W ruchu Aktualności Vorarlberg Tourismus Lato 2015 w formie elektronicznej w internecie na stroniePobieranie 263.36 Kb.
Strona1/16
Data09.05.2016
Rozmiar263.36 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


W ruchu
Aktualności Vorarlberg Tourismus

Lato 2015

W formie elektronicznej w internecie na stronie:

www.vorarlberg.travel/pl
Zdjęcia służące do ilustracji tekstów o tematyce turystycznej – wy­łącznie dotyczących Vorarlbergu – są dostępne w Internecie na stronie www.vorarlberg.travel/pl

Teksty niniejszego folderu zostały przygotowane na przełomie grudnia 2014 i stycznia 2015. Bazują na materiałach nadesłanych przez regiony turystyczne, organizatorów wypoczynku i austriac­kich pa­rtne­rów.

W większości przypadków terminy i ceny nie po­winny ulec zmianie, radzimy jednak upewnić się, czy zachowały one swą ak­tualność. Niektóre ceny nie były jeszcze ustalone w czasie, gdy zbieraliśmy materiały do folderu.


Warto wiedzieć 3

Życie kulturalne 9

Awangardowa architektura 15

Sportowy duch 26

Ożywcze impulsy 32

Feeria smaków 40

Warto zobaczyć 44

Nasz serwis 46

Warto wiedziećVorarlberg leży na zachodnim krańcu Austrii, w sąsiedztwie Niemiec, Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Ten kraj położony na przestrzeni między Jeziorem Bodeńskim, przełęczą Arlberg i masywem Silvretta słynie z umiejętności łączenia kultury wysokiej i zaskakująco nowoczesnej architektury z walora­mi urzekającej przyrody.
Mieszkańcy Vorarlbergu najbardziej lubią być w ruchu, tworzyć i próbować wciąż czegoś nowego. Niektóre efekty tej twórczej pasji widać na pierwszy rzut oka - na przykład liczne nowoczesne budowle i różnorodny krajobraz kulturowy. To, czego nie dostrzegamy od razu, musimy najpierw odkryć: nowatorskie rzemiosło, kreatywną kuchnię, szlaki i programy, które opowiadają ciekawe historie i prezentują nowości. Urlopowych inspiracji dostarczają gościom także uczynni gospodarze.

Sześć regionów wypoczynkowych w Vorarlbergu


ARLBERG: jego sława jest owiana legendą, jego nazwa pozostaje sym­bolem namiętności – Arlberg. W Lech Zürs am Arlberg goście znaj­dą „więcej przestrzeni na refleksję i więcej czasu dla zmysłów“. Arlberg kusi w lecie kartą rabatową Lech Card, którą każ­dy z gości otrzymuje bezpłatnie. Region obejmuje także kameralne wioski Stuben am Arlberg i Klösterle u stóp przełęczy Arlberg.

JEZIORO BODEŃSKIEVORARLBERG: sympatyczny, małomiasteczkowy re­gion, zachwycający cudowną przyrodą, szczyci się położeniem ide­alnym dla organizowania wycieczek wo­kół Jeziora Bodeńskiego. Miejsce Festiwalu Bregenckiego (Bregenzer Festspiele) i wielu innych wydarzeń kul­turalnych. Słynie z nowoczesnej architektury. Preferowa­ne miejsce kon­gre­sów. Główne ośrodki miejskie to Bregencja, Dornbirn, Hohe­nems i Feldkirch.

DOLINA BRANDNERTAL, ALPEJSKIE MIASTO BLUDENCJA, KLOSTERTAL I REZERWAT BIOSFERY GROßES WALSERTAL: trzy imponujące doliny alpejskie, Brand­nertal, Klostertal, Walsertal oraz miasto Bludencja współtworzą nie­powtarzalny urok tego regionu. Rodziny chętnie spędzają wspólnie czas na łonie natury, przemierzając górskie ścieżki i tematyczne szlaki, często też korzystają ze specjalnych rodzinnych programów krajoznawczych. Amatorom ruchu polecamy 800 km pieszych szlaków turystycznych, 300 km górskich tras rowerowych, dwa 18-dołkowe pola golfowe, jazdę konną i łucznictwo. „Korzystajmy z przyrody, nie szkodząc jej” - oto dewiza Parku Biosfery Großes Walsertal.

LAS BREGENCKI: region stworzony dla miłośników wyszukanych przyjemności. Słynie on z zaskakująco harmonijnego łączenia starej architektury z nową, z nowatorskiego rzemiosła i oczywiście ze „Szlaku Sera”. Twórczą pasję mieszkańców Vorarlbergu prezentuje 12 nowych "Dróg kształtowania". Warto poznać bogaty krajobraz kulturowy tego regionu. Wyjątkowo ciekawym obiektem jest Dom Rzemiosła Werkraum Haus w Andelsbuch. Międzynarodową sławę przyniósł regionowi festiwal Szubertiada w Schwarzenbergu.

KLEINWALSERTAL: 36 szczytów otacza dolinę, do której moż­na dojechać tylko od strony Niemiec. Wędrowcy i cykliści wysoko cenią tutejszą nieskażoną przyrodę. Szlaki i specjalne programy aktywnego wypoczynku pomagają odnaleźć swój własny rytm i obudzić witalność. Lokale gastronomiczne w dolinie i schroniska w górach serwują najlepsze specjalności regionu, jak wołowina czy dziczyzna.

MONTAFON: wysokogórska dolina o długości 39 km obejmuje 11 miejscowości i jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku. W górskim krajobrazie otaczającym dolinę dostrzeżemy Piz Buin, najwyższy szczyt Vorarlbergu (3312 m n.p.m.). Montafon ma do zaoferowania sze­roką ofertę sportową. Wędrówki historycznymi szlakami, zdobywa­nie szczytów na e-rowerach, smakowanie doskonałych potraw w ba­cówkach i schroniskach, przygody w górskich lasach są tu tak samo oczywiste, jak poważne wyzwania dla ambitnych sportowców. Fantastyczne widoki rozciągają się z trasy widokowej Silvretta-Hochalpenstrasse.


Sfera życia


Vorarlberg ma powierzchnię 2600 km² – czterokrotnie większą niż Wie­deń i porównywalną z niemiecką Saarą czy z Luksemburgiem. Dwie trzecie tego kraju związkowego leży powyżej 1000 me­trów. Zamieszkuj­e go 374000 osób. Liczące 46000 mieszkańców Dorn­birn jest najwięk­szym miastem, kolejne pod względem wielkości to Feldkirch (31000) i stolica landu Bregencja (28000). Kolejne duże mia­sta to Blu­dencja i Hohenems.

Odległość od północnego do południowego krańca Vorarlbergu wy­nosi 100 kilometrów. Znad Jeziora Bodeńskiego, leżącego na wyso­kości 400 metrów do wysokoalpejskiego łańcucha Silvretty z jego pokrytymi wie­cznym lodem trzy­tysięcznikami można dojechać sa­mochodem w półto­rej godziny.


Sfera ruchu

Jakość wypoczynku w Vorarlbergu jest niezwykle wysoka, tak latem, jak i zimą. Nieustannie podejmowane są działania dla ochrony krajob­razu. Góry i doliny w Vorarlbergu są w dużej mierze zagospo­darowane. Miło­śnicy natury znajdą jednak wiele spokojnych, od­osobnionych miejsc. Liczne inicjatywy skłaniają do ko­rzystania z lo­kalnej komunikacji i pojaz­dów elektrycznych.


Sfera języka

Vorarlberg jest jedynym w Austrii krajem związkowym z ludnością po­chodzenia alemańskiego. Większość obywateli Austrii ma korze­nie ba­juwarskie. Alemańskiemu pochodzeniu przypisywane są pew­ne cechy charakteru: tutejsi mieszkańcy uchodzą za pracowitych, oszczędnych, ambitnych i gospodarnych. Więzy pokrewieństwa łą­czą ich ze Szwaj­carami, Alzatczykami i Szwabami. Alemańskie po­chodzenie sły­chać w dialekcie, a zwłaszcza w dialek­tach poszcze­gólnych dolin. Opis tego zjawiska i wyjaśnienia poszcze­gólnych zwrotów zostały zawarte w bez­płatnej broszurze „Ję­zyk Vorarlbergu przydatny podczas urlopu” („Vorarlbergisch für den Urlaub”) – można ją otrzymać bez­płatnie w biu­rach Vorarlberg Tourismus (www.vorarlberg.travel/pl). Broszura w języku niemieckim.


Sfera gospodarki

Vorarlberg zalicza się do najsilniejszych pod względem ekonomicznym regionów Austrii. Może się także pochwalić wyjątkowo wysokim udziałem procentowym w eksporcie. Do najbardziej znanych przedsiębiorstw z siedzibą w Vorarlbergu należą: wiodący w skali światowej producent kolei linowych Doppelmayr Lifte, Blum GmbH (okucia), Alpla (opakowania z tworzyw sztucznych), Zumtobel (systemy oświetleniowe), Wolford (bielizna) oraz producenci soków owocowych Rauch i Pfanner.

Dużą wagę przykłada się w Vorarlbergu do efektywności energetycznej i oszczędnego gospodarowania zasobami. Wiele projektów promuje elektromobilność. W dziedzinie energii Vorarlberg tradycyjnie stawia na wodę.
Sfera kultury

Vorarlberg jest regionem wrażliwym na sztukę, tu realizowane są od­ważne, innowacyjne projekty. Nie sposób nie zauważyć intere­sują­cy­ch przy­kładów nowoczesnej architektury drewnianej i odważnych w formie wyrobów rękodzielniczych.

W dziedzinie muzyki Vorarlberg może się poszczycić największą w Au­strii liczbą kapel dętych. Liczne zespoły muzyczne tworzą nowe inter­pretacje tradycyjnej muzyki, np. HMBC („Vo Mellou bis ge Schopper­nou“).

Także literacko Vorarlberg nie pozostaje w tyle. Do autorów zna­nych także poza regionem i wyróżnionych nagrodami literackimi nale­żą Micha­el Köhlmeier, Arno Geiger oraz eseistka i pisarka Doris Knecht.


Sfera wspomnień

Zazwyczaj z Vorarlbergu przywozi się w charakterze pamiątek re­gio­nalne smakołyki lub wyroby rękodzielnicze: • bogaty w smaku ser górski, wytwarzany w wielu małych sero­warniach i bezpośrednio na halach

 • Sura Kees“ (kwaśny ser), mocno przyprawiony chudy ser biały z Mon­tafonu

 • ser twardy dostępny także w sklepach internetowych, np.: www.kaesestrasse.at, www.molkeprodukte.at, www.kaese­haus.com, www.alpensepp.com, www.kaes.at, www.bergkaese.at

 • szlachetne destylaty z owoców, jak typowy dla Vorarlbergu „Subi­rer“ (destylat z gruszek), do nabycia w miejscowych gorzelniach

 • szlachetne destylaty wytwarzane przez księdza Joe Egle z Ga­schurn, lecznicze eliksiry przeciw wszelkim drobnym dolegliwo­ściom

 • kaszka kukurydziana i moszcz jabłkowy ze sklepu „Dietrich Kostbarkeiten” w Lauterach

 • Riebelmais-Whisky rodziny Broger z Klaus

 • owoce suszone w procesie chroniącym ich naturalne wartości od jabłek po truskawki – z gospodarstwa „Höchstgenuss“ rodziny Schobel z Höchst nad Jeziorem Bodeńskim

 • świeże owoce – od truskawek po agrest, ponadto dżemy, likiery i soki, wytwarzane przez rodzinę Winder z Dornbirn

 • ręcznie produkowana czekolada z zakładów: Fenkart Scho­kolade (Hohenems), Café Troy (Bregencja) i Konditorei Frederick (Schruns)

 • przyprawy; ładne i praktyczne w kuchni i na stole – produkowa­ne przez panią Kaufmann w Egg w Lesie Bregenckim

 • różnego rodzaju „miodowe specjały“ braci Bentele z Egg, jak miód leśny z kwiatów górskich oraz propolis

 • powstająca w żmudnym procesie sól ziołowa – z 14 ręcznie wy­selekcjonowanych ziół i roślin leczniczych wytwarzają ją gospo­dynie w Holdamoos (do kupienia w serowarni Au-Rehmen)

 • produkty korzystnie wpływające na zdrowie i samopoczucie wy­twarzane z ziół i z ziołami, jak mydła, maści, oleje, balsamy, przyprawy, herbatki itp. marki Alchemilla z Parku Biosfery Großes Walsertal

 • syropy ziołowe, ocet i sól ziołowa marki „Helden in Grün“ z Bizau w w Lesie Bregenckim

 • delikatesy od różnych producentów z doliny Kleinwalsertal np. musztarda z dodatkiem siana górskiego, syrop z suszonych kwiatów górskich, ocet z pędów jodły lub doskonała su­szona na powietrzu szynka z jelenia – do nabycia na stronie www.einfachgut.at

 • specjały wytwarzane przez miejscowych gospodarzy z Kloster­tal, jak miód, ser, kiełbasa, destylaty alkoholowe z owoców, herbata ziołowa; wszystko pakowane w drewniane skrzyneczki, dostępne w biurze informacji turystycznej w Dalaas

 • koszyk smakołyków z doliny Montafon, pieczołowicie dobrany przez producentów zrzeszonych pod szyldem „bewusstmontafon“

 • najwyższej jakości oleje roślinne, m.in. olej lniany, sezamowy oraz prawdziwe rarytasy, jak olej z pestek pomidorów czy papry­czek chili z manufaktury oleju Hittisau w w Lesie Bregenckim

 • oleje tłoczone na zimno – od pestek papryki po orzech włoski – z olejarni Götzis

 • musztarda z Lustenau, produkowana w wielu odmianach w ma­nufakturze w Lustenau

 • meble i tekstylia z wytwórni rzemiosła w Bregenzerwald

 • drewniaki i kozaki z krowim futrem produkowane przez szewca Devicha z Bezau w w Lesie Bregenckim

 • eleganckie lampy stojące, wytwarzane ręcznie przez Annę-C­laudię Strolz ze Schwarzenbergu w w Lesie Bregenckim

 • klasyczne sanki z drewna, zwane „Ländle-Rodel“ produkowa­ne przez rodzinę Bereuter z Alberschwende w w Lesie Bregenckim

 • nowa linia kosmetyków z Lasu Bregenckiego produkowanych z re­gionalnych ziół i najwyższej jakości esencji; w ofercie balsam na­mięśniowy, krem do rąk, balsam do stóp i szminka do ust

 • kosmetyki z mleka Ingo Metzlera z Egg w w Lesie Bregenckim

 • mydła i pralinki do kąpieli „Garten Eder“ z Gaißau

 • seria kosmetyków Susanne Kaufmann (Hotel Post w Bezau) – składniki pochodzą z upraw naturalnych lub zostały zebrane na łonie dziewiczej przyrody  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna