Ueen brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 rPobieranie 14.53 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar14.53 Kb.
ueen - brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 r.

Zaliczenie Queen do jakiegokolwiek stylu jest trudne ze względu na charakterystykę brzmienia. Najczęściej muzykę charakteryzuje się jako melodyjny rock, część kompozycji charakteryzuje hard rock, a także glam rock. W wielu utworach grupy daje się zauważyć wpływy rocka progresywnego oraz muzyki pop.

Grupa Queen wypracowała łatwo rozpoznawalne brzmienie, oparte na melodyjnej grze gitary elektrycznej, ostro grającej sekcji rytmicznej oraz bardzo charakterystycznym i technicznie poprawnym śpiewie. Grupa Queen nie stroniła od muzycznej groteski. Muzyczne i pozamuzyczne ekstrawagancje (takie jak przyjęcia na kilkaset osób czy kobiece przebrania w teledyskach), muzyczna integralność, pełne profesjonalizmu koncerty, a przede wszystkim utwory, pod wszelkimi względami dopięte na ostatni guzik przyczyniły się do popularności zespołu.

W 2001 grupa Queen została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame w USA, a 11 listopada 2004 do Hall of Fame w Wielkiej Brytanii.

 

Losy zespołu

W marcu 1996 Polskę odwiedzili Roger Taylor i Brian May odebrali nagrodę Fryderyk'95 za Najlepszy Album Zagraniczny - Made in Heaven. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim 19 marca. Następnego dnia zwiedzali Warszawę.

Od 1997 r. John Deacon przestał się udzielać w projektach Queen. Pozostali członkowie (Brian May i Roger Taylor) jako Queen udzielali się w przeróżnych projektach związanych z zespołem (występy z Robbiem Williamsem, musical We Will Rock You).

Od 2002 w Londynie jest wystawiany musical We Will Rock You, bazujący na przebojach zespołu. W związku z wielkim sukcesem przedstawienia swoich wersji musicalu doczekały się - Hiszpania, Rosja, Niemcy, RPA, Australia, Japonia, USA, Szwajcaria oraz Kanada.

W roku 2005 May i Taylor wyruszyli w pierwszą od 1986 r. trasę koncertową jako Queen z wokalistą Paulem Rodgersem i basistą Dannym Mirandą, drugim gitarzystą Jamiem Mosesem i klawiszowcem Spike'em Edneyem. Kontrowersje wzbudził nie tylko fakt występowania pod szyldem Queen, ale i koncert w Rzymie 4 kwietnia (w dwa dni po śmierci Jana Pawła II, podczas żałoby narodowej ogłoszonej we Włoszech). Artyści nie zgodzili się na odwołanie koncertu. Koncerty trasy Queen on Tour odbywały się we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Czechach, Niemczech, Węgrzech, Szwecji, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Kolejnym etapem trasy koncertowej były koncerty na otwartych arenach: stadionach i parkach. Koncert z 8 lipca 2005 w Hyde Parku został przeniesiony na 14 lipca w wyniku zamachów w Londynie z 7 lipca 2005. Zespół oddał hołd ratownikom w trakcie koncertu w Hyde Parku. Kolejną częścią trasy były koncerty w USA i Japonii w październiku i listopadzie. Jeden z koncertów w Tokio został nagrany w celu wydania DVD.

W marcu i kwietniu 2006 r. zagrali 23 koncerty w USA i Kanadzie z Paulem Rodgersem.

25 maja 2006 r. Queen otrzymało nagrodę VH1 Rock Honors, gala z uroczystości została pokazana w amerykańskiej wersji VH1 30 maja 2006. W czasie grali Queen w składzie Brian May i Roger Taylor wystąpili z Paulem Rodgersem i Foo Fighters.

Ostatnim wydawnictwem jest DVD i CD Queen Rock Montreal, zapis koncertu z listopada 1981 roku. Po raz pierwszy, wydawnictwo sygnowane nazwą Queen pojawiło się również w standardzie Blu-ray.

30 listopada 2007 ukazał się darmowy singel Queen + Paul Rodgers z utworem Say it's not true. Piosenka została napisana w 2003 roku przez Rogera Taylora, a ponownie nagrana i wydana z okazji światowego Dnia AIDS. 31 grudnia utwór w nowym miksie plus teledysk ukaże się na charytatywnym singlu na rzecz fundacji Nelsona Mandeli '46664'.

 

Członkowie

Freddie Mercury

John Deacon

Brian May

Roger Taylor

 

Sukcesy

Grupa Queen spędziła aż 1322 tygodnie na UK Albums Chart, spychając na pozycję drugą dotychczasowych liderów – zespół The Beatles (1293 tygodnie). Kolejne trzy miejsca zajęli: Elvis Presley (1280 tygodni), U2 (1150 tygodni) oraz Dire Straits (1136 tygodni).

Statystyki opublikowane zostały przez wydawnictwo Guiness World Record. Wydawca David Roberts powiedział: Jest to niesamowity wyczyn, biorąc pod uwagę fakt, że kariera Queen na liście jest o wiele krótsza niż The Beatles i Presleya.Zobaczy nagrody jakie zdobyli

 

Albumy

Zarówno longplaye, jak i single grupy, zdobywały szczyty list przebojów i sprzedaży na całym globie. Status platynowej płyty (bądź jej wielokrotność) na dwóch najważniejszych rynkach muzycznych na świecie, w Zjednoczonym Królestwie i w USA, zdobyły następujące albumy Queen: A Night at the Opera, News of the World, The Game, Greatest Hits (jedenastokrotna platyna; spędził aż 450 tygodni na UK Albums Chart), Jazz, The Works, A Kind of Magic (dwukrotna platyna), Live Magic, The Miracle, Innuendo, Greatest Hits II (pięciokrotna platyna) i Made in Heaven (trzykrotna platyna).

W Polsce DVD: The Freddie Mercury Tribute Concert (jednokrotne złoto), Greatest Video Hits (jednokrotna platyna – pierwsza w Polsce za DVD dla wykonawcy muzycznego), Greatest Video Hits II (dwukrotne złoto), Live at Wembley Stadium (jednokrotna platyna), Rock Montreal (jednokrotne złoto); CD: Made in Heaven (jednokrotna platyna), Platinum Collection (jednokrotne złoto).Potrójne europejskie wyróżnienie Platinum Awards zdobyła Platinum Collection (3 mln sprzedanych egzemplarzy).

 


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna