Tygodnik Powszechny" „Tygodnik Powszechny"Pobieranie 7.44 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar7.44 Kb.

Tygodnik Powszechny”

Tygodnik Powszechny”, katolickie pismo społeczno-kulturalne, ukazuje się od 1945 roku. Redakcja mieści się przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie. Założony przez metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę. W latach 1945-99 redaktorem naczelnym był Jerzy Turowicz, następnie od 1999 r. do 2011 ks. Adam Boniecki. Od marca 2011 r. redaktorem naczelnym jest Piotr Mucharski.

„Tygodnik Powszechny” jest ogólnopolskim tygodnikiem opinii, skierowanym do osób szukających publicystyki na najwyższym poziomie. Główne działy to: Kraj, Świat, Wiara, Kultura, a także Cywilizacja, Zmysły oraz Felietony. Na łamach „TP” ukazują się reportaże, eseje i wywiady ze znakomitymi osobami ze świata polityki, nauki i kultury. Szczególną wagę „Tygodnik” przykłada do spraw wiary, podążając za otwartym nurtem katolicyzmu. Żywo bierze udział w dyskusjach dotyczących najbardziej palących problemów społecznych.

„Tygodnik Powszechny” był uważany za symbol opozycji demokratycznej, skupiającym elitę intelektualną Polski. Jego wydawanie było dwukrotnie zawieszone:

- po raz pierwszy po odmowie publikacji nekrologu Stalina w 1953 roku,

- po raz drugi w czasie stanu wojennego.

Prześladowany przez władze PRL ograniczaniem nakładu i często cenzurowany. Po 1989 roku „Tygodnik” czynnie włączył się w budowanie demokracji w Polsce. Najbardziej znani autorzy „Tygodnika Powszechnego” to: Karol Wojtyła, ks. Józef Tischner, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Stefan Kisielewski, Jan Nowak Jeziorański, Stanisław Lem, Zbigniew Herbert, Ryszard Kapuściński, Paweł Jasienica, Władysław Bartoszewski.

Do autorów stale współpracujących z „Tygodnikiem” należą m.in.: Marek Bieńczyk, Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Jacek Dukaj, ks. prof. Michał Heller, Józefa Hennelowa, Jan Klata, Joanna Olech, Tadeusz Sławek, Władysław Stróżewski, Andrzej Stasiuk. „Tygodnik” wydaje także „Magazyn Literacki - Książki w Tygodniku”, jeden z najciekawszych w Polsce dodatków literackich. Fundacja Tygodnika Powszechnego jest współorganizatorem jednego z największych dorocznych wydarzeń literackich w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.

„Tygodnik Powszechny” obecny jest również na Twitterze i Facebooku, gdzie ma ponad 13000 fanów.„Tygodnik Powszechny” ukazuje się co tydzień w środy, jest także dostępny w prenumeracie elektronicznej (e-wydanie, także w wersji na iPada) oraz prenumeracie zagranicznej.

Agnieszka Kościuszko, Szef Działu PR, Tygodnik Powszechny


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna