Uroczystości jubileuszu 65-lecia psm I st. 50-lecia psm II stPobieranie 44.9 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar44.9 Kb.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Zielonej Górze

im. Mieczysława Karłowicza

zaprasza na

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZU


65-lecia PSM I st. 50-lecia PSM II st.
35-lecia nadania imienia Szkole


wykonawcy koncertu
uczniowie, absolwenci i pedagodzy

PSM I i II st. w Zielonej Górze

ORKIESTRA SYMFONICZNA PSM II st.

prowadzenie koncertu

Ludmiła Pawłowska, Sławomir Kozłowski
14 kwietnia 2012 r. godz.17.00 sala MCM, Filharmonia Zielonogórska

Część oficjalna
___________________________________

Część artystyczna
Antonio Vivaldi - Koncert h-moll na 4 skrzypiec i orkiestrę RV 580

Jakub Przybycień, Amelia Maszońska, Ewa Osowska, Elżbieta Okońska

prowadzenie Bartłomiej Stankowiak

Katarzyna Kwiecień - Mazurek na trio fortepianowe (2005)

Kamila Susłowicz - skrzypce

Maciej Huszcza - wiolonczela

Ludmiła Pawłowska - fortepian

Robert Schumann - Adagio i Allegro op.70 na waltornię i fortepian

Maciej Baranowski - waltornia, Katarzyna Wasiak - fortepian


Mieczysław Karłowicz- pieśni „Mów do mnie jeszcze” (sł.K.Tetmajer)

Zasmuconej ” (sł.K.Gliński)Anna Ulwańska - sopran Agnieszka Mroczek - dyrygent

orkiestra symfoniczna uczniów i absolwentów PSM II st.


Mieczysław Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op.8 część I

Jarosław Żołnierczyk - skrzypce Bartłomiej Stankowiak - dyrygent

orkiestra symfoniczna uczniów i absolwentów PSM II st.

________________________________

wykonawcy:
Agnieszka Mroczek - dyrygent
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze w klasie skrzypiec prof. Alicji Kwiatkowskiej. Studiowała na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie w specjalności teoria muzyki uzyskując dyplom z wyróżnieniem oraz w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dyrygentury prof. Ryszarda Dudka. Uczestniczyła w zajęciach dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Uroša Lajovica na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w ramach wymiany studenckiej Sokrates-Erasmus a także ukończyła roczne studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Lutza Köhlera na Universität der Künste w Berlinie w ramach stypendium Humboldt Universität oraz fundacji „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft”. Dyrygowała chórami i orkiestrami w kraju i za granicą, uczestniczyła także w kursach orkiestrowych i dyrygenckich (Bayreuth, Toruń, Bystrzyca Kłodzka, Wrocław).

Studiowała podyplomowo na kierunku Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej w Polskiej Akademii Nauk oraz na kierunku Edytorstwo i Rynek Książki w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Współpracowała jako organizator koncertów z Działem Koncertów dla Dzieci i Młodzieży Filharmonii Narodowej oraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

Obecnie prowadzi wydawnictwo Centrum Edukacji Artystycznej oraz zajęcia kształcenia słuchu w ZPSM im. F. Chopina oraz ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Współpracuje także jako redaktor z wydawnictwem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Anna Ulwańska - sopran
Jest absolwentką klasy fortepianu w PSM I st. w Nowej Soli oraz PSM II st. w Zielonej Górze, w klasie śpiewu solowego pod kierunkiem Lidii Gawrylarz.

W 1977 r. wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym w Łodzi, gdzie otrzymała wyróżnienie. Następnie ukończyła wyższe studia w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gnesinych w Moskwie pod kierunkiem prof. W.W. Gromowej. W 1985 roku zadebiutowała partią Mimi w operze „Cyganeria” G. Pucciniego w Teatrze „Studio” w Moskwie. Tam też występowała w wielu przedsięwzięciach operowych wykonując partie sopranowe ( Violetta w op. „Traviatta” G.Verdiego, Zuzanna w „Weselu Figara” W.A.Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G.Donizettiego). W 1982 r. uczestniczyła w I Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Ustawicznie rozwija i doskonali swój warsztat wokalny i pedagogiczny, uczestnicząc systematycznie w licznych kursach pedagogiki wokalnej

i wokalistyki. Bierze udział w konferencjach naukowych . Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracuje między innymi z Filharmonią w Zielonej Górze i Pro Sinfoniką w Poznaniu, Lubuskim Biurem Koncertowym. W repertuarze posiada arie i pieśni kompozytorów włoskich, francuskich, rosyjskich i polskich, a w dorobku artystycznym liczne recitale kameralne, solowe partie oratoryjne, oraz inne formy wokalne (również w nagraniach Stanisław Niewiadomski - Pieśni, Polskie Nagrania MUZA PNCD 895. Jest autorką kilku opublikowanych artykułów dotyczących emisjii głosu i muzyki wokalnej. W repertuarze posiada arie i pieśni kompozytorów włoskich, francuskich, rosyjskich i polskich. Jest adiunktem w Instytucie Kultury i Sztuki Muzycznej

Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi również klasę śpiewu w PSM I i II stopnia w Zielonej Górze. Od 1997 roku posiada tytuł doktora w dziedzinie wokalistyki uzyskany w Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu.
Katarzyna Wasiak - fortepian
W wieku 7 lat rozpoczęła naukę w klasie fortepianu Barbary Piechowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Zielonej Górze. W roku szkolnym 1997-98 pracowała pod kierunkem ad. Krzysztofa Jabłońskiego. W latach 1998-2002 uczyła się pod kierunkiem mgr Janiny Butor. Otrzymując stypen­dium Narodowego Instytutu im. F.Chopina w Warsza­wie na studia za granicą podjęła nauką na Universi­tät für Musik und darstel­lende Kunst w Wiedniu, studiując pod kierunkiem prof. Olega Maisenberga i prof. Wolfganga Watzingera. Ukończyła studia magisterskie w 2009 roku na Universitaet der Kuenste Berlin w klasie prof. Jacquesa Rouvier.

Obecnie kontynuuje studia na Hochschule fuer Musik Hans Eisler w Berlinie, gdzie jest pod opieką prof. Fabio Bidini.

Jest laureatką wielu konkursów: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Koszycach (Słowacja) '95, Usti n. Łabą (Czechy) '95 i '98 (II nagroda), Szafarnia '98 (II nagroda), Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycz­nego, Żagań'96i97(I nagroda) Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych, Warszawa '97 (I nagroda oraz Grand Prix "Rydwan Apollina"), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Chopin dla najmłodszych", Antonin 2002 (I nagroda). W 2004 roku zdobyła I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie (Estonia) oraz nagrodę główną na Festiwalu „Chopinowskie interpretacje młodych” w Koninie, I nagrodę na IV konkursie Internaciona de Piano Vila de Capdepera (Majorka), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Velden am Woerthersee (2006), nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym `Jean Francaix` w Vanves, Francja (2008), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. V.Viardo w Dallas, Texas U.S.A. (2008).

W 1999 r. zdobyła I miejsce oraz 5-letnie stypendium od Towarzystwa Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie na I Ogólnopolskim Konkursie im. F.Chopina dla dzieci i młodzieży w Jeleniej Górze

Wielokrotnie otrzymywała stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Zarządu Miasta Zielona Góra, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (1996-2003). Uhonorowana nagrodą specjalną Marszałka Województwa Lubuskiego dla młodych talentów (1999r.)Jest także stypendystką Narodowego Instytutu im. F. Chopina w Warszawie (2002r) oraz Fundacji Crescendum Est-Polonia (2005r).

Koncertowała w Konserwatorium w Buda­peszcie i Monachium, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie, Mount Royal College w Calgary (Kanada), w Akademii Muzycznej w Warszawie, na Zamku Królewskim w War­szawie. Koncertowała również w Wiedniu, Stuttgarcie, Cademuir (Szkocja), Helmond (Holandia), z Filharmonią Dolnośląską odbyła małe tournee po Niemczech wykonując Koncert fortepianowy e-moll F.Chopina.Brała udział w licznych kursach mistrzowskich. Ma w dorobku nagrania radiowe: w Studio im. W.Lutosławskiego w Warszawie, w Polskim Radiu Wrocław.
Katarzyna Kwiecień - Długosz - kompozytorka
Kompozytor i tłumacz, urodzona w Głogowie, ukończyła PSM I i II st. w Zielonej Górze w klasie fortepianu. Absolwentka studiów kompozytorskich (AM Poznań, klasa prof. M. Bukowskiego) i lingwistycznych (UAM oraz STiJO UAM Poznań), obecnie słuchaczka podyplomowych studiów muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej (AM Łódź). Laureatka konkursów kompozytorskich w Polsce (Pro Arte we Wrocławiu, Vera Passio w Warszawie, Srebrna szybka w Krakowie) i za granicą (Reinl Preis 2003 w Wiedniu, Suoni di fiaba w Vittorio Veneto, Alfredo Casella w Sienie). Jej utwory były wielokrotnie wykonywane w całej Polsce i za granicą (Szwecja, Niemcy, Włochy). Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Niemieckiej Rady Muzycznej oraz służb tłumaczeniowych Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Publikowała jako krytyk muzyczny m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Neue musikzeitung, Lausitzer Rundschau oraz w czasopiśmie muzycznym Glissando. Komponowała m. in. dla Stowarzyszenia Mozart 2003 z Warszawy, Politechniki Szczecińskiej, Towarzystwa Muzycznego Cantylena, chóru Cantemus Domino, chóru żeńskiego Polirytmia z Zielonej Góry i organizatorów Internationales Chorprojekt - Niedergrafschafter Musikhighlight (Emlichheim, Niemcy). Autorka licznych tłumaczeń tekstów o tematyce muzycznej, publikowanych m. in. w czasopiśmie „Glissando” i w książkach „Nowa muzyka niemiecka” i „Nowa muzyka amerykańska”. Od 2005 r. związana z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie obecnie pracuje jako asystent.

Utwór Mazurek na trio fortepianowe otrzymał wyróżnienie w kategorii utworów kameralnych na konkursie kompozytorskim „Srebrna szybka“ w Krakowie (2005 r.) i został wydany drukiem w 2005 r. Był wielokrotnie wykonywany, m. in. jako utwór obowiązkowy na konkursie „Srebrna szybka“ 2006.
Jarosław Żołnierczyk - skrzypce
Ur. 1966 r. w Świebodzinie. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kształcił się pod kierunkiem prof. St. Hajzera w PSM w Zielonej Górze i w Bydgoszczy oraz ad. B. Kapały i prof. M. Grabar­czyka w Poznaniu. Laureat wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. Międzynarodowego Konkursu im. C. Nielsena w Odense (Dania), Międzynarodowego Konkursu im. G. Kulenkampfa w Kolonii, X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (I Wyróżnienie oraz Nagroda Dziennikarzy). Występował jako solista w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Belgii, Japonii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii i in.Ma w swym dorobku szereg nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. „Pory roku” A. Vivaldiego i Astora Piazzolli).

Od 1987 roku pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Kameralnej AMADEUS. Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Maciej Huszcza - wiolonczela
Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zielonej Górze w klasie Eugeniusza Politowskiego oraz szkoły II st. w klasie Ewy Luboch. Studia wyższe odbył w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Eugeniusza Zboralskiego. Jest także absolwentem filologii angielskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz studiów podyplomowych w zakresie translacji na wydziale anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1997 r. jest nauczycielem w PSM I i II st. w Zielonej Górze, zaś od 1999 r. - muzykiem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Od czterech lat pełni funkcję kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary zielonogórskiej PSM I i II st.
Kamila Susłowicz - skrzypce
Jest absolwentką PSM I i II st. w Zielonej Górze w klasie skrzypiec prof. Anny Tułasieiwcz. Następnie ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Ireny Żarnowskiej – Kuszewskiej.Studiowała również na podyplomowych studiach w Universi­tät für Musik und darstel­lende Kunst w Wiedniu w klasie prof.Edwarda Zienkowskiego.

Współpracowała z Gunstav Mahler Jungend Orchester, European Youth Orchestra występując w Szwjcarii, Austrii, Włoszech, Niemczech, Wiener Mozart Philharmonie, z którą odbyła tournée do Chiny w 2004 i 2005 roku.

Była liderem zespołu kameralnego muzyki klasycznej i awangardowej

Pandora’s Box, z którym wykonała wiele koncertów.

Brała udział w wielu konkursach skrzypcowych w kraju i zagranicą.

Jest stypendystką Fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester „Ferrara Musica”, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, Thomasa Brandisa, Daniela Gaede. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, letnich akademiach i warsztatach między innymi w Bolzano.

Jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej od roku 2008.

Współpracowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.

Jest również muzykiem wielu zespołów kameralnych. Między innymi jest założycielką i liderem kwartetu smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej,

z którym występowała w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskieji w Bośni Hercegowinie( Sarajewo i Mostar).

Na zaproszenie ambasady RP w Mołdawii występowała z kwartetem FZ w Kiszyniowie. Obecnie przygotowuje się do udziału w koncertach w Katarze.

Jest nauczycielem skrzypiec w PSM I i II st. w Zielonej Górze.
Ludmiła Pawłowska - fortepian
Jest absolwentką PSM I i II st. w Zielonej Górze. Następnie ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Również w Akademii Muzycznej w Łodzi uzyskała artystyczny doktorat w dziedzinie pianistyki.

Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła na wielu festiwalach muzycznych, klasach mistrzowskich, kursach pianistycznej interpretacji, stażach: trzykrotnie w Szwajcarii i Polsce, sześciokrotnie w Wielkiej Brytanii, czterokrotnie w Niemczech oraz Austrii, Francji, USA.

Brała czynny udział w mistrzowskich kursach pianistycznych oraz muzyki kameralnej:

-Royal Academy of Music w Londynie - Charterhouse Academy of Music

-Royal Northern College w Manchester w Wielkiej Brytanii - LDSM

-The Vienna International Pianists - w Wiedniu Austria

-Międzynarodowy Kurs Interpretacji Pianistycznej w Weimarze (Niemcy)

-Internationale Meisterkurse für Musik - Zürich, Szwajcaria

-„Musica Española” w Zurichu,

-International Piano Festival „Laudinella” w St.Moritz, Szwajcaria

-Piano Music Meeting - USA (Los Angeles/Santa Monica).

-Music Academy Schloss Weidenkam (Monachium), (Niemcy).

Jest stypendystką szwajcarskich fundacji „Musica Española” w Zurichu, „Gartenflügel” w St.Moritz, Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik Zürich, The Vienna International Pianists Gesellschaft w Wiedniu.

Wykonawstwo muzyki hiszpańskiej studiowała pod kierunkiem wybitnych pianistów hiszpańskich otrzymując stypendia na popularyzacje muzyki hiszpańskiej w Polsce. Wielokrotnie przedstawiała premierowe wykonania utworów kompozytorów hiszpańskich i iberoamerykańskich, w tym również współczesnych.

Ludmiła Pawłowska występowała między innymi w Instytucie Polskim w Berlinie, Instytucie Hiszpańskim w Wiedniu, Muzeum K.Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem, Zurichu i Baden podczas Musica Española oraz Spanish Music Festival, Laudinella Music Festival w St.Moritz, Schloss Weidenkam (Monachium), na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Moderna” w Akademii Muzycznej w Łodzi, Charterhouse Academy of Music (W.Brytania), Międzynarodowego Stażu Muzycznego „Musique en Herbe” w Verberie (Francja), na koncercie Young Musicians w Royal Scottish Academy of Music w Glasgow w Szkocji. We Francji prowadziła również warsztaty muzyczne z pianistyki i kameralistyki „Musique en Herbe” w Verberie.

Na zaproszenie Konserwatorium Muzycznego w Noyon we Francji wykonała kilka recitali we Francji pod honorowym patronatem Konsula RP w Lyonie. Posiada nagrania telewizyjne (TVP 1 i 2).

W 2008 roku nagrała płytę CD (wspólnie z Maciejem Baranowskim - waltornia oraz prof.Tomaszem Królem-skrzypce z AM w Łodz) z premierowym nagraniem utworów polskiej muzyki kameralnej XVIII / XIX wieku (J.Elsner, F.Lessel) wydaną przez warszawską wytwórnię płytową BeArTon w ramach cyklu Perły Muzyki Polskiej.

Od roku 2001 jest autorką ponad 380 programów radiowych popularyzujących muzykę klasyczną w Akademickim Radiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Maciej Baranowski - waltornia
ur. 1989 roku w Zielonej Górze. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat w PSM I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w klasie mgr Iwana Moroza. Od 2008 roku jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Christiana Friedricha Dallmanna. Od lutego 2011 roku jest stypendystą Karajan Akademie przy Filharmonikach Berlinskich. Maciej zdobywa doświadczenie orkiestrowe ze znakomitymi orkiestrami, koncertujac w Europie i na Świecie.

Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w kraju i za granicą;

2009 – V Międzynarodowy Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych – Gdańsk – III Nagroda

2008 – XXXIII Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku- I Nagroda

2007 – II Międzynarodowy Konkurs Waltorniowy Sannicandro di Bari – I Nagroda

2007 - 59. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny – Praska Wiosna 2007 - wyróżnienie

2006 - I Ogólnopolski Konkurs Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi, kategoria młodzieżowa – I Nagroda

2006 r. - V Międzynarodowy Festiwal Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu – GRAND PRIX

2005 r. - IV Międzynarodowy Konkurs Gry Na Instrumentach Dętych Blaszanych – Gdańsk – II Nagroda

2005 r. - I Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych im. Ludwika Lutaka – Kraków – I Nagroda

2004 r. - Międzynarodowy Konkurs “Muzyka Nadziei” - Homel (Białoruś) – I Nagroda

2004 r. - Ogólnopolskie Przesłuchania Instrumentów Dętych Blaszanych – Katowice – I Nagroda

2003 r. - XII Konfrontacje Instrumentów Dętych – Oława- I Nagroda

2003 r. - Ogólnopolskie Przesłuchania Instrumentów Dętych Blaszanych - Częstochowa – I Nagroda
Został również wyróżniony wieloma stypendiami, m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Programu Stypendialnego „Młoda Polska” MKiDN RP- Stypendium Artystyczne, Marszałka Województwa Lubuskiego, Prezydenta Miasta Zielona Góra, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Hindemith Gesselschaft, Ad infinitum Stiftung, Hans und Eugenia Jütting -Stiftung Stendal.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna