Mamcia Dwa Buty (era Williama Hanny i Josepha Barbery 1940–1952 rok) – stara, otyła gosposia, przez którą Tom często zostaje wyrzucony z domu za wyrządzanie w nim szkód. Prawie w ogóle nie widać jej twarzy. Prawdopodobnie jest Murzynką.

Joan i George (era Williama Hanny i Josepha Barbery 1954–1958 rok) – właściciele Toma. Są dobrym małżeństwem.

Pan Toma (era Gene Deitcha 1960–1962 rok) – gruby, łysy właściciel Toma. Choleryk, często krzywdzi Toma.

Pani Toma (era Chucka Jonesa 1963–1967 rok) – właścicielka Toma, szczupła, z blond włosami i jasną cerą

Dziecko – syn Joan i George'a. Bardzo lubi uciekać, gdy opiekunka rozmawia przez telefon.

Jeannie – opiekunka do dzieci. Najczęściej się opiekuje synem Joan i George'a. Zawsze w czasie opieki rozmawia przez telefon i przeważnie nie zauważa braku dziecka.

Historia

Era Hanny I Barbery (1940-1958)

Produkcja pochodzi z wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer i została wymyślona przez dwóch twórców: William Hanna i Joseph Barbera. Po odrzuceniu pomysłu na film o psie i lisie stworzyli postacie kota i myszy. Pierwszy odcinek nosił tytuł Eksmisja i premierę 10 lutego 1940 r. Tom miał mieć na imię Jasper i być wyliniały, a z kolei Jerry miał nosić imię Jinx, być chudszy i nie tak sympatyczny jak potem. Krótkometrażowe filmy zostały docenione przez Akademię Filmową. W roku 1958 twórcy rozwiązali umowę z MGM.

Era Gene Deitch (1960–1962)

W roku 1960 MGM podjął decyzję o nakręceniu nowych odcinków Toma i Jerry'ego. Tym razem reżyserem animacji był Gene Deitch, a producentem William L. Snyder. Animacja i muzyka była podobna do niektórych seriali animowanych z krajów byłego Bloku Wschodniego. Doszła też nowa postać, czyli Pan Toma. Przez dwa lata nakręcono 13 nowych filmów z bohaterami.

Era Chucka Jonesa (1963–1967)

Po wygaśnięciu kontraktu wytwórnia zwróciła się do amerykańskiego reżysera Chucka Jonesa, który pracował w Warner Bros. Był znany z takich kreskówek jak np. Struś Pędziwiatr i umieszczanego weń czarnego humoru. Jones posiadał też własne studio animacji, Sib Tower 12 Productions, ze swoim partnerem Lesem Goldmanem. Razem zrobili 34 odcinki, które nie cieszyły się taką popularnością jak produkcje Hanny i Barbery.

Odcinek specjalny (2005)

Ostatni zrealizowany odcinek kreskówki został wyreżyserowany głównie przez jednego z dawnych twórców – Josepha Barberę. Grafika była typowa dla współczesnych seriali animowanych. Warto dodać, że była to ostatnia produkcja tego twórcy.

Odcinki


Odcinki, które otrzymały oskary:

Gry wojenne (1943)

Mysie kłopoty (1944)

Proszę o ciszę (1945)

Koncert na cztery łapki (1946)

Mała sierotka (1948)

Dwaj myszkieterzy (1951)

Johann Mouse (1952)Tom i Jerry (Koncert na cztery łapki)

Stworzono trzy serie serialu „Tom i Jerry”. Odcinek zatytułowany „Eksmisja” (Patrz **) był pierwszym odcinkiem serialu.

Oprócz serialu Tom i Jerry wyprodukowano również seriale: "Szczenięce lata Toma i Jerry'ego" i "Całkiem nowe przygody Toma i Jerry'ego".

Powstały również pełnometrażowe filmy z udziałem Toma i Jerry’ego:

Tom i Jerry: Wielka ucieczka (ang. Tom & Jerry – The Movie, 1992)

Tom i Jerry: Magiczny pierścień (ang. Tom & Jerry: The Magic Ring, 2002),

Tom i Jerry: Misja na Marsa (ang. Tom and Jerry Blast Off to Mars, 2005),

Tom i Jerry: Szybcy i Kudłaci (ang. Tom and Jerry: Fast and Furry, 2005),

Tom i Jerry: Piraci i Kudłaci (ang. Tom and Jerry: Shiver Me Whiskers, 2006),Tom i Jerry: Dziadek do orzechów (ang. Tom and Jerry: A Nutcracker Tale, 2007).


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna