W reżyserii Stanisława Barei I „u pana Boga za piecemPobieranie 62.24 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar62.24 Kb.

Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP Polonia

Koncerty bożonarodzeniowe, uwielbiane produkcje filmowe: „Miś” w reżyserii Stanisława Barei i „U Pana Boga za piecem” Jacka Bromskiego oraz msza św. pasterska – to propozycje, których nie zabraknie w świątecznej ofercie programowej TVP Polonia.

W wigilijny poranek TVP Polonia zaprasza najmłodszych na film „O krasnalach i Wigilii” oraz film fabularny „Gdzie jesteś święty Mikołaju” (reż. Igor Mołodecki), a tuż przed snem na bajeczną animację „Wigilia w lesie”. Z kolei w Boże Narodzenie TVP Polonia pokaże filmową baśń „Nieznana opowieść wigilijna” w reż. Piotra Mularuka, a wieczorem zaprosi dzieci na bajkę Między śniegiem a siódmym niebem”. Drugiego dnia świąt TVP Polonia pokaże film familijny „Panna z mokrą głową” w reż. Kazimierza Tarnasa. A dla najmłodszych na dobranoc TVP Polonia przygotowała film animowany „Poszukiwacze zaginionej gwiazdki”.

W okresie świątecznym nie zabraknie doskonałych pozycji dokumentalnych. W Boże Narodzenie TVP Polonia zaprezentuje sylwetkę znakomitego artysty Franciszka Pieczki w dokumencie biograficznym „Nie tylko Gustlik” w reż. Adama Kraśnickiego. Natomiast drugiego dnia świąt TVP Polonia będzie poszukiwać dowodów na prawdziwość ewangelicznych opisów, dotyczących okoliczności narodzin Jezusa w dokumencie Leszka Wasiuty „Śledztwo w sprawie Bożego Narodzenia”. A w Nowy Rok TVP Polonia zaprasza na najnowszy film o Czesławie Niemenie „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego.

Pozostając w klimacie świąt Bożego Narodzenia, TVP Polonia zaprasza do wspólnego kolędowania z gwiazdami, które wystąpią w Katedrze w Pelplinie, a także na „Kolędy w Pałacu Prezydenckim” – koncert charytatywny, zorganizowany przez Parę Prezydencką na rzecz dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Równie wzruszającą atmosferę stworzy Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, wykonując 15 najbardziej znanych pieśni bożonarodzeniowych. „Kolędy z Mazowszem” – ten koncert to prawdziwa perełka, oryginalny projekt artystyczny zrealizowany techniką filmową w nowoczesnej scenografii. Akcentu góralskiego wyśpiewywania na pewno nie zabraknie podczas uroczystego występu „Zakopower kolęduje w Bukowinie!”, w trakcie którego usłyszymy tradycyjne polskie kolędy i podhalańskie pastorałki w akustycznym wykonaniu (skrzypce, basy podhalańskie, dudy).

W Boże Narodzenie TVP Polonia szczególnie zaprasza na świąteczne wydanie programów „Polonia 24” i „Halo Polonia”, w których gwiazdy opowiedzą o swoich zwyczajach, przyrządzanych na ten czas potrawach i wspólnym kolędowaniu w Polsce. Podniosłego akcentu świąt nie zabraknie także w magazynach „Kulturalni.pl” oraz „Słownik polsko@polski”.

O północy, w Wigilię świąt Bożego Narodzenia, TVP Polonia transmitować będzie mszę św. pasterską z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce.


24 GRUDNIA, WIGILIA
O KRASNALACH I WIGILII, godz. 7:25

Film animowany. Po całorocznej pracy krasnoludki wracają do rozstajnego dębu, aby po świętach Bożego Narodzenia odpoczywać do wiosny. Jeden z nich, Podziomek, błądzi w lesie, spotyka lisa Sadełko i pomaga mu nieświadomie porwać gęsi Marysi. Czy Podziomek zdoła zorientować się w pomyłce?

Reżyseria: Agnieszka Sadurska, 2003 r.
GDZIE JESTEŚ ŚWIĘTY MIKOŁAJU?, godz. 10:20

Film familijny. Mała Ania wysyła list do Św. Mikołaja z prośbą, by w prezencie gwiazdkowym przyniósł jej braciszka. Niestety, dostaje tylko lalkę. Dochodzi do wniosku, że Mikołaj wcale nie czytał jej listu. Dziewczynka jest rozczarowana i rozżalona, rozpada się świat jej dziecięcych wyobrażeń i marzeń. Dopiero spotkanie z mieszkającym w sąsiedztwie chłopcem zmienia jej stosunek do świata.

Reżyseria: Igor Mołodecki, 1996 r.

Obsada: Anna Radwan, Dorota Segda, Dominika Mroczek, Izabela Olszewska, Roman Gancarczyk, Jerzy Grałek, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Letner, Olga Frycz


KOLĘDY ŚWIATA, godz. 15:25

Koncert kolęd, pochodzących z różnych stron świata, który miał miejsce w gotyckiej Katedrze w Pelplinie. Wykonawcami pieśni są również wokaliści różnej narodowości. Wszystkie utwory mówią o oczekiwaniu i radości z narodzenia dzieciątka Jezus, podkreślają tradycję bożonarodzeniową w Europie i za oceanem. Stare, dobrze znane kolędy i te współcześnie napisane, zaaranżowane zostały przez kierownika muzycznego – Jerzego Szymaniuka w stylu muzyki gospel, stąd w warstwie akompaniamentu pojawia się obok orkiestry smyczkowej – big band. Autorem scenariusza jest ks. Zdzisław Ossowski – kierujący pracami Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Gospel i znany propagator tego gatunku muzycznego. Koncert kolęd nabrał wyjątkowego charakteru w przepięknych wnętrzach katedry pelplińskiej.


gwiazdka w złotopolicach, godz. 16:20, powtórka – 25 grudnia, godz. 7:05

Film fabularny. Dzień wigilijny w rodzinach Złotopolskich i Gabrielów ma dziwny przebieg. Dionizy dostaje paczkę od dawnego kolegi, który przed kilkudziesięciu laty wyemigrował do USA. W paczce jest hełm, który umożliwia oglądanie rzeczy na odległość i zgoła fantastycznych. Pan Dionizy widzi Nigerię i Julię wśród Murzynów, którzy wybierają go na swojego króla. Rzeczywistość przeplata się z marzeniami, wspomnieniami i wizjami z tajemniczego hełmu. Barbara, Marek, Waldek i Weronika są daleko, za to do Złotopolic przyjeżdża Eleonora, a potem Kacper z Marylką. Pojawiają się też szukający Dionizego Murzyni.

Reżyseria: Radosław Piwowarski, 1999 r.

Obsada: Anna Przybylska, Andrzej Piaseczny, Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek, Paweł Burczyk, Kazimierz Orzechowski, Eugeniusz Priwieziencew, Alina Janowska, Małgorzata Rożniatowska, Agnieszka Czekańska, Magdalena Stużyńska


dobranocka: Wigilia w lesie, godz. 19:30, powtórka – 25 grudnia, godz. 1:30

Film animowany. W Wigilię świąt Bożego Narodzenia mały Tomek wybiera się z dziadkiem do lasu. Oczarowany opowieściami leśnika chłopiec przenosi się w bajeczny świat, w którym wieczerzę wigilijną przygotowują zwierzęta.


Orędzie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, godz. 20:45, powtórka – 25 grudnia, godz. 2:40
KOLĘDY W PAŁACU PREZYDENCKIM, godz. 21:00, powtórka – 25 grudnia, godz. 2:55

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Pałacu Prezydenckim kolędować będą ludzie Wielkiego Serca. Para Prezydencka zaprosiła na wyjątkowy koncert wolontariuszy akcji „Szlachetna paczka”, grono artystów i licznych gości. To dzięki nim u tysięcy dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, pojawi się uśmiech na twarzy. W tym roku kolędy zaśpiewają: Joanna Kulig z siostrą Justyną Schneider, grupa Pectus, bracia Skaldowie, Andrzej Sikorowski z córką. Koncert poprowadzi Małgorzata Kożuchowska.


POLONIA 24 I HALO POLONIA – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, blok programów od godz. 22:05, powtórka – 25 grudnia, od godz. 4:20 i 10:30

W specjalnym wydaniu programów „Polonia 24” i „Halo Polonia” Agata Konarska i Marek Zając zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Łukaszem Maciejewskim, autorem książki „Aktorki” oraz bohaterkami: Magdaleną Zawadzką, Emilią Krakowską, Elżbietą Zajączkowską, Marzeną Trybałą, Jolantą Fraszyńską oraz Martą Lipińską, które opowiedzą o tym, jak spędzają Boże Narodzenie, jakie potrawy przygotują na wigilijna wieczerzę, jakie panują w ich domach zwyczaje oraz które kolędy są najbliższe ich sercu.


TRANSMISJA MSZY ŚW., godz. 23:55

W tym roku TVP Polonia przeprowadzi transmisję mszy św. pasterskiej z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce. Jest to wyjątkowe miejsce, nie tylko ze względu na swoje położenie, czy piękne wnętrze, ale także żywą pamięć o św. Janie Pawle II i prymasie Stefanie Wyszyńskim, którzy w latach 60-70 odprawiali tutaj rekolekcje oraz spotykali się z wiernymi. Sanktuarium uznawane jest za jeden z najpiękniejszych kościołów na Podhalu. Wejście do świątyni skierowane jest w stronę Tatr. To właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na tatrzańskie szczyty.


25 GRUDNIA, BOŻE NARODZENIE
GWIAZDY NA GWIAZDKĘ, godz. 6:05 i 17:55

W pięknej, świątecznej scenerii przy wigilijnym stole spotkają się aktorzy i gwiazdy telewizyjne: Anna Maria Buczek, Anna Gorajska, Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Diana Rudnik, Ada Fijał, Katarzyna Pakosińska, Antek Królikowski, Robert Janowski i Katarzyna Pakosińska. Nie zabraknie też gwiazd sceny muzycznej, czyli Maryli Rodowicz, Moniki Kuszyńskiej oraz zespołów Feel i Blue Cafe. Porozmawiają oni o tradycjach wigilijnych, świątecznych życzeniach i prezentach. Spotkanie wzbogacą kolędy oraz świąteczne anegdoty.


NIEZNANA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA, godz. 8:15

Współczesna baśń, będąca swobodną adaptacją „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Przed świętami ważą się losy miejscowego domu dziecka. Wedle planów lokalnego biznesmena dom ma być zlikwidowany. Mimo, że przedsiębiorca sam jest ojcem kilkuletniej dziewczynki, sprawy dzieci są mu całkowicie obojętne, a perspektywa zysków uśpiła w nim ludzkie odruchy i sumienie. W magiczny dzień Wigilii zdarzają się jednak rzeczy, zdawałoby się niemożliwe.

Reżyseria: Piotr Mularuk, 2000 r.

Obsada aktorska: Piotr Machalica, Krzysztof Stroiński, Danuta Szaflarska, Sara Müldner, Łukasz Jaźwiec, Sebastian Świąder, Grażyna Błęcka-Kolska, Dariusz Kwaśnik, Andrzej Zieliński, Grażyna Wolszczak


CHWAŁA NA WYSOKOŚCI – KOLĘDY Z ZAKOPANEGO, godz. 9:30

Koncert najpiękniejszych polskich kolęd, który odbył się w Kościele Parafialnym św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zakopanem. „W górach jest po prostu bliżej Boga” – przekonują prowadzący, zapraszając na artystyczną wigilię w towarzystwie gwiazd polskiej estrady, takich jak m.in.: Feel, Bajm, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Maciej Miecznikowski. Wystąpią też zespoły góralskie i Dzieci z Brodą (pod kierunkiem Joszko Brody). Artyści wraz z wiernymi zaśpiewają najpiękniejsze kolędy, opowiedzą o swoich rodzinnych wigiliach, złożą życzenia widzom i przełamią się opłatkiem z wiernymi przybyłymi na tę uroczystość do kościoła.


URBI ET ORBI – TRANSMISJA Z WATYKANU, godz.11:55

Uroczyste błogosławieństwo „Miastu i Światu” udzielone przez papieża Franciszka na Boże Narodzenie.


Kolędy z mazowszem, godz. 12:30 premiera w TVP Polonia

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. W programie 15 najbardziej znanych, klasycznych kolęd w wykonaniu tego zespołu, zarejestrowanych techniką filmową, w nowoczesnej scenografii. Usłyszymy i zobaczymy Mazowsze śpiewające: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Mizerna cicha”, „Bracia, patrzcie jeno”, „Jezus malusieńki”, „Serca ludzkie się radują”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Z narodzenia Pana”, „Święta panienka”, „Witaj gwiazdo złota”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Zaśnij dziecino”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” oraz „Tryumfy Króla niebieskiego”.


NIE TYLKO GUSTLIK, godz. 14:50, powtórka – 27 grudnia, godz. 6:25

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych – Franciszka Pieczkę. Artysta należy do grona najbardziej lubianych i popularnych aktorów kształtujących trzy pokolenia współczesnych Polaków. Na dokument składają się zarówno sceny z życia prywatnego, jak i zawodowego Franciszka Pieczki.

Reżyseria: Adam Kraśnicki, 2013 r.
U PANA BOGA ZA PIECEM, godz. 15:50, powtórka – godz. 23:30

Komedia. Marusia, młoda Rosjanka, przekracza wschodnią granicę Polski autobusem pełnym drobnych handlarzy, udających się na przygraniczny bazar. W lesie autobus zostaje napadnięty przez bandę „Gruzina”, w rzeczywistości będącego Ukraińcem. Banda pobiera od rosyjskich handlarzy haracz. Marusia jako jedyna decyduje się zawiadomić o tym procederze miejscową policję. Będąc głównym świadkiem, zostaje zatrzymana w przygranicznym miasteczku przez komisarza Policji. 

Reżyseria: Jacek Bromski, 1998 r.

Obsada: Ira Łaczina, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Dzierma, Andrzej Zaborski, Anna Janowska, Artur Krajewski, Alicja Bach, Iwona Szczęsna, Eliza Krasicka


DOBRANOCKA: MIĘDZY ŚNIEGIEM A SIÓDMYM NIEBEM, godz. 19:30, powtórka – 26 grudnia, godz. 1:30

Film animowany. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Do wioski położonej gdzieś między pagórkiem a lasem zawitał Diabeł. Kręci się po obejściach w nadziei, że uda mu się zwieść jakąś niewinną duszyczkę. Trafi do chatki pani Anieli, która zrobiłaby wszystko dla poprawienia swojej pulchnej figury. Nieświadoma diabelskiego podstępu podpisuje podsunięty przez Diabła cyrograf. 


POLONIA 24 I HALO POLONIA – WYDANIE ŚWIĄTECZNE, blok programów od godz. 22:05, powtórka – 26 grudnia, od godz. 4:20 i 11:30

Opis j.w.


26 GRUDNIA, II DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA
ŚLEDZTWO W SPRAWIE BOŻEGO NARODZENIA, godz. 7:30

Film dokumentalny opowiada o rozwiązywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia. Autorzy skonfrontują wiedzę ogólnie dostępną z wiedzą uczonych i znawców tematu. Poszukają odpowiedzi na pytanie: czy prawdziwe są ewangeliczne opisy dotyczące okoliczności narodzin Jezusa? Od czasów oświecenia kwestionowano ich wiarygodność, uznając za wydarzenia mityczne i przejaw wyobrażeń religijnych pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej. Odkrycia archeologiczne w XX i XXI w. potwierdziły jednak autentyczność wielu faktów opisanych przez ewangelistów. Co jest więc prawdą, a co legendą? Które z elementów naszej bożonarodzeniowej tradycji opierają się na rzeczywistych wydarzeniach sprzed 2000 lat, a które na powstałej później tradycji? Duża część filmu jest inscenizowana. Zdjęcia były kręcone w Polsce, we Włoszech, Izraelu, Ziemi Świętej oraz w USA. 

Reżyseria: Leszek Wasiuta, 2014 r.
PANNA Z MOKRĄ GŁOWĄ, godz. 8:50

Film fabularny. Tytułowa „Panna z mokrą głową” to Irenka Borowska, pełna życia i energii panienka z dobrego domu. Trzynastolatka wiedzie radosny i beztroski żywot, ugania się po okolicy z wiernym czworonożnym przyjacielem, psem Drabem. Wszędzie jej pełno, jest ciekawa wszystkiego, chce wiedzieć, co dzieje się w rodzinnym dworku i obejściu. Tymczasem nad domem państwa Borkowskich zbierają się ciemne chmury. Są lata trzydzieste, trwa kryzys. Majątek rodziny podupada. Pewnej nocy uwagę Irenki przyciągają tajemnicze odgłosy, dobiegające z kuchni. Wspomagana przez wiernego Draba, nieustraszona nastolatka, przepędza złodzieja. Wszyscy są zaniepokojeni zuchwałym czynem panienki. Aby nieco poskromić jej temperament, rodzina zatrudnia prywatnego nauczyciela, pana Podkówkę. 

Reżyseria: Kazimierz Tarnas, 1994 r.

Obsada: Paulina Tworzyańska, Anna Nehrebecka, Marek Kondrat, Anna Milewska, Iga Cembrzyńska, Hanna Stankówna, Antoni Frycz, Beata Tyszkiewicz, Marian Opania, Jerzy Bińczycki


Cała polska śpiewa kolędy, godz. 10:35 premiera w TVP Polonia

Świąteczny koncert z Gdańska to wspólny projekt Telewizji Polskiej i Radia ZET. Artyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, zgromadzeni w kościele św. Jana, zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, wśród których usłyszymy: „Bóg się rodzi” (wyk. Sound & Grace), „Cicha noc, święta noc” (wyk. Basia i Rafał Szatan), „Do szopy” (wyk. Mateusz Ziółko), „Dzisiaj w Betlejem” (wyk. Natalia Szroeder, Ania Wyszkoni, Basia Kurdej-Szatan), „Gdy się Chrystus rodzi” (wyk. Mietek Szcześniak), „Gdy śliczna Panna” (wyk. Ania Wyszkoni), „Mędrcy świata” (wyk. Mietek Szcześniak i Sound & Grace), „Lulajże Jezuniu” (wyk. Natalia Szroeder), „Mizerna cicha” (wyk. Rafał Brzozowski). Koncert poprowadzą: Ilona Ostrowska oraz Tomasz Florkiewcz (dziennikarz Radia ZET).


Zakopower kolęduje w bukowinie!, godz. 15:00 premiera w TVP Polonia

Muzycy z Podhala, czyli zespół Zakopower, w kościółku pod Tatrami wykonają najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Świąteczny koncert okraszony będzie rozmowami o góralskiej tradycji wigilijnej i przepisami na najlepsze świąteczne potrawy.


SŁOWNIK POLSKO@POLSKI – TALK-SHOW PROF. JANA MIODKA, godz. 17:00, powtórka – 27 grudnia, godz. 5:55

Odcinek bożonarodzeniowy. Święta Bożego Narodzenia to okres zadumy i refleksji. W tych dniach panuje niezwykły klimat, który udziela się niemal każdemu. Składamy sobie życzenia, obdarowujemy się prezentami, dzielimy wspomnieniami. W programie nie mogło zabraknąć tej szczególnej atmosfery. W świątecznej scenografii prof. Jan Miodek oraz współprowadząca dr Justyna Janus-Konarska świętują razem z widzami.


DOBRANOCKA: POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ GWIAZDKI, godz. 19:25, powtórka – 27 grudnia, godz. 1:25

Film animowany. Mała Joasia dowiaduje się od renifera z lodówki, że ktoś ukradł


św. Mikołajowi worek z prezentami i gwiazdkę wigilijną. Dziewczynka wyrusza
w niebezpieczną podróż, aby odzyskać skradzione przedmioty.
miś, godz. 22:05, powtórka – 27 grudnia, godz. 3:55

Kultowa komedia. Prezes klubu sportowego „Tęcza”, Ryszard Ochódzki zwany Misiem, ma wyjechać do Londynu. Zostaje jednak zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę Irenę, która chciała uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed nim. Małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków. Odejście Ireny zmusiło ich do podzielenia posiadanych dóbr. Pieniędzmi, zdeponowanymi za granicą, żadne z nich nie chce się jednak dzielić z drugą stroną. Całą sumę zagarnie więc ten, kto pierwszy dotrze nad Tamizę. Ochódzki nie poddaje się jednak łatwo i usiłuje wszelkimi sposobami udaremnić plan małżonki, a jednocześnie zdobyć dla siebie inny paszport.

Reżyseria: Stanisław Bareja, 1980 r.

Obsada: Stanisław Tym, Barbara Burska, Christine Paul-Podlasky, Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik


31 GRUDNIA, SYLWESTER
neon, godz. 15:35 premiera w TVP Polonia

Film dokumentalny. Tematem filmu jest historia warszawskich neonów, reliktów okresu


PRL-u. Film ukazuje ich funkcjonowanie jako element miejskiej architektury, zaczerpnięty
z kapitalistycznego świata konsumpcji i wprowadzony do socjalistycznej rzeczywistości.
W ten sposób neony tworzyły iluzję dla szarości, biedy i zapóźnienia gospodarczego.

Reżyseria: Eric Bednarski, 2014 r.


W KARNAWAŁOWYM RYTMIE, godz. 21:00, powtórka – 1 stycznia, godz. 3:10

Wprowadzenie do szampańskiej zabawy. Światowe hity, na każdą zabawę, w wykonaniu polskich artystów, w tym: Małgorzaty Ostrowskiej, Marii Sadowskiej, Borysa Szyca, Andrzeja Piasecznego, Andrzeja Krzywego i Kasi Cerekwickiej.


Tour de Maryla. Viva Italia – cz. I, godz. 21:55

Widowisko muzyczno-kabaretowe, zrealizowane z wielkim rozmachem, wypełnione największymi przebojami włoskiej piosenki oraz scenkami satyrycznymi i żartami związanymi ze słoneczną Italią. Na scenę, przypominającą starożytny Rzym, wjeżdża rydwanem Maryla Rodowicz, gospodyni programu. Tak zaczyna się to barwne i dynamiczne przedstawienie


z udziałem gwiazd znad Tybru – Toto Cutugna i Zuccera, oraz popularnych artystów rodzimej estrady. W programie znalazły się wielkie przeboje włoskie w nowych aranżacjach
z polskimi tekstami, m.in.: „Azzurro”, „Senza una Donna”, „Per colpa di chi?”, „L'italiano”, „Insieme”, „Mamma ma”, „Felicita”.
Tour de Maryla. Viva Italia – cz. II, godz. 22:50

W drugiej części wielkiego show znalazły się takie włoskie przeboje jak: „Baila (Sexy Thing)”, „Acapulco”, „Mattinata”, ‘Et si tu n'existais pas”, „Volare (Już czas)”.


Sylwester z dwójką – wrocław 2015, godz. 23:50

Podobnie jak w poprzednich latach, Telewizja Polska zaprasza na sylwestrową zabawę do Wrocławia. W tym roku wydarzenie nawiązywać będzie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


1 STYCZNIA, NOWY ROK
Śląska gala biesiadna 2013, godz. 4:10

6. Śląska Gala Biesiadna to koncert z humorem, podczas którego nie mogło zabraknąć dynamicznego występu Stacha oraz towarzyszącej mu grupy aktorsko-baletowej Teatru Rozrywki z Chorzowa pod wodzą Kasi Buczkowskiej, muzyczno-choreograficznego show Duetu Karo. Razem z widownią zaśpiewał Zespół New For You, Happy Folk, a do łez rozbawił Kabaret Młodych Panów. A całe radosne show poprowadzili: aktor Dariusz Niebudek i redaktor Radia Piekary – Andrzej Miś.


Tour de Maryla. Ole! – cz. I, godz. 6:05

Widowisko telewizyjne. Ikona mody i polskiej muzyki Maryla Rodowicz zabiera w muzyczną podróż do gorącej Hiszpanii. W programie usłyszymy znane i lubiane utwory, m.in: „Y viva Espania” i „La isla Bonita” (wykonanie: Maryla Rodowicz i Tomasz Kammel), „Escapar” i „Amor” (Maryla Rodowicz i Paweł Kukiz), „Cała sala śpiewa z nami” (Jerzy Połomski), „Czekałem na taką jak Ty” (Stachursky i Maryla Rodowicz) oraz „Espaniol” (Blue Cafe).


Tour de Maryla. Ole! – cz. II, godz. 7:00

W drugiej części muzycznej podróży Maryli Rodowicz do Hiszpanii, zaproszeni przez nią goście wykonali następujące piosenki: „Guantes De Colores” (El Arrebato), „Desperados” (Roman Kosecki), „Pon Pero” (Chico Castillo), „Alabina” (Chico Castillo), „Celito Londo” (Maryla Rodowicz, Anna Popek, Monika Luft i Grzegorz Miśtal), „Nikogo nie ma pomiędzy nami” (Stachursky).


SPONA, godz. 8:35

Film dla młodych widzów. Słaby, Ciamciara i Zasępa, a wraz z nimi cała klasa, mają poważny kłopot. Skala ich umysłowej mizerii osiągnęła rozmiary niespotykane w dziejach renomowanego męskiego Liceum im. Samuela Lindego. Nauczyciele, w gwarze uczniowskiej „gogowie”, są mocno zaniepokojeni. Co więcej, postanawiają zwiększyć swoją aktywność, nie tylko wobec feralnej klasy. To natomiast bardzo się nie podoba pozostałym uczniom, zwłaszcza maturzystom. Słaby, Ciamciara i Zasępa dostają niedwuznaczną reprymendę ze strony starszych kolegów. Poddani podwójnej presji dochodzą do wniosku, że muszą jakoś uspokoić „gogów”. Nie żeby od razu zacząć „kuć”, ale choć trochę udobruchać podrażnione ciało pedagogiczne. Dowiedziawszy się, że starsi uczniowie dysponują wypracowanymi przez pokolenia „sposobami” na poszczególnych nauczycieli, postanawiają sami je zastosować. Niestety, choć w świecie dorosłych panuje socjalizm, szkoła rządzi się twardymi prawami rynku. Słabego, Ciamciarę i Zasępę stać tylko na zakup „sposobu na Alcybiadesa”, niegroźnego profesora historii.

Reżyseria: Waldemar Szarek, 1988 r.

Obsada: Władysław Kowalski, Łukasz Lewandowski, Radosław Elis, Jacek Liwot, Krzysztof Kowalewski, Jarosław Jakimowicz, Sławomir Orzechowski
Sen o Warszawie, godz. 11:05

Dokument. Biograficzny film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej, powstał w 10. rocznicę śmierci artysty. Opowiadają o nim przyjaciele, członkowie rodziny, krytycy, dziennikarze muzyczni, autorzy biografii (Roman Radoszewski, Marek Gaszyński i Dariusz Michalski). Z tych opowieści wyłania się sylwetka utalentowanego muzyka, który nie wahał się – w imię swoich ideałów – rezygnować w różnych momentach życia z odcinania kuponów od własnej popularności. Był uwielbiany przez swoją publiczność i raczej odrzucany przez ówczesne władze komunistyczne. Nagrywał nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, we Włoszech i ZSRR. Twórcy filmu śledzą losy Czesława Niemena od jego miejsca urodzenia, w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość i gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki w przykościelnym chórze. W ramach wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich, w 1958 r. jako repatrianta trafił do Polski. Film pokazuje także cenę, jaką Czesław Niemen musiał zapłacić za swoją karierę i niepoddawanie się określonym rygorom. 

Reżyseria: Krzysztof Magowski, 2014 r.
koncert muzyki z filmów Andrzeja Wajdy – Scoring4Wajda, godz. 14:05 premiera w TVP Polonia

Koncert. Próba podsumowania dorobku reżysera Andrzeja Wajdy przez pryzmat muzyki w jego filmach oraz kompozytorów, z którymi współpracował. To prezentacja nie tylko wielości gatunków i stylów muzycznych, ale też różnorodnych metod wykorzystywania muzyki, współtworzenia obrazu i muzyki oraz artystycznego ścierania się kompozytorów z reżyserem. Podczas koncertu nie zabraknie muzyki ilustrującej najważniejsze filmy Wajdy m.in. „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz”, ale również spektakli przygotowanych dla Teatru Telewizji („Noc listopadowa”, „Klątwa”) oraz produkcji mniej znanych szerszej publiczności („Pokolenie”, „Smuga cienia”). Muzykę do filmów Andrzeja Wajdy tworzyli m.in. Wojciech Kilar, Andrzej Korzyński, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Paweł Mykietyn, Andrzej Markowski. Krzysztof Penderecki udostępnił swoje utwory do dramatu historycznego „Katyń”, najbardziej osobistego dzieła w twórczości Andrzeja Wajdy. Podczas koncertu muzykę wybitnych twórców wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Liebreicha. 


znachor, godz. 15:15

Melodramat. Profesor Rafał Wilczur, od którego odeszła żona z córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ranny w głowę, traci pamięć i błąka się po okolicy. Aby uniknąć aresztowania za włóczęgostwo, kradnie cudzy akt urodzenia. Jako Antoni Kosiba znajduje schronienie na wsi. Operuje kalekiego syna młynarza i wkrótce zyskuje sławę znachora. Miejscowy lekarz, zazdrosny o sukces, grozi mu sądem za nielegalne wykonywanie praktyki lekarskiej. Kosiba bywa w pobliskim miasteczku i często zagląda do sklepu, w którym pracuje dziewczyna o dziwnie znajomych rysach. Do dziewczyny zaleca się młody hrabia, na co z zawiścią patrzy syn karczmarza. Przygotowuje zasadzkę, w rezultacie której oboje zakochani ulegają wypadkowi. Tutejszy lekarz nie chce podjąć się operacji. Znachor nie ma wyboru. 

Reżyseria: Jerzy Hoffman, 1981 r.

Obsada: Jerzy Bińczycki, Dymna, Tomasz Stockinger, Bernard Ładysz, Artur Barciś, Andrzej Kopiczyński, Bożena Dykiel, Jerzy Trela


Och, Karol 2, godz. 21:50, powtórka – 2 stycznia, godz. 3:45

Komedia. Karol to prawdziwy człowiek sukcesu, wiedzie żywot dostatni i wygodny. Dobrze płatna praca w dużej firmie pozwala mu na brylowanie w towarzystwie i opływanie w luksusy. Mimo, że Karol jest zaręczony i to w dodatku z bardzo atrakcyjną Marysią, nie stroni od innych kobiet, spragnionych, jak on, miłosnych igraszek. Dzieli swój wolny czas między narzeczoną i trzema stałymi kochankami (Irena, Wanda i Paulina), nigdy nie pogardzi też przelotnym flirtem. Dla każdej z kobiet jest równie czuły i hojny, każdą obsypuje komplementami i prezentami, spełnia marzenia, dogadza ich kosztownym zachciankom. A one go uwielbiają. Do czasu, kiedy Marysia odkryje, kim naprawdę jest jej uroczy narzeczony.

Reżyseria: Piotr Wereśniak, 2011 r.

Obsada: Piotr Adamczyk, Małgorzata Socha, Małgorzata Foremniak, Katarzyna Zielińska, Marta Żmuda Trzebiatowska, Katarzyna Glinka, Anna Mucha, Jan Frycz, Krzysztof Stelmaszyk, Emilia Komarnicka©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna